Munkajogi kérdések.


nonolet # 2018.08.03. 19:08

Hellebori

A nép bölcsessége szerint:
"Akinek vaj van a fején ne menjen a napra."

Szerintem, te se menj...

A bosszúvágy rossz ötleteket ad neked.

- -

Úgy tűnik nem a munkaadóval van a fő baj, hanem veled.

- -

Bérlet téma...

Honnan is jártál melózni?

1.
Ha a munkavállaló a közigazgatási határon belülről!!!!!!
jár dolgozni, akkor alapban a közlekedését nem kell téríteni.
Azaz alapban a munkavállaló magánügye a "helyi"!!! közlekedése.

Nézzük a nem "helyi" közlekedést...

A közigazgatási határon túlról!!!!
történő munkába járáshoz ALAPBAN
a közösségi közlekedést kell használni,
Ami a menetrend szerinti

  • vonat

vagy

  • közúti

vagy

  • más tömegközlekedési eszközzel valósul meg.

Ez esetben járt a részleges bérlet térítés.

Hellebori # 2018.08.04. 06:55

nonolet! Miért írtad, amit az elején írtál? Nem értem miért így írtad. Hol van a felmondási idő, hol van az én jogom itt bármihez? Nekem nincsen vaj a fejemen.

Hétfőn, amikor anyám bement szólni, hogy betegállományban vagyok, egy szóval sem említették, hogy megszűnt a munkaviszonyom.
Mert mindent utólag, kedden találtak ki.

Bosszúvágynak gondolod azt, hogy szeretném megkapni azt a fizetés, amiért megdolgoztam? Vagy hogy számfejtenek júliusra, ha nálam vannak a táppénzes papírok?

Távolsági busszal jártam.

Hellebori # 2018.08.04. 07:21

Nem ment el az előző hozzászólásom, ha közben elmenne bocsánat. Megpróbálom újra leírni.

Na figyu nonolet! Amikor az ember másfél éve nem talál munkát, akkor elfogadja azt is, hogy 6 órás minimálbérre jelentik be. Ez ugye nettó 90000 Ft. Közben a kétszeresét is megkaptam a ledolgozott órák alapján. Ebből fizettem a bérletemet.
Most júliusra kifizettem a bérletet és megkapom a 90000-t, akkor dolgoztam 76000-ért egy hónapot.
Nem milliókról buktam pl. millióra, hanem ez a helyzet. Mert egy kis vállalkozó viselkedhet úgy mint egy kiskirály. Vannak rajtam kívül is további alkalmazottak. Nem egyedüli vagyok a világon...

Miért is rúghat ki felmondási idő nélkül visszamenőleg? Miért is nem jár a táppénz? A munkaszerződésembe ő fogalmazta bele, hogy minden csak írásban történhet. Az, hogy utólag felad egy ajánlott levelet, nem ez a kategória.
Ha ezt meg tudnád magyarázni, elfogadnám!

Diadia # 2018.08.06. 15:21

Kedves Szakértők/Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni egy felmondást érintő dologban. A munkaszerződésem májusban módosításra került, amiben rögzítettük, hogy heti két otthoni munka jár nekem, mint munkavállalónak. Eddig ez rendben is volt, de ma felmondtam, és a munkáltató közölte, hogy természetesen így az otthoni munka ugrott a felmondási idő időtartamára (hivatkozva arra, hogy bent kell lennem minden nap átadni a munkát stb). Az lenne a kérdésem, ezt megteheti az írásos hozzájárulásom nélkül, vagy kérhetem továbbra is a heti két otthoni munkát?

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget.

Üdvözlettel:
Diadia

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.06. 16:38

Szerződést módosítani csak egyező akarattal lehet. Az azonban furcsa, ha a munkaidő beosztására vonatkozó szabályokat, amelyek meghatározása a munkáltató hatalmassága lenne, szerződésbe foglalják.

Diadia # 2018.08.06. 17:16

Igen, én is úgy gondoltam, ebbe bele kellene egyeznem. Nem rendelheti el,úgymond. Ami a szerződés tartalmát illeti: ő maga tette bele, hogy hat órás a munkaviszonyom és heti két nap otthoni munka jár.

drbjozsef # 2018.08.06. 17:38

"heti két nap otthoni munka"

Ezt már többedjére úgy írod le, mintha a munka darabra vagy kilóra megszámolható fogalom lenne (bár érteni vélem, hogy Te mire gondolsz). Elképzelhető, hogy érdemes volna ennél sokkal pontosabban ismernünk a munkaszerződésednek erre vonatkozó részét. Nagyon pontosan. Pont amiért KBS azt írta amit : szokatlan.

Diadia # 2018.08.06. 19:53

Megértem, hogy szokatlan, de nem értem, mi a probléma ezzel. :) Szintén érthetetlen a db/kg probléma. :) Talán ma már nem ismeretlen a "home offie" fogalma. De köszönöm még egyszer a segítséget.

Silentthunder # 2018.08.07. 12:41

Kedves Szakértők/Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy a munkáltató előírhatja-e a munkavállalója számára, hogy kötelezően jelentse azt, ha munkahelyet szeretne váltani, illetve állást keres? Ezzel kapcsolatban hatályos jogszabályban található-e iránymutatás? Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 13:53

Igen; persze.

wers # 2018.08.07. 14:29

Bocs Béla, de egyformán értettük ezt a kérdést? A munkaszerződés valami házassági hűségeskü?

illetve állást keres?
?? igen? huhh... talán még a kósza gondolatokat is be kell jelenteni? Ki az a marha, aki bejelenti, hogy esetleg körülnéz.

ha munkahelyet szeretne váltani

Azt úgy hívják, hogy felmondás. Igen azt célszerű, ha komoly a szándék. Főként, ha van másik munkahely.

Mellesleg az én főnököm kb. három havonta beadja a felmondását. Komolyan.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 15:49

Egy ideje a Munka törvénykönyvében is a diszpozivitás a főszabály. Így amit nem tilos, azt szabad. Más kérdés, hogy ennek a kikötésnek az ellenőrizhetősége, betarthatósága erősen kétséges. (Az értelme és a szankciója is.)

De igazad van, felületesen olvastam; a más munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésének szándékát értettem. (A meglévő mellett - nem helyette.)

csumpimalac # 2018.08.07. 16:13

Tisztelt Szakértők!

Augusztus 1-el beadtam a felmondásomat, írásban, géppel írva, 30 nap felmondási idővel, de a főnököm nem fogadta el, és saját kezűleg átjavította rajta a dátumot, a neki megfelelőre, 2 héttel későbbre, és közölte, hogy ezt így fogadja el, mert így tud felvenni embert. Természetesen vitába szálltam, nem hagytam, de ez nem hatotta meg. Mit tudok tenni? Nem akarok még plusz 2 hétig maradni, főleg azok után, hogy elmondta, mennyire rosszul végzem a munkám, és csak amiatt kéne maradni, hogy kisegítsem őt addig, míg jönnek az újak.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 16:40

A felmondás egyoldalú jognyilatkozat.

csumpimalac # 2018.08.07. 17:24

Én is tudom, hogy egyoldalú jognyilatkozat. Akkor ahogy megírtam, hogy aug. 1-el kezdődik, és letelik a 30 nap, simán felállhatok, és elmehetek?

miamanó # 2018.08.07. 17:38

Üdvözlöm a témához értőket!
2017 ben a munkaszerződésemben heti 30 órára 127500 forint bruttó bérre szerződtem a munkáltatómmal. A kötelező januári emelés miatt úgy modosítottuk a szerződésemet, hogy "személyi alapbér 180500 forint". Kitér a szerződés arra, hogy semmi más nem változik, tehát továbbra is heti 30 órában dolgozom. A bérszámfejtésemnél a bérjegyzéken a besorolási bér 135375 forint. A bruttó bér is ugyan ennyi. Megfelel ez a bérszámfejtés a munkaszerződésemnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 19:14

Nyilván nem.

miamanó # 2018.08.07. 19:27

Nekem írt? Lehet, hogy a személyi alapbér az, amiből számítják az időarányos brutto bért vagy biztos hogy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 19:59

A munkaszerződésben a konkrét személyi alapbért kell megadni, nem valamiféle számítási alapot. Annál is inkább, mert a heti munkaidő is konkrét benne.

De annyi hülyeséget láttam már, nem tudom kizárni, hogy ti a konkrét személyi alapbér helyett tényleg valami alapban és számítási módban egyeztetek meg.
Te ismered a szerződésedet.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 19:59

A munkaszerződésben a konkrét személyi alapbért kell megadni, nem valamiféle számítási alapot. Annál is inkább, mert a heti munkaidő is konkrét benne.

De annyi hülyeséget láttam már, nem tudom kizárni, hogy ti a konkrét személyi alapbér helyett tényleg valami alapban és számítási módban egyeztetek meg.
Te ismered a szerződésedet.

csumpimalac # 2018.08.07. 20:15

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

A nyilván nem választ nekem írta? Ha igen, és nem állhatok fel az általam megírt felmondási idő végén, akkor mit tehetek?

Linzzy # 2018.08.09. 08:18

Kedves Szakértők!

15 éve dolgozom egy munkahelyen. Két barát a tulajdonos. Most az egyik tag kiválik és alapít egy új céget, ahová vinni akar engem is. Az új munkaszerződésben rögzítenénk, hogy jogfolytonos a munkaviszonyom, tehát nem veszlene el a 15 évem. Az lenne a kérdésem, hogy így is lehet jogfolytonos, hogy csak az egyik eddigi tulajdonos lesz az új cég tulajdonosa? Nem szeretném, ha a 15 évre járó végkielégítésem ugrana.

Köszönöm előre is a kedves válaszokat.
Köszönettel
Lina

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.09. 09:43

Semmi nem tiltja, hogy így állapodjatok meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.09. 09:43

(Bár én a szerződésben nem így fogalmaznék, van ennél szerencsésebb, egyértelműbb lehetőség is.)

nonolet # 2018.08.09. 13:38

"Nem szeretném, ha a 15 évre járó "

Akkor azt írd bele amit szeretnél... konkrétan.