Munkajogi kérdések.


delac # 2017.06.30. 08:27

Tisztelt Ügyvéd Nő,Ügyvéd Úr !
Véleményét,tanácsát kérem:
a munkáltatóm bevezette a munkaidőkeretben való foglalkoztatást,ami engem hátrányosan érint,nem tudom vállalni,elfogadni.Ha emiatt felmondok akkor kaphatok-e végkielégítést,a letöltött évek megvannak.
Véleményem szerint alapjában változott az eddigi szerződésem,ami eddig heti 5 munkanapot írt elő.
Ezentúl teljesen kiszámíthatatlan,hogy heti hány napot dolgozunk,és engem hátrányosan érint.
Tudom,a munkaidőkeret lejártakor " egyenleget vonnak".

köszönöm válaszukat

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.30. 08:16

Édes a bosszú? Bár azt se értem, miért állnál bosszút? Ért valami olyan sérelem, amelyhez nem adtad a hozzájárulásodat.

Egyébként a munkaügyi hatóságnak lehet bejelentést tenni. Ha aztán az adóhatóság is vizsgálódni kezd, ott már te is eljárás alá vont személy leszel. Hajrá!

anzsiee # 2017.06.30. 08:09

Azt szeretném elérni, hogy felelősségre vonják ez ügyben.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.30. 07:16

Épp csak az nem derült ki, mit szeretnél elérni. Pedig, az, hogy "érdemes-e", erősen függ ettől.

anzsiee # 2017.06.30. 07:05

Szép napot!

Segítséget szeretnék kérni abban, hogy érdemes e a munkaügyi bíróságon panaszt vagy feljelentést tennem az előző főnökömre és cégére, ahol én 4 órás munkaszerződést írtam alá de 9 órában dolgoztam ott. Bizonyítéknak 6 havi jelenléti ívem van amin a pénzügyes kolléganő jegyzete van arról mennyi órát dolgoztam és mennyit kell nekem fizetésként kifizetni, illetve akivel együtt dolgoztam kolléganő egy ügy kapcsán ahol tanúként meghallgatták, ott nyilatkozta ezt, hogy mi együtt dolgoztunk mindennap 9 órában. Ezekkel esetleg van e esélyem vagy érdemes e elindítanom az ügyet? Mindenki évek óta így dolgozik a cégnél. Válaszát előre is köszönöm.

GyuBar91 # 2017.06.29. 19:36

Talán ez is idetartozik:
Szabadság átvitele következő évre!
Ha egy 16 éves fiatal elhelyezkedik (nem szövetkezeten keresztül) és jan. 1-jén vagy az azt követő első munkanapon kezd, akkor hány nap szabadság jár neki? Vele köthet-e olyan megállapodást a munkáltató, hogy az életkora alapján járó pótszabadság a következő évben is kiadható? (Az utóbbi az a felnőtt munkavállalók esetében lehetséges.)

Ezzel igen vegyesen foglalkoznak a szakmai portálok! Van, ahol azt írják, hogy igen. Van, ahol azt írják, hogy nem. Ráadásul mindkettő esetben a Munka törvénykönyvére utalnak.

GyuBar91 # 2017.06.29. 19:34

Talán ez is idetartozik:

Szabadság átvitele következő évre!

Ha egy 16 éves fiatal elhelyezkedik (nem szövetkezeten keresztül) és jan. 1-jén vagy az azt követő első munkanapon kezd, akkor hány nap szabadság jár neki? Vele köthet-e olyan megállapodást a munkáltató, hogy az életkora alapján járó pótszabadság a következő évben is kiadható? (Az utóbbi az a felnőtt munkavállalók esetében lehetséges.)

pazs # 2017.06.26. 12:36

A terhesség csak a rendes femondás ellen véd, a közös megegyezés ellen nem.

starlight17 # 2017.06.26. 12:24

Tisztelt Fórum,

Jelenleg GYES-en vagyok, a munkáltatóm jelezte, hogy annak lejártával nem tud foglalkoztatni, közös megegyezéssel szüntessük meg a jogviszonyt. A GYES-t követően kivenném a szabadságomat, amely kb. 50 nap, ebből visszaszámolva 35 nap felmondási időt kezdődne a fizetett szabadság terhére a felmondás közös megegyezéssel. Nyilván a munkáltatói rendes felmondással jobban járnék mind anyagilag, mind szolgálati időben (feltéve, hogy addig nem találok más állást), de elfogadnám a közös megegyezést. Erre utaló szándéknyilatkozatot kérnek, amelyre gondolkodási időt kértem, legalább a GYES lejártáig. Amennyiben újra várandós lennék, a közös megegyezéssel történt felmondás ellenére újra védett lennék? VAgy az csak munkáltatói rendes felmondásra vonatkozik? A kérdés tehát, ha aláírom a közös megegyezést, és újabb várandósság derülne ki, akár a felmondási idő alatt, akkor visszkerülnék-e az adott munkáltató foglalkoztatottjai körébe, és járna-e GYED?

nonolet # 2017.06.22. 12:41

Sok csalódás fog még érni... igen elrendelheti.
Sőt, még ettől rosszabbat is elrendelhet.

Te meg felmondhatsz 30 napos határidővel.
HA!!! nem határidős végű szerződésed van velük.

HoCsy # 2017.06.22. 12:33

Tisztelt Szakértők!
Ismét a segítségüket kérném.
Dolgozom egy cégnél, heti 5 napban (hétfőtől péntekig), napi 8 órában, három műszakos munkarendben.

Mostanában elég gyakran előfordul a cégnél, az úgynevezett elrendelt (kötelező) túlóra, ami szombati napon válik kötelezővé.
(A három műszakból eddig "csak" a délelőttös és a délutános műszakra vonatkozik.)

Kérdésem az lenne, hogy valóban kötelezhet-e a munkaadó arra, hogy ha én délutános műszakban hétfőtől péntekig (14 órától 22 óráig) ledolgozom a heti 40 órát, akkor szombaton délutánra is be kelljen mennem dolgozni (szintén délután)?

Ismereteim szerint a munkaadónak biztosítania kell a heti egybefüggő 48 órás pihenőidőt.
Ha viszont szombaton este 22 órakor fejeződik be a munkám, akkor hétfő reggel 6 óráig sehogy sincs meg a 48 óra (az ugye 32 óra, ha a beutazást nem is vesszük figyelembe, mivel a délutános hetet a délelőttös műszak követi.)

A legutolsó kötelezően elrendelt túlóra alkalmával közölték, hogy aki nem jelenik meg szombat délután, az vagy szabadságot kér, vagy orvosi igazolást visz.
Ha egyikkel sem él, akkor megvonják az étkezési utalványt és a teljesítmény %-ot a teljes hónapra. (A teljesítmény a bér 7,8%).

Tehát arra szeretném megkérni Önöket, hogy mondják el, hogy a munkaadó valóban kötelezhet-e bennünket ilyen esetben a túlórára, illetve valóban szankcionálhat-e, ha ellenszegülünk?

Gyors válaszukat köszönöm!

Tisztelettel

Holló Csilla

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.22. 09:21

Olyan egyszerű lett volna: azt a kérdést, amelyet most június 17-én tettél fel, a kinevezés módosításának aláírása előtt kellett volna feltenni.

tanárnő77 # 2017.06.22. 07:53

A munkáltatóm az új kinevezésem aláírása előtt nem közölte velem sem szóban sem írásban, hogy ez milyen változásokkal jár. Neki ez kötelessége lett volna. Ez főképp azért morbid, mert pont az Emberi Erőforrások Minisztériuma papol állandóan a kisgyerekes anyukák munkahelyvédelméről, aminek az alkalmazásában állok. A kinevezésemért a férjem ment be a suliba, mert én itthon szoptattam a kicsit. Azt üzenték, hogy azonnal írjam alá, mert már küldeni is kell. Én gyorsan aláírtam, a férjem már vitte is vissza. Erre több tanúm is van. Kérdésem az: hogy ha munkajogi pert indítok, mire számíthatok, illetve tehetek-e panaszt az Alapvető Jogok Biztosánál? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.21. 15:18

Nem mindegy? Határozott idejű kinevezésmódosítást kellett volna aláírnia. Határozatlan idejűt írt alá, azt nem tudja egyoldalúan módosítani.

munkavál # 2017.06.21. 14:34

tanárnő77! neked a Kjt paragrafusait kell olvasgatnod nem a munka törvénykönyvét. https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.21. 12:22

Elrontottad.

tanárnő77 # 2017.06.21. 11:28

Tisztelt Szakértő!
Újra itt vagyok! Megnéztem a kinevezésemet! Eredetileg teljes munkaidős határozatlan, majd részmunkaidős határozatlan kinevezés GYED mellett! GYES melletti foglalkoztatásról nem készült másik kinevezés. A Mt. 23.§. szerint a GYES után visszatérő anyukát megilleti a teljes foglalkoztatás, ha jól értelmezem. Még 1 kérdés: mivel az iskola a tankerülethez került, és a tankerülethez több iskola is tartozik, megtehetik azt, hogy másik iskolába biztosítanak nekem egy + félállást? Mert a kinevezésem xy iskolára vonatkozik. A GYES-ről visszatérő anyukát védi az eredeti munkahelyre szóló visszatérés lehetősége? Köszönöm!

acridity # 2017.06.19. 08:50

Kedves hozzáértők!
Jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok, és gyeten is vagyok.
Lehetek vállalkozó? Üzletet szeretnék nyitni. 1es adószám kell hozzá, vagy hogyan működik ez?
A főállású munkáltatómtól kell engedélyt kérnem?
Köszönöm a segítségeket.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.17. 07:48

Az attól függ, hogyan módosítottátok annak idején a kinevezésedet.

tanárnő77 # 2017.06.17. 07:35

GYED majd GYES mellett félállásban dolgoztam, a szülés előtt teljes állásban. A GYES után jeleztem, hogy ismét egész állásban kívánok dolgozni. A tankerületi igazgató pedig azt üzente nekem, hogy csak a félállást tudja biztosítani számomra. Ez jogszerű?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.16. 20:55

Dolgoztál?

Nessa94 # 2017.06.16. 18:32

Tűz esetén is? Igazolással?

nonolet # 2017.06.16. 18:24

Természetesen, hisz hiányoztál.

Azaz nem teljesítetted a munkaidőd.

Nessa94 # 2017.06.16. 17:54

Üdvözlöm!

Nekem olyan problémám lenne, hogy pár napja kigyulladt egy lakás egy panelházban, mindenkit letereltek az udvarra, egy tetőtéri lakásban lakunk, 3 lakással mellettünk történt a tűzeset. Éjszakára kellett volna mennünk dolgozni, ez este fél 10kor történt, amikor elkellett hagynunk a lakást. Szóltunk a gyárnak, hogy nem tudunk bemenni mert elkellett hagynunk a lakást. A gyárnak a személyzetise felhìvott másnap, hogy mi történt és jelezte, hogy dühösek a hiányzásunk miatt és köteleznek, hogy dolgozzuk le, külömben igazolatlan napot kapunk és megvonják a prémiumunk. Felhìvtuk a katasztrófavédelmet, elkérték az adatainkat, a parancsnok engedélyezte a szóbeli igazolást, a gyár elfogadta, mára már megy a fenyegetőzés. Joggal dolgoztatják le azt az egy napot?

Titanilla60 # 2017.06.16. 15:01

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Nagyon szépen köszönöm a segítségét!