Munkajogi kérdések.


Valaki12345 # 2017.10.26. 10:51

Amit kifelejtettem, hogy még próbaidőn voltam, mert 3 hónap próbaidőt szabtak meg.

nonolet # 2017.10.26. 11:45

Próba idő alatt simán felmondhattál.

A munkaviszony utolsó napján kellett volna a pénzed megkapni.

Illetve, ha másnap nem dolgoztál, akkor pár munkanapon belül, nomeg a papírjaidat is.

Panaszt a Munkaügyi Bíróságon tehetsz, pert indítva.

Azonban a 10.-e hamarabb lesz...
Ha akkor elszámolnak veled és papírokat kiadják,
akkor sajnos így jártál és kész.

Szóval várj, mást gyorsan nem tudsz tenni.. úgysem.

Ha akkor sem rendezik az ügyed az már más tészta lesz.

- -

Leltárt és hiányt levonni nem olyan egyszerű jogszerűen.
Perképesen kell dokumentálni...

Mert, ha nem jogszerű a levonás és utólag bepereled a céget, akkor veszíteni fog.

- -

A TB dolgokat a saját ügyfélkapuddal tudod ellenőrizni az interneten te magad is.

Rexor # 2017.10.26. 12:34

Honnan tudod mennyi volt a próbaidőd, ha nem kaptál munkaszerződést? Ha nincs munkaszerződés nincs próbaidő sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 12:45

Ott a pont. :)

Lulu8 # 2017.10.26. 16:52

Sziasztok!
Novemberbe lesz kisfiunk 3 éves,munkahelyemről màr jött egy levél,hogy felhivjàk a figyelmemet a munkakezdésre.Viszont vàrandós vagyok a kistesóval(veszélyeztetett terhes).Póstai úton írtam egy vàlaszlevelet melyben jeleztem várandósàgomat és egyben megkértem a HR-esünket aki a levelet írta,hogy legyen kedves póstai úton értesíteni a lehetősegeimmel kapcsolatban ezen helyzetben illv küldjék ki az alàirandó papírokat részemre.
Lassan egy hónapja semmi válasz.
Kérdésem az lenne,hogy van e erre jogi lehetőségem,hogy ezt az ügyet póstai úton intézzem vagy mindenképp úgy a hivatalos,hogy be kell menjek személyesen?
Köszönöm szépen.

nonolet # 2017.10.26. 17:04

Mi az a pósta ?

Vagy talán posta akar lenni?

- -

Talán felkéne hívni... ez tűnik logikusnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 18:51

Lulu8, mit szeretnél elintézni?

Lulu8 # 2017.10.26. 19:06

Valójaban nem tudom ilyenkor mi a teendő ha lejàr a gyes csak gondolom,hogy először ki kell vennem a szabikat aztàn táppénzre mennék.Gondolom a szabis papírt is alà kellene írnom..Ezért is kértem a hr-t írjàk meg mik a lehetőségeim..illv ami alàírandó postàzzàk ki részemre.
Azért nem szeretném felhívni Őket mert egyébként sem egy segítőkész tàrsasàg.:(
Ha van rà mód ezért szeretném elkerülni a személyes kapcsolatot velük.

Valaki12345 # 2017.10.26. 20:13

Hát részben ezen okokból is kérdeztem, hogy tehetek e így bármit is, lenne e értelme, mert hát az egy dolog, hogy szóban 3 hónap próbaidőt adtak, az csak szó és tényleg nincs róla szerződés + ott van a többi dolog, amit már leírtam...

De akkor megvárom, hogy mi lesz 10-én...
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.26. 21:32

Lulu8!

Írásban, pontos dátum megjelölésével be kell jelentened, hogy megszünteted a fizetés nélküli szabadságot. (Igazából legalább 30 nappal korábban kellett volna; ezért szerintem jelöld meg azt a napot, amelyen a gyerek betölti a hármat, és tedd hozzá, hogy ha ragaszkodnak a törvényhez, akkor szóljanak, te pedig tudomásul veszed, hogy a munkába állás első napja a leveled kézhez vételét követő 30. nap.) Kéred, hogy a tényleges munkavégzés megkezdése előtt adják ki a bent maradt szabadságot. Aztán, amikor a szabadság lejár, közlöd, hogy az orvos egészségügyi okból keresőképtelennek nyilvánított, a táppénzes papírt pedig rendszeresen leadod.
Célszerű az első levélben bejelenteni azt is, hogy megint gyereket vársz. (Másképp esetleg felmondanak, még mielőtt szólnál.)
Aztán, ha eljön az ideje, elmész szülési szabadságra, aztán fizetés nélkülire. Persze, ha közben kiírna az orvos, akkor jelentkezel munkára.

nonolet # 2017.10.27. 07:45

Végül is a HR tudja, mikor kéne munkába állnia, hisz küldött neki erről levelet is...

A válasz levélben az újabb terhességet is megírta már!

Remélhetőleg volt annyi esze is, hogy azt a levelet (mivel hivatalos levélnek szánta )tértivevénnyel adta fel...

HA nem akkor a mosatni levelét kezdje úgy, hogy

Hivatkozva a ... -én kelt válaszlevelemre, megismétlem, hogy...

  • terhes vagyok
  • kérem kiadni szabadságaimat
  • a szabadság végén munkába állok

Eddig tartozik MOST az ügy a HR-re !

Aztán ezt a levelet immár tértivevénnyel adja fel.

Az meg legyen későbbi meglepi a HR-nek,
hogy a szabadság letelte után a munkába állást
egy táppénzes papírral kezdi majd...

Lulu8 # 2017.10.27. 09:02

Igen tértivevénnyel adtam fel a levelet és bizony azt is megírtam benne h vàrandós vagyok

Köszönöm szépen a vàlaszokat!

wers # 2017.10.27. 09:31

Szetintem jó, hogy bele írtad, hogy ismét babát vársz (gratulálok, sok örömöt!). Jobb, ha a munkáltatód is tudja, és nem sétál bele egy jogelles felmondásba. De KBS mindent leírt.

Lulu8 # 2017.10.27. 11:46

Köszönöm szépen a jó kívànsàgot és a hozzàszólàst is.
Igyekszem kerülni konfliktust.

Doze # 2017.10.27. 18:34

Üdvözlet!

Lenne egy nagyjából egyszerű kérdésem, és szeretnék biztos lenni benne, másrészt ha valóban "hiba"-van, akkor hogyan lehet/érdemes fellépni a jogsértés ellen.

A helyzet a következő: Párom egy multinál operátor, nem szeretném bő lére ereszteni mert nem ez a lényeg... 3 havi időkeretben dolgoznak, ebben a hónapban a kötelező óra 168. Beosztás szerint azonban 180 óra van beosztva. (12 óra, 2 otthon/2 munka éjszaka/nappali váltásban) Már ott bajosnak ítélem a dolgot, hogy "kötelező" ez a 12 óra túlóra. Pár hónapja még voltak "zöld napok" amikor eldönthették be mennek e vagy sem, azonban a többség nem akart túlmunkát, ezt ezért beszüntették. Szerintem kötelező túlóra nincs indok/írásos elrendelés nélkül. Ezen felül párom bevállalt egy 12+8 órás műszakot, tehát összesen 200 óra. A munkáltató ebből a 20 órát akarja túlóraként elszámolni, viszont a fennmaradó 12 órát csak alapbérrel..

Ha le akarná csúsztatni pl év végén akkor az alapot sem kellene fizetni nem?, másrészt ha ki kellene fizetni akkor 3 havi göngyölítésben januárban kellene kifizetni... gondolom én.

Köszönöm a válaszokat előre is!

Robi

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.27. 18:43

Ugye, nem tudod, mi az a munkaidőkeret?

Doze # 2017.10.27. 19:12

Azért vagyok itt hogy kérdezzek... :), szerintem az hogy pl alírtanak egy papírt hogy ezentúl 3 haviban dolgoztatnak. Ha van valahol egy túlórád akkor ezen időkeret végiéig lecsúsztatják, esetleg kifizetik ha túlmunka van.. ebben a hónapban 168, november:168, december 152= 488 óra, persze ez munkáltató függő...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.28. 06:38

Ha munkaidőkeretben szervezi a munkáltató a munkát, akkor a munkaidőkeret vége előtt nem is értelmezhető a "túlóra" fogalma, és annak sincs értelme, hogy „ebben a hónapban a kötelező óra 168”. Miért pont annyi lenne?

Tulajdonképpen mit is szeretnél kérdezni?

nonolet # 2017.10.28. 09:10
nonolet # 2017.10.28. 09:16

KBS

Vannak azért korlátok...

8 órás, nem készenléti munkakörben a műszak
4 óránál rövidebb és 12 óránál hosszabb nem lehet.

A 3 hónap átlagában heti 48 óra fölé nem lehet menni.

A 3 hónap ÖSSZES óraszámához kell a havi LEHETSÉGES keret óraszám, a 3 havi max keretidő kiszámolásának okán.

Itt jön a képbe a 168 óra (21 munkanap) az adott hónapban... szabadság, stb, nélkül persze.

Mert ami a 3 havi keret idő (mínusz távollét) fölött összejön az bizony már TÚLÓRA! lesz.

nonolet # 2017.10.28. 09:23

Doze

Beosztás szerint azonban 180 óra van beosztva.

Amíg belefér a 3 havi!!! össz időbe addig ez így oké.
A 3 hónap alatt ÖSSZESEN nem lehet a számolt 488 óránál több...
Illetve lehet, de a többlet akkor már túlóra lesz.
Majd.

"(12 óra, 2 otthon/2 munka éjszaka/nappali váltásban) Már ott bajosnak ítélem a dolgot, hogy "kötelező" ez a 12 óra túlóra."

Az imént írtam:

- -
8 órás, nem készenléti munkakörben a műszak
4 óránál rövidebb és 12 óránál hosszabb nem lehet.
- -

Tehát a napi 12 óra is oké!
Akár hetekig egyfolytában is...

CSAK a 3 hónap átlagában nem lehet, majd
végül több heti 48 óránál a beosztása összesen.

Illetve lehet, de a többlet akkor már túlóra lesz.
Majd.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.28. 10:58

Itt jön a képbe a 168 óra (21 munkanap)
21*12=252. És akkor azt figyelembe se vettük, hogy simán belefér egy hónapba 24-25 beosztás szerinti munkanap is.

Te egyébként értetted, mit szeretné kérdezni a hölgy?

nonolet # 2017.10.28. 11:48

...és?

A ledolgozandó órakeret 3 hónapos >> max 488 óra éppen.
Mínusz a távollét.

Ezen belül vannak a kereten belüli belső korlátok.

  • a napi min/max NORMÁLBAN beosztahtó óraszám
  • a heti átlagos NORMÁL óraszám
  • az előírt MINIMUM pihenő idő a műszakok között
  • a KÖTELEZŐEN kiadandó hétközi pihenő/szabadnapok

Amikor a keret óraszámot
VAGY !!!
a kereten belüli valamelyik korlátot átlépik
az TÚLÓRA lesz és túlóraként kell elszámolni.

A kereten belüli korlátok
viszont
csak kellően indokolt, azaz
havaria helyzetben léphetők át.

Jogszerűen, legalábbis.

- -

Gondolom
az egymást követő 12 órákat és az ebből adódó
jó sok munkaórát sokallja... túlóra pénz nélkül.

A jelek szerint várhatón jócskán túllépik
a normál 488 órát a 3 hónapos keret alatt.

Miközben nem akarják majd a többletet a 3 hónap alatt
túlórának elismerni és

  • a vége után kifizetni

vagy

  • a végéig/végeután csúsztatásban kiadni

- -

Csak ott téved, hogy
a 3 havi teljes órakeret keret túllépését csak a végefelé/végén lehet majd megállapítani, addig csak jóslat ...

Viszont a napi 12 óra fölötti órákról
már rögtön tudható, hogy
a 12 óra fölötti része az TÚLÓRA!

Mert a kereten belüli nem túlóra elszámolású napi óra korlátozás él, és az napi max 12 óra lehet csak
a normál bérezéssel/elszámolással.

És persze a többi kereten belüli korlát is él.
(heti átlag, minimum pihenő idő, pihenő/szabadnap kiadás)

Tudtommal és szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.28. 12:09

Mit és?! Hogy jött ki neki, hogy "ebben a hónapban 168 a kötelező óra"?

Kevés ember tud felbosszantani, de te közéjük tartozol.

Doze # 2017.10.29. 05:26

A havi munkaidökeret: munkanappok száma x8, én havi bontásban dolgozok, és a fizetési papiron van olyan hogy havi kötelező.. ami a munkaidő-naptárban van leírva. De bárki ki is számolhatja... teljes hónap-(hétvégék+unnepek).. köszönöm a válaszokat ezek szerint jól gondoltam hogy csak a munkaidőkeret végén, ergo a 3. Hónap végén kerulnek elszámolására az extra órák... bár az hogy a beosztásból fakadó extra orákat nem, viszont az azon felüli órákat elszámolják az adott hónap végén, érdekes gyakorlat. Kiváncsian várjuk a 3. Hónap végét.

Mondjuk zárójelben megjegyezném, hogy a vasútnál is volt ilyen munkaidőrend... 3 havi két hónap 200+ óra mindenféle hivatkozással, harmadik hónapban meg szinte alig volt meló, 1-2 Mv kolléga megunta és táppénz a 3. Hónapban... aztán mikor röpködtek a 300+ ezres fizetések beszuntették az egészet.