GYED, GYES, munkaviszony?


Böbö # 2008.01.06. 09:32

Tisztelt kbs!

Szeretném a segítségét kérni a következőkben:

Azt szeretném megtudni, ha a 2 gyermek között max 2 év 28 nap van, akkor a 2. gyermek utáni TGYÁS és a GYED számításánál milyen adatokat vesznek figyelembe? Most Gyed-en vagyok az 1. gyermekemmel és mivel magas volt a fizetésem a maximum összeget kapom. Később is a régi fizetés alapján számolják a juttatásokat, mert az lenne anyagilag a legjobb. Akkor biztos be tudnánk vállalni egy 2. gyermeket is és nem kellene még visszamennem dolgozni a megélhetésünkért.

Köszönöm a segítséget!

Tisztelettel, Böbö

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.05. 19:15

No, az azért nem így megy. Nem kell mindent elhinni, a munkáltatónak meg pláne nem.
A "munkahely" megszűnése nem vonja automatikusan maga után a munkaviszony megszűnését. (Ami ezzel járna, az a munkáltató megszűnése lenne, az meg általában tovább tart, mint egy terhesség) Az igaz, hogy ha az a munkahely egy bolt, és azt a boltot bezárja a munkáltató, akkor ez elfogadható indok a rendes felmondásra. Nem élhet azonban a munkáltató rendes felmondással olyan munkavállalóval szemben, aki gyermeket vár.

Egyébként a tgyás és a gyed feltétele, hogy a megelőző két évben rendelkezz legalább 180 nap biztosítási idővel; és ez a biztosítási jogviszony vagy álljon fönt, vagy a megszűnése ne történjen régebben 42 (?) napnál. A táppénz, az álláskeresési támogatás folyósításának ideje alatt biztosított vagy.

hópihe # 2008.01.05. 18:11

Tisztelt kbs!

Közel másfél éve bejelentett munkaviszonyban vagyok,6 órás munkaidőben egy kft-nél.A kft-nek van egy üzlete,ahol eladóként dolgozom.
A férjemmel babát szeretnénk,de január elején szólt a fönököm,hogy fél év múlva meg fog szűnni a munkahelyem.
A kérdésem az lenne,hogy ha közben teherbe esem,mire számithatók,mint anyagilag,mint munkanélküli?
Válaszát várom:köszönettel Hópihe!

Böbö # 2008.01.04. 10:27

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném megtudni, ha a 2 gyermek között max 2 év 28 nap van, akkor a 2. gyermek utáni TGYÁS és a GYED számításánál milyen adatokat vesznek figyelembe? Most Gyed-en vagyok az 1. gyermekemmel és mivel magas volt a fizetésem a maximum összeget kapom. Később is a régi fizetés alapján számolják a juttatásokat, mert az lenne anyagilag a legjobb. Akkor biztos be tudnánk vállalni egy 2. gyermeket is és nem kellene még visszamennem dolgozni a megélhetésünkért.

Köszönöm a segítséget!

Böbö # 2008.01.04. 10:05

Azt szeretném megtudni, ha a 2 gyermek között max 2 év 28 nap van, akkor a 2. gyermek utáni TGYÁS és a GYED számításánál milyen adatokat vesznek figyelembe? Most Gyed-en vagyok az 1. gyermekemmel és mivel magas volt a fizetésem a maximum összeget kapom. Később is a régi fizetés alapján számolják a juttatásokat, mert az lenne anyagilag a legjobb. Akkor biztos be tudnánk vállalni egy 2. gyermeket is.

Pufirizsa # 2008.01.04. 09:05

Lehet hogy baromságot kérdezek,de a jogutód mit is jelent pontosan?(hogy végre ne csak félig meddig tudjam)


Judit

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.04. 08:53

Zavaros.
Ha egy társaság jogutód nélkül megszűnik, akkor az nem működik tovább. A név megváltoztatása nem jogutódlás, hanem ugyanaz a társaság, csak megváltozott adattal. Mintha a székhelye vagy a törzstőkéje változott volna.

Abba a hibába ne ess bele, hogy ha azt látod, hogy a sarki bolt tavaly is nyitva volt, és most is nyitva van, akkor a működtető föltétlenül ugyanaz a társaság. Nem. Még akkor se, ha a tulajdonos vagy az eladó ugyanaz.

Pufirizsa # 2008.01.04. 08:48

Kedves Szakértő!

A problémám az lenne,hogy:
2005.szeptember 1-től határozatlan idejű munkaszerződésem van egy cégnél.2006 novemberében állapotos lettem.2007.január 17.-től táppénzre mentem,és egészen a szülésig ott is voltam.Jelenleg Tgyáson vagyok,február 10.-től gyeden.Közben innen onnan hallottam,hogy felszámolják a céget,és már csak én vagyok bejelentve.Viszont a többieket átjelentették máshova,akkor engem miért nem?A cég a mai napig működik más néven fut.Viszont ez akkor jogutódlás vagy nem?Szerintem engem hülyének akarnak nézni azzal,hogyha jogutód nélkül szűnik meg akkor kitehet.Viszont akkor a cég miért működik tovább?A másik fele,hogy nem is szólnak róla egy szót sem,nehogy véletlenül megtudjam.Nem tudom mit tegyek,és milyen lehetőségeim vannak.
Válaszát előre is köszönöm


Judit

juci1010 # 2008.01.03. 13:59

A menyem 4 évet dolgozott egy bt-nél. 2007 februárban korházi kezelés után, veszélyeztetett terhesként táppénzre vették. 2007 augusztus 28-ig rendszeresen utalta neki a táppénzt a területileg illetékes egészségbiztósító. 2007. 08. 28.-án megszült, gyönyörű egészséges kislány. Azóta eltelt 4 hónap, és egyetlen forintott sem kapot.
A segítségeteket kérem, hogy kinek kell intézni a további járandóság utalását. Ha az anyukának, akkor milyen nyomtatványon, és hová kell beadni.

Köszönöm a segítséget.....

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.03. 13:21

Gyed mellett nem lehet dolgozni, tehát le kell mondani. Gyes mellett viszont lehet - tehát meg kell igényelni.
Szerintem joggal való visszaélés máshol dolgozni a fizetés nélküli szabadság ideje alatt - kivéve, ha a munkáltató hozzájárul.

csibe78 # 2008.01.03. 12:55

Tisztelt Szakértő!

2006.október 16-án született gyermekem, jelenleg gyed-en vagyok.Álatlános iskolában tanítok, határozatlan időre szóló kinevezésem van. 2008. szeptemberétől szeretnék visszamenni dolgozni(várnak vissza a munkahelyemen).
Kérdéseim:

  • ekkor még nem jár le a gyed-em, ezt le kell mondani?v. kapom még munka mellett?
  • utána járna a gyes, erről le kell mondani?v. lehet mellette dolgozni?
  • 2008. szeptemberéig a gyed mellett elmehetek máshova dolgozni, mint az iskola?

Válaszát előre köszönöm!
Csibe

gyedproblemo # 2007.12.28. 23:09

Kedves TomSecret!

Köszönöm a segítségét! Utánajárok a dolognak.

GyP.

juditkol # 2007.12.28. 10:03

Kedves Szakértő!
Márciusra várom első babámbat - egyedülálló anyukaként.
Arra lennék kíváncsi, hogy a határozatlan idejű megbízásos munkaszerződés képezheti-e GYED alapját?
Idáig légi-utaskísérőként dolgoztam (kevesebb, mint egy évet) de a terhesség miatt már nem foglalkoztat a munkáltató (szeptember óta). Ezelőtt (tavaly) 2 hónap bejelentett munkaviszonyom volt.
Határozatlan idejű megbízásos munk.szerz. mellett (ha nem foglalkoztat a munkáltató, de már összejött elegendő munkanap) mehetek-e munkanélküli-segélyre?
Segít-e a szülés utáni juttatsásokban, ha decembertől-februárig bevagyok jelentve minimálbérrel?
Köszönettel: juditkol

TomSecret! # 2007.12.28. 10:00

Kedves Gyedproblemo!

Véleményem szerint az Ön feleségét megillette volna/megilleti a TGYÁS, mivel a jogosultsági feltételeknek megfelelt a kérelem benyújtásakor. Szerintem az elutasítás indoka nem volt helytálló, mert az indokolásban meghivatkozott törvényi rendelkezés nem zárja ki a kérelmezőt a jogosulti körből. Sajnos a fellebbezési határidő elmulasztásával a határozat jogerőssé vált, és szavaiból úgy veszem ki, hogy a kereset benyújtására nyitva álló határidő is eltelt.

Mégis van remény a jogerős határozat megváltoztatására az 1997. évi LXXXIII. tv. 74.§-a alapján. A határozatot hozó szervhez kell fordulni az ügyben írásban. Javaslom, hogy előzetes konzultáció után kérjenek ügyvédi segítséget, mert a fórumos hozzászólások alapján önmagában sajnos nem fog megoldódni a problémájuk.


jogvédö

gyedproblemo # 2007.12.27. 20:07

Kedves TomSecret!

Nagyon köszönöm az eddigi segítségét, kezdünk reménykedni, és örülök, hogy itt van ez a fórum. Még két kérdésem lenne:

  • Nekünk az elutasító hölgy telefonon azt mondta, hogy ne is fellebbezzük meg a határozatot, mert el fogják azt is utasítani, így nem fellebbeztük azt meg, így a fellebbezési határidőn már több hónappal túl vagyunk. Van-e így esélyünk bármire is?
  • Mit javasol a továbbiakban? Keressünk meg egy ügyvédet személyesen és kérdezzük meg egy esetleges per indításáról, vagy esetleg itt, valamelyik fórumon kérdezzünk tovább, vagy esetleg valamilyen más úton induljunk el?

GyedProblemo

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.27. 16:30

Nem igaz. Sőt.

Logi # 2007.12.26. 19:57

Tisztelt Szakértő!

Ismét segítséget szeretnék kérni. Úgy hallottam, hogy ha GYES mellett dolgozom, nem vehetem ki addig a felhalozódott szabadságomat, amíg le nem jár a GYES. Igaz ez?

Köszönettel: L.

turul # 2007.12.25. 20:05

Kedves Szakértő!

Munkahelyemen határozott idejű szerződésen van és nem tudom hogy ha esetleg terhes lennék akkor járna-e a baba megszületése után a Gyed? Vagy pedig a szerződésben meghatározott időpontban automatikusan elbocsájt a cég és csak az alanyi jogon járó Gyest kapnám az államtól?
Az előző 2 évben biztosított voltam ezzel tehát nincs gond csak nem tudom hogy a Gyedet ki állapítja meg és mi az alapja és ha megszűnik a munkahelyem akkor ki fogja fizetni.

Válaszát előre is köszönöm!

TomSecret! # 2007.12.25. 19:19

Kedves Gyedproblemo!

Tudomásom szerint a 2007. január 01-től hatályos változás a TGYÁS jogosultsági feltételeit nem érintette. Az erre történő szóbeli utalást nem látom megalapozottnak.

Úgy érzem, itt keverednek picit a dolgok. A felsőfokú tanulmányok időtartama ma már nem számít automatikusan biztosítotti jogviszonynak, csak igen speciális esetben. Az Önök esetében a biztosítotti jogviszonyt a bejelentett munkahely, és az ott fizetett járulék teremtette meg. Az aki felsőfokú képzésben részt vevő hallgatóként nem vagy nem rendszeresen, avagy nem bejelentve dolgozik, az más jogcímen is lehet - és lesz - biztosított.

Ehhez képest a törvény szerint a szülést megelőző 180 napban folytatott felsőfokú tanulmányok idejét a biztosítási időbe be kell számítani.

Az idézett törvényi rendelkezés mindössze egy ici-pici könnyítést (kisebb járulékteher) tartalmaz a több bejelentett munkaviszonnyal rendelkező személy számára. Véleményem szerint nem lenne ildomos összekeverni a munkaviszony után fizetett járulék alapján szerzett jogot (TGYÁS-ra) a felsőfokú tanulmányok idejének beszámítási kedvezményével. Őszintén szólva nem értem a határozat ilyen okfejtését, talán tanultabb kollégáim kisegítik Önöket. Álláspontom szerint az Önök kérelme esetében azt kellett megvizsgálni, hogy a kérelmező bármilyen jogcímen biztosítottnak minősült-e a szülést megelőző 2 éven belül.

A TGYÁS alapvetően annak nem jár, aki a szülési szabadság időtartama alatt munkát végez vagy egészben/részben megkapja korábbi keresetét, hiszen ez egy keresetpótló juttatás, így csak annak jár, aki keresményhez még részben sem jut. Ez a szabály pedig nem változott meg.


jogvédö

Inibaba # 2007.12.24. 10:15

Köszönöm az előző választ. Sajnos kiderült, hogy mégsem vagyok még terhes. Így a két gyermek közt biztosan több lesz, mint 2 év és 28 nap. Akkor így a TGYÁS már nem jár gondolom, de azt kérdezném, hogy ha 2008. júliusától lejár a gyed a kislányom után, de amíg ittohon vagyok vele és már csak gyest kapok utána, bármikor ez idő alatt terhes leszek, akkor legalább a gyedet megkapnám a 2. gyerek után? És ha igen, akkor meg kell születnie a babának mielőtt lejár a 3. év az első baba után? Magyarul nem elég ha csak terhes leszek, meg is kell szülnöm 2009 júliusáig (akkor lesz 3 éves a kislányom)? Azért lenne jó tudnom, mert amúgy februártól mentem volna vissza dolgozni, de így még elgondolkodnék rajta, mert nem szivesen adom bölcsibe a kicsi lányomat. Előre is köszönöm a választ és a segítséget.

hablea # 2007.12.23. 15:31

Ha a 2 gyerek közt csak 2 év és max. 28 nap a korkülönbség, akkor a TGYÁS-t a nagyobbik gyerek 2. életévének betöltése előtt 1 nappal igényelni kell, így nem kapsz GYES-t, hanem marad a TGYÁS aztán pedig a GYED.

Inibaba # 2007.12.22. 20:33

Kedves szakértő,

köszönöm, hogy egy korábbi kérdésemre már kaptam választ. Új kérdésem is van.
Igaz -e az, hogy ha én most itthon vagyok a másfél éves kislányommal Gyeden, aki 2008 júliusban tölti be a 2. évét, és ugye akkor lejár a gyed rá vonatkozólag, de 2008 augusztusában megszületik a második babánk, akkor megkapom a második babára a gyedet szintén 2 évig? azt tudom, hogy csak az egyik gyerekre kaphatok juttatást. Tehát elméletileg nem kérem a gyest az első gyermek után, hanem kérhetem a gyedet a másodikra? Ez valóban létezik és ilyen egyszerű az egész? Hálás lennék a válaszért ismét. Köszönöm szépen.

gyedproblemo # 2007.12.22. 19:32

Kedves TomSecret!

Először is elnézést a hosszú bejegyzésért.

04.01-étől állás bejelentve

09.27 szülés időpontja

09.15-én első paksaméta elküldve, remélem jól írom:

  • foglalkoztatói igazolás (09.11-én aláírva)
  • tgyás állománybavételi kórházi papír alapján
  • terhesgondozási kiskönyv
  • feleségem nappali tagozatos hallgatói jogviszonyának igazolása (ezen buktuk el a dolgot úgy néz ki)

10.26-án második adag elküldve:

  • újabb foglalkoztatói igazolás (kisebb hibajavítás, nem számít - 09.28-án aláírva)
  • születési anyakönyvi kivonat

10.25-én keltezve: Elutasító határozat

Indoklás:
Terhességi gyermekágyi segély iránti igényt nyújtott be Pénztárunkhoz 2007 szeptember 09-től. A kötelező egészségbiztosítási ellátásairól szóló 1997.évi LXXXIII (Ebtv) 40.§ terhességi gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőző kettő éven belül 180 nap biztosított volt és a biztosítás fennálása alatt vagy annak megszűnését követő negyvenkettő napon belül szül. A Tbj. 31.§ (1) bekezdés értelmében több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony egyidejű fennállása esetén a járulékalap után mindegyik jogviszonyban meg kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot, a nyugdíjjárulékot, (tagdíjat), és az egészségbiztosítási járulékot. Ugyanezen jogszabály 3. bekezdése szerint, ha a biztosított legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkezik, vagy közép-, illetőleg felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytat tanulmányokat, az egyidejűleg fennáló biztosítási kötelezettség alapjául szolgáló további jogviszonya alapján nem fizet pénzbeli egészségbiztosítási járulékot.
A becsatolt igazolás szerint 2003 szeptember 01-től a .... tudományegyetem nappali tagozatos hallgatója, ezáltal 2007.04.01-én kezdődött munkaviszonyában pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére nem kötelezett, ezért terhességi gyermekágyi segély iránti igényét elutasítom.
A jogorvoslatra vonatkozó rendelkezést a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás áltaálnos szabályairól szóló 2004. évi CXL.Tv.98 § (0) bekezdés és a 99 § tartalmazza.

Néhol nyelvileg furák a mondatok, de kb ez volt az indoklásban. A suliról az igazolást azért csatoltuk be, mert félő volt esetleges koraszülés miatt, hogy nem lesz meg a 180 nap, és a suli ugye biztosítási jogviszonynak számít.

Sajnos a jogviszont nem szüneteltettük a munkaviszony megléte alatt, egyszerűen eszünkbe nem jutott (tudom, hiba volt), mert annyira kevés óraszámot jelentett hetente, hogy simán meg lehetett oldani.

Persze a törvényben semmi nem utal arra, hogy nézd meg a másik törvényt is... Az egész akció előtt beszéltem könyvelőkkel, gazdasági ügyintézővel, csomó TÁK ügyintézővel, mindenki rendes volt, de ketten háromfélét mondtak, végül felhívtam vagy hat megyét, az utolsóban azt mondták, hogy évente háromszor változik a törvény értelmezése, és csak akkor tud biztosat mondani, ha piros hó esik.

Az ügyintéző aki elutasította, olyasmit mondott, hogy idén (2007) januárjában változott valami a jogszabályban, és tavaly pl. megkaptuk volna a TGYÁS-t.

Szóval tudom hogy kevés az esélyünk, de legalább elmondhatom, hogy megpróbáltuk ezt is. Van-e bárkinek bármilyen ötlete, javaslata? Lehetne-e arra hivatkozni, hogy valójában a suliba nem igazán járt a feleségem – ezt tkp tudnánk igazolni – vagy lát-e valaki bármilyen egyéb lehetőséget a történetben?

Laikusként lehet h hülyeséget kérdezek, de ad abszurdum meg lehet-e támadni magát a törvényt mondjuk az alapján, hogy ha fizettük a járulékot, akkor miért nem kaptuk meg a segélyt?

Sőt... én arra gondoltam, hogy nem negatív diszkrimináció-e az, hogy ha van két kismama, ugyanolyan bejelentett állással, stb, de az egyik pluszban vállalja a főiskolát, annak összes anyagi vonzatával és terheivel, akkor azt a törvény azzal bünteti, hogy alacsonyabb járulékot (GYED) kaphat csak, akkor is, ha rendesen fizették utána a járulékot? Nem lehetne-e ezt alkotmányosan megpiszkálni?

TomSecret! # 2007.12.22. 12:01

Kedves Gyedproblemo!

Mikor nyújtották be az igénylést? Le tudná írni, hogy pontosan milyen jogszabályi rendelkezésekre hivatkozik a határozat indokolás része?


jogvédö

gyedproblemo # 2007.12.22. 09:14

Ha úgy alakul, hogy van valakinek ötlete, még szívesen fogadom, figyelem a fórumot.

Üdv mindenkinek, és kellemes ünnepeket.