GYED, GYES, munkaviszony?


Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.18. 22:56

Az eredeti munkakörödbe, az eredeti feltélekkel kell visszavenniü (egy kivétel a bér, amit meg kell emelni), akkor, amikor te akarod. Nincs választásuk. A főnöknek két asszisztense lesz legfeljebb.
A szabadságot a fizetés nlköli szabdság mesgzűnését követő 30 napon belül kell kiadniuk - ezt praktikusan a tényleges munkábaállás előtt szokták.

Azt nem is értem, miért kellene neked felmondanod.

iliane # 2008.01.18. 21:42

Szia,
egy lehetőség szerinti gyors válaszra lenne szükségem..
2006.01.01-én született a kisfiammal vagyok most GYES-en, de szerettem volna vissza menni dolgozni. A munkahelyemen azonban úgy alakult a helyzet, hogy jelenlegi főnökömnek az unokatestvére lett az asszisztense (aki Én voltam anno). Természetesen nem akar megvállni tőle. Felajánlottak egy alacsonyabb beosztást, amit nem szeretnék elfogadni. Ha mégis elfogadom, akkor csökkenthetik az alpbéremet? Milyen jogok illetnek meg engem? Ugye Gyes alatt nem rúghatnak ki?? Vállalhatok más cégnél munkát? Ha lejár a GYES, akkor mi a további teendőm? Mikor kell felmondanom? Mikor és hogyan kell kivennem a felhalmozódott szabadságokat?
Előre is köszönöm a válaszodat:i

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.18. 19:58

Nem.

Nagye # 2008.01.18. 06:50

Még egy kérdés: ugye nem lehet GYES-t kapni egyszerre 2 gyerek után? Ha pl. a férjem igényelne GYES-t a nagyobbik gyerek után (ezt munka mellett kapná), én meg a kisebbik után, az esetleg megoldható?

Nagye # 2008.01.18. 06:30

Tisztelt Hozzáértők!

A kérdésemre a válasz valószínűleg pofonegyszerű: egy hónapja megszűnt a munkaviszonyom-lejárt a határozott idejű szerződésem és nem hosszabbították meg. Jelenleg még GYED-en vagyok az első babával, de tervbe van véve a második is. Ha a második a GYES alatt születik, akkor ugye utána már nem kapok GYEDet? Csak akkor kapnék, ha közben legalább fél évet dolgoznék. Elég kellemetlen a szitu, mert irtó nehéz sajnos munkát találni, és ha találok, akkor azzal jövök 3 hónap múlva (azért a próbaidő elteltét megvárom), hogy terhes vagyok? Biztos oda se várnának nagyon vissza a 2. gyerek után.De tehetek-e mást (ha GYED-et szeretnék kapni)?Ráadásul 3 éven belül lejár a szocpolunk is, szóval sürget az idő.

Vike27 # 2008.01.17. 13:21

Kedves Sándor (kbs)!

Köszönöm szépen a segítséged!

Üdv: Vike

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.16. 13:20

Minden kérdésre ott a válasz alább. Némelyikre többször is.

Gaba # 2008.01.16. 11:30

Tisztelt Szakértő!

Több kérdésem is lenne.
Jelenleg gyed-en vagyok, július 1-től leszek gyesen. Vissza szeretnék menni dolgozni 8 órában novembertől, milyen szabályok vonatkoznak a gyes alatti munkára? ha visszavesznek, a gyermek 3 éves koráig akkor is védelem alatt állok?
Ha nem vesznek vissza, és máshol vállalok másodállást, akkor is védelem alatt állok majd?
Ha máshol lesz másodállásom, és még a gyes ideje alatt esem teherbe, miből számolják a gyed-et?
Ha nem vesznek vissza, és még a gyes alatt teherbe esem, akkor miből számolják majd a gyed-et?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Gabriella

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.16. 09:23

A "bármikor" azt jelenti bármikor. Ha annyi eszük volt, hogy a helyettesítővel nem úgy kötötték a szerződést, hogy "Vike27 fizetés nélküli szabadságról történő visszatértéig", akkor magukra vessenek.

(Mondd meg nekik, hogy ne keverjék össze a gyereknevelés miatt kötelezően adandó fizetés nélküli szabadságot a méltányosságból adhatóval.)

Vike27 # 2008.01.16. 09:04

Kedves Sándor (kbs)!

Köszönöm szépen a válaszod!
Persze-persze, én sem úgy gondoltam, hogy na akkor jövő héttől dolgozom.:)
Igazából az érdekelne, hogy egyáltalán kötelez-e engem valamire, hogy nov. 15-ig kérelmeztem a fizetés nélküli szabadságot?
Valami olyasmit magyaráztak a munkahelyemen, hogy azért nem mehetek előbb vissza, mert ezzel védik úgymond a helyettesítő kolleginát. Tényleg így van???

Vike

Bogyo79 # 2008.01.16. 08:11

Az én kérdésem az lenne,hogy mennyi havi nettóra számíthatok ha:
Van egy sérült 9 éves kislányom,jelenleg gyesen vagyok vele,de én dolgozom mellette8órában, rá még emelt összegű családi pótlékot kapok,mert egyedül nevelem.
Viszont áprilisban férjhez megyek,és szeretnék még ebben az évben teherbe esni. Bruttó havi bejelentett jövedelmem 150.000FT, 2007.06.01.óta.
Nem igazán tudom,hogy a sérült kislányom gyese elveszik,ha szülök egy másik babát???? Illetve mennyi Gyedet,és családi pótlékot esetleg gyest kapok majd???

köszönöm
fannika98@citromail.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.16. 07:53

Bármikor bejelentheted, hogy visszatérsz a munkába. Azt azért a jóhiszemű együttműködés elve megköveteli, hogy ne egy nappal a tervezett visszatérés előtt jelentsd be.

Vike27 # 2008.01.16. 06:50

Legyen szíves, aki tud valami infóval szolgálni, írja meg!

Köszönettel:
Vike

Vike27 # 2008.01.15. 14:26

Kedves Fórumozók, Tisztelt Szakértők!

Közalkalmazott vagyok, határozatlan idejű kinevezéssel.
2007. nov. 15-től GYES-en vagyok, kérelmeztem a munkáltatómnál 2008. nov. 15-ig, a GYES lejártáig fizetésnélküli szabadságomat.
A kérdésem az lenne, hogy csak 2008. november 15-től mehetek vissza dolgozni, illetve kezdhetem meg a felgyülemlett szabadság letöltését?
Előbb nem mehetek vissza dolgozni, vagy nem vehetem ki előbb a szabadságaimat?

Segítségüket előre is köszönöm!
Vike

Böbö # 2008.01.09. 13:17

AKI TUDJA, KÉREM ÍRJA MEG:

Szeretnék segítségét kérni a következőkben:

Azt szeretném megtudni, ha a 2 gyermek között max 2 év 28 nap van, akkor a 2. gyermek utáni TGYÁS és a GYED számításánál milyen adatokat vesznek figyelembe? Most Gyed-en vagyok az 1. gyermekemmel és mivel magas volt a fizetésem a maximum összeget kapom. Később is a régi fizetés alapján számolják a juttatásokat, mert az lenne anyagilag a legjobb. Akkor biztos be tudnánk vállalni egy 2. gyermeket is és nem kellene még visszamennem dolgozni a megélhetésünkért.

Köszönöm a segítséget!

Tisztelettel, Böbö

jaksi # 2008.01.08. 11:35

Köszönöm a válaszokat!

Ancsa1983 # 2008.01.08. 11:24

Kedves Kovács Béla Sándor Úr!

Terhességem 29. hetét töltöm jelenleg. A legutóbbi munkahelyemről még a próbaidő lejárta előtt elbocsátottak a baba miatt, itt a bruttó fizetésem 123100.- volt. Előtte szintén 2 hónapot dolgoztam bruttó 100000.- os jövedelemmel. 2003 február és 2007 február között a bruttóm kb. 90000 és 100000 között mozgott. Most munkanélküli segély ellátásban részesülök.

Kérdésem az lenne, pontosan mi alapján számolják a gyed-et, illetve az én esetemben mennyire lehet majd számítani a nettó összeget, amit majd gyermekem születése után kézhez kapok?

Válaszát előre is köszönöm!

Ancsa1983

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.08. 07:20

Ha a munkáltató hozzájárul.

cucoma # 2008.01.07. 21:36

Jó estét kívánok, sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni.
A tényállás az, hogy jelenleg határozatlan idejű munkaviszonyban állok egy cégnél és gyed-en vagyok, de lehetőségem nyílt munkát vállallalni egy másik cégnél határozott időre /2 év/. A kérdésem a következő: a GYES-em 2009. június 23-ával lejár, viszont az új cég határozott idejű munkaszerződése 2010. január 21-ig szólna. Mit tehetek? Szeretném fenntartani régi munkaviszonyomat, viszont szeretnék dolgozni is ennél a másik cégnél. Van arra lehetőségem, hogy gyes mellett munkát vállaljak más cégnél, sőt esetleg a gyest meghaladó időre még fizetés nélküli szabadságot kérjek 2010 január 21-ig, és ezalatt az idő alatt munkát végezzek máshol? Mihamarabbi válaszotokat nagyon szépen megköszönném.

Tisztelettel

raczeti # 2008.01.07. 14:55

Jaksi!

A megyei TB pénzügyi osztályán érdeklődheted meg pontosan, hogy s mint számítják ki a TGYÁS, GYED alapját. A legjobb tudomásom szerint mivel letöltöd a szabid és táppénzre mész, aminek az első 15 napja betegszabadság, az lesz az alapja az újraszámításnak. Ezen összegekből napi átlagot számítanak és annak a 70%-t, kapod meg TGYÁSként, majd szintén ennek a 70%-t, de max. a minimálbér kétszeresének a 70%-val megegyező összeg lesz a GYED. Nekem legalábbis ezt a felvilágosítást adták. Hogy ez mennyire van így, majd kb. 1-2 hónap múlva tudom megmondani, amikor ki is utalták az első ilyen pénzemet, ugyanis én is táppénzre mentem és február 8ra várjuk a lányunkat. Jó egészséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.07. 11:50

No, ezt nem tudom. Ezért hagytam válasz nélkül szegény Böbö-t is.
(S ezért nem célszerű név szerint kérdezni. Könnyen lehet, hogy aki tudja, csak azért nem írja, mert engem kérdeztek. )

jaksi # 2008.01.07. 11:02

Kedves KBS,

köszönöm korábbi válaszát.
Még egy rövid kérdésem lenne, amiben a segítségét kérném:

2008. augusztusban telik le a GYED-em, visszamegyek elméletileg dolgozni, de úgy tervezem, hogy addigra már újra babát várjak, így a szabadságom letöltése után (kb. 60 nap) már táppénzre mennék a 2. gyermek születéséig. Így jogosult leszek-e a 2. gyerekkel TGYÁS-re (mert úgy tudom a táppénz nem számít bele a 180 napos biztosítási időbe) és azt ebben az esetben hogyan fogják kiszámítani?
Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.07. 10:16

Nem hogy ki lehet venni, hanem ki kell adnia a munkáltatónak a munkábaállást követő 30 napon belül. Praktikusan a tényleges munkábaállás előtt szokták - ez azonban nem kötelező.

Zituka76 # 2008.01.07. 09:24

Tisztelt címzett!

Szeretném megtudni, hogy a gyed leteltével, mikor elkezdődik a gyes párhuzamosan ki lehet-e venni a felhalmozott szabadságot. Nálam ez kb. 70-80 nap, mivel egymás után 2 gyereket szültem és már lassan 6 éve itthon vagyok. Nem vagyok közalkalmazott, hanem egy multinál vagyok állományban, de gondolom ez nem számít ebben a tekintetben.

Válaszát köszönöm. Zita

hópihe # 2008.01.06. 09:34

Tisztelt kbs!

Köszönöm gyors válaszát!
Hópihe