utazási költségtérítés


wers # 2018.01.10. 12:37

közérdekű bejelentés a NAV oldalán.

Ha nem jelentette be a másik lakcímet, igen nehéz bebizonyítani, hogy hol lakik életvitelszerűen, ill. hogy hol nem lakik.
A nav első körben, ha vizsgálatot indít adatszolgáltatást kér.

Kicsitibike # 2018.02.11. 20:15

Üdv.
Abban szeretnék segítséget kérni hogy van egy 2016 óta fennálló munkaviszonyom.Soproni lakos vagyok de a cég ahol dolgozom Kecskeméti székhellyel rendelkezik ahonnan kiküldetésben dolgozom Ausztriában.Ezidáig nem tudtam arról hogy igényelhető 9ft/Km és a munkaadóm sem tájékoztatott erről a lehetőségről soha.A kérdésem az lenne hogy visszamenőleg lehet-e ezt igényelni?Illetve hogyan?Semmilyen tömegközlekedés nincs illetve van egy 3éves gyermekem.
Köszönettel

wers # 2018.02.12. 06:51

Szerintem elég életszerű a történet, bármelyik nav ellenőrzésen simán átmegy ..... Sopronból minden nap kétszer oda-vissza Kecskeméten keresztül Ausztrába menni dolgozni. :o)))

alfateam # 2018.02.12. 08:29

Ne komolytalankodj, nem ezt mondta. Olvasd el figyelmesen, már amennyire te figyelmes tudsz lenni...:)))

nonolet # 2018.02.12. 08:47

Kicsitibike

Visszamenőleg... mire föl?

Nem kérted, hát nem kérted.
Nyilván megoldottad másként.

Majd mostantól kéred....
HA szükségesnek látod.

Rexor # 2018.02.12. 08:50

Visszamenőleg nem egyszerű a dolog, bár meg lehet próbálni. jövőre nézve viszont működhet minden további nélkül.

Nonolet: ez nem kérés alapján működik, jogszabályi kötelezettség.

wers # 2018.02.12. 10:44

már amennyire te figyelmes tudsz lenni...:)))” köszönöm elismerő szavaidat
Egyébként teljesen élő a példa, ifjú kollégám kiötölte, ha a nagymamához jelenti be a lakcímét ami kb. 60 km-re fekszik, akkor munkábajárás címén szeretné igénybe venni a 9Ft/km hozzájárulást. Valahogy nem díjazta a munkáltató.

nonolet # 2018.02.12. 11:17

Rexor

A 9 Ft/km ?

Tudtommal, az nem feltétlenül kötelezettség.
Mert csak bizonyos feltételekkel adható ...

pl.

https://jogvadasz.com/…tsegterites/

drbjozsef # 2018.02.12. 11:59

Mert csak bizonyos feltételekkel adható
Nem.
Helyesen : bizonyos feltételek esetén kötelező adni.

wers # 2018.02.12. 12:13

Helyesen : bizonyos feltételek esetén kötelező adni.
Mennyivel másképp hangzik.
Egyébként van olyan munkáltató, amely csak a tömegközlekedéshez járul hozzá. (mellesleg jó nagy marha, mert a buszbérlet kétszer annyiba kerül neki)

nonolet # 2018.02.12. 13:02

A munkába járás
és
A heti hazautazás
költségtérítésének szabályait a 39/2010 (II.26.) Kormányrendelet tartalmazza.

- -

Ha a munkáltató maga fuvarozza az alkalmazottat,
vagy cégautó használatot enged neki, akkor nyilván semmi nem jár.

Ha a munkavállaló a közigazgatási határon belülről jár dolgozni, akkor alapban a közlekedését nem kell téríteni.
(kivétel a 2.§ ab). pontja)

Azaz alapban a munkavállaló magánügye a "helyi"!!! közlekedése.

- -

Nézzük a nem "helyi" közlekedést...
(beleértve a 2.§ ab). pontját is)

A közigazgatási határon túlról
történő munkába járáshoz ALAPBAN
a közösségi közlekedést kell használni,
Ami a menetrend szerinti

  • vonat

vagy

  • közúti

vagy

  • más

tömegközlekedési eszközzel valósul meg.

A személyi jövedelemadó törvény 25. § (2) bekezdésében
munkába járás költségtérítése címén meghatározott összeg
60 százaléka (azaz a 9 Ft/km saját járműre) az alábbi esetekben jár kötelezően.

1.
Nincs közösségi közlekedés a munkavállaló lakhelye és a munkavégzési helye között.

2.
Van ugyan közösségi közlekedés, de azt a munkarendje miatt nem vagy csak túl hosszú várakozással tudja igénybe venni a munkavállaló.

3.
A munkavállaló mozgáskorlátozott, vagy más súlyos fogyatékossága miatt nem tudja!!!
igénybe venni a közösségi közlekedést.

4.
Ha a 3. eset miatt a hozzátartozója szállítja járművel.

5.
A munkavállalónak 10 év alatti bölcsödés/óvodás/iskolás gyermeke van,
ÉS !!!
a gyermek szállítást járművel oldja meg.

A 3.-4.-5. esetben a munkáltató dönthet!!! úgy,
hogy
a CSAK a közigazgatási határon belüli (azaz helyi) jármű használatot is téríti.

nonolet # 2018.02.12. 13:05

wers

"csak a tömegközlekedéshez járul hozzá.
(mellesleg jó nagy marha, mert
a buszbérlet kétszer annyiba kerül neki)"

Szerintem...

Nem tehet mást! a törvény ereje miatt.
HA éppenséggel VAN ott megfelelő

  • menetrendszerű
  • közösségi közlekedés
Kicsitibike # 2018.02.13. 18:14

Wers.
Lehet hogy élő a példa de én 34 éve ezen a címen élek.Az hogy a cég székhelye Kecskeméten van arról nem én tehetek.Ez a cég kiküldetési munkára keresett embereket ausztriába amire én jelentkeztem.Kecskeméten soha nem jártam még.A visszamenőleg igénylésre azért gondoltam mert pl.: a gyermek után kapott adókedvezményt is 5 évre vissza lehet igényelni.

nonolet
Persze hogy megoldottam másként.
Hogy?
Minden nap lassan 2 éve beülök az autómba és minden nap este 20 órakkor elindulok dolgozni majd másnap reggel 6 20kor indulok haza.
Nincs több autó, munkatársak autói,

Nem csalás árverés vezérel.
Csak ha van lehetőség visszamenőleg kérni akkor kérem ha nincs akkor meg bugta majd igénylem mostantól.

nonolet # 2018.02.13. 23:42

A fő kérdés az az, hogy...

Tudnál-e munkába járni a MENETRENDSZERŰ közlekedéssel?!

HA igen, akkor alpaban nem jár a 9 Ft/km
(lásd a már megírt kivételeket)

Viszont jár a bérlet árához a hozzájárulás.
(a leadott bérlet ellenében)

wers # 2018.02.14. 07:03

A„ fő kérdés az az, hogy...

Tudnál-e munkába járni a MENETRENDSZERŰ közlekedéssel?!

Mondjuk igen. Pl. a munkába menet kocsival 20 perc, busszal 1 óra 45 perc + 15 perc séta. A hazaút képlékeny, mivel a munkaidő vége nem kiszámítható, de időben csak rosszabb tud lenni, mint a munkába menet.
Ez elfogadható úgy, hogy van tömegközlekedés?

Kicsitibike # 2018.02.14. 07:12

Nekem nincs lehetőségem tömegközlekedésre.
Wiener neustadt-ig meg lehetne oldani vonattal de onnand még több km a munkahelyem és oda már nincs tömegközlekedés.

zoldheherek # 2018.03.22. 16:36

Üdvözlök mindenkit,az lenne a kérdésem,hogy munkahelyre történő utazási költségtérítés autóra,(Munkahely lakóhelytől 15km)adható-e olyan személynek,akinek nincs a nevén autó,és nincs jogosítványa sem?Viszont a családban van autó,az apa nevén és ő hozza-viszi munkába,munkából a lányát..

nonolet # 2018.03.22. 21:10

Lásd: 2018.02.12. 14:02 hozzászólás

A lényeg:
ha van használható tömegközlekedés,
akkor azt kell használni és
a bérlethez járul hozzá a munkáltató.

nonolet # 2018.03.22. 21:33

Ha kaphat, akkor viszont
tudtommal az SZJA törvény nem köti a saját autóhoz...

- -

Bár az idegen autó használata azért érdekes eset.

Akkor, ha az idegen autós kap a szállításért cserébe (bármilyen) juttatást.

Mert az már nála akár adóköteles üzletszerű bevétel is lehet a körülményektől függően.

wers # 2018.03.23. 06:13

Mukába járáshoz még saját jogsit sem ír a törvény. Kivéve ha a munkáltató nem kéri.

Rexor # 2018.03.23. 10:54

"ideértve különösen a saját gépjárművel történő munkába járás költségét" Szerintem koccos ez.

nonolet # 2018.03.23. 13:19

Rexor

A saját gépjárműbe beleértendő
a közeli hozzátartozó tulajdona is!

-
SZJA törvény
6. a kifizető által a magánszemélynek a saját személygépkocsi (ideértve a közeli hozzátartozó tulajdonát képező személygépkocsit is)
-

De, ez is csak az igazolás nélküli költségelszámoláshoz kell.

-

PTK
közeli hozzátartozó:

  • a házastárs,
  • az egyeneságbeli rokon,
  • az örökbefogadott,
  • a mostoha- és a nevelt gyermek,
  • az örökbefogadó,
  • a mostoha- és a nevelőszülő
  • a testvér
wers # 2018.03.23. 17:32

Mi tartozik a saját gépjármú fogalma alá?

Gyanítom, mintha az én kocsim nem is az enyém lenne. Üzemben tartója vagyok, törzskönyv szerint párom a tulaj, de persze együtt vettük.

drbjozsef # 2018.03.23. 21:18

Nem tudnék rá paragrafust mondani, de szerintem ha a tulajdonos és az üzembenntartó személye elválik, az azt jelenti, hogy a tulajdonos lemond az üzemeltetési jogairól, azt az üzembentartója az elidegenítés kivételével minden szempontból a sajátjaként kezelheti, úgy a jogok, mint a kötelezettségek szempontjából. Ennek az egésznek ez az értelme, úgyhogy szerintem azt el kellene fogadniuk adótörvény szerinti "saját" autónak.

(mellesleg, ha a párod a házastársad, akkor eleve igen nagy valószínűséggel nyilvántartáson kívüli tulajdonos is vagy, esetedben, ha közösen vettétek, biztosan)

Bella18 # 2018.03.24. 06:27

Üdvözlök mindenkit!

Mint, ahogy az előttem szólók is írták, munkába járás esetén (ha nem tömegközlekedéssel utazik, és a munkáltató engedélyezi a min. 9Ft/km elszámolását) sem vezetői engedély, sem saját jármű megléte nem kötelező,mivel a jogszabály nem rendelkezik erről. Nagyon furcsán hangzik, de, ha pl. egy szomszéd faluból (pl. 5km a távolság)biciklivel jár be a dolgozó, abban az esetben is ki kell neki fizetni, ha a feltételeknek megfelel.
Sőt, ha egy autóban 5-en utaznak, mindegyik dolgozónak jár a 9Ft (max. 15Ft) km-enként.
A saját tulajdonú vagy közeli hozzátartozó tulajdonában lévő autónak csak a kiküldetésnél van jelentősége, itt nem.
Közigazgatási határon belüli közlekedés helyi közlekedés és ezt csak bizonyos esetekben fizethetők.