utazási költségtérítés


drbjozsef # 2018.03.24. 08:11

Igen, teljesen igazad van, a "saját személygépkocsi" csak ezen az egy helyen szerepel az szja törvényben, nonolet szemérmesen levágta a passzus második felét :

a kifizető által a magánszemélynek a saját személygépkocsi (ideértve a közeli hozzátartozó tulajdonát képező személygépkocsit is) használata miatt fizetett költségtérítés összegéből a kiküldetési rendelvényben feltüntetett km-távolság szerint az üzemanyag-fogyasztási norma és legfeljebb az állami adó- és vámhatóság által közzétett üzemanyagár, valamint 15 Ft/km általános személygépkocsi normaköltség alapulvételével kifizetett összeg;

wers # 2018.03.24. 12:51

használata miatt fizetett költségtérítés összegéből a kiküldetési rendelvényben feltüntetett
A kiküldetés nem egyenlő a munkába járással.

mellesleg, ha a párod a házastársad
Nem, bő húsz éve tart a próbaideje. Véleményem szerint még nem érett meg a házasságra :D
De a kocsikat együtt vettük, egyiknek én vagyok az üzembentartója. Közigazgatás szerint nem vagyok tulajdonosa egyiknek sem. Egyébként részben mindegyiknek.

Még mindig nem találom, hogy a munkába járásnál saját gépkocsi igazolása kellene.

Szofi91 # 2018.03.26. 13:27

Üdvözlet,
Munkábajárással kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Elkezdtem dolgozni egy cégnél 2014-ben, ekkor a munkavégzés helye a lakóhelyemmel egyezett, még tömegközlekedést sem kellett feltétlenül igénybe vennem a munkába járáshoz. 2017-ben áthelyezték a munkavégzés helyét vidékre (kb 26km távol, szerződésemben nem történt módosítás), ahova nem lehetséges tömegközlekedéssel eljutni, saját gépjárművel pedig nem rendelkeztem. Akkor sikerült ugymond belekényszeríteni egy autóvásárlásba, viszont most ez az autóm tönkrement, számomra megfizethetetlen hibával. A kérdésem, hogy a munkáltató köteles-e biztosítani számomra a a munkába jutást valamilyen módon vagy keressek másik munkahelyet? Sajnos nem tehetem meg, hogy új autót vásároljak és kölcsönautót sem tudok szerezni.
Köszönöm a válaszokat!
Üdv,
Zsófi

nonolet # 2018.03.26. 13:36

Nem köteles megoldani a te munkába járásod!

Azt neked kell megoldani.
Viszont, ha megoldod, akkor hozzá kell járulnia pénzzel.

Ha van tömegközlekedés, akkor a bérlet árának egy részével.

Ha NINCS tömegközlekedés, akkor a 9 Ft/km díjjal.
EHHEZ NEM KELL, hogy legyen saját autód!!!!

Tömegközlekedés híján kérd a 9 Ft/km-t.

- -

26 km-re egy vélhetően egy robogó is megteszi...

Vagy egy e-bicikli, izmosabb akkuval.

Szofi91 # 2018.03.26. 13:41

Köszi a választ!
Tömegközlekedéssel nem megoldható sajnos ide az eljutás. Robogón és biciklin pedig ebben a hidegben inkább kihagynám. Valamint időben sem épp fér bele nekem. Akkor keresnem kell új állást ezek szerint :(

wers # 2018.03.26. 13:41

Vagy egy e-bicikli, izmosabb akkuval.” Van benzines bicó is.

Lyonee # 2018.03.26. 15:59

Próbáljátok ki -10 fokban, hóesésben, esőben.

nonolet # 2018.03.26. 16:40

Sokak járnak olyan időben is biciklivel melóba... más híján.
Elég messzire is.

Simán tízezrek, szerintem.

Szofi91 # 2018.03.26. 16:53

Irigylem a kitartásukat, de nekem se időm se fizikumom nincs hozzá...

Cthree # 2018.11.06. 09:24

Üdvözlet
Az lenne a kérdésem, hogy a munkába járás költségeinek térítése "összegyűjthető"? Jogosult vagyok, a cég fizeti, de szerezném ezt pl. csak X havonként egyszerre megkapni. Van törvényi szabályozása annak, hogy adott hónapra mennyi időn belül kell igényelnem a költségtérítést? Ha nem "veszem ki" pl. 10 hónapig, elévül az igényem? Amúgy a cég fizeti a költségeket.
Köszönöm válaszukat!

efi99 # 2018.11.06. 18:35

Miért van az az érzésem, hogy nemrég tudtad meg, hogy jogosult vagy (ill voltál) és most visszamenőleg akarod bevasalni rajtuk ?

wers # 2018.11.07. 08:10

efi99, tegnap is azon agyalma, mire jó az, hogy nem veszi fel a költségtérítést akkor, amikor jár neki. Miért nem maga gyűjti össze? De most már értem, köszi :)

wers # 2018.11.07. 08:17

agyalma - ez agyaltam akart volna lenni. Majd ráfogom a nyuszira.

Cthree # 2018.11.16. 10:25

@efi99
Ez a logikus következtetés, de nem így van, mert

@wers
ha felveszem, el is költöm, ha nem veszem fel, nem is tudom elkölteni... Amolyan "kényszertakarékosság" :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.16. 11:44

S gyakorlatban hogy képzeled? Visszaadod az összeget azzal, hogy "köszönöm, majd később"?

Cthree # 2018.11.19. 07:45

:-) Majdnem :-)
Nos, a gyakorlatban ez itt úgy működik, hogy én kitöltök egy papírt, amin fel van tüntetve, hogy adott hónapban hányszor, milyen gk., mennyi km., stb. Ezt a közvetlen főnököm ellenjegyzi, majd átviszem a pénzügyre, ahol kiszámolják az összeget, majd utalják a fizetéssel együtt.
Jelenleg ezt 2-3 havonta teszem meg, így a 2-3 havit egyszerre kapom meg. Eddig ezzel nem volt probléma, nem szólt senki, hogy ezt nem lehet/szabad.
Most viszont hosszabb időről lenne szó, gondoltam rákérdezek...

wers # 2018.11.19. 08:26

Ezt inkább a munkahelyeden kellene megkérdezni. Nem tud előbb fizetni, mint te kitöltenéd és benyújtanád.

drbjozsef # 2018.11.19. 09:30

Csak tudja ott valaki, hogyan kell - vagy esetedben "lehet" - számfejteni a költségtérítést.

wers # 2018.11.19. 09:42

Azt gyanítom, hogy ezt kiküldetési rendelvény alapján fizetik ki, a rendes fizetéssel együtt. Ez nem a munkábajárás költsége. Azt szerintem adott hónapban a ledolgozott hónapok alapján fizetik. A másik elvileg a kiküldetésben megtett km után a nav üzemanyag árával számolva.

wers # 2018.11.19. 09:44

ajjjj

ledolgozott hónapok alapján” helyett "ledolgozott munkanapok száma alapján"

Cz_Kata # 2019.01.31. 13:05

Tisztelt Fórumozók!

Utazási költségtérítés témában szeretnék kérdezni munkáltatóként.

Milyen adóterhet ró cégünkre az utazási támogatás kifizetése(azaz a közighatáron kívülről utazó kolléga bérletének 0,86%)?

Tehát ha a bérlete 100Ft, akkor én kifizetem a 86FT-ot neki, és ez után a 86Ft után hogyan kell adóznom?

Kell-e?

Hogyan kell elszámolnom?
Számlát kell kérnie a bérletről?
A saját nevére? Cégnévre?

Valaki tudna segíteni a 2019. január 1-i változások tükrében?
(több könyvelő is többfélét mond, nem tudok kiigazodni sajnos...)

Előre is köszönöm!

Cabron_ # 2019.01.31. 15:06

Kedves Cz_Kata!

A munkába járás költségtérítése (nem helyi közlekedés) után a munkáltatónak nem kell semmiféle adót-járulékot megfizetni, a munkavállalónak nem kell számlát kérnie, jegyek, bérletjegy leadása alapján számoljuk el a költségtérítést.

Egyébként:

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Bori Bori # 2019.02.13. 09:17

Tisztelt Fórumozók!

Közigazgatási határon kívülről megvalósuló munkába járás esetén (távolsági+helyi bérlet) mi a helyes eljárás?
Munkáltatóm a távolsági bérletet 100%ban téríti kollektív szerződés alapján, a helyi bérletet viszont jövedelemként kezeli, és áthárítja a levont közterheket. Vagyis nem kapjuk meg a jogszabályban előírt legalább 86%-ot.
Szja tv. szerint a nem önálló tevékenységből származó jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni az utazási bérlet elszámolásából származó bevételt. (25.§ {2})

wers # 2019.02.13. 11:11

Helyi bérlet? Azt egyáltalán nem köteles támogatni. Te hol olvasod, hogy igen?

Bori Bori # 2019.02.13. 16:42

Nem ez a kérdés, hanem az, hogy mi alapján vonja össze a jövedelemmel, és von utána járulékokat, szja-t.