szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


lillee # 2010.03.13. 17:50

Sziasztok!
Szakvizsgázó: dialóg könyvből, jogesetek is benne vannak

lillee # 2010.03.13. 17:59

Thetys! Hali
Én a dialógból tanultam: 158. oldaltól 161-ig.
Beszkennelem és elküldöm az emailedre :)

piczur # 2010.03.13. 20:46

Lillee!

Lennél olyan kedves, és nekem is elküldenéd? :)
(anitanoemi@gmail.com a címem)
22-én és 24-én vizsgázom, de még az Eu nem került sorra.. :)

lillee # 2010.03.13. 21:21

Szia Piczur!
Elküldtem... :)

Thetys # 2010.03.16. 08:32

Sziasztok! Átolvastam (huzigáltam) az EU-t. Kérdés: Ha hatályban van a Lisszaboni szerződés, akkor a pilléreket miért kell(ene) megtanulnunk? Vagy most párhuzamosan tanuljunk: ilyen volt, ilyen lett? + tanuljuk hozzá, hogy ilyen lesz 2014-ben??? Az egész egy káosz.

Esztus # 2010.03.16. 12:02

Sziasztok Thetys és sorstársak!

A Lisszaboni szerződésről én sem tudtam sokat, és rákerestem a neten. Találtam egy honlapot (lehet már mindenki ismeri csak én éltem a sötét középkorban:)) ahol szerintem világosan és érthetően leírják a szerződés módosításait és hogy mi volt korábban. Talán így egyszerűbben megjegyezhető.
Bemásolom a linket:
http://europa.eu/…index_hu.htm

Kitartás, jövő 7főn találkozunk páran :))

Pápá Esztus

Shirley5 # 2010.03.16. 12:16

Sziasztok,

Én is azt nyomtattam és olvastam,amit Esztus belinkelt és szerintem is jó!
Remélem ez elég lesz és nem mennek bele mélyebben...

Jó tanulást, üdv,
Sh.

piczur # 2010.03.16. 15:39

Sziasztok!

Valaki tudna engem informálni [C-348/89.sz.) Mecanarte ügyről? Perpillanat a rendelkezésemre álló Várnay-Papp könyv, és a Novissimas könyv sem említi,és a neten sem találok róla rövid összegzést.. :(

Valaki?

szigiri1 # 2010.03.16. 15:58

Thetys: azért a pillérek csak formailag szűntek meg, tartalmilag mind a kettő él (a kül és biztonság meg az együttműködés is). Csak formailag tagozták be az egészet, mert nincs már Közösség-Unió duó. Szóval azok léteznek.
Pp.-ből észleltem, hogy az előzetes döntéshozatalos belső jogi részeket eléggé megcsonkolták, azt érdemes jogszabályból (Pp., Be.) megnézni. A Pp.ben annyi van, hogy se a bíróság általi előzetes dh-t elrendelése ellen, se az elrendelés iránti kérelem elutasítása eleln nem lehet fellebbezni. A fellebbezésben meg megsemmisítették az erre vonatkozó részt (249/A. §).
Mindez friss, még jan. 1-es módosítást.

Az indolokolásban ez van:

A Cartesio-ügy
A törvényjavaslat az Európai Bíróság által 2008. december 16-án, a C-210/06. sz. Cartesio-ügyben
hozott ítéletében foglalt megállapításokra tekintettel mellőzi az előzetes döntéshozatali eljárást
kezdeményező végzés elleni külön fellebbezési lehetőség biztosítását.

Thetys # 2010.03.16. 16:14

Sziasztok!
Piczur én Mecanarte-t kihagyom az életemből. :-) Megnéztem gyorsan, 26. tétel, szép nagy ? jeleket rajzoltam mellé.
Szigri, köszönöm. Nem igazán mélyedtem el benne, csak a Lisszaboni szerződéses összefoglalómban az van, hogy megszűnnek a pillérek... Tőlem szűnhetnek, sőt el is mehetnek "oda".
Kérdés:
75. tétel - Brüsszel I. és II. rendelet - kéthasábos jegyzetben az van, hogy helyette a 44/2001/EK rendelet hatályos, kivéve Dánia. Most akkor ez kell, vagy nem?

Thetys # 2010.03.22. 08:00

Sziasztok!
Sehol senki. :-(((
Piczur ma ír, drukkoljunk!

kondidori # 2010.03.22. 08:49

Hajrá Piczur!!!

lillee # 2010.03.22. 09:40

Hajrá Piczúr! :))) De úgyis jó lesz, sikerülni fog neki is! Szerintem Ő elég jól +tanulta.

Thetys! :)))) Te mit kukucsálsz itt? :)))) TANULJÁL!!!
:))) Szerintem délutántól én sem leszek ilyen nyugodt! :))) Várom a behívóm... :(

Sztázi # 2010.03.22. 13:17

Sziasztok!

Ma írtam munkából, és a felkészülőkkel megosztanám a kihúzott esetemet.
"K.G. munkavállaló 2003.04.01.-én üzemi balesetet szenvedett. Baleseti táppénzben részesült 2003.04.02-2005.03.15-ig. Újra dolgozni kezdett eredeti munkakörében. Belső sérülései kiújultak, úgy döntött, hogy munkaviszonyát megszünteti. Ez közös megegyezéssel történt. 2006. augusztus 1-től igénybejelentése alapján a Fővárosi és Pest megyei Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság III. csoportú baleseti rokkantsági nyugdíjba helyezte véglegesen.
K.G. 2006. szeptemberében levélben kérte volt munkáltatóját, hogy havi 10.000 Ft-ot fizessen meg kártérítésként. Ennyit számolt ki az rokkantsága miatti nyugdíja és korábbi jövedelmét arányosítva. Volt munkáltatója a kárigényt elévülés miatt elutasította, mivel a baleset bekövetkezése óta több, mint 3 év telt el.
K.G. keresetlevelet nyújtott be a munkaügyi bírósághoz.
Írja meg az ítéletet!"
Én a Mt. 177. §, és a 186. § -ra hivatkoztam, Remélem , nem rontottam el..
Üdv, és további jó felkészülést!
Szerdán megyek szóbelizni......

Thetys # 2010.03.22. 15:15

Sziasztok!
Sztázi... hát fogalmam sincs. Oké, egyszer olvastam el, nem rágtam át... de nagy SEMMI! :-((((
Lilee - kukucskálok :-). Jövő keddtől mehetek szabira. Ezt is alig kaptam meg, mert hogy minek nekem 12 nap (ja, hogy abból 2 nap a vizsga, és 2,ami közte van...) Nem is idegelem magam. Ebből kell kihozni valamit!

Édrien # 2010.03.22. 15:30

Ma az írásbelin (a munkás szekcióban)felmerült egy kérdés, ami már állítólag előfordult, de nem tudtuk mi lehet a válasz
Tehát: miért jó nekünk a soros elnökség???
és a hivatalos válasz:
"2011. január 1. és június 30. között Magyarország első ízben tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét. Magyarország számára a soros uniós elnökségi időszak több szempontból is egyszeri, megismételhetetlen jelentőséggel bír. Az uniós tagállamok körében általánosan elfogadott nézet, hogy az első soros elnökség egyfajta tűzkeresztség: akkor értjük meg igazán ezt a bonyolult döntéshozatali mechanizmust, ha egyszer már irányítottuk. Az elnökség politikai, diplomáciai, szakmai és kommunikációs feladatokat egyaránt jelent, és az ezekben elért eredmények mind részévé válnak az adott tagállam megítélésének. Ez a hat hónap Magyarországot mint uniós tagállamot láthatóbbá teszi az Unión belül és kívül, a hazai közvéleményben pedig újra tudatosítja az Európai Uniót, annak előnyeit és lehetőségeit.

A soros uniós elnökség nem csak az első alkalom miatt jelent kihívást Magyarország számára. A Lisszaboni Szerződés hatálybalépése okán új intézményi kereteket kell gyakorlattal megtölteni. Az Európai Unió napirendjén kiemelkedően fontos, az integráció további fejlődése szempontjából elsődleges témák szerepelnek."

Szóval jó nekünk....
Kitartást Nektek!

piczur # 2010.03.22. 17:30

Sziasztok!

Kicsit fáradt vagyok, de úgy gondoltam megosztom veletek, mit húztam. A jogesetet valaki már beírta a fórumba, szóval mákom volt, nem is kicsi. :) Köszönöm szépen a drukkot.
Lillee, Thetys! Köszönöm a bizalmat,és a drukkot, talán ezért sikerült ennyire jót húznom.. ;) Jövök nektek még egy válasszal, nem felejtettem el! :)

Szóval a jogeset.

"101. A ROSS Kft-nél nagyon gyakran fennállnak a munkavégzés feltételei. Három férfi munkavállalónál előre meghatározta az éves óraszámot.
K.K. a 200 órából már 120 órát teljesített. A 9 hónapos gyermekét azonban 2006. június 5-től az apa egyedül neveli. Erről tud a Kft. is.
Augusztusban újra szükségessé vált a rendkívüli munka elvégzése. K.K. is megkapta az értesítést, hogy augusztus-szeptember-október hónapban kell ledolgoznia a 80 órát.

Milyen levelet fog írni K.K. a ROSS Kft. vezetőjének?
Szövegezze meg a levelet!"

Szerdán a Legfelsőbb Ügyészségre osztottak be, amitől már nem voltam olyan boldog.:)Összeszedem magam, és még tanulok ma valamit. :)
Kitartást a felkészüléshez! ;)Sziasztok!

Esztus # 2010.03.23. 10:20

Sziasztok!

Én is fáradt vagyok, meg nyűgös meg melózom éppen... :(
Csütörtökön a L. Ügyészségre megyek...az ennyire gáz????

Az írásbelin a 120-as feladatot húztam munkajogból. Lehet erről is volt már szó korábban itt a fórumon.
N. Sándor munkavállalónak 1999. augusztus 1.-el felmondanak, és 50 nap felmondási időt kap, ebből 25 napra felmentik. Az utolsó munkanapján kifizetik a felmentési időre járó pénzt is. A cég munakügyese megtudja, hogy 1999. augusztus 26.-án N. Sándor munkába állt máshol, és felszólítást küld neki hogy fizesse vissza a felmentési időre járó pénzt. Jogorvoslatot nem ír a munkáltatói nyilatkozatnak minősülő irathoz. N. Sándor beadványban sérelmezi a felszólítást és hivatkozik arra hogy neki a felmentésre járó pénz akkor is jár ha munkába állt. A munkaügyes ezt a beadványt a felszólítással együtt a kollektív szerződésben előírt egyeztető fórumhoz küldi. Az továbbítja a cég jogi képviselőjéhez hogy alakítsa ki álláspontját. Feladat: ha Ön a jogi képviselő milyen intézkedést tesz, mi az álláspontja?

Mázlim volt mert korábbról megvan a megoldás és egyébként sem bonyolult, Nyilatkozatban visszavontam a fizetési felszólítást, indok: az Mt. 6.§ (3) és a Mt. 93. (3), (4), merthogy a munkavállalónak van igaza.

Hát ennyi :)
Páá Esztus

lillee # 2010.03.24. 07:49

Szia Esztus!
Hát akkor drukkolunk holnapra! :)

Esztus # 2010.03.24. 14:32

Köszi Lillee!

Remélem a maiaknak sikerült! :)

Esztus

Thetys # 2010.03.24. 15:17

Sziasztok!
Izgulok én is Piczuért. Kollégám ma volt büntiből. Sikerült neki. Ez volt az utolsó... Kiegyeznék most azzal az érzéssel is, hogy ezen az elsőn túl vagyok.
Esztus nagyon drukkolok holnapra!!!

piczur # 2010.03.24. 15:57

Sziasztok!

Nem, sajnos nem sikerült, nem fogtam ki jó bizottságot, megjegyzem ahogy indult a vizsga én pont az ellenkezőjét gondoltam, mert az írásbelim "dupla ötös" Jó tanulság ez arra, hogy ne tanuljatok ennyit.. semmit nem ér. Igazából szomorú vagyok, és a fáradt6ságtól alig látok, rég merültem le ennyire. Mellesleg négyen várakoztunk, ebből három embert buktattak...

piczur # 2010.03.24. 15:59

Megjegyzés: az utolsó lányról nem tudok semmit..szóval..talán neki lehetett esélye, de én már ebben sem vagyok biztos.

lillee # 2010.03.24. 17:38

:((((
Piczur, ha már "jobban" leszel, írd meg nekünk, hogy mi volt! Nagyon sajnálom,... de küzdjél tovább! Ne engedd magad megtörni! Én el sem bírom képzelni, hogy Neked, hogy hogy nem sikerült. :( Pihenjél, várjuk a jelentkezésedet!

Sztázi # 2010.03.24. 19:26

Sziasztok!

Ma én is Piczurral vizsgáztam, nem fogtunk ki jó vizsgabizottságot. A munkajog írásbelim hiába sikerült jóra, ez semmit nem számított ennek a nőnek. Az az érzésem, h szó szerint szerette volna hallani az anyagot, de azt nem tudtam. Ha felsorolás volt, az összeset kérte, ha már csak egy hiányzott, akkor is azt kérdezte: "és még?és még?"
Mindegy, az alkotmányos és európás vizsgáztató sokkal normálisabban állt a dolgokhoz, és segítettek is. Én nagyon izgultam, és szinte semmire sem tudtam szépen válaszolni. Az Alkotmányos nő nyugtatott, ez sokat segített. Szóval csak a munkát kell ismételni, de nem érdekel, végre túl vagyok rajta. Igazából az én hibám is, nem hagytam ismétlésre időt, és így nem láttam át a dolgokat. Majd legközelebb!!
Ja, az utolsó lány lelépett, mire én kijöttem! Teljesen bepánikolt, és talán jól tette, h nem szenvedett 1 órán keresztül az egyesért....
Sziasztok, ne izguljatok, ez egy rossz bizottság volt, halottam jókat is...
Sztázi