szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


DoktOrsi # 2016.05.17. 08:50

Sziasztok,

Eladóak az alábbi könyvek:

Alkotmányjog- Chronowski Nóra, Dialóg Campus, 2013. június 1.
Közigazgatási jog- Rózsás Eszter, Dialóg C., 2015
Az Európai Unió joga- Karoliny, Komanovics, Mohay, Pánovics, Szalayné, Dialog C., 2015

Iszonyat jók, nekem nagyon sokat segítettek, eu-s részt csak ebből tanultam, semmi jogszabály, alkotmányjogbol az alapjogi részt szintén csak ebből, sok időt lehet spórolni.

Ki vannak húzva szinessel, de nem osszefirkalva, szerintem segít is, hogy a fontos dolgok ki vannak már emelve.

Eredti ára összesen 16 940 forint lenne, egyben odaadom 11 000 forintért.

Budapesten szemelyes atvétel is jatszik.

Nikol86 # 2016.05.16. 14:39

Sziasztok!

Dr. Jeney Petra - Dr. Kende Tamás - Dr. Lövenberg Viktória: Az Európai Unió joga (harmadik kiadás) sikeres vizsgát követően eladóvá vált. A könyben tollal aláhuzások illetve néhány helyen megjegyzések vannak, ára: 2800,-Ft. Érdeklődni: bnikoletta.balogh@gmail.com címen lehet, átvétel személyesen Budapesten.

exlex007 # 2016.05.14. 09:22

Sziasztok!

C-re jelentkeztem (írásbeli is), de végül nem tudtam elmenni, halasztást nem kértem és a méltányosságról lecsúsztam. Ez eddig rendben is van, benyelem a díjat és megint megfizetem. Illetve fizetném, de nem tudok jelentkezni egy őszi időpontra sem.
Ilyen üzenetet kapok a 4 hónapon belüli időpontoknál is: "Időpontmódosítás letiltva: már nem előjelentkezés, vagy utolsó jelentkezése nem normál/időpontmódosítás
A vizsga halasztása a vizsga időpontja előtt 5 napig lehetséges."
Az eredményeknél azt sem látom (bár nem tudom, hogy kellene-e egyáltalán), hogy nem jelentem meg.
A telefont természetesen nem veszik fel. Hogyan tudok jelentkezni az őszi vizsgákra? A szabályzatban erre vonatkozóan nem sokat találtam, csak annyit, hogy elveszítem a díjat.
Köszi előre is!

drfr # 2016.05.07. 09:51

Sziasztok!

A felkészülés alatt én is sokat olvastam mások tapasztalatait, kérdéseit, ami szerintem nagy segítség. Megosztom az enyémeket, amire emlékszem, az alábbiak volt:

Írásbeli munkajog-tb jogból: A munkáltató felmondással megszünteti a munkavállaló jogviszonyát. A munkavállaló 11 éve dolgozik a munkáltatónál, végkielégítésre jogosult. A felmondási idő 3 hónap a megegyezésük szerint. A munkáltató a felmondási idő feléről a munkavállalót felmenti a munkavégzés alól. Ezen időszak alatt (amikor már nem dolgozik) a munkavállaló elesik és eltöri a lábát, táppénzt igényel a munkáltatótól, de a munkáltató elutasítja kérelmét.
Irja meg a munkáltató válaszlevelét a munkáltatónak.
Helyes megoldás: Ebtv. 47.§ (2)

Szóbeli:
munkajog –tb: táppénzre ki jogosult, mikor nem, keresőképtelenség, pihenőidők, munkaközi szünet, szabadság, munkaviszony jogellenes megszüntetésének következménye, tanulmányi szerződés, kollektív munkaügyi vita

Alkotmány-közig: helyi önkormányzatok pénzügyei, ügyfél+ külön a civil szervezet mint ügyfél, állampolgárság megszerzése+ két kivétel amikor a területi elv érvényesül (= Áp.tv. 3.§(3) ) , alapjogok korlátozása + speciális különleges jogrend idején

Eu: Európai Unió Bírósága, Van Duyn jogeset

Kitartást és sikeres felkészülést Mindenkinek!

jog.hu # 2016.05.06. 20:43

Sziasztok!

Teljesen új állapotú EU könyv 2900 Ft-ért eladó, amely a sikeres vizsgához szükséges összes tételt tartalmazza! Novissima kiadótól a legújabb kiadás (Dr. Jeney Petra - Dr. Kende Tamás - Dr. Lövenberg Viktória: Az Európai Unió joga), nincs benne sehol aláhúzás! Budapesti átvétel érdekben itt lehet érdeklődni: jog.hu@protonmail.com

Bogi76 # 2016.05.06. 11:00

Sziasztok!
Szeretnék érdeklődni, hogy van-e valaki, aki már túl van a büntetőjogon, és a legfrissebb büntető anyagi jogi szakvizsga felkészítő könyvek valamelyikét használható állapotban szeretné eladni vagy éppen elcserélni?
A C részhez a TB könyvön kívül minden könyvem meg volt, a legújabbak jelenleg, ezeket tudnám cserébe ajánlani, teljesen új állapotúak.
A könyvek egyébként külön is eladók:
Közigazgatási jog: 4000,-
Munkajog (Novissima): 3500,-
EU (Novissima): 3700,-
Alkjog (Patrocinium): 3500,- (nagyon tudom ajánlani, rendkívül hasznos)
Ha valakit érdekelne, várom a jelentkezését itt vagy e-mailben: pethobogi88@gmail.com
Egyébként az ATES jegyzetekről csak jót tudok mondani, rengeteg időt spóroltak nekem, TB-hez különösen jók, de én néztem mellé a törvényeket is, helyenként egy kicsit hiányos és nem mindenhol teljesen hatályos, de szerintem alapvetően jó és elég.
Üdv!

drViri # 2016.05.06. 07:52

Sziasztok!
Tapasztalatotokat szeretném kérni, hogy az ATES jegyzetből a közszféra munkajoga, a TB rész mennyire elegendő a vizsga teljesítéséhez. Idô rövidsége miatt nem szeretnék elveszni a jogszabályok részleteiben, viszont látom, hogy vannak elnagyolt részek a jegyzetben.
Ki miből készül ezekből a területekből?
Köszi előre is a válaszokat!
Viri

Trudi_Szeged # 2016.05.05. 08:53

Sziasztok,

Tudnátok légy szíves segíteni az írásbelivel kapcsolatosan?
Milyen feladatok várhatóak? Több kis kérdésben kell állást foglalni és mellé még egy határozatot vagy ítéletet írni?
Ha a munkajogi részt választottam milyen jogszabályt ajánlotok magammal vinni? Csak az Mt.-t?

Előre is köszönöm

rofy # 2016.05.04. 23:11

Sziasztok!
Írásbeli munka-tbjogból:
X elhunyt férje után baleseti özvegyi nyugellátásban részesül, élettársi kapcsolatot létesít Y-nal, gyerekük is lesz. Y eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, megállapítják a nyugdíját aztán meghal. X kérelmezi az árvaellátás és az ideiglenes özvegyi nyugdíj megállapítását. Nyugdíjfolyósító árvaellátást megállapítja, ideiglenes özvegyi nyugdíjat elutasítja. X fellebbez. Hozzon határozatot.
Megoldás: másodfokú határozatban helybenhagytam az elsőfokot, a baleseti folyósítása mellett az élettárs után nem kaphat X (Tny 45. § (3)). Ügyeltem az alaki szerkesztésre is (Ket 72. § A-Z), illetve másodfok lévén a teljes eljárás jogszerűségét megvizsgáltam (árvaellátást is). jeles lett. (nem ártott, hogy volt nálam a vizsgán Ket. + Pp)
Szóban: maradtunk a hozzátartozói nyugellátásoknál, aztán üzemi baleset, utána munkajogból: munkavégzés kezdete, próbaidő, közlés hatálya (gyakorlati példákkal: postázás, személyeset megtagadja), felmondási tilalmak
EU: bizottságról általánosságban, majd kiemeltük a kötelezettségszegési eljárást és azon mentünk végig
Alkotmány: Sok kis kérdés volt, amire emlékszem: köztársasági elnök ellenjegyzéshez nem kötött aktusai, adatvédelmi biztos és helyettesei, gyülekezési jog, KET: felügyeleti eljárás,bizonyítékok felsorolása ebből a helyszíni ellenőrzést részletesebben

Nagyon kedvesek és jóindulatúak voltak, ha véletlen félrementem igyekeztek kérdésekkel segíteni, arra voltak kíváncsiak mit tudok. 5,4,5 lett a vége.

Sok sikert, kitartást mindenkinek!

kitartojogasz # 2016.05.03. 13:21

Sziasztok!

Június 20-án megyek C részből írásbeli vizsgára. Munkajog TB részből szeretnék írni. Örülnék neki, ha meg tudnátok osztani egy-két írásbeli témát, mire kell számítani? Előre is köszönöm.

crész # 2016.05.03. 10:12

Sziasztok!

Amennyiben van köztetek valaki, aki feljelentkezett, de mégsem kíván elmenni vizsgázni vegyesből június 10-30. között, jelezze nekem.
A halasztási díját természetesen kifizetem.

Köszönöm!

Szaffi89 # 2016.05.02. 16:02

Sziasztok!

Kérlek, ha van olyan közöttetek (vagy ismertek olyat), aki bejelentkezett vegyesből vizsgázni 2016. június 10-30. között valamikorra és mégsem szeretne elmenni, az szóljon!
Nagyon fontos lenne...
Előre is köszi!

Koko987 # 2016.05.02. 10:58

Kedves Viri!

Van egy olyan fájl, hogy EU aktualizálva végleges, az a híres Ates jegyzet, csak hatályosítva lett, mert az eredeti 2013-as ha jól tudom.
Egyébként az Anikó-féle EU jog is ugyanaz. ;)

drViri # 2016.05.02. 09:25

Sziasztok!
Jól látom, hogy a közös e-mail címen (jogiszakvizsga.c@gmail.com) csak alkotmány és közigazgatási jogból van kidolgozott tételsor feltöltve (a híres ATES jegyzetként)?
Hol található kidolgozott EU jog? Korábban olvastam, hogy abból is készült ATES jegyzet, de engem más is érdekelne.
Köszi!
Viri

Anita1987 # 2016.04.30. 11:55

Kedves Szakvizsgázók!

Eladó a következő szakvizsga könyv a 'C' részvizsgához:
Dr. Jeney Petra - Dr. Kende Tamás - Dr. Lövenberg Viktória: Az Európai Unió joga (Novissima Kiadó, 2015)
A lényeg alá van húzva tollal, illetve ki van húzva szövegkiemelővel.
Ára: 3.000 Ft, Budapesten a belvárosban, személyesen vehető át.

Érdeklődni: eujogkonyv@freemail.hu

Eredményes tanulást, sikeres vizsgákat kívánok!

Anita

mmariannka88 # 2016.04.28. 06:53

Sziasztok!

Sikeres C vizsgát követően eladók az alábbi könyvek:

Jakó-Mikes-Szabó: Alkotmányjog (Patrocinium Kiadó Jogi Szakvizsga Felkészítő Kötet, 2015. október 1.; aláhúzott; eredeti ára 4.200,-Ft, de odaadom 3.000,-Ft-ért)

Rózsás: Közigazgatási jog (Dialóg Campus Kiadó; 2015. március 30.; aláhúzott 5.980,-Ft, de odaadom 4.500,-Ft-ért)

Karoliny-Komanovics-Mohay-Pánovics-Szalayné: Az Európai Unió joga (Dialóg Campus Kiadó; 2015. február 1.; aláhúzott; eredeti ára 5.980,-Ft, de odaadom 4.500,-Ft-ért)

Az Európai Unióról szóló szerződés és az Európai Unió működéséről szóló szerződés (Dialóg Campus Kiadó; 2010. október 10.; egy-két helyen aláhúzott; eredeti ára 2.480,-Ft, de odaadom 2.000,-Ft-ért)

Lóránt Károly: Au Európai Unió jövője és Magyarország mozgástere (2015.; eredeti ára 2.700,-Ft és teljesen érintetlen)

Prugberger-Nádas: Európai és magyar összehasonlító kollektív munkajog (Wolters Kluwer, 2015. június 19; egy-két helyen aláhúzott; eredeti ára 3.140,-Ft és odaadom 2.500,-Ft-ért).

Az árak tekintetében rugalmas vagyok, minden alapvetően megegyezés tárgya :)

Üdv,

Mariann

Érdeklődés: mmariannka88@gmail.com
Átvétel: Budapest

lina.toth # 2016.04.27. 11:56

2016. 04. 19-én feltett írásbeli kérdés:

A Kormány rendeletet alkot a Médiatanács eljárási díjairól. A kihirdetést követő héten, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság is rendeletet hoz, ugyanebben a tárgykörben. A médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény kimondja, hogy:
"Felhatalmazást kap a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Elnöke, hogy a műsorszám kategóriába sorolásával és a közlemények besorolásával kapcsolatos hatósági eljárás igazgatási szolgáltatási díját, a Hatóság és a Médiatanács eljárásainak díjai megfizetésének módját és feltételeit, valamint a díjak mértékét és a díjképzés szabályait rendeletben megállapítsa".
A NMHH rendelete 2013. július 1-én lép hatályba, és kimondja, hogy a díjakra vonatkozó rendelkezései 2013. január 1-től alkalmazandóak. Ezen rendelkezések, a jelenleg hatályban lévő szabályozástól eltérően 10 százalékkal alacsonyabb díjakat állapítanak meg, illetve a banki átutalás mellett lehetővé teszik az elektronikus fizetés lehetőségét is, POS terminálon.
Elemezze alkotmányossági szempontból a két rendeletet!

Az írásbelin azt írtam, hogy a Kormány rendelete rendben van, mert autonóm jogalkotó szerv (vagyis általános hatáskörrel szabályozhat olyan tárgyköröket, amiket törvény még nem szabályoz). Alaptörvény 15. cikk.
Az NMHH rendelete alkotmányossági szempontból helyes (mint önálló szabályozó szerv, sarkalatos törvény felhatalmazása alapján rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes törvénnyel, kormányrendelettel, MNB elnökének rendeletével, miniszterelnöki- és miniszteri rendelettel – Alaptörvény 23. cikk), jogalkotási szempontból viszont indokolatlanul többszintű és párhuzamos (Jat. 3. § )
Ráadásul a visszaható hatály a legtöbb esetben tilos. A jogalkotási törvény 2. § (2) bekezdése kimondja, hogy a jogszabály a hatálybalépését megelőző időre nem állapíthat meg kötelezettséget, nem teheti azt terhesebbé, valamint nem vonhat el vagy korlátozhat jogot. Bár a példában az NMHH rendelete ezek közül egyiket sem valósította meg az ügyfél szempontjából, technikailag mindenképpen megnehezítette a díjkülönbözet visszafizetését.

A szóbelin kiegészítettem az írásbelin előadottakat:
A Kormányrendelet is problematikus alkotmányossági szempontból, mivel az Alaptörvény 15. cikkének (1) bekezdése szerint csak abban a tárgykörben alkothat jogszabályt, amelyet jogszabály nem utal más szerv feladat és hatáskörébe. Márpedig a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény olyan sarkalatos törvény, amely felhatalmazza az NMHH elnökét az eljárási díjakkal kapcsolatos rendeletalkotásra.

A bizottság így kiegészítve elfogadta az írásbelimet és négyesre értékelte.

drfr # 2016.04.27. 09:33

Kedves Fórumozók!

Egy korábban megosztott jogesettel kapcsolatban szeretném a segítségeteket kérni, a jogeset a következő:

X.Y. munkavállaló üzemi balesetet szenved. Ezt követően egy évig baleseti táppénzben részesül. Majd a betegsége kiújul, emiatt közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyt. Ezt követően – éppen három évvel az üzemei baleset bekövetkezése után – rokkantsági ellátást állapítanak meg neki, ami kevesebb, mint korábbi jövedelme. X.Y. levélben kéri korábbi munkáltatóját, hogy kártérítésként fizesse meg neki a korábbi jövedelme és a rokkantsági ellátás közötti különbözetet, havi járadék formájában.
Munkáltató nem tesz eleget a kérésnek, mert szerinte az igény elévült, hisz az üzemi baleset óta 3 év már eltelt.
X.Y. bírósághoz fordul.
Bíróként hogyan döntene? Indokolja döntését!

Mi a helyes megoldás, kérem a segítségeteket! Köszönöm!

belle # 2016.04.26. 19:27

Kedves Mindenki!

Segítséget szeretnék kérni alk/közig írásbeli vizsgával kapcsolatban.
Tudnátok még példákat írni, hogy mik fordultak elő a vizsgán, vagy esetleg van valakinek a kérdésekről "gyűjteménye"?
Mivel más jellegűek ezek a kérdések, mi az elvárás formailag/terjedelmileg?

Nagyon köszönöm.

Gyuri77 # 2016.04.23. 08:44

Sziasztok!

Túl vagyok az első vizsgán a fórum sokat segített, ezért én is megosztanám a vizsgakérdéseket és tapasztalatokat.

írásbeli (nem szó szerinti idézet): Egy párt megnyeri az ogy. választásokat, egymaga alakít kormányt, a párt adja a miniszterelnököt. Ezt követően a párt a nyilvános rendezvényein folyamatosan egy kisebbséget becsmérel, gyaláz..stb.

1. Az ügyészség felléphet-e a bíróságnál a párttal szemben, milyen jogszabály alapján? 2. A bíróság milyen döntést hozhat? 3. A bíróság mely döntése lehet kihatással a kormányra?

Megoldás: A párttörvény hivatkozik a civil szervezetekre vonatkozó törvényre ez alapján lehetséges a feloszlatás, egyebekben ez semmilyen hatással nincs a kormányra.

szóbeli kérdések:
Alk-közig:

  • A jogeset elemzése pontosítása, ogy. képviselők mentelmi joga, a mentelmi jogról általában, a miniszterelnök megválasztása, ogy. képviselők, miniszterelnök megbízatásának megszűnése, egy ket. szerinti határozat legfontosabb Ket. szerinti jellemzői, jogszabálysértő döntés, jogorvoslat

Eu:

  • Tanács, coreper, közvetlen hatály jelentése, irányelv jellemzői, letelepedés szabadsága + jogeset, szabad mozgás korlátozása

Munka:

  • végkielégítés, felmondás, azonnali hatályú felmondás, kormánytisztviselők jogállása

Az eredmény: 4,4,3 lett. a bizottság nagyon rendes volt. Az ATES féle jegyzetből és a Ket-ből tanultam. Az elég a 4-es szinthez szerintem.
Akinek kell az ATES féle jegyzet e-mailen szívesen elküldöm. (persze nem mindenhol hatályos, ezért első olvasásra érdemes nézni hozzá a jogszabályt is)

jog.hu # 2016.04.22. 20:21

Sziasztok!

Sikeres vizsga után eladó a Dr. Jeney Petra - Dr. Kende Tamás - Dr. Lövenberg Viktória: Az Európai Unió joga könyv, nincs kihúzva! Budapesti átvétellel 3000 Ft-ért odaadnám: jog.hu@protonmail.com

Editta71 # 2016.04.22. 05:13

Jupiter86

A jelszó vegyes20152

jupiter86 # 2016.04.21. 20:58

Kedves Mindenki!

Valaki lenne olyan kedves, és közkinccsé tenné a közös e-mail fiókhoz tartozó új jelszót? (A vegyes20151 már nem jó, mert 17 nappal ezelőtt megváltozott.)

Köszönet a segítségért! :)

Editta71 # 2016.04.21. 19:12

Sziasztok!

Ez volt az első vizsgám (szerencsére sikeres 5,4,4 lett az eredményem:) )

Nekem is nagy segítség volt az itt közzétett tapasztalatok, ezért remélem tőlem mit kérdeztek.
szerintem az írásbeli amit húztam, nem volt nehéz.

Görög áp, aki a nemzetiségi tv hatálya alá tartozik, építési engedély kérelmet nyujt be az ingatlana szerinti község jegyzőhöz görög nyelven, ahol van nemzetiségi önk.
A jegyző elutasitja, mert a Kis Város Járási hivatal jegyzője (???) az illetékes, ahol nincs nemzetiségi önk. és ott csak magyar nyelven lehet benyujtani.

Én azt irtam hogy megsértette a nemzetiségi nyelvhasználathoz való jogot, mert a Ket-ben nincs feltételhez kötve a nyelvhasználat, illetve hatáskörét tullépve hozott döntést a jegyző, mert ő max csak átehette volna akkor is, ha el kell utasítani.
Hivatkoztam az Alaptörvényre, a Ket-re meg a nemzetiségek jogairól szóló törvényre.
Minden jogszabályt vittem ami a tételsorban fel van sorolva, lehet is használni, így nem volt túl nehéz.

Az írásbeli megoldásom jeles lett, nem is kérdeztek semmit, csak azt hogy fenntartom-e

A szóbelin nagyon rendes bizottságot fogtam ki. Egy hölgy aki munkajogot és tb-t kérdezett az Állami Számvevőszéktől volt, egy másik hölgy Eu-t kérdezett, meg egy úr, aki alkotmány-köziget kérdezte az Igazságügyi Minisztériumból volt.

segítőkészek voltak és arra voltak kíváncsiak, hogy mit tudok, és nem arra, hogy mit nem tudok.
rettentően ideges voltam, totál úgy éreztem kavarog bennem minden, nem tudok semmit, de amikor kérdeztek, akkor végülis sikerült válaszolnom. Bár szerintem elég alapdolgokat kérdeztek tőlem:
munkajog: törvény bevezető rendelkezései mit tartalmaznak, beszélnem kellett az általános magatartási követelményekről, azonalli hatályú felmondás, végkielégítés és sztrájk,
alkotmányból az első tételt kérdezte,
közigből az ügyfél fogalmát,
Eu elsődleges és másodlagos jogforrások,illetve az EU intézményeinek felsorolása, és ezek egymáshoz való viszonya, a hűségklauzulára volt kíváncsi.
semmit nem szószerint mondtam, úgy láttam, a kulcsszavakra voltak kíváncsiak.

Mindenkinek kitartást

Immaculata # 2016.04.20. 23:23

Engem is érdekel a válasz. Nekem csak tippem van.

A kormánynak nincs felhatalmazása ilyen rendelet meghozatalára.
A jogalkotási törvény tiltja a visszamenőleges hatályú rendelkezéseket.