szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


belle # 2016.06.27. 16:41

Sziasztok!
Ma sikerült kihúznom olyan írásbeli tételt, amely már többször is megjelent itt, azonban a helyes válasz még nem derült ki.

A tétel:
"MV-t üzemi baleset éri, súlyos sérülést szenvedett, a balesetet követő naptól 1 évig baleseti táppénzen van, majd eredeti munkakörében dolgozik tovább. Ezalatt belső sérülése kiújul, így úgy dönt, közös megegyezéssel megszünteti munkaviszonyát pont 3 évvel a baleset után. Ezután rokkantsági ellátást kap, de mivel ez alacsonyabb összegű mint a korábbi jövedelme, levélben kéri a MT kártérítése keretében az ellátás és a korábbi jövedelem különbözetét havi szinten megtéríteni. MT a kérést arra tekintettel utasítja el, hogy az elévülési idő 3 éve eltelt, nem érvényesítheti az igényét.
Feladat: bírósági döntés
Mt. 175.§ (1)(3) alapján szakaszos elévülésre hivatkozva sztem nem elkésett az igényérvényesítés,a 3 év a rokkantsági folyósításától számít, így a MT objektív felelőssége miatt az elmaradt jövedelemnek a rokkantsági ellátással csökkentett összegét megítéltem. Jó így? Volt más releváns tényező (pl. korábbi táppénz vagy, hogy közös megegyezéssel szűnt meg?) Előre is köszönöm."

Szerintetek jó volt a kolléga válasza? Én is ezt írtam...

Pocok-e # 2016.06.27. 06:58

Sziasztok!

A könyvek és a nyomtatott tételek még mindig eladók, de 10.000 Ft-ért vihető a kupac. :)

mpli # 2016.06.26. 14:54

Eladó:
Alkotmányjog (Novissima, második - legfrissebb - kiadás, eredeti ár 4500 ft, szövegkiemelővel kihúzva) 3000 ft
Közigazgatási jog (Novissima, második - legfrissebb - kiadás, eredeti ár 3900 ft, 130 oldal szövegkiemelővel kihúzva, de a nagyobb része érintetlen) 2500 ft
Budapesten személysen átvehető.

ewfuns1 # 2016.06.26. 12:09

Sziasztok!

Régebben voltak kidolgozott tételsorok gmail-en. Hogy van most? Hol találom meg ezeket?

Köszönöm:

ewfuns1

Pocok-e # 2016.06.23. 18:44

Eladnám:
Novissima- Az Európai Unió joga (2015)
Novissima- Alkotmányjog (2014)
Dialóg Campus- Közigazgatási jog (2015)

Továbbà az Ates féle (2015 aktualizált) rövidítettek kinyomtatva.

A könyvek kihúzóval vannak kihúzva.

Eredeti áruk a könyveknek 15.000 Ft, de 12.000-ért az egész kupac vihetö! :)

Elsösorban Budapesti átvétellel.

Pocok-e # 2016.06.23. 16:53

Sziasztok!

Mivel nekem is nagyon sokat segítettek a hozzászólások, én is megírom, milyen volt a vizsga.
Ez volt az első vizsgám, munkajogból írásbeliztem. A korábbiakban már említett matek tanárnős jogesetet kaptam, aki részmunkaidőben akar visszamenni dolgozni a fizetés nélküli szabadságáról. A megoldáshoz a Kjt. 23/B szakaszt kellett alkalmazni.

Ma volt a szóbeli a Kúria 149-es szobájában. Nagyon kedves bizottságot kaptunk. A munkajogos ügyvédnő azt mondta az írásbelim tökéletes lett, úgyhogy abból nem is kérdezett.

Kérdéseim:
Munkajog: szakszervezetek, munkaszerződés módosítása
EU jog: szerződések, a Nizzai szerződés milyen fő változásokat hozott, áruk szabad mozgásának korlátozása
Alkotmány, közig: népszavazás, végrehajtás

A jegyeknél is nagyon jószívűek voltak, nekem az írásbeli 5-ös lett, a szóbelik 4-esek. Pedig rosszabbnak éreztem...

Mindenkinek sok sikert kívánok ehhez és a többi vizsgához is!

mmariannka88 # 2016.06.11. 15:09

Sziasztok!
Sikeres C vizsgát követően megválnék az alábbi könyvektől:

Jakó-Mikes-Szabó: Alkotmányjog (Patrocinium Kiadó Jogi Szakvizsga Felkészítő Kötet, 2015. október 1.)

Rózsás: Közigazgatási jog (Dialóg Campus Kiadó; 2015. március 30.)

Karoliny-Komanovics-Mohay-Pánovics-Szalayné: Az Európai Unió joga (Dialóg Campus Kiadó; 2015. február 1.)

Az Európai Unióról szóló szerződés és az Európai Unió működéséről szóló szerződés (Dialóg Campus Kiadó; 2010. október 10.)

Lóránt Károly: Au Európai Unió jövője és Magyarország mozgástere (2015.)

Prugberger-Nádas: Európai és magyar összehasonlító kollektív munkajog (Wolters Kluwer, 2015. június 19).

Az árak tekintetében rugalmas vagyok, minden alapvetően megegyezés tárgya :)

Üdv,

Mariann

Érdeklődés: mmariannka88@gmail.com
Átvétel: Budapest vagy Debrecen

Trudi_Szeged # 2016.06.10. 16:05

Sziasztok,

az írásbelim már szerepelt a fórumon:

Pénzügyi tanácsadókat foglalkoztató cégnél létszámleépítést terveznek a rossz anyagi helyzet miatt: a pénzügyi beszámoló alapján 10 főt kell elküldeni, hogy stabilizálják a cég helyzetét. A hír hallatára 5 fő magától elmegy. A cég viszont úgy gondolja, hogy nem csak 5 munkavállalót küld el, hanem 10-et, mivel így fel tudna venni 5 pénzügyi tanácsadót ugyanabba a munkakörbe alacsonyabb bérrel. Ügyvédként jogi tanácsot kell adni az egyik elküldött munkavállalónak, aki férfiként 2 és fél éves gyermekét egyedül neveli.
Megoldás:
Én először egyeztetést javasoltam a munkáltatóval, tekintettel Mt. 66. § (6) bekezdésre a munkáltatói felmondás jogszabályellenes volt.
Ha nem sikerül egyeztetés, akkor 30 napon belül (a felmondás átvételétől számítva) keresetet indíthat a bíróságon munkaviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei érvényesítése iránt. Leírtam a bíróságnál melyik az illetékes, kártérítésként mit követelhet továbbá, hogy jogosult lehet munkavállalói költségmentességre.
Elfogadták a megoldásom.

Szóbelin:

munka, tb: felmondást részletesen, szülési szabadság, csecsemőgondozási díj, üzemi baleset

alkotmány, közig: jogesetek alapján voltak a kérdések:
abortusz, köztársasági elnök egyedi kegyelem, ellenjegyzéshez kötött döntései, politikai felelőssége van-e, javítási kérelem elírás miatt

eu: Európai Unió Tanácsa-Európai Tanács összevetése, semmisségi eljárás, szolgáltatás szabadsága, ügyvédként diploma elismerése

Nagyom kedvesek voltak a vizsgáztatók, ha elakadtam segítettek.

Sok sikert mindenkinek

zolidr82 # 2016.06.09. 20:58

Sziasztok! Én munkajogból voltam írásbelin. Az eset már szerepelt itt a fórumon: XY első gyerekével GYED-en van, közben születik második gyereke, aki után CSED-et igényel. Munkáltató elutasítja. Ügyvédként kell tájékoztatni XY-t. Ebtv. 39. § (1), (5);40-41. §, 62. §, illetve jogorvoslat: a kifizetőhely szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári szakig. szerv. Mivel nem volt minden részlet-infó a tényállásban, így helyenként vagylagos tájékoztatást adtam. Szóbelin azt mondták, hogy rendben volt a megoldás. :)

A szóbeli kérdések pedig, sok kis kérdés volt több területről, inkább gyakorlatias. A bizottságról csak jót tudok mondani, korrektek és segítőkészek voltak.

Munkajogból volt próbaidő, felmondás, egyoldalú jognyilatkozat visszavonása, Kttv. szerinti jogviszony létesítés, jogellenes felmondás megtámadása. Alkotmányjogból a helyi önkormányzatokkal kapcsolatos kérdések voltak, főleg képviselő testület hatáskörei, működése, jegyző. A Ket-ből szakértő, szakhatóság, hatósági bizonyítvány és igazolvány. EU-ból kötelezettségszegési eljárás, ne bis in idem + jogeset, Bizottság szerepe, Parlament működése, kik a jelenlegi politikai tömörülések, antitröszt.

Kitartás mindenkinek és sikeres felkészülést kívánok mindenkinek!

Kamélia # 2016.06.08. 15:59

Sziasztok!

A következő jogesetet kaptam írásbelin, aminek a megoldásában most már meglehetősen elbizonytalanodtam, ezért a segítségeteket szeretném kérni.

  • a munkáltató megszünteti a mvállaló jogviszonyát rendes felmondással
  • a mvállaló munkaszerződése alapján 3 hónap felmondási ideje van
  • valamint jogosult 3 havi végkielégítésre
  • a felmondási idő felére a mtató felmenti a munkavégzés alól
  • a mvállaló átlagkeresete magasabb, mint a havi munkabáre
  • a felmentési idő alatt, eltöri a lábát és a mvállaló kéri keresőképtelensége idejére táppénz folyósítását
  • Feladat: írjon válaszlevelet a mtató nevében K. P. munkavállalónak

Én fenntartottam a táppénzkérelem elutasítását. Pénteken megyek szóban így lehet, hogy lesz lehetőségem szóban javítani. Aki tud légyszi segítsen. Köszönöm!

Trudi_Szeged # 2016.06.01. 06:57

Sziasztok,

először is szeretném megköszönni az eddigi segítségeteket.

Az írásbeli vizsgával kapcsolatosan szeretnék kérdezni:

"Az írásbeli vizsgán a jelöltnek beadványt vagy határozatot kell készítenie, illetőleg jogkérdésben kell véleményt nyilvánítania." - a tájékoztató alapján az írásbeli vizsgán várható.

Az természetes, hogy amennyiben határozat, beadvány, ítélet,vagy egyéb alaki előíráshoz kötött lesz feladat, azt azok betartásával készítem el.
De ha véleményt kell írni, vagy tájékoztatást, azok során milyen formai előírásokat kell betartani? Hogyan készítenétek azt el?
Több feladat vagy csak egy várható?

Előre is köszönöm

eukonyv # 2016.05.27. 19:04

Sziasztok kedves C részből készülők!

Sikeres vizsga után eladásra kínálom a leggyorsabb vevőnek akár 2000 Ft-ért az Európai Unió joga könyvemet (Novissima, 2015 - legújabb kiadás), kizárólag abból készülve is 5-öst kaptam, habár a bizottság elég szigorú volt (többeknek sajnos, akik más jegyzetből tanultak ismételniük kell).

A könyv nincs összefirkálva sehol, újszerű a kinézete, de az EU vizsgákon leggyakrabban feltett - tőlem is megkérdezett - kérdéseket kis méretű (igény szerint eltávolítható) post it cetlikkel bejelöltem, így akinek nincs kedve / ideje az egész anyagon átrágnia magát, annak is nagy könnyebbséget jelenthet a felkészülés során, melyhez szívesen adok a vevőnek hasznos tanácsot.

Az EU könyv Budapesten vehető át a hét bármely napján, elsősorban az I.-III., V., VI., XI.-XIII. kerületekben (kivételesen más kerületekben is) szabadon választott helyszínen, megbeszélt időpontban 2500 Ft-ért, annak pedig, aki hajlandó az általam megjelölt belső budai helyen és javasolt időpontok valamelyikén megvenni, annak 2000 Ft-ért is odaadom a könyvet.

Érdeklődni az alábbi e-mailben lehet a fenti opciók szerint:

eukonyv@gmail.com

Pocok-e # 2016.05.26. 17:46

Valóban nem jól fogalmaztam, azért köszönöm az értékes hozzászólást....

Rexor # 2016.05.26. 14:13

A bírói döntés nemcsak ítéletet jelent. Szakvizsga előtt érdekes ez a kérdés :).

Koko987 # 2016.05.26. 09:27

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy sok írásbeli feladatnál láttam, hogy "milyen döntést hozna bíróként, indokolja meg". Ez akkor most azt jelenti hogy ítéletet kell írni?

Mágus87 # 2016.05.26. 07:55

Kedves Fórumozók!

Tegnap sikeresen letettem a c. részvizsgát, amihez sokat segített, hogy leírtátok tapasztalataitokat ide a fórumra, ezért én is leírom, hogy milyen feladatokat, kérdéseket kaptam.

Írásbeli feladat:
Az elsőfokú hatóság az ügyintézési határidőt túllépte. A döntésében erről rendelkezett, de az ügyfélnek visszatérítendő eljárási illetékről nem, mert az eljárás jogszabály alapján illetékmentes volt. Az ügyfél a döntés ezen része ellen fellebbezést nyújtott be a fellebbezés elbírálására jogosult hatóságnál a közléstől számított 5 napon belül. A másodfokú hatóság a fellebbezést haladéktalanul megküldte az elsőfokú hatóságnak, amely a fellebbezési határidő elteltét követő 10 napon belül saját álláspontja közlésével és az ügy összes iratával felterjesztette a másodfokú hatósághoz. Ezt követően a másodfokú hatóság a fellebbezést érdemi vizsgálat nélkül elutasította azzal az indoklással, hogy a kérdés elbírálása nem tartozik a hatáskörébe.
Kérdés: Jogszerű volt-e az elsőfokú, illetve másodfokú hatóság eljárása és döntése?

Szóbeli kérdések:
Mivel az írásbelim hibátlan lett, engem közigből nem kérdeztek, a többi kérdés:
Alkotmányjog: az ogy képviselők választása, a nemzetiségek szerepe, a tulajdon védelme, hányszor ülésezik a képviselő-testület egy évben.
Utána választhattam, hogy melyik tárggyal folytassuk.
EU-jog: EP képviselők választása, a Hauer-ügy, az európai ombudsman és a petíciós jog
Munka-TB: a munkaviszony alanyai kik és milyen feltételekkel lehetnek, azonnali hatályú felmondás, rendkívüli munkaidő, ügyelet, készenlét, milyen feltételekkel lehet valaki öregségi nyugdíjas.

Kéz- és lábtörést mindenkinek, izgulni felesleges.

eukonyv # 2016.05.26. 05:02

Sziasztok,

Minden kedves C részből készülőnek szeretném a figyelmébe ajánlani a sikeres vizsgám következtében eladóvá vált Európai Unió joga könyvemet (Novissima, 2015), kizárólag abból készülve is 5-öst kaptam, habár a bizottság elég szigorú volt (többen sajnos, akik csak az Ates jegyzetet tanulták megbuktak).

A könyv nincs összefirkálva sehol, újszerű a kinézete, de a vizsgán leggyakrabban feltett - tőlem is megkérdezett - kérdéseket kis post it cetlikkel bejelöltem, így akinek nincs ideje az egész anyagon átrágnia magát, annak is nagy könnyebbséget jelenthet a felkészülés során, melyhez szívesen adok a könyvet megvevőnek hasznos tanácsot.

A könyv Budapesten vehető át 2500 Ft-ért, aki szeretné megvenni kérem erre a címre írjon:

eukonyv@gmail.com

HZsuzsi # 2016.05.25. 15:26

Kinyomtatva, bespirálozva vittem. Jó volt.
De az is jó, ha csak simán le van fűzve.
De semmi gyanús nem lehet benne, mert átforgatják.

bkristof # 2016.05.25. 14:21

Trudi_Szeged:

Elégséges az otthon nyomtatott forma is, csak lehetőleg ne legyen kihúzva.

Trudi_Szeged # 2016.05.25. 13:56

Sziasztok,

tudtok segíteni, hogy írásbeli vizsgára otthon nyomtatott formában bevihető-e a jogszabály vagy kiadó általi kötött jogszabályt szükséges-e beszerezni?

Köszönöm

jupiter86 # 2016.05.25. 11:29

Kedves Fórumozók!

Keresem a Novissima kiadó által 2014-ben kiadott Közigazgatási jog jogi szakvizsga kézikönyvet.

Kérem, ha valaki eladná, legyen kedves, és jelezze nekem. Sűrgős lenne.

Előre is köszönöm.

E-mail: jogiszakvizsgakonyvek@gmail.com

bkristof # 2016.05.23. 21:34

Kedves érdeklődők, szeretném jelezni, hogy eladóak az alábbi könyveim:

I. (Dialóg Campus) Az Európai Unió joga (2015) 3. átdolgozott kiadás Szerző: Szalayné Sándor Erzsébet, Pánovics Attila, Mohay Ágoston, Komanovics Adrienne, Karoliny Eszter

II.(Dialóg Campus) Alkotmányjog (Negyedik, jelentősen átdolgozott kiadás)
Szerző: Chronowski Nóra

Bolti állapotban vannak, kihúzás, firka nincs bennük.

A kettő könyv együtt: 6 000,- Ft, Bp.n vehetőek át.

bkristof # 2016.05.23. 21:27

Sziasztok!

Közig-alk.jog írásbeli kapcsán én az alábbi közig-es feladatot húztam, amely már szerepelt itt a fórumon megosztva /2014 10 31/

XY Község Jegyzője telekadót állapít meg YZ részére, aki a határozattal szemben - határidőben - fellebbezéssel él, amit a jegyző felterjeszt a megyei kormányhivatalhoz. A megyei kormányhivatal a fellebbezést 10 napon belül elutasítja. A másodfokú döntés kézhezvételét követő napon Yz újrafelvételi eljárás iránti kérelmet nyújt be a kormányhivatalhoz, ahol a kérelmet elutasítják arra hivatkozva, hogy az adózás rendjéről szóló törvény alapján újrafelvételi eljárásnak nincs helye adóügyekben.

A feladat: Értékelje a kormányhivatal eljárását, követett-e el törvénysértést.

Jómagam arról írtam, hogy újrafelvételi eljárás elbírálására csak az I. fokú hatóságnak, jelen esetben a jegyzőnek van hatásköre, így azt is neki kell megvizsgálnia, hogy fennáll-e valamely, érdemi vizsgálat nélkül való elutasításra szolgáló ok vagy sem. Következésképpen a II. fokú hatóság – a megyei korm-hiv. – jogsértően járt el a tekintetben, hogy az érdemi vizsgálat nélkül való elutasításról döntött, hatásköre ugyanis erre nem volt. Az ügyfél beadványát át kellett volna tennie a jegyzőhöz döntés meghozatala végett.

(Érdemes tudni, hogy az önkormányzati adóügyek tekintetében a fővárosi és megyei kormányhivatal a másodfok).

Az írásbeli kifejtésemet a bizottság elfogadta. Közigazgatási joggal indítottunk szóbelin, egyszerű kérdéseket kaptam (hatáskör, illetékesség, valamint hogy egy döntés mikor nyilvánítható azonnal végrehajthatónak), alkotmányjog esetében a bírósági szervezetrendszerről kellett beszélnem, eu-ból az előzetes döntéshozatali eljárásról és a vonatkozó bírósági ügyekről, munkajog-tb kapcsán pedig a felmondási védelem alá tartozó esetekről, a munkszerződés módosításáról, illetve a csed-ről kellett szót ejtenem.

A vizsgáztatók nagyon kedvesek voltak, és nagyon nagyvonalúak voltak az osztályzás terén. Remélem mindenki ilyen bizottságot tapasztalhat meg!

A felkészülés kapcsán ajánlani szeretném, hogy a közigazgatási szakvizsga hivatalos felkészítő anyagai nagyon jól használhatóak, elég sok mindent lefednek alk.jog, közig. jog terén, érdemes szerintem ezekből (is) tanulni, mivel ezek rendszeresen hatályosítva vannak. Az NKE honlapján megtalálhatóak ezek az anyagok.

szakvizsgakonyvbp # 2016.05.23. 11:14

Sziasztok!
Legújabb kiadású EU könyv 2800 Ft-ért eladó (Novissima kiadó, Dr. Jeney Petra - Dr. Kende Tamás - Dr. Lövenberg Viktória: Az Európai Unió joga), mely jeles szakvizsgához is elegendőnek bizonyult, az EU vizsgához szükséges összes tételt, jogesetet tartalmazza (nem úgy, mint a másik kiadótól származó könyv), a többi itt hirdetett könyvvel szemben nincs benne sehol aláhúzás, aki a bolti ár töredékéért szeretne teljesen új állapotú könyvből felkészülni, akár azonnali Budapesti átvétel érdekében itt tud érdeklődni: szakvizsgakonyvbp@gmail.com

botek007 # 2016.05.20. 09:12

Sziasztok,

szerencsémre eladó sorba kerültek az alábbi, jó állapotnak örvendő jogi szakvizsga kézikönyveim (Novissima)minimális kihúzásokkal:

Dr. Jeney Petra, Dr. Kende Tamás, Dr. Lövenberg Viktória: Európai közösségi jog. 2011.(3.500,- Ft)
Dr. Csink Lóránt: Alkotmányjog (jogi szakvizsga jegyzet). 2012.(3.500,- Ft)
Dr. Rixer Ádám, Dr. Hoffman István, Dr. Szilvásy György Péter: Közigazgatási jog.2011.(3.500,- Ft)
Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina: Munkajog.2013.(4.200,- Ft)

Eredeti áruk összesen 14.700, -Ft, egyben megválnék tőlük potom 7.000-, Ft ellenében. Bp. belvárosban átvehetők. Érdeklődni: botek@freemail.hu
Kéz és lábtörést kívánok mindenkinek!

Gábor