szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Dr.Attika # 2010.02.11. 18:01

Nem bonyolúlt a jogi szakvizsga. És nem is mutat túl az államvizsgán. Mi ez a "para" amit tapasztalok ezen a topicon. Meg kell venni a szakirodalmat. Ha nem tuod megvenni, akkor a könyvtárban kell olvasni és jegyzetelni.

gregsmith # 2010.02.11. 18:25

Na az első megvan!!!

És most egy pár közhely:
Mivel nekem is sokat segített ez a fórum, most én is megosztom veletek az élményeimet és kérdéseimet.
Először is: mindenkinek ilyen bizottságot! Bár első voltam, így csak a saját nevemben beszélhetek, de a vizsga az első perctől oldott hangulatban zajlott, az elnök és a cenzorok csak a lényegre voltak kíváncsiak, és ha valami nem ugrott be elsőre, rávezettek a válaszra. Az IRM-bem (OIT) voltam, szerintem tévhit, hogy ott nehezebb a vizsga, meg TB-re mennek rá... Ezt már több fórumtársam és ismerősöm is megerősítette.

Kérdések:

1. munkajog, TB

  • fiatal munkavállaló, munkaviszony-megbízási jogviszony közötti különbségek, leltárfelelősségi megállapodás

2. alkotmány, közig.

  • hátrányos megkülönböztetés tilalma, Egyenlő Bánásmód Hatóság, ombudsmanok, helyi önkormányzatok képviselői, hatáskör, illetékesség

3. EU

  • csatlakozási klauzula, I.pillér másodlagos jogforrásai, Bizottság fő hatáskörei + mi történt 2 napja a Bizottsággal? válasz: megalakult az új Bizottság (én persze nem tudtam, mert 2 napja nem néztem a híreket, de erre is rávezettek...)

Eredmény: 5 5 5

Most egy kis pihenés, aztán folyt. köv

malborghetta # 2010.02.11. 18:31

Kedves Dr. Attika! Tudjuk, hogy nem bonyolult (rövid u-val), és nincs semmi para, egyszerűen csak információt cserélünk azokkal, akik hasonló cipőben járnak. (Egyébként pedig államvizsgára több időm volt készülni, és nem államvizsgáztam EU-jogból, TB-jogból, munkajogból, Pp-ből, Be-ből, gazdasági jogból...)

malborghetta # 2010.02.11. 18:33

gregsmith! Gratulálok! Köszi az élménybeszámolót, csak így tovább!

Clochard # 2010.02.11. 19:45

Gregsmith, gratulálok!! Köszi, sokat segítenek ezek a beszámolók, mert én pl nem nagyon tudom, hogy mire számíthatok.

Lepti, ugye írsz szerdán, ha kész vagy?!

(Kondidori,én tuti nem állÍtottam, hogy a Novissimás könyvben benne vannak az arvanzs által keresett tételek.... :)))

kondidori # 2010.02.11. 19:51

Clochard!

Igazad van, én vagyok a hülye. Fáradt vagyok, na. Hogy sikerült a törvényt könyvnek olvasnom, magam sem tudom.
Egyébként én is a tv-ből tanultam ezeket.

ingangi # 2010.02.12. 10:33

na, én is túlvagyok az elsőn
gregsmith én jöttem utánad, most újra beazonosítottalak, én nem végeztem ilyen szép eredménnyel, gratula!
a bizottság nagyon rendes volt, én voltam túl ideges, bizonytalan, kevésbé felkészült

írásbeli
Az Országgyűlés a sajtóról szóló 1986. évi II. törvényt úgy módosította, hogy a szexuális jellegű tevékenységet ábrázoló fényképeket tartalmazó sajtótermék kiadása és forgalmazása tilos. A sajtóterméket az ügyész elkobozhatja.
A Köztársasági Elnöki Hivatal munkatársaként feljegyzést kell készíteni: a módosítást alkotmányossági szempontból kell elemezni, javaslatot tenni a köztársasági elnöknek az aláírás előtt.

ezt nem lehet megoldani a 20/1997. ABhat nélkül, ügyész indítványozási lehetőséget ez semmisítette meg
nem volt nálam se sajtótv, se ABhat (ezt nem is olvastam, pontosabban Halmai könyvben igen, de nem emlékeztem rá a vizsgán)
lepti: ha alk-közigből írsz, minden a tételsorban felsorolt ABhat legyen nálad, így gondoltam

szóbelin ezért kiegészítéssel kezdtem, ez nem volt jó kezdet
utána gyülekezési törvény, milyen gyűlés nem tartozik hatálya alá, bejelentés
önkormányzat át nem ruházható hatáskörei, ha átruház kire
OGY alakuló ülés, szervezete

Munka
elévülés ideje, de nem az általános szabály, hanem ettől eltérés - kártérítés, munkáltató felhívása
kollektív szerződés tartalma, hol tér el munkavállaló hátrányára
egészségbiztosítási ellátások, térítésmentesen igénybe vehető szolgáltatások

EU
Cartesio-ügy (ez végképp betett), jogharmonizáció, Tanács

ennyi, kitartást mindenkinek, nyugodtan, magabiztosan, akkor nem lesz gond

ui. gregsmith polgári fórumon, vizsgán találkozunk?, én azzal folytatom

gregsmith # 2010.02.12. 11:16

Gratulálok én is neked!A kérdéseid tényleg nehezek voltak...

Amúgy eszembe jutott a TB kérdésem is: mi az összefüggés a TB ellátások és a munkavédelem között? Először megijedtem, de itt arra gondoltak, h. a munkáltató v. alkalmazottja munkavédelmi előírások megsértésével okoz üzemi balesetet, kinek kell az ellátást visszatérítenie?

Én május végén-június elején szeretnék menni polgárból, az is jó menet lesz...

Thetys # 2010.02.12. 11:32

Sziasztok!
Gratulálok Ingangi és Gregsmith! Remélem ilyen bizottságot kapok én is. (Nem hajtok az 5-re)
Kedves dr. Attika!
Nagyon irigyellek, hogy ilyen nyugodtan kezeled a szakvizsga témát. Egyrészt mivel a jelenlévők többségének itt ez az első kör, így nem tudhatjuk mire számíthatunk. Másik, hogy - nálam legalább is - elég erőteljesen közrehat, hogy 18.000,- Ft vizsgánként, hogy max. 1 hetet tudok előtte otthon maradni (ennyi szabadságot kapunk), nem szórakozhatok azzal, hogy ha most megbukom max. elmegyek legközelebb (max. nem lesz munkám a szabadságok miatt).
"Meg kell venni a szakirodalmat. Ha nem tuod megvenni, akkor a könyvtárban kell olvasni és jegyzetelni."
Képben vagy valamennyire, hogy a megvehető és /vagy könyvtárban fellelhető szakirodalom mennyire hatályos? Ha abból indulunk ki, hogy munka mellett próbálnak felkészülni a legtöbben (sok helyen a munkaidő 6-7ig is tart), akkor mégis mikor lenne időnk könyvtárba járogatni és jegyzetelni?!
Nem kellene ennyire lenézni a fórumozókat.

Thetys # 2010.02.12. 11:34

Sziasztok!
Gratulálok Ingangi és Gregsmith! Remélem ilyen bizottságot kapok én is. (Nem hajtok az 5-re)
Kedves dr. Attika!
Nagyon irigyellek, hogy ilyen nyugodtan kezeled a szakvizsga témát. Egyrészt mivel a jelenlévők többségének itt ez az első kör, így nem tudhatjuk mire számíthatunk. Másik, hogy - nálam legalább is - elég erőteljesen közrehat, hogy 18.000,- Ft vizsgánként, hogy max. 1 hetet tudok előtte otthon maradni (ennyi szabadságot kapunk), nem szórakozhatok azzal, hogy ha most megbukom max. elmegyek legközelebb (max. nem lesz munkám a szabadságok miatt).
"Meg kell venni a szakirodalmat. Ha nem tuod megvenni, akkor a könyvtárban kell olvasni és jegyzetelni."
Képben vagy valamennyire, hogy a megvehető és /vagy könyvtárban fellelhető szakirodalom mennyire hatályos? Ha abból indulunk ki, hogy munka mellett próbálnak felkészülni a legtöbben (sok helyen a munkaidő 6-7ig is tart), akkor mégis mikor lenne időnk könyvtárba járogatni és jegyzetelni?!
Nem kellene ennyire lenézni a fórumozókat.

malborghetta # 2010.02.12. 11:47

ingangi! gratulálok Neked is!
24-én jön valaki-rajtam kívül-szóbelizni?

arvanzs # 2010.02.12. 12:18

Sziasztok!
Gratulálok a sikeres vizsgát tevőknek, csak irígykeni tudok:)Nekem is az első kör és még egy hetem van de már egyre kevesebb lelkesedésem sajnos, fáradok.
Köszönöm, a 3 hiányzó tételt megkaptam, ezúton is köszönöm a sorstársnak aki elküldte nekem a mail címemre! Ma neki vágok az Eu kéthasábos anyaga tanulásának, mit gondoltok, elég és mennyi idő kell rá, mert szorít az ismétlési idő?!
Még egyszer gratula a levizsgázottaknak!

tilburgi # 2010.02.12. 13:13

Sziasztok!

Mivel nem kaptam tételeket az aktuálisként jelzett eus tételekhez volt aminek nekiálltam. Azért ha valakinek van zanzásítottja euból, vagy közigből az átküldthetné.

Lisszaboni szerződés:

A zátonyra futott alkotmányos szerződést felváltó Lisszaboni Szerződést végleges formájában a 2007. október 18-19-i lisszaboni csúcstalálkozójukon fogadták el az EU27-ek állam- és kormányfői. Az aláírásra 2007. december 13-án került sor.

Vívmányok:

  • Az Európai Közösséget létrehozó szerződés elnevezése az Európa Unió működéséről szóló szerződés lesz.
  • Az „Alkotmány” elnevezés is kikerült a szövegből, ahogy az Unió himnuszát, zászlaját és jelmondatát bemutató cikk is.
  • A Lisszaboni Szerződés által azonban az EK mindhárom pillérre kiterjedő, önálló jogi személyiséget nyer.
  • Az alapvető jogokat védő egyezmény hosszas viták után nem került be a szerződés szövegébe. A szerződés hivatkozik azonban arra, hogy elfogadja a Chartát.
  • A tagállamok állam- és kormányfői megegyeztek, hogy létrehozzák az Európai Unió állandó elnökének pozícióját, két és fél éves periódusokra. Feladata a Minisztertanács és Eu tanács összehívása.
  • Megmarad a soros elnökség intézménye is, csak nem hathavonta, hanem 18 havonta váltja egymást.
  • Létrejött az „Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője” pozíció. A főképviselő a Bizottság tagja is lesz, vagyis megszűnik a munkaköri kettősség a főképviselő és a külügyekért felelős biztos között. A tagállamok beleegyezése nélkül az Unió továbbra sem tehet külpolitikai lépéseket.
  • A minősített döntéshozatalnál a végső kompromisszum alapján 2014-ig érvényben marad a nizzai kettős többségű szavazási rendszer, majd 2017. március 1-ig tartó átmeneti időszak következik, amikor már ugyan az új, a Lisszaboni Szerződés szerinti szavazati súlyok érvényesülnek, de a tagállamok kérhetik, hogy a nizzai rendszer szerint szavazzanak. A nizzai rendszer kettőssége abban rejlik, hogy a minősített többséghez3 a 27 tagú Unióban a 345 szavazatból 255-re van szükség4 (ez kb 74%), amely legalább a tagállamok felétől érkezik, és emellett képviselnie kell az Unió lakosságának 62 százalékát. 2014-től egy döntés akkor születhet meg, ha a tagállamok 55 százaléka - de legalább 15 állam - igennel szavaz, és ők együttesen az összlakosság 65 százalékát képviselik. A javaslat akkor is átmegy, ha kevesebb, mint 4 tagállam ellenzi.
  • Az Eu Parlamentben 750 ülőhely lesz és módosulnak a szavazatszámok országonként (Mo. 22)

Eredmény:

Valamennyi ország ratifikációjára lett volna szükség, de az írek megbuktatták, a németek alkotmányos aggályokat vetettek be, a lengyelek és csehek pedig harcok árán írták csak alá (mondván először működjön, majd aztán elfogadják)

tilburgi # 2010.02.12. 13:33

Sziasztok!

Nem adom fel...
Az email címem:
tilburgi@freemail.hu

Magyar ügyek az Európai Közösségek Bíróság előtt

  • Varga v. Ynos Kft. C-302/04. – fogyasztóvédelem:

Ha egy ügy tényállása korábbi, mint az ország Eu.-hoz való csatlakozása, az EUB.-nak nincs joghatósága.

  • Vajnai Attila ügy C-328/04. - tiltott önkényuralmi jelkép:

Kérdés: Mivel vannak országok ahol a vörös csillag nem önkényuralmi jelkép, nem összeegyeztethetetlen-e Magyarországon e jelkép viseléséért büntetőjogi szankciót alkalmazni?
EUB: Nincs az Eub.-nak joghatósága, mivel ez a kérdés nem tartozik a Közösségi szerződések hatálya alá.

  • C-290/06. Nádasdi és C-333/06. Németh ügyek regisztrációs adó:

Kérdés: A regisztrációs adó nem vámmal azonos hatású díjnak minősül-e? Vajon a Közösségi rendelkezésekkel összeegyeztethetetlen?
Válasz: Mivel a regisztrációs adó nem az áru határon való átlépéséhez, hanem a forgalomba hozatalhoz szükséges nyilvántartásba vételhez kapcsolódik, nem az. De, mivel a külföldi árut hátrányosan érinti…

  • C-210/06. Cartesio

Magyarország (vagy bármely más tagállam - a jogesetben konkrétan Magyarországról van szó) megakadályozhatja a belső joga szerint létrejött társaságot abban, hogy székhelyét másik tagállamba helyezze át, ha az meg kívánja tartani magyar jogi személyiségét.

  • C-404/07. Katz ügy

A magyar büntetőeljárási jogban a bűncselekmény sértettje bizonyos esetekben az ügyész helyett pótmagánvádlóként vádat emelhet. A pótmagánvádló a bírósági eljárásban – ha a büntetőeljárásról szóló törvény másképp nem rendelkezik – az ügyész jogait gyakorolja. A magyar büntetőeljárási törvény kifejezetten kimondja továbbá, hogy a büntetőügyben ügyészként nem járhat el, aki az ügyben mint tanú vesz vagy vett részt. A Fővárosi Bíróság előtt folyó alapeljárásban K. György pótmagánvádlóként lépett fel S. István Rolanddal szemben, őt különösen nagy kárt okozó csalás bűntettével vádolva. K. György indítványozta, hogy tanúként hallgassák ki. A magyar bíróság ezt az indítványt elutasította azzal, hogy, mivel az ügyész nem lehet tanú, így a pótmagánvádló sem tehet tanúvallomást. A B. megkereste az EUB.-ot. A Bíróság megállapította az eu.-s jog alapján, hogy az elfogadott tagállami részletszabályoknak mindenképpen lehetővé kell tenniük, hogy a sértett vallomást tehessen a büntetőeljárás során, és ezt a vallomást bizonyítékként figyelembe lehessen venni.

Thetys # 2010.02.12. 13:48

Hú, Tilburgi... köszi.
Nekem csak olyan anyagom van, amit ezen a www.jog.webatu.com -on találtam.

Clochard # 2010.02.12. 19:13

Sziasztok!

Köszi a jogeseteket!

Arvanzs,

Átküldenéd nekem légy szíves a 3 kidolgozott tételt? Én a törvényből tanultam, de hátha még lesz időm belenézni...

Az új EU tételsorban a 80, 81, 82 megvan valakinek? (Ezek a nemzetközi magánjogos tételek.)

A Cartesio ügyben ha jól emlékszem még az is fontos volt, hogy a magyar eljárási törvényekben foglalt fellebbezési lehetőség az előzetes döntéshozatalra való utalással szemben nem EU konform, mert korlátozza a magyar bíróság előzetes döntéshozatalra való utalásának jogát.

lepti # 2010.02.13. 09:03

Ingangi!

Gratulálok! Nagyon nehéz jogeseted volt, én azt sem tudom hogy kezdenék hozzá. Te végül mit írtál? Ez nagyon durva!

lepti # 2010.02.13. 09:05

Tilburgi!

A www.jog.webatu.com-on az aktualitások mappában benne van az általad kért anyag, és a Lisszaboni szerződéses anyag is jó ami fent van.

ingangi # 2010.02.14. 13:27

lepti
ne törődj az én írásbeli kérdésemmel, azért írtam le, hogy akik alk-közigből írnak, tudják ilyen típusú kérdésre (is) számíthatnak
a válaszban kifejezetten az ügyész indítványozási jogára kellett volna kitérni, amely az ABhatározatban volt
jellemzően egy konkrét dologra kérdeznek rá, csak ki kell tudni olvasni a feladatból

szóval ne idegeskedj, holnapra jó tételhúzást, de ha nincs szerencséd, még akkor sincs gond, tudsz javítani szóbelin

lepti # 2010.02.14. 15:07

Szia Ingangi!

Én alk-közig.-ből írok holnap! Amúgy ez 20/1997 Ab.hat nincs benne a tétel sorban sem.

Kb. hány tétel közül lehet húzni? A szóbelire hányra kell menni?
Azt hittem ma még normálisan tudok tanulni, de bennem van a vizsga drukk, hogy minden meg van-e stb.

ingangi # 2010.02.14. 15:49

Szia Lepti!

Emberi jogok 4. tétel alatt ott van. Novissimás könyvben is hivatkoznak rá.
Múlt hétfőn írtunk alk-közigből 3-an, úgy 50 tételből kellett húznom.

Írj nekem nyugodtan emilt, az enyém nyilvános és még tudunk beszélni a részletekről.

ingangi # 2010.02.14. 16:05

Üdv mindenkinek,

a Novissima kiadós könyveimet eladom, teljesen jó állapotban vannak, szinte a bolti könyvespolcról:-)

Alkotmányjog és közigazgatási jog
Szerzők: dr. Csink Lóránt, dr. Rixer Ádám
Kézirat lezárva: 2006. október 12.
Terjedelem: 420 oldal
Fogyasztói ár: 3.500 Ft

Munkajog
Szerző: Dr. Horváth István
Kézirat lezárva: 2007. július 2.
Terjedelem: 424 oldal
Fogyasztói ár: 3.500 Ft

Társadalombiztosítási jog
Szerző: Molnárné Dr. Balogh Márta
Kézirat lezárva: 2008. május 26.
Terjedelem: 274 oldal
Fogyasztói ár: 2.900 Ft

Európai közösségi jog
Szerzők: Dr. Jeney Petra, Dr. Kende Tamás, Dr. Lövenberg Viktória
Kézirat lezárva: 2005. május 5.
Terjedelem: 385 oldal
Fogyasztói ár: 3.300 Ft

Egyben szeretnék megválni tőlük összesen 8.000 Ft-ért.
Ajándékba adom a kinyomtatott törvényeket, indokolások is vannak.

Budapesten személyesen átadom, postázást megbeszéljük.
Írj emilt, üdv, ingangi

Thetys # 2010.02.15. 13:22

Sziasztok! Bocsánat, hogy ide írom a kérdésem, nem szakvizsgával kapcsolatos, de remélem tudtok segíteni.
Fegyelmi eljárás esetén, lehet-e a "vád" pontokat halmozni? Van ugye egy konkrét fegyelmi vétség, ami alapján elindult az eljárás, és időközben újabb vétségekre (más tárgyban) is fény derült. Még az elején vagyunk, a vizsgálóbiztosi meghallgatás sem volt meg. Lehet összesíteni?
Nagyon köszönöm!

Esztus # 2010.02.15. 13:30

Sziasztok!

Csak a legfrissebb fórum hozzászólásokat olvastam el, de kezdek parázni. Én elvileg márciusra kértem magam "C"-ből, de még nem kaptam értesítőt. Ha jól tudom 4 héttel a vizsga előtt küldik meg, és nem adnak telefonon felvilágosítást, hogy beérkezett-e egyáltalán a jelentkezés. Igaz ez?

Ha valaki tudna nekem EU-ból és Alkotmányból anyagot (kidolgozott tételeket, vagy zanzásított cuccot)küldeni, azt megköszönném. Én sem vagyok időmilliomos sajnos, marad a meló után az este meg a hétvége.(e-mail: esztersheep@gmail.com)

Közig.ből és munkajogból annyira nem parázom, mert önkormányzatnál dolgozom, remélem abból nem lephetnek meg annyira.... Vagy csak várjam ki a végét? :)
Ha gyakorlati kérdésetek van főleg önkormányzati terület kapcsán, kérdezzetek, hátha segíthetek, vagy elmondom nálunk mi a szitu. Egyébként körjegyzőségben dolgozom, 2000, illetve 1000 fő alatti településeken.

Köszi előre is, üdv: Esztus

ruccola # 2010.02.15. 15:40

Sziasztok Sorstársak!

Alkotmányjogból kellenének nekem kidolgozott tételek, ha van valakinek, kérem szépen, hogy küldje el az e-mail címemre, vagy tegye hozzáférhetővé valahol.

A novissimás könyvet kezdtem el tanulni(úgy érzem elveszek a részletekben), 3 tétel egyáltalán nincs jól benne (rendőrség, külföldiek, menekültek), szóval már az nagy segítség lenne, ha ezeket megkaphatnám.

Egyébként 22-én írok munkából és 25-én lesz a szóbelim.

Előre is nagyon köszönöm a segítségeteket és jó tanulást Mindenkinek!!!