szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


mbmb # 2010.02.15. 16:11

Sziasztok!

Kérdésem lenne, hogy a Dialog Campusos könyvhöz képest melyek azok a részek, amik már teljesen használhatatlanok, vagy módosultak azóta.
Nagy segítség lenne, mert kevés az időm, és nincs igazán időm bogarászni a változásokat.

Előre is kösz a segítséget!

malborghetta # 2010.02.15. 16:21

mbmb! Alkotmányjogból ami szerintem más: menekültek, szabad mozgás és tartózkodás, mivel a könyv 2007. februári, illetve 1-2 ABH nincs benne, mert későbbi, továbbá nincs benne a rendőrség. Lehet, hogy más is változott, de még nem értem a végére.

malborghetta # 2010.02.15. 16:24

ruccola! 02.12-én arvanzs írta, hogy valakitől megkapta a hiányzó 3 tételt, szerintem vele vedd fel a kapcsolatot.

ruccola # 2010.02.15. 17:05

Köszönöm a három hiányzó tételt, megkaptam.

Thetys # 2010.02.15. 17:08

A fene.. Nekem is Dialogos könyvem van. Reméltem, hogy a Ket-en kívül más nem nagyon változott... azt a 3 tételt én is megkaphatom?
thetys13@gmail.com
Nagyon köszönöm!

ingangi # 2010.02.15. 19:04

Szia Lepti,
mi történt ma? Remélem, jót húztál!
üdv, ingangi

arvanzs # 2010.02.16. 11:55

Hahó Sorstársak!

Tapasztalatok a múlt heti és e heti vizsgákról és Bizottságokról??
Miket érdemes bevinni Munkajog írásbelire?
Köszi és jó tanulást!

mbmb # 2010.02.16. 13:58

Köszönöm a válaszodat, Malborghetta!

Valakinek nincsenek esetleg kidolgozva a 12., 13. és a 28. tételek???

Előre is kösz!

lillee # 2010.02.16. 16:09

Sziasztok!
Nagyon jó itt olvasni Benneteket... Én is sorstárs vagyok, márc. végén szeretnék írni.
Egy ismerősöm mindenből 5-ösre ment le szóbelin is, mert csak a GYIK-okat "tanulta"...
Csak gondoltam beírom azoknak, akiknek kevés az ideje...
Mindenkinek jó tanulást!
Sziasztok

arvanzs # 2010.02.16. 18:37

Hát ő jó nagy mázlista volt akkor :)) Mit tudtok a szóbelin névsorban megyünk be?

Thetys # 2010.02.17. 11:20

Sziasztok!

kérlek, akinek megvan, küldje át(thetys13@gmail.com)a menekültek, szabad mozgás és tartózkodás és rendőrség tételeket.
Köszönöm.

Alkotmány 6. tétel: Gyülekezési joghoz

Bukta and Others v. Hungary (Application no. 25691/04, Judgment of 17 July 2007)
A kérelmezők egy békés demonstráció feloszlatása miatt fordultak a Bírósághoz. A feloszlatás a magyar gyülekezési törvény szerint jogszerű volt, mivel a tüntetést előzetesen nem jelentették be.
A Bíróság megállapította, hogy speciális körülmények fennállása esetén, amikor egy politikai eseményre való, demonstráció formájában történő azonnali reagálás igazolható, békés tüntetés feloszlatása kizárólag a szükséges előzetes bejelentés elmulasztása miatt – ha a résztvevők egyébként jogszerűtlen magatartást nem tanúsítanak – aránytalanul korlátozza a békés gyülekezéshez való jogot.

Oya Ataman v. Turkey (Application no. 74552/01, Judgment of 5 December 2006)
A kérelmező egy olyan tüntetésen vett részt, melynek szervezői nem tettek eleget bejelentési kötelezettségüknek, így megsértették a másnemzeti jogszabályokat; ezenkívül a hatóságok felszólítására nem hagyta el a tüntetés helyszínét.tüntetőkkel egyetemben
A spontán tüntetés kapcsán a Bíróság megállapította, hogy a bejelentés elmulasztásának ténye nem igazolja a békés célú gyülekezéshez való jog megsértését. Rámutatott azonban arra is, hogy a bejelentési kötelezettség a tüntetők biztonságát is garantálni hivatott, lehetővé teszi, hogy a hatóságok preventív intézkedéseket tegyenek. A szóban forgó esetben a demonstrálók nem tanúsítottak erőszakos magatartást, és a hatóságoknak – a Bíróság álláspontja szerint – kötelességük bizonyos toleranciát tanúsítani a gyülekezési jogukat békésen gyakorlókkal szemben.
A fentiek alapján a hatóságok fellépését a békés demonstrálókkal szemben a Bíróság aránytalannak minősítette, és úgy ítélte meg, hogy azok nem voltak szükségesek a 11. cikk 2. bekezdésében felsorolt indokok egyike alapján sem.
A Bíróság ezen eset kapcsán kiemelte továbbá, hogy az államoknak nemcsak kötelességük a békés célú tüntetések védelme, de tartózkodniuk kell a gyülekezéshez való jog indirekt korlátozásától is.

arvanzs # 2010.02.17. 13:25

Sziasztok!

Bizottságokról mit lehet tudni? Hol vannak és melyik mennyire szigorú mert nagyon vegyes véleményeket hallok nap mint nap, 90 %-ban azt, hogy nagyon rendesek és segítőkészek, alapkérdéseket tesznek fel...de hallok ellenpéldákat is vérengző Bizottságokról. Mit tudtok erről, hová jó és hová kevésbé jó kerülni?? Bár tudom ezt úgysem befolyásoljuk, tanulni meg úgy is kell de azért mégsem mindegy!

Thetys # 2010.02.17. 14:51

Elveszett az üzim!
Megpróbáltam feltenni a 3 új Alkotmány tételt (nagyon szépen köszönöm a megküldést) a www.jog.webatu.com -ra, de nem jött össze tökéletesen (=elbénáztam), szóval az Anyagok/Besorolatlan alatt van most.

kondidori # 2010.02.17. 15:28

Thetys!

Minden a felhasználók által feltöltött anyag ott van, mert az üzemeltető sorolja át a megfelelő helyre.

lillee # 2010.02.17. 22:24

leona01 én is alk-közigből megyek, de majd csak március vége körül. Beírod majd, hogy mi volt? Drukkolok Neked, meg mindenkinek... :)

arvanzs # 2010.02.18. 13:57

Sziasztok!

Jön valaki 22.-én Munkajogból írni?? ...és 25.-én szóbeli?

lillee # 2010.02.18. 14:37

Szia Arvanzs!
Leona01 megy azt hiszem akkor amikor Te!

Most volt egy ismerősöm tegnap, és egyik kérdésként azt kapta, hogy milyen jogorvoslat van az I. és a II. fokú földhivatali határozat ellen, meg hogy a kérelemnek milyen fajtái vannak...

Clochard # 2010.02.18. 14:38

Sziasztok!

Sikerült!!! Gyors leírom, hogy mi volt, amíg el nem felejtem.

Írásbeli: munkajog, szekrényt szeretnék a fiatal munkavállalók munkaidő után lebontani, megoldás: nem lehet, még ha vállalkoznának is rá, akkor sem. Ez egyébként már fenn van a webatu-n is.

Az írásbelin minden résznél kérdezték, hogy ki miből szeretne írni, tehát nincs egyben a munkajog és a TB!!!! (Nálunk TB-ből nem írt senki). Mindent lehet bevinni, telefont volt aki használt, az sms azért valószínűleg kevésbé feltűnő. Én mindezek mellett nem kockáztatnám meg.

Szóbeli: OIT-ban voltam, rendesek voltak nagyon, csak EU-ból kérdezgetett olyanokat, hogy nem tudtam mire gondol, mert nem igazán így voltak a tételsorban.

Munkajog: Kjt Ktv MT kapcsolata, pályázat a Ktv-ben, Mt 109, kollektív szerződés mit szabályoz, ki kötheti, a munkavállalók mit szeretnének ezzel kapcsolatban (?) válasz: azt, hogy határozatlan időre lehessen kötni....

TB: táppénz és baleseti táppénz miben tér el, ki hosszabíthatja meg egy évvel a balesetit

Alkjog, közig: első 10 tételből semmi, Kormány feladatai, megalakulása, kormányrendelet, Ket: határidők.

EU: hatáskörök milyenek vannak, de soroljam is fel, hogy melyik terület hova tartozik, kizárólagos hatásköröket soroljam fel, a Lisszaboni Szerződés szerint... Ezután egyenlő bánásmód, majd foglalkoztatáspolitika, ezen a téren az EU-nak milyen hatáskörei vannak..
Végül a közszolgálati kivétel.

Egyáltalán nem volt gáz, a készülés persze rossz, de a vizsga nem volt az. Én be is adom polgárra, üdv mindenkinek, kitartást és nagyon köszönöm a segítséget, amit itt kaptam!

lillee # 2010.02.18. 14:38

Jah, nem... Ő közigből megy majd... bocsi :))) már félrelátok itt ettől a sok törvényolvasástól. :)))

lillee # 2010.02.18. 14:39

Gratula, Gratula!!!! De yóóóó Neked!!! :)))

drzd # 2010.02.18. 15:45

Gratulálok Clochard!!!

Az EU-s kérdéseid kicsit megzavartak..
A hatáskörök felsorolása az mit takar? (ugy mint kizárólagos, párhuzamos, versengő... vagy valami tök más amit el sem tudok képzelni???)
Az egyenlő bánásmód, foglalkoztatáspolitikához mit mondtál és ahhoz van anyag a jog.web-en?

Én most tanulom az eu-t, jövő pénteken megyek és ezeket most nem vágom)
Ha van még egy pici lelkierőd akkor léccciiii válaszolj.

Előre is köszi és mégegyszer gratula!!!

Clochard # 2010.02.18. 16:25

Épp ezért írtam az elején, hogy az EU fura volt, persze elmondtam, hogy kizárólagos, versengő stb., de arra lett volna kíváncsi, hogy egyes területek hova tartoznak. Nem nagyon tudtam ezekre válaszolni én sem. Szerintem ne foglalkozzatok ezekkel a kérdésekkel, mondani kell amit tudsz (és kapcsolódik valamennyire a kérdéshez) így is 4-est kaptam. Persze, ha valakinek csak az 5-ös jó az más... :)))

malborghetta # 2010.02.18. 18:19

Clochard! Ügyes vagy! Gratulálok én is!

Szerdán, 24-én csak én megyek???

malborghetta # 2010.02.19. 13:29

Szia leona01!

Igaz, én gazdasági jogból írtam, de én elvittem mindent, Pp-től a Csjt-ig, hátha kell. Aztán gyakorlatilag csak a Gt. és a Ctv. kellett. Szerintem, ha van pl. szakvizsga tankönyved, ami az ABh-kat többé-kevésbé összefoglalja, azt mindenképp vidd magaddal.

De persze én nem vagyok kompetens...szóval a választ leona01 továbbra is várja!

drzd # 2010.02.19. 15:58

Szia Leona01!

Szerintem is ha tudsz vigyél be szakvizsgakönyvet. Én Polgár anyagiból írtam, és jól jött a könyv. Meg a telefon, és egy ember aki képben van az anyaggal vagy gép előtt van. (nekem nagyon jól jött!!)

Üdv