szakvizsga - "B" rész (büntető)


dr. Katus # 2010.10.11. 17:16

Szóbelin a Fővárosi Bíróságon voltam 3 bírónál, dr. Vaskuti András és két másik bíró volt a bizottságban. Nagyon rendesek és jóindulatúak voltak, alap kérdéseket tettek fel.

Kérdéseim:

Btk.:

  • bűncselekmény stádiumai: előkészület, kísérlet, befejezett bűncselekmény, ezek elhatárolása
  • előkészületi magatartások
  • kísérletről minden: fajtái (befejezett-befejezetlen vagy teljes-nem teljes, közeli-távoli, alkalmatlan), önkéntes elállás és önkéntes eredményelhárítás, mit jelent az, hogy önkéntes, mikor kizárt a kísérlet stb.)
  • garázdaság tényállása, vonatkozó bírói döntés a halmazati elhatárolással kapcsolatban

Be.:

  • ítélet felépítése, részei, rövidített indokolás
  • ügyész részvétele mikor kötelező a tárgyaláson
  • fiatalkorúak eljárásáról minden: ki az a fiatalkorú, milyen bíróság jár el, bíróság összetétele, életkorát mivel kell igazolni, kit kell értesíteni még, milyen szervnek van szerepe (Pártfogó Felügyelő Szolgálat, ez hol szerveződik, hova tartozik)

Bv., Szabs.:

  • pénzbüntetés végrehajtása (ki, hogyan, határidő, fk. esetén mi a különbség)
  • pénzbírság végrehajtása (határidő)
  • bv.bíró (ki az, hol jár el, eljárásának jellemzői)
  • bv.bíró feladatai felsorolás szintjén
  • szab.s. esetén mikor van szerepe a bíróságnak
  • új szabály a kis értékű tulajdon elleni szab.s. estén (rendőrség ún. előkészítő eljárása, mi ez, határidő rendőrségnek, bíróságnak)

És még sok apró kérdés.

Mindenkinek nagy-nagy kitartás a felkészüléshez!!!

dr. Juci # 2010.10.11. 18:26

Gratula! Ugye, hogy nem eszik embert a Vaskuti? ;)

dr. Juci # 2010.10.12. 13:43

http://www.kim.gov.hu/…0100930.html

"Új" tételsorokat ld. a fenti linken, de józan ésszel kezelendő, a polgári eljárásjogot pl. szerintem eltolták, mert az fmh-ról szóló 2009. évi L. tv-t elvileg csak 2011.jan.1-től kellene tudni, szerintem ez némileg ellentmond "a vizsga napján hatályos törvényszöveget kell tudni" c. dumának... Legalább a büntető anyagiból kiszedték a pénzmellékbüntetést, ha jól láttam...

dr. Katus # 2010.10.12. 17:31

Köszi dr. Juci! :)

Nekem kimondottan jó tapasztalatom volt a bizottsággal, 5-5-5 kaptam.
Én most áttérek a polgári részre, mindenkinek kitartás és jó felkészülést!

Babe84 # 2010.10.15. 13:23

Kedves Fórumozók!

Hétfőn, 18-án megyek írásbelizni büntető anyagi jogból!Az lenne a kérdésem, hogy azontúl, hogy -teszem fel- helyesen minősítem a jogesetet, megírom pl. az ítéletet, mennyire kötnek bele a szóbelin, ha mondjuk eljárásjogilag valami nem stimmel...Ez szempont-e az értékelésnél..?
Illetve, ha szóbelin olyat kérdeznek, amiről lövésem nincs,az azonnali bukáshoz vezet-e? :)

Előre is köszönöm az infokat!

dr.beata.beres # 2010.10.15. 16:26

kedves Babe84!

Bár én a múlt héten polgáriból voltam, első vizsgám volt így abból is írtam , de azért a tapasztalataimat el tudom mondani.
Az írásbeli miatt ne izgulj, azt javíthatod a szóbelin.

nekem 5-ös lett és így semmit nem kérdeztek róla, csak azt hogy fenntartom-e. Bár én azt gondoltam,hogy ki kellene még egy-két dologgal egészíteni, de szerintük nem kellett.

A másik dolog, hát nekem simán voltak olyan részek,amiket egyáltalán nem néztem át idő hiány miatt. És csak reménykedtem,hogy abból a nagy anyagból csak nem kérdeznek pont olyat, de sikerült nekik belekérdezni. Mikor látták,hogy nem megy, (bár én meg is mondtam, hogy ezekre a részekre kevés időm volt), akkor mondták,hogy jó nem baj, kérdeznek mást.

Az hogy kérdeznek esetleg olyat is amit egyáltalán nem tudsz, szerintem nem vezet feltétlen bukáshoz.de ha még nem is jut eszedbe semmi, próbálnak segíteni,rávezetnek.

Szóval nekem ilyen szempontból pozitívak a tapasztalataim. A szóbelin is jobb jegyeket kaptam,mint amire számítottam

Remélem büntetőből is vannak rendes bizottságok, mert én is abból megyek legközelebb.

Beáta

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.10.18. 13:45

Sziasztok!

Ma írtam Bvből és gondoltam megosztom a feladatot, bár majd csak csütörtökön értékelik ki, de azért talán jó lesz valamire:

I. fokon úriember kapott 50 nap közérdekű munka büntetést.

Számára munkahely nem lett kijelölve. A pártfogó felügyelő felhívására nem jelentkezett, ismeretlen helyen tartózkodik. A pártfogó bejelentésére az ügyész indítványozta a közérdekű munka átváltását szabvesztésre. Hozzunk Bv bírói határozatot!

Megoldás:

  1. A btk. módosult, így már a közérdekű munka nem napban, hanem órában kerül meghatározásra.
  2. Továbbiakban BH.2002.126
  3. annyi csavarral, hogy emberünk jelenleg van ismeretlen helyen, így elfogató parancs kiadása is kell Bv. tvr. 6/A. § (1) d) alapján asszem.
  4. Nem mellékesen fontos a BV bíró kötelezettsége az elítélt meghallgatása iránt tvr. 6. § alapján
lepti # 2010.10.18. 14:35

Szia Babszi09!

Nekem is sikerült szeptember 23-án, én az OIT-ban voltam, Vaskutinál meg még két másik bírónál, nagyon-nagyon rendesek voltak, teljesen pozitív élmény volt!

Babe84 # 2010.10.18. 15:53

Ma voltam írásbelizni, büntető anyagiból, a feladatom az alábbi Bh volt: BH2003. 49

Szóbelizni a LÜ-re megyek!Tapasztalatok az ott vizsgázottaknak?? :)

S.Nina # 2010.10.19. 07:55

Sziasztok,

Szakvizsga előtt állok, és hezitáltam mivel kezdjek, végül bár nincs benne gyakorlatom, de a B-rész felé hajlok...
Ha, tudtok, kérlek segítsetek:

  1. miből érdemes írni, melyik részéből?
  2. Azt hallottam van egy jogesetek gyűjteménye-BH-k ezeket át tudná-e valaki küldeni, illetve hol tudom beszerezni?

(ez biztos elég buta kérdés)
3. A complex-e tananyagról a vélemény? Megrendeljem-e?
4. Van az eddigi írásbeli feladatokból bármiféle kivonat, jegyzék, stb? (hol tudnám beszerezni, letölteni, stb?)

Előre is köszönök bármiféle választ!
Mélcímem (bármilyen segítséget nagyon megköszönnék!): ninaszakvizsga@gmail.com

Kacsa1111 # 2010.10.19. 08:41

Kedves S.Nina,

inkább abból írj, amivel a legtöbbet vagy leginkább foglalkoztál, ne pedig abból, amivel egyáltalán nem...


Kacsa11

S.Nina # 2010.10.19. 08:58

Kedves Kacsa 11

Köszi, de a polgári jog annyira marginális részével foglalkoztam, hogy nem jelent túlzott előnyt, ha az A- variációt választom írásbeli tárgynak.
De ha már így felvetetted: az a véleményed, hogy nem lehet így megcsinálni a B-t, ha nem büntető területen voltam gyakorlaton?

(Elnézést, ha volt már ez kérdés.)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.19. 09:40

Rafinált kollégák állítják, hogy a Bv. írásbeli feladatok a legkönnyebbek. (Az anyag is erősen korlátozott, ugye.)

S.Nina # 2010.10.19. 11:19

Kovács _Béla_ Sándor

Köszi

Kacsa1111 # 2010.10.19. 12:10

Kedves S.Nina,

én is egy elég marginális részével foglalkozom, és nem volt gond...

másfelől viszont egy igen jó barátom (elsősorban polgáros tapasztalattal, zéró büntetőssel) szintén a kbs által említetthez hasonló szittya trükközés okán ment Bv.-ből írásbelizni...
a szóbelin a jóindulatú bizottság bebizonyította neki, hogy zéró tapasztalattal nem érthet a büntihez...megbuktatták kettőből is. ismételhette az egészet.

én ezzel nem lebeszélni akarlak, csak arra kívántam felhívni a figyelmedet, hogy nem feltétlenül a könnyebbnek tűnő út a könnyebb, és hogy nagyjából a te cipődben járva is meg lehet ezt csinálni csont nélkül.


Kacsa11

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.10.19. 12:12

S.Nina

Egyetértek KBS-sel:)

Nekem is inkább polgári gyakorlatom volt, de az annyira összetett, hogy nem akartam abból írni, a vegyest meg annyira nem szívlelem, így maradt a büntető. Én eredetileg csak abban voltam biztos, hogy kizárt, hogy a Be részből írjak, de aztán tapasztalt barátaim rádumáltak a BV-re és hálás is vagyok nekik :)
Mellettem írtak anyagi jogból, és szegényeknek csak másfél oldal volt a feladat, aztán meg szenvedtek a minősítéssel, halmazattal, stb.
Nekem pedig egy rövid feladatom volt, egy kis rafinériával, és szerintem nagyon jól meg lehetett csinálni. Ráadásul a bv-s anyagrészt csíptem tanulás szempontjából is a legjobban!
Egyébként ajánlom figyelmedbe esetleg az e-tananyag (bár nem volt tapasztalatom vele) helyett:
http://jog.byethost5.com/
illetve a Dialóg kiadótól megjelent szakvizsga könyvet.

Kacsa1111 # 2010.10.19. 12:12

az a véleményed, hogy nem lehet így megcsinálni a B-t, ha nem büntető területen voltam gyakorlaton?

pont ellenkezőleg.
bármelyik vizsgát csont nélkül megcsinálhatod nulla tapasztalattal.
alapvetően egy egyetemi vizsga nehézségét sem éri el a vizsga maga, csak az anyag több.

viszont belefuthatsz öntudatos seggfejekbe...


Kacsa11

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.10.19. 12:16

és csak Kacsához fűzném hozzá, hogy ha a bizottság "jóindulatú" akkor olyan tök mindegy, mert a fiúról is bebizonyítják neked hogy lány, másrészt pedig polgáros tapasztalattal is előbb utóbb vizsgáznod kell a B részből is, tehát ha bizonyítani akarnak neked, akkor ott is megtehetik...

Szóval nagy az egyetértés, mert igazából azzal kezdj amihez kedved van, mert minden mást csak a ráfordított energia és nem mellesleg, sőt a szerencse dönt el...

S.Nina # 2010.10.19. 12:49

Kacsa 1111, Dr KTK

Köszönöm szépen. :)

Azóta elkezdtem masszívan keresni a neten, -jobb későn mint soha - ott is, amit írsz, Dr. KTK.
Elvben 6 féle végzést lehet Bv-ben hozni, ezért máshol is ezt ajánlják írásbelinek, ha valaki a B-vel kezd.

A mintafeladatokat, illetve végzésekre mintákat Bv-ből te (Dr KtK) hol találtad? Complex? Vagy ugyanott amit linkeltél? (még nem néztem át teljesen az oldalt)? Ha még erre egy tippet kapnék...előre is ezer köszönet!

hurrányár # 2010.10.19. 19:14

Kedves S. Nina

Én zéró büntis tapasztalattal írtam bv-ből, engem is rábeszéltek, hogy az a legegyszerűbb. Csak arra figyelj, hogy a bv. írásbeli valójában szab.sértést is takar. Ezzel többen az írásbeli vizsgán szembesültünk, többek között én is, amikor elolvastam a feladatomat:) De sikerült megoldanom és végül 5-5-5 kaptam, hangsúlyozom, zéró büntis gyakorlattal!

papamaci # 2010.10.20. 15:22

Üdvözletem mindenkinek!

Kérdésem a következő: büntetővel kezdek, ezen belül bv. jogból fogok írni. Szó ami szó, a tételsor és az anyagmennyiség láttán majdnem elsírtam magam. Szeretném, ha a tapasztaltabb kollégák, illetőleg azok, akik túl vannak már a vizsgán (vizsgákon) valamilyen szinten megnyugtatnának.

Tehát: mennyire kellenek ezen modulon belül a jogegységnyi határozatok, AB határozatok, BKv-k? Már csak azért is, mert rengeteg van belőlük és nem hiszem, hogy valaki ezeket is meg tudja tanulni. Vagy igen?

Megtisztelő válaszotokat előre is köszönöm.
drtomika

S.Nina # 2010.10.21. 06:51

hurrányár
köszi, most már csak végzés-mintákat kell valahonnan összeszednem.

hurrányár # 2010.10.21. 08:44

S. Nina

A cd jogtárban találsz jó néhányat. Másoknál láttam még többet is, úgyhogy valahonnan még biztos lehet összeszedni, de abban sajnos nem tudok segíteni.
Jó felkészülést!

Jayalaii # 2010.10.21. 09:40

Sziasztok!

eljutottam a BV jogig. és azt hittem, hogy azt szeretni fogom. hát nem így van. : S a 9/2002. IMr. azon szabályai, ahol az értesítőlap tartalmát taglalják (???), kifejezetten antipatikusak számomra. Kérdeztek valaha valakitől ilyet? az ilyen 20 §/tétel részeket is kellene tudni? mert nagyon nem fűlik hozzá a fogam...

Köszi,

J.

ates66 # 2010.10.21. 10:44

Sziasztok!

Mindenkitől érdezem, hogy valaki tudna abban segíteni, hogy bv-ből végzés-mintákot hol találok??
Esetleg, ha valakinek van és továbbítani tudná számomra az alábbi e-mail címre, azt megköszönném!

osziattila@intelekom.hu

üdv. mindenkinek: Attila


Üdv. mindenkinek :-)

Ates66