szakvizsga - "B" rész (büntető)


Thetys # 2010.09.27. 08:33

Bojtarlany polgárból csak törvényt tanultál? Szerinted melyik részhez érdemes könyvet nézni (vagy valamilyen bővebb anyagot?)
Mielőtt még leugat itt vm "kedves, frusztrált" fórumtárs: www.jog.webatu.com , nem kell jelszó, meg ilyesmi. Régebben volt egy gmailes postafiók, de valami barom állat egyszer csak törölte a tartalmát...
Büntiből szerintem nem olyan jó a feltöltés, én a 105 oldalas bv+szab.sért. használtam abból, ami fenn van.
dr. KTK milyen tételsor? Most hallom először, hogy behívó mellé tételsort mellékelnének... Ilyen nincs. A jelenleg elérhető 2009-es változatból kell okosodni.

bojtarlany # 2010.09.27. 08:53

Kedves Thetys!

Hát PJ nagyon nem csak törvényt tanultam:)
Ptk: volt néhány egyetemi jegyzet (főleg szavatosság, kártérítés meg a macerásabb részekből)+néztem az egyetmi könyveket hozzá.
PP: az egész általános részhez néztem a már nagyon hatálytalan de egyébként nagyon jó Németh János féle fehér könyvet.
Gt: na ehhez nem néztem semmit csak trvt...
Az a tapasztaltom, hogy az általános részhez kell más is, mert muszáj megérteni, valamint elhatárolni a jogintézményeket. Persze elvileg elég a trv, ha jól vág az agyad, de mondjuk az ászf kb. 5 helyen van a törvényben azt összerakni...
Mikor mész?

Thetys # 2010.09.27. 09:18

Még sokára. Szept. 1. voltam büntiből, dec. közepére kértem a polgárt. Elkezdem azért gyűjtögetni az anyagokat, mert nem sok szabit kapunk, így muszáj előre készülgetni. Néztem otthon van ptk általános részem, meg dologi jog (tuti, hogy volt kötelmi, de szerintem vknek odaadtam, az meg nem adta vissza), többi azt hiszem kölcsön volt. Pp. vm kék könyv. Gazdaságiból nem volt könyvünk, mert akkor változott a tv.
Igazából attól félek, hogy megint utsó ember leszek, addigra meg már felfordulok az idegtől, és nemhogy az anyagot, de még a nevemet se tudom.

Babszi09 # 2010.09.27. 14:25

Sziasztok!

Múlt csütörtökön voltam a Fővárosi Ítélőtáblán, és nagyon pozitív tapasztalatokkal távoztam.

Kérdések(már ami eszembe jut):
anyagi:
tettes-társtettes-közvetett tettes, részesek, jogeseteken keresztül, bántalmazás hivatalos személy eljárása során, szintén jogesettel, tevékeny megbánás.

BE:
magánféllel kapcsolatban minden, megalapozatlanság, hatályon kívül helyezés esetei

BV:
bv bíró feladatai, evsz, jutalmazás, fenyítések, fokozatváltás

Mivel 6-an voltunk(én voltam az utolsó), eléggé pörgették a dolgot, csak kb.30 perc/fő volt. A kérdések alapvetően záporoztak, rövid válaszokat vártak, lényegretörően, semmi kifejtősdi. De nagyon rendesek voltak, segítőkészek, és jó jegyek is születtek. Egy ember bukott, de ő saját bevallása szerint is csak próbálkozni jött, mert nem tudott készülni. Mivel utolsó voltam, én is tiszta ideg lettem a várakozástól, és volt ami nem ment túl jól, de végül 5-5-5 lett (én 4-4-4-et adtam volna magamnak). Más is mondta, hogy szerinte is felülértékelték. Nekem a vegyesnél is ez volt a tapasztalatom, amiből azt vonom le, hogy tényleg azt várják az embertől, hogy átlássa a lényeget, ha nem tud az ember minden apróságot, az nem a világ vége. Persze kell egy alap hozzá, ami tanulás nélkül nem megy. De végre jó tapasztalni, hogy arra kíváncsiak, mit tud az ember, és nem arra, hogy mit nem! A készülés sokkal rosszabb, mint maga a vizsga! Sőt, utóbbi szinte egy jó beszélgetés, ahogy itt valaki már előttem is írta. Persze előtte még én is remegtem, hogy meg fognak enni...
Egyébként szerintem is érdemes hozzáolvasni az általános részhez mindenképp, én a többit kizárólag jogszabályból tanultam.
Lepti, te is aznap voltál, nem? Tapasztalat?
Thetys, dr. Juci, nektek utólag is gratula és kösz a jótanácsokat, hasznosak voltak!
Mindenkinek kitartást a készüléshez, én most átpályázok az "A" fórumra, becélozva a februárt!

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.09.28. 06:49

A tételsor kapcsán nekem már vizsgázott barátok,kollégák mondták, hogy ők még tavaly is kaptak az első behívó mellé egy A-B-C-re vonatkozó rózsaszín színű tételsort, de az itteni vélemények és az egyik barátnőm májusi tapasztalata alapján már most nem jár...

Thetys # 2010.09.28. 07:22

Babszi GRATULÁLOK! Nagyon ügyes voltál!
Utólag is gratula dr. Juci, Gevi, Gajuma, Lokker!!!
dr. KTK ne törődj a tételsorral. Úgyse azt kérdezik. Nekem annyiban segített, hogy annak mentén tanultam, bár a C-n, EU-ból a tételsor nem tudom milyen logika alapján készült, mert ugrált össze-vissza. :-)

bojtarlany # 2010.09.29. 09:51

Szisztok!

A jogi szakvizsga tankönyvek használhatók a szakvizsgára? kinek mi a tapasztalata?

Dr.Attika # 2010.09.29. 10:51

Szia!
Megvettem őket és el is olvastam. Semmi újat nem jelentettek. Szerintem nem hasznosak. Talán ad egy biztonsági érzést.

János11 # 2010.09.30. 20:24

Sziasztok!
Nekem tegnap volt a "B", (5-5-5) szeretném, ha lenne valaki, aki a korrektül összeszedett, teljes kommentárokkal kinyomtatott (kb. 2000 oldalas BE, BTK stb.), minden tételhez hozzárendelt BH-kért, joganyagokért cserébe hasonló, a felkészülést segítő alkotmány-közig anyagot tudna adni. Kölcsönbe aránylag új tankönyvek is vannak. 30 5447960 János

dr.csilla # 2010.09.30. 21:54

Kedves János 11
Gratulálok a vizsgádhoz, főleg ezekhez az eredményekhez. Tudnál nekem segíteni a közúti közlekedés szabályainak alapelveiben? Mik ezek?
Köszönöm előre is.

János11 # 2010.10.01. 20:40

Szia Csilla!
A google-ba rákeresve kiad egy könyvet, ez az összes, amit tudok róla, de hidd el, hogy ezt senki nem fogja Tőled megkérdezni. Sok sikert: János

hunfrakk # 2010.10.01. 21:03

Közúti közlekedésről szóló törvény
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

(de szerintem sem kérdeznek ilyet...)

attigirb # 2010.10.02. 12:19

Sziasztok!

Eladó könyvet keresek:
Balogh Ágnes Büntetőjog II. Különös rész,
Kiadó: NORDEX KFT DIALOG CAMPUS KIADÓ
Sorozat: JOGI SZAKVIZSGA SEGÉDkönyv

igen-igen tudom, hogy nem kb. 2005-ben adták ki utoljára, de szeretném megszerezni....

Köszi előre is!
A címem: mootivacio@freemail.hu

attigirb # 2010.10.02. 12:25

bocsánat nem tudok írni..
szóval tudom hogy kevéssé hatályos, és hogy már régi kiadás..
de pl. elképzelem, hogy abban magyarázattal együtt választ találhatnék a közúti közlekedés alapelveire... igen tudom KRESZ és ennyi, de sokat segítene időben is, ha nem kellene neki állni ilyesmit kikeresni, hanem meglenne egy helyen :)
köszi még egyszer, ha vki tud segíteni!

Édrien # 2010.10.03. 12:37

Sziasztok!

09.29-én voltam a LB-on.
Kérdéseim:

Btk:

  • büntethetőséget kizáró és megszüntető okok. Mondjak itt példát az egyéb okra Különös Részből (nem büntethető aki..pl.hamis tanúzás)
  • közérdekű munka
  • közügyektől eltiltás
  • közokirat hamisítás (tv szöveg, majd jogesetek, BJE-k)
  • jogtalan eltulajdonítás

Be:

  • határidők a be-ben (példákon át)
  • megalapozatlanság

Bv,Szabs:

  • munkáltatás a bv-ben
  • ki hajtja be a pénzbüntetést, hajtja végre a kiutasítást
  • elévülés Szabs-ban
  • Szabs büntetési renszere

Mindenkinek sok sikert!

dr.csilla # 2010.10.03. 23:04

Köszi mindenkinek, csak azért zavart, mert a tételsorban benne van, ... :)))
Köszi mégegyszer

dr. Juci # 2010.10.05. 12:26

Nagy gratula minden sikeres vizsgázónak!

KRESZ alapelveknél én bizalmi elvről, általános balesetelhárítási kötelezettségről, járművezetés személyi-tárgyi feltételeiról hadováltam volna vmit, ha megkérdezik, de hálisten nem tették. Bizalmi elvnél próbáltam volna elkanyarodni az elsőbbségre jogosulttal kapcsolatos jogegységi határozat felé, hátha ennek ismerete meggyőzi a bizottságot, hogy kipipálhatjuk a témát...

dr.beata.beres # 2010.10.07. 12:25

Sziasztok!

A tegnapi sikeres A vizsgám után, február elejére tervezem B-ből a vizsgát.
Mivel gyakorlatban nem foglalkoztam soha büntivel, így egy kicsit tartok tőle.

de talán kevesebb az anyag,mint polgáriból

Miből érdemes tanulni?

Beáta

dr.csilla # 2010.10.07. 13:39

Szia Beáta!
Először is gratula az A-hoz, másodszor meg a kérdésedre a válasz.... TÖRVÉNYBŐL érdemes tanulni. Az általános részhez érdemes hozzáolvasgatni egyetemi jegyzetek, vagy dialóg könyv. További sok sikert (!)

dr. Juci # 2010.10.07. 17:08

Beáta, én általános részhez is + különöshöz is ajánlom a hvg-s könyveket (Békés-Belovics-stb.), ha meg tudod valahonnan szerezni, teljesen hatályos kiadás talán most egyikből sincs, de az általános részi könyvet elég is a büntetéstanig olvasni, onnantól meg Btk. Be-ből én a szintén nem hatályos Tremmel-féle pécsi könyvet hívtam segítségül, egy-két dologra rávilágított, de a Be-t könyv nélkül is simán lehet tanulni, max. össze kell guberálni egy-két tételt innen-onnan, pl. pótmagánvádló, de mire kidolgozod, meg is tanultad. Bv-ből a Vókó-féle dialógos könyvet kifejezetten nem ajánlom, leginkább jogszabály, ahogy szabálysértésből is. És persze tündéri bizottsághoz fogsz kerülni, akik kíméletes kérdéseket tesznek majd fel, ezt mondd el magadnak vizsgáig napi 5x, hátha beteljesíti magát :)

Sherlock # 2010.10.07. 18:13

Kedves dr. Juci,

van hatályos kiadás(2010. augusztus 10-én zárták le) a HVG-s könyvből, friss és ropogós. :)

dr. Juci # 2010.10.08. 08:42

Sherlock, köszi az infot, én kb. akkoriban vonulhattam el tanulmányi szabira, amikor megjelent, úgyhogy csúnyán elkerülte a figyelmemet :)

kondidori # 2010.10.10. 14:24

Juci!

Én egy tételkidolgozást tanultam a tv mellé anyagi jogból. Azt most hatályosítottam és feltettem a jog.webatu.com-ra.
Az általános részhez meg a Belovics-féle könyvet olvastam el, ahol a tv alapján nem volt valami tiszta.

dr.beata.beres # 2010.10.10. 14:32

Sziasztok!

Szerintetek az általános részhez használható

Nagy Ferenc-Tokaji Géza: A magyar büntetőjog általános része c. könve? mondjuk 2001-es kiadás, de anno államvizsgára jó volt.

de majd megnézem a jog.webatu-t is,

igazándiból csak a törvény mellé gondoltam

Üdv.
Beáta

dr. Katus # 2010.10.11. 16:32

Sziasztok!

Az írásbeli feladatom büntető anyagi jogból az összegyűjtött feladatok között szereplő egyik eset volt.

"A vádlott a községben a délutáni órákban lovas kocsijával haladt az utcán. A kocsiba két ló és egy csikó volt befogva. Amikor a vádlott a sértettet meglátta közlekedni az út menetirány szerinti jobb oldalán, a lovakat úgy irányította, hogy azok áttértek az úttestnek a vádlott menetiránya szerinti bal oldalára. A balesetet a sértett csak úgy tudta elkerülni, hogy kerékpárjával az árokba hajtott. Ezt követően a vádlott az ostorral egy esetben a sértett felé csapott. Az ütés a sértett kezét találta és azon 8 napon belül gyógyuló sérülést okozott. A sértett joghatályos magánindítványát a törvényes határidőn belül előterjesztette.

Az ügyész garázdaság vétsége és könnyű testi sértés vétsége miatt emelt vádat, írjon elsőfokú ítéletet."

Megoldás: 1984.435 számú BH

"Nem garázdaság vétségét, hanem a közúti veszélyeztetés büntettet valósítja meg az, aki lovas kocsijával szándékosan a menetirány szerinti jobb oldalról az úttest másik oldalára hajt, hogy haragosát az úttestről leszorítsa. Az irányadó tényállás szerint ugyanis a vádlott lovas kocsijával a közúton közlekedett, s az úttestnek a menetirány szerinti bal oldalára áttéréssel a KRESZ 26. §-ának (2) bekezdésében foglalt közlekedési szabályt szegte meg, amely rendelkezés a járműveknek az úttesten a jobb oldalon haladását teszi kötelezővé a kerülés és az előzés esetét kivéve. A vádlott a lovas kocsi szándékos áthajtásával veszélyhelyzetet idézett elő, és ezáltal a sértettet szándékosan hozta közvetlen veszélyhelyzetbe. Cselekményével a garázdaság vétségénél súlyosabb bűncselekményt, a közúti veszélyeztetés büntettet valósította meg."

Tehát könnyű testi sértés vétsége és közúti veszélyeztetés bűntette halmazatban.