szakvizsga - "B" rész (büntető)


dr. Katus # 2010.09.19. 12:38

Szia ates66!

Köszi a felajánlást, de büntetőjogból megvettem a HVG ORAC Kiadó könyvét mind az általános, mind a különös részhez. Ezekből készülök, most már inkább nem akarom keverni. De ha bármi anyagot kapsz esetleg még az írásbelihez (feladatok, jogesetek stb) azt örömmel veszem, ha továbbítod. Köszi! Jó felkészülést!

svivien (törölt felhasználó) # 2010.09.20. 07:20

Szia ates66!

Kérlek küldd át nekem is, ha teheted a Complex e-tananyagát, mert én is azt hallottam, hogy jó és mivel október közepén megyek:(! még esetleg időm is lesz belenézni.
Természetesen a tanulást még nem kezdtem el, de egyelőre azt sem sikerült eldöntenem, hogy törvényen kívül mit nézzek:(
E-mail címem: buntetoszakvizsga@gmail.com

Kitartást mindenkinek!
Az anyagot előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.20. 08:53

Csak úgy kérdezem: a Complex felhasználási szerződésében véletlenül nem kötötték ki, hogy tilos a továbbadás. Ha nem is kötötték ki kifejezetten, nem fűződnek hozzá szerzői és szomszédos jogok?
Ha már büntetőjog. [Btk. 329/A. §]

dr. Juci # 2010.09.20. 14:13

Kedves Mindenki!

A mai írásbeli feladatom a webatus gyűjtemények egyikében utolsó helyen található jogeset volt, de a webatura feltöltött cuccban van egy hiba, erre szeretném felhívni a figyelmet. BH 2005.4., a story lényege az, hogy hárman italoznak a hétvégi házban, szóváltás, I. és II. r. lelökdösi a sértettet az ágyra, aztán az I. r. úgy tartja lenyomva, hogy belefullad a párnába, a két vádlott elmegy a házból, majd visszajönnek és az I. r. kitalálja, hogy akasszák fel a terasz korlátjára a sértettet, mintha öngyilkos lett volna, ezt kettecskén meg is teszik. A webatun annyi a hiba, hogy a II. r. a bántalmazás során kts-t okoz a sértettnek, a feladatban ez valójában sts, úgyhogy emiatt és a minősített bűnpártolás miatt a II. rendűnek halmazati büntetés jár.

dr. Katus # 2010.09.20. 18:59

dr.Juci!

Köszi, hogy megírtad az írásbeli tapasztalatodat! Amúgy a példában írnak elkövetési időt? (Csak az alkalmazandó Btk. miatt kérdezem.)
Kalappal a szóbelihez! Várjuk majd a beszámolódat!

dr. Juci # 2010.09.20. 19:08

Az enyémben nem volt elkövetési idő, és jó régi bh-k is szoktak lenni, a felügyelő nénik külön kérték, hogy utaljunk arra, ha jogszabályváltozás miatt döntöttünk úgy, ahogy, tehát szerintem megítélheted pl. a jogos védelem túllépését a jelenleg hatályos Btk. alapján, mivel elkövetési idő hiányában nem segít az időgépes jogtár sem... Szóbeli után mindenképp jövök ilyen-olyan állapotban ;)

dr. Katus # 2010.09.20. 19:20

Köszi, így már érthető. :) Nagyon szorítok a szóbelidre is!

Babszis # 2010.09.21. 12:02

Kedves ates 66, Gevi és dr. Katus!

Megtennétek, hogy átkülditek nekem is a büntető anyagi jog írásbeliken szerepelt jogesetek gyűjteményét,a BH-kat, amik eddig előfordultak és a Complex e-tananyagát!

Leköteleznétek vele!

E-mail: drmokk@gmail.com

Előre is köszönöm! Ha bármiben segíthetek csak szóljatok!
Meg van már az időpontotok, hogy mikor mentek az írásbelire, időben mennyit szántok a felkészülésre?

Üdv:
Babszis

lokker6 # 2010.09.21. 19:18

Kérdéseim 2010. szept. LÜ

Btk.

erőszak, fenyegetés fogalma
fegyveresen, felfegyverkezve
közveszélyokozás törvényi tényállása
közüzem fogalma
erőszakos többszörös visszaeső

még jó, hogy bemagoltam (újból)a Btk-t, mert egyáltalán nem gyakorlatias kérdések voltak

Be.
alapelvek
tanúzási akadályok ( abszolút, relatív)
jogegységi eljárás célja
felülvizsgálati okok, határidő
mikor hatályos Be-t használjuk? Az elbíráláskorit, de ha pl titkos információgyűjtés korábban szabályosan történt, most már nem lenne az akkor a titkos infogy. adatai felhasználhatók
perújítási okok határidő
tevékeny megbánás

BV
szabálysértési eljárásban résztvevők
befogadás, szabadítás menete címszavakban
elévülési határidő a Szabs tv-ben
szabálysértési hatóságok

hurrányár # 2010.09.22. 09:13

Sziasztok!

Tudna nekem valaki segíteni abban, hogy bv. írásbelire miből tudok felkészülni, ill. hogy milyen feladatok szoktak előfordulni? Bv-ből csak különböző végzések meghozatala lehetséges feladatként? Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv. Hurrányár

mamma26 # 2010.09.22. 09:37

Sziasztok!

Egy kis tanácsra lenne szükségem. Valamikor novemberben megyek vizsgázni és megvettem tegnap az általános részhez és a BE-hoz a könyvet. Szerintetek elég a könyv vagy nyomtassak ki minden BK-t stb..?
Egyébként bármilyen tipp jól jönne, hogy miből és milyen sorrendben tanuljak!

Előre is köszi a válaszokat!

gajuma # 2010.09.22. 09:56

Sziasztok!

Én a múlt héten voltam "B" részből szakvizsgázni. Jogszabályból tanultam + BK-t elolvastam.
BV-ből írtam: Birói határozatot kellett hozni, pénzbüntetés engedélyezése tárgyában. Az elítélt a részletfizetést a pénzbüntetés szabadságvesztésre történő átváltoztatást követően kérte.

dr. Juci # 2010.09.22. 16:34

Sziasztok!

Ma voltam OIT-ban, nagyon rendes bizottságnál, kérdések:
anyagi jogból az írásbeli jogeset kapcsán emberölés minősített esetei - nem kellett mindet felsorolnom, jogesettel a több emberen elkövetett verzió (anyuka különböző időben megöl és elás 3 újszülöttet - egy eljárásban kell elbírálni perújítással, mert törvényi egység) pszichikai bűnsegély, közvetett tettesség
eljárásjog - nyomozás határideje, TIGY-TASZ - ez utóbbiakat gondolom, azért mert látták, honnan jövök, de nem kellett nagyon részletesen
bv - feltételes szabadságra bocsátás, megszüntetése magatartási szabályszegés esetén, fenyítések elítélttel szemben, szabálysértést meg elfelejtett kérdezni a néni, vagy nem is akart :)
Minden 5 lett, következő tervem az A-rész lehetőleg még idén. Hajrá mindenki, és az írásbelihez kapcsolódó témaköröket nézzétek át szóbeli előtt, elég gyakori ugyanis, hogy innen indul a "beszélgetés"!

kondidori # 2010.09.22. 16:54

Gratula dr. Juci! És mi volt az írásbeli jogeseted jó megoldása?

Dr.Attika # 2010.09.22. 17:08

Szia Juci!
Gratulálok. Én most "nyomatom" a büntit. Megynugtató a tapasztalatod.

Gevi # 2010.09.22. 17:08

Sziasztok!
Ma voltam LÜ-n, a bizottság nagyon korrekt volt.Kérdések:Btk.: büntethetőséget megszüntető okok, tevékeny megbánás részletesen, pártfogó mikor kell, közérdekű üzem.Be.:tanúvédelem, Bv.:fegyelmi fenyítések, szabálysértésnél bíróság hatásköre és illetékessége. Írásbelin adócsalás-számvitel rendjének megsértése kapcsán kellett másodfokot írnom (erre van egy BH). Sok sikert mindenkinek!

dr. Juci # 2010.09.22. 17:37

Dr. Attika, köszi a gratulációt, és nyugalom, tényleg bizottságfüggő, jó szerencse mindig kell...

Kondidori, a jogeset hivatalos megoldása a BH 2005.4., I.r. szándékos emberölés, II. r. sts + minősített (emberöléssel kapcsolatban elkövetett) bűnpártolás halmazatban , ahogy írtam is, szóbelin azt kellett boncolgatni a pszichikai bűnsegéd kapcsán, hogy a II. r. itt miért nem volt az - megbeszéltük a cenzorral, hogy ezt szépen kifejtettem az ítéletben -, és mikor lehetett volna az.

dr. Katus # 2010.09.23. 04:50

Én is gratulálok Nektek dr. Juci, Gevi, gajuma és lokker6!

Én most kezdek majd ismételni, közeledik a vizsgám, kész ideg vagyok...

Jó olvasni, hogy jók a tapasztalataitok a vizsgával kapcsolatban!

Édrien # 2010.09.24. 05:24

A TIGY-TASZ mit is takar pontosan? Valaki???

kondidori # 2010.09.24. 05:49

TIGY-TASZ: Titkos információgyűjtés- titkos adatszerzés

Jayalaii # 2010.09.24. 08:47

Sziasztok!

Sorstársak, a kérdésem az lenne, hogy az egyes tényállásoknál a büntetési tételeket is kell tudni (mondjuk érdekes lenne...), illetve hogy elemezni is tudni kell őket?

Köszi,

J.

Édrien # 2010.09.24. 11:17

Köszi kondidori! Nem bírtam megfejteni...

kondidori # 2010.09.24. 13:54

A bünti tételt nem kell. Nálam volt elemzés (a zaklatást kellett boncolnom), de nem tudom, hogy ez általános-e.

bojtarlany # 2010.09.26. 06:28

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni: büntiből miből érdemes tanulni? Most voltam polgáriból és ott megfogadtam, hogy legalább az általános részéhez olvasok valamit:)
A fórum elején olvastam, hogy van egy közös lev lista ahonnét le lehet tölteni anyagot, tudja valaki, hogy ennek mi a címe (meg persze jelszó).
Köszönöm előre is!

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.09.27. 06:06

Sziasztok!
Jön valaki okt 18án? Ti kaptatok tételsort a behívó mellé?