szakvizsga - "B" rész (büntető)


mamhaaa # 2015.05.12. 10:36

Eddig mindig kigyűjtöttem a kérdéseket innen és máshonnan is, de most 2 pici gyerek mellett nem volt időm. :( Az egyik még csak 3 hónapos. :) De már benne van a büntetőjogban . :)

mamhaaa # 2015.05.12. 09:57

Sziasztok!
Nincsenek valakinek összeszedett gyakran ismételt kérdései?

mamhaaa # 2015.05.12. 09:47

szia!

A Dialóg Campus könyvekből, de a Be. szerintem nem olyan jó annak, aki nem járatos a témában. Azt inkább a kommentárból. Mindenhez van egy csomó példa és Bh. Szerintem nagyon jól tanulható és érthető.

mamhaaa # 2015.05.08. 06:03

Szia! Én most megyek 22-én. Nem foglalkozok büntetőjoggal, de szerintem a kommentárok a legjobbak a könyv mellett. :)

copacabana1 # 2015.05.07. 20:52

Sziasztok!
A héten voltam vizsgázni, nagyon rendes, jóindulatú bizottságnál. A kérdések, amikre emlékszem:

  • Anyagi: egy jogesetet mondott (hivatali visszaélés volt, mikor többrendbeli, mikor folytatólagos?), beszéljek a próbára bocsátásról;
  • Be.: mikor törvényes a vád, hivatalból eljárás+eljárás akadályai, bj.-i felelősség önálló elbírálása, ki a magánfél, itt áttért a magánvádas eljárásra: ügyész mikor vesz részt rajta+mikor van bizonyítás. Ha ismeretlen személy ellen indul, meddig lehet kezdeményezni (elévülési időn belül, aminek a határideje a tudomásszerzés napjától indul -mint kiderült, legalábbis én nem tudtam). Vád módosítása mit jelent, mikor lehetséges (az 1. fokú tárgyaláson). Tárgyalás mellőzése esetén jogorvoslat (tárgyalás tartását lehet kérni). Mondjak ügydöntő határozatokat: ítélet, eljárást megszüntető végzés, tárgyalás mellőzésével hozott végzés;
  • Bv.: kényszerítőeszközök felsorolása, lőfegyverhasználat szabályai, elkülönítés;
  • Szabs.: kik az eljárás alanyai, mik a szabálysértési hatóságok.

Sok sikert mindenkinek!

atesz2 # 2015.05.04. 08:12

Sziasztok!

Eladnám az alábbi szakvizsga felkészítő segédkönyvet (aláhúzásokkal de jó állapotban):

Balogh Ágnes: Büntetőjog I. /Általános rész/
Hatodik, jelentősen átdolgozott kiadás (A kézirat lezárva: 2015.02.09.) (Dialóg Campus)

Az ára: 3500,- Ft

Érd.: gyorfya@gmail.com

Attila

Dr.Attika # 2015.04.24. 15:03

Mert ragaszkodsz hozzá. Én sem adtam még el könyvet. Egy irodai költözéskor videomagnós dobozba tettem jogi könyveket és levittem a teherautóhoz. Jövök a második fordulóval és mondja a sofőr, hogy egy cigánygyerek felkapta és elrohant vele. Egy ideig bosszankodtam, de rájöttem, hogy esetleg hozzásegítettem egy fiatalt ezekkel a jogi könyvekkel ahhoz, hogy megszeresse a jogi pályát. Reményeim szerint a fiatalember aki elvitte már valamelyik jogi egyetemünk padjait koptatja.

Rexor # 2015.04.24. 12:02

Igen, nekem is nagyon jól működnek porfogónak a pincében :) Kidobni sajnálom őket, bár azt nem tudom megmondani miért.

Dr.Attika # 2015.04.24. 08:57

Tartsd meg a könyveket, mert jogászi pályádon jól jöhetnek.

Lacka087 # 2015.04.23. 21:36

Sziasztok!

Eladóvá váltak az alábbi könyvek:

Büntetőjog I. (Belovics Ervin, Nagy Ferenc, Tóth Mihály) HVG-Orac 2014. őszi kiadás - 10.000,- Ft

Büntető eljárásjog (Herke Csongor) Dialóg Campus - 4500,- Ft

Büntetés végrehajtási törvény magyarázata (Belovics, Vokó) - 4500,- Ft (az új bv.tv.-hez kapcsolódik)

A könyvek mindegyike jó állapotú, az első kettőben helyenként van kihúzás/aláhúzás.

Nekem mindegyik kifejezetten hasznos volt a szakvizsga felkészüléshez.

pinty # 2015.04.21. 06:46

Sziasztok,
egy kis segítséget kérnék: tegnap voltam bv-írásbelin, a feladat: ukrán állampolgár 3 év börtönt tölt kábítószerrel visszaélés miatt, kapott még 3 év kiutasítást.2015. május 29-én szabadul. EVSZ-t kérelmez, magaviselete példás, dolgozik, 7 dicsérete van. A bv-intézet alátámasztja ezeket, azonban mégsem támogatja közbiztonsági okokra hivatkozva.
Hozzon bv-bírói végzést.
Tudnátok segíteni, hogy ha el kellene utasítani, akkor miért, illetve ha jóvá kell hagyni akkor miért? Én jóváhagytam, mert semmi olyan információ nem volt a feladatban, ami ezzel ellentétes döntésre utalna...

Előre is köszönöm a segítséget!

littleold # 2015.04.19. 09:36

Eladó Árboc Kft. kiadványai nagy (A4) alakú Büntető törvénykönyv és Büntetőeljárási törvény, mindegyik 2015 jan. 1-ei állapotnak megfelelő törvényszöveggel.

Nincsenek kihúzva, újszerű állapotúak. Büntetőjog írásbelihez tökéletesek.

Együttes áruk: 2000 HUF

érd: littleold@gmail.com

Dr.Attika # 2015.04.16. 09:35

Ez a szakvizsga rendszer tényleg nem ér semmit. Kidolgozott tételeket kérnek a jelöltek.Szerintem a tételek világa az egyetemi záróvizsgát követően lejárt. Itt arról kellene számot adni, hogy a jogi egyetem elvégzését követően ki, mennyire készült fel a jogi tanulmányok gyakorlati alkalmazására. Legyen az ügyvédjelölt, alügyész, bírósági fogalmazó, jogi előadó.
Állítólag a szakvizsga rendszere a polgári perrendtartás, büntetőeljárás szabályozási rendszerének újraalkotása mellett is folyamatban van.

Pintér Zsófia # 2015.04.16. 08:32

Sziasztok,
aki április 20-án írásbelizik: ma kaptam értesítést az írásbelivel kapcsolatban, hogy új helyszínen lesz:
Emberi Erőforrások Minisztériuma
1054 Budapest, Báthory u. 10.
Fszt. Konferenciaterem
Az időpont változatlan, 9 óra, 8:30-ra legkésőbb ott kell lenni.
Jó tanulást mindenkinek!

ecznok # 2015.04.15. 17:11

Sziasztok!
BV-ből, ha valakinek vannak kidolgozott tételei, nagyon nagyon megköszönném, ha elküldené nekem. konczeva86@gmail.com.

KösziKöszi! :)

B.Edina # 2015.04.13. 12:50

Sziasztok!

Eladóak az alábbi büntetőjog szakvizsga segédkönyvek:

  1. Balogh Ágnes:Büntetőjog I. Általános rész ötödik, átdolgozott kiadás (Dialóg Campus Kiadó, lezárva: 2013. március 01.),
  2. Balogh Ágnes:Büntetőjog II. Különös rész jogi szakvizsga segédkönyv, harmadik, jelentősen átdolgozott kiadás (Dialóg Campus Kiadó, lezárva: 2014. március 15.).

A két könyv ára: 7.000,- Ft.

Üdv,
Edina

B. Alexandra # 2015.04.12. 07:42

Sziasztok,

eladnám az alábbi szakvizsga könyveket:

  • Herke Csongor: Büntető eljárásjog (Dialóg Campus, ötödik, átdolgozott kiadás, lezárva: 2014. március 31.).
  • Balogh Ágnes: Büntetőjog I. Általános rész (Dialóg Campus, ötödik, átdolgozott kiadás, lezárva: 2013. március 1.)
  • Balogh Ágnes:Büntetőjog II. Különös rész (Dialóg Campus, harmadik jelentősen átdolgozott kiadás lezárva: 2014. március 15.)
  • Dr. Király Eszter-Dr. Koósné Dr. Mohácsi Barbara: Büntetés-végrehajtási és szabálysértési jog(Novissima, lezárva: 2013. november 10., a 2014-es kiegészítés lezárva: 2014. január 20.).

Mindegyik könyv kihúzás-mentes, gyakorlatilag érintetlen. A négy könyv ára együtt 13.000,- Ft., Budapesten átvehetőek.

Érdeklődni a yellow2013@freemail.hu e-mail címen lehet.

nemgab8 # 2015.04.03. 13:50

Sziasztok!

Megosztom a tapasztalataim, mivel nekem is sokat segített a fórum!

Bv-írásbeli feladat:

Terhelt 2 év 8 hónap börtönt kap, nem kezdi meg a letöltését, elfogatóparancs útján kerítik kézre, ezért kizárják a feltételes szabadság kedvezményéből.

1 évet letölt a büntetésből, jó magaviselet, többszöri dícséret stb. Kéri az enyhébb végrehajtási szabályok engedélyezését. A BV-intézet előterjesztésében megerősíti a terhelt kérelmében foglaltakat(jó magaviselet, dícséret stb..) de a kérelem teljesítését nem támogatja. Feladat: hozzon bv bírói határozatot.

Megoldás: Az elítélt kérelmét érdemi vizsgálat nélkül, végzéssel egyesbíróként az iratok alapján (meghallgatás és tárgyalás tartása nélkül) elutasítottam, mivel az enyhébb végrehajtási szabályok alkalmazásának törvényi akadályát képezte a feltételes szabadság kedvezményéből történő bírói kizárás. Az indokolás részben kifejtettem hogy miért kell elutasítani, és leírtam hogy a kérelmet érdemben nem is vizsgálom/vizsgálhatom. Jogorvoslat 8 nap, kézbesíteni kell a végzést ügyésznek, terheltnek (BV útján. - 5-öst kaptam rá nem, is mentünk bele.

Szóbeli: Pénteken voltam Szalay utca 16. ban. Bizottság: ügyvéd, ügyész + Tóth Mihály (Pázmányos, és Pécsi egyetemi tanár, volt ügyész). Segítőkész volt a bizottság, a BV kivételével az összes kérdés gyakorlati példák alapján tették fel.

Bjog: szexuális erőszak ha többen követik azonos alkalommal; időbeli hatály kérdése gyakorlati példán; foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés

BV/ Szabs: szabs elévülése, sértett jogai a BV-során (arra volt kíváncsi, hogy a sértett kérheti az értesítést meghat bcs. körben a terhelt szabadon bocsátásáról/szükéséről), végrehajtási fokozatok, különbségek, jellemzők

Be.: kötelező védelem különeljárásokban, szakértő szerint nem kórós elmeállapotú a terhelt de szellemi leépülésben szenved kötelező-e a védelem (igen), ...több sajnos nem jut eszembe.

végeredmény 5,4,3.

Az volt a benyomásom, hogy a vizsgáztatók főként arra kíváncsiak, hogy gyakorlati példákon miként tudod alkalmazni a jogszabályt, 24-es felsorolásokat nem kértek viszont a kérdésekben mindig volt valami kis "finomság" :)

Az erő legyen veletek!

B.Edina # 2015.03.26. 16:32

Sziasztok!

Eladó egy alig kihúzott, Balogh Ágnes:Büntetőjog II. Különös rész jogi szakvizsga segédkönyv, harmadik, jelentősen átdolgozott kiadás (Dialóg Campus Kiadó, lezárva: 2014. március 15.). Ára: 4.000,- Ft.

Üdv,
Edina

DoktOrsi # 2015.03.23. 12:48

Sziasztok,

Büntető jogegységi határozatokra, AB határozatokra kell időt fordítani, lehet egyáltalán? Vagy a fő törvények bőven elég?

Nézem az elsajátítandó joganyagot, de valami rengeteg ilyen mellékesnek tűnő van...:( de közben meg lehet, hogy fontos?

Köszi!

Eszter5891 # 2015.03.22. 16:23

Sziasztok!

Másfél hete voltam a Kúrián B részből vizsgázni. Nekem nagyon hasznosak voltak a felkészülésnél a korábbi kérdések, tapasztalatok, így én is megosztanám a kérdéseimet Veletek.

Írásbelizni BV-ből voltam, bv bírói döntést kellett hozni magánelzárással kapcsolatos bírósági felülvizsgálati ügyben.

A szóbeli kérdések, amikre emlékszem:

Bv: végrehajtást kizáró okok, példa a tv-ben meghatározott egyéb okra, elévülés melyik büntetésnél mennyi, kötelező kegyelmi eljárás, ügyész szerepe a végrehajtásban, védelem és képviselet joga a végrehajtásnál

Szabs: ügyintézési határidő, és meghosszabbítása, szabálysértési elzárást ki szabhat ki (azon belül a bíróságon ki járhat el - egyesbíró + önálló aláírási joggal bírósági titkár)

Bünti: bűnösség formái, szándékosság, gondatlanság fogalma, előkészület fogalma (melyik előkészületi magatartást lehet egyedül, "magányosan" is kifejteni - vállalkozás), lopás egyenes vagy eshetőleges szándékkal lehetséges, elhatárolása a sikkasztástól (lopás már a birtokot sérti, sikkasztás a rendelkezési jogot), közokirathamisítás fogalma, melyik elkövetési magatartás lehet gondatlan is (közreműködés), minősített eset (ha hivatalos személy követi el)

Be: bizonyítás törvényessége, bizonyítási eszközök, bizonyítékok értékelése, mit lehet bizonyítékként figyelembe venni, mit nem (pl. bcsből származót), ítéletben mit mondanak ki (bűnösség, büntethetőség kérdése, büntetés stb), melyek a járulékos kérdések, fellebbezés mit érint, mit nem, mikor van korlátozott felülbírálat, külön - különleges eljárások közti különbség (külön: érinti a büntetőjogi felelősséget, különleges nem), különeljárások felsorolása, különlegesre példák

Nekem 5,4,4 lett és csak azok táborát tudom erősíteni, akik azt írták, hogy korrekt, rendes, segítőkész bizottságnál vizsgáztak! :)

Kitartás mindenkinek!!!

Spring01 # 2015.03.15. 16:02

Sziasztok! Eladóvá váltak az alábbi szakvizsga felkészítő tankönyveim:

  • Belovics Ervin - Nagy Ferenc - Tóth Mihály: Büntetőjog I. (2. hatályosított kiadás) HVG Orac Kiadó (2014. ősz) - kihúzás mentes kb 50 oldalt kivéve, - ára: 10.000,-Ft
  • Balogh Ágnes: Büntetőjog I. (Általános rész) 2013. évi kiadás - kihúzás

mentes - ára: 3.000,-Ft

  • Herke Csongor: Büntető eljárásjog - kimelve a lényeg zölddel és kékkel (szerintem nagy segítség) (4. átdolgozott kiadás) 2012. 06. 30-i lezárású - ára: 4.000,-Ft

Postán tudom küldeni bárhová!

Tünde85 # 2015.03.10. 15:54

Aki Bv-ből írásbelizik, annak ajánlom figyelmébe: Vókó György Büntetés-végrehajtási jog és szabálysértési tételek c. könyv, Dialóg Campus, Jogi szakvizsga segédkönyvek

Eladnám, ez kell a bv írásbelihez és szóbelihez, anyagiból meg eljárájogból pedig úgyis a törvény az alap.

Érdeklődni: fairy85@citromail.hu email címen.

mindenkinek kitartást!!!

DoktOrsi # 2015.03.10. 10:50

Sziasztok!

Első szakvizsgás kezdőként két kérdésem lenne:

  1. Milyen könyvekből érdemes tanulni b) vizsgára?
  2. BV-ből írásbelizem, ehhez tud valaki küldeni új, jóféle anyagot (zsirosorsolya@yahoo.com címre)vagy elérhetőséget, hogy hol találok ilyet?

Előre is nagyon, hálásan köszönöm a segítséget!

Üdv:
Orsi

bumbi0531 # 2015.03.10. 07:51

Sziasztok! Nekem is bv kidolgozottakra lennne szükségem. Nagyon megköszönném, ha valaki küldene: kinga.geczi@gmail.com. Illetve az lenne még a kérdésem, hogy a minősített eseteket mennyire kérdezik? Esélytelen, hogy meg tudjam tanulni őket...