Közös tulajdon bérbeadása


Gabi9967 # 2024.07.07. 19:45

elnézést, a másolásban hibát csináltam...

Gabi9967 # 2024.07.07. 19:44

Köszönöm a gyors, és kimerítő válaszát!
Számszerűsítve ez mit jelenthetne?
Havonta mondjuk 100e Ft-ért kiadnám a házat, mennyi lehetne a többlethasználati díj, illetve a kártérítés?
És ha érvényteleníti a bíróság a bérleti szerződést, akkor mire számíthatok? (pénzbelileg)

drbjozsef#Jelentem!2024.07.

drbjozsef # 2024.07.07. 19:22

Igen.
Bármikor, bármelyik tulajdonostárs kérheti, és egészen ritka kivételeket leszámítva - a ti esetetek semmiképp sem ilyen - a bíróság meg is szünteti a közös tulajdont.
Megveheti egyik tulajdonos a másik részét, eladhatják közösen, de ha nem tudnak megállapodni, akkor elárverezik az egészet, és a befolyó pénzt elosztják.

Gabi9967 # 2024.07.07. 18:17

"bíróságon kérheted a közös tulajdon megszüntetését"
ha jól értem, a bíróság dönthet úgy, hogy el kell nekem adnia a házrészét?

Gabi9967 # 2024.07.07. 18:13

Köszönöm a gyors, és kimerítő válaszát!
Számszerűsítve ez mit jelenthetne?
Havonta mondjuk 100e Ft-ért kiadnám a házat, mennyi lehetne a többlethasználati díj, illetve a kártérítés?
És ha érvényteleníti a bíróság a bérleti szerződést, akkor mire számíthatok? (pénzbelileg)

drbjozsef # 2024.07.07. 18:00

Ha édesanyád hajlandó pereskedni, akkor bíróság lehetséges, és feltehetőleg többlethasználatí díj megállapítása. (Kártérítés az más). Legrosszabb esetben érvénytelenítheti a bíróság azt a bérleti szerződést.
Börtön nyilván nem.

A legtisztább az lenne, ha megvennéd anyukád 1/8-ad részét, vagy, ha eladni nem hajlandó, de meg tudnád amúgy venni, akkor bíróságon kérheted a közös tulajdon megszüntetését.

Ha egyik se, add ki - már ha tényleg lakatlan, és nincs rá valamilyen különleges és nyomós indoka, méltánylást érdemlő oka édesanyádnak, hogy nem akarja kiadni. Elvégre az üresen állással meg ő akadályoz téged a tulajdonod hasznosításában.

Gabi9967 # 2024.07.07. 17:27

Ha édesanyám nélkül kötök bérleti szerződést, akkor milyen következményekre számíthatok?
Gondolok itt bíróság, kártérítés, börtön :D

Gabi9967 # 2024.07.07. 16:51

Üdvözletem!
Édesanyámmal közösen tulajdonosai vagyunk egy háznak. Az én részem 7/8, anyukámé 1/8.
Egyikünk sem lakik a házban, üresen áll. (Eladnánk, de nem veszi meg senki.)
Jelenkezett egy házaspár, hogy kivennék a házat, én ki is adnám nekik szívesen, viszont anyám azt mondta, hogy ő nem akarja kiadni.
Bérbeadhatom-e a házat édesanyám beleegyezése nélkül?
Én szerződnék a bérlőkkel, adót is fizetnék.
Köszönöm válaszukat!