ingatlanszerzési illeték


malajc # 2013.10.24. 20:26

Egy kis segítséget szeretnék kérni. A férjem és én is eladtunk egy-egy lakást, majd vettünk egyet közösen, 9/11 tulajdoni arányban. Több kérdésem merült fel:

  1. az általam fizetendő illeték alapját csökkenthetem azzal, ha igazolom a felújításra fordított összeget? Sejtésem szerint nem.
  2. Méltányosságot kérhetek vajon, ha GYED-en vagyok, érdemes-e esetleg az összeg egy részének elengedését kérni, vagy erre esélyem sincs? Az összeg nem nagy, 35 e Ft, de a 100 e Ft-os GYED-hez képest igen megterhelő. A férjem jövedelmét is igazolni kell ebben az esetben?

Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.04. 08:50

Nem.

Anna32 # 2013.09.03. 10:45

Üdvözlet minden fórumozónak!
Kérdésem lenne, mert nem tudom, hogy jól értem-e, illetve, ha igen, ez még mindig él?
Élettársammal szakítottunk, a közösen vásárolt ingatlanból kivásárolnám és ezzel együtt a fennmaradó hitelt is átvállalnám.
Ha jól értem, nem a vételi ár, hanem a forgalmi érték alapján kellene illetéket fizetnem a megvásárolt 50% után. Ezt csökkenthetem a fennmaradó hiteltartozással? (pl. 10 millióra értékelik a házat, a tőke tartozás 9.2, akkor csak 800 ezer fele után kell fizetni?)

Annyiban bonyolódott, hogy szakítás óta már előtörlesztettem, a vagyonközösség megszűnéséről csak egy nyilatkozatunk van, amit a banknak adtunk. Figyelembe lehet venni az előtörlesztés előtti tartozást, ha tudom igazolni, hogy csak én törlesztettem?
A vagyonközösség egyébként egy éve szűnt meg, de erről semmi hivatalos papírunk nincs, csak szóbeli megegyezés.

Előre is köszönöm a segítséget!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.08.27. 07:48

A teljes vételár kifizetése után.

Miért nem a vételárat fizetted ki, ha volt pénzed felújításra?

tímártimi # 2013.08.26. 22:37

Valaki tudna válaszolni? Köszönöm

tímártimi # 2013.08.24. 19:45

Már készítettem:-)Esetleg bemenjek a NAV-hoz? De ha nem muszáj, nem hívnám fel a figyelmüket azzal, h sürgetem őket:-)Már csak azt nem tudom, h az adásvételi megkötése után, v az eladó tulajdonjogfenntartásának megszűnése után (teljes vételár kifizetése után) vetik ki az illetéket?

Lyonee # 2013.08.24. 19:39

Készíts egy csomó fényképet a házról, kívül-belül.
Csak egy ötlet.

tímártimi # 2013.08.24. 19:17

Kedves Fórumozók!
Vettem egy eléggé ramaty állapotban lévő házat egy elég jó hírű üdölőfaluban részletfizetéssel július elején.Egyre több helyen hallom, h a NAV kimegy "megnézni" az ingatlant, h valóban annyit ér e, mint, ami a szerződésben szerepel.Az ára ennek a háznak reális az állapotát tekintve, de a faluban szokásos ingatlan árakhoz képest nagyon alacsony.Még nem kaptam meg az illetékről a levelet, viszont a felújítás már javában zajlik.Lehet,h csak akkor vetik ki az illetéket, amikor az eladó tulajdonjogfenntartása megszűnik? Na akkor vagyok carban, mert akkorra a ház már szépen fel lesz újítva, és ha akkor jönnek megnézni, felértékelik nekem a duplájára, v még többre....számlát persze nem fogok tudni nekik produkálni mindenről.....Mit lehet tenni?Mennyi idő általában amíg kivetik az illetéket és mikor (adásvételi megkötése után v az eladó tulajdonjogfenntartásának megszűnése után)?
Köszönöm

monalisa1 # 2013.08.02. 17:38

Az adóhatóság nagyon indokolt esetben, kivételes méltányosságból eltekinthet a kírótt illeték megfizetésétől. Ezt az előbb nem írta, de ha arra is hívatkoztok, hogy a házat is hitelből tudtátok csak megvásárolni, esetleg, talán...

monalisa1 # 2013.08.02. 17:03

15 napon belül fellebbezni és kérni a család körülményeire tekintettel a kirótt összeg mérséklését, ha az nem lehetséges akkor a részletfizetés engedélyezését. Egyben kérni az elbírálás idejére a kamatmentességet.

Mellékelni a férj jövedelemigazolását, valamint orvosi igazolást hogy hamarosan érkezik a baba.

Az érdemi válasz eltarthat egy ideig.

kriszta37 # 2013.08.02. 13:15

Üdvözlet mindenkinek!

Én egy tulajdonjog vásárlási illeték ügyében kérném a segítségüket.
A párom a volt feleségétől vásárolta meg a családi házuk tulajdonjogát, amit kölcsönből fizettünk ki. Ma kaptunk egy csekket a nav.-tól, hogy a 3200000 Ft 4%-át be kell fizetnünk. Nem igazán tudjuk, hogy miből fogjuk befizetni ezt a 128000 forintot egy keresetből és két kölcsönnel a nyakunkban valamint egy hónap múlva gyerekünk is születik majd. Ha valaki volt már hasonló cipőben, kérem a jó tanácsokat.
Tisztelettel

Golden # 2012.10.05. 19:46

Üdvözlöm!meg szeretném kérdezni hogy egy kölcsönszerződést kötöttem vkivel aki nem adta meg a tartozást, házát elárverezik, mely a tartozás egy részét fedezi csak.így a napokban értékbeszámítással élnék.tehát az ingatlan a tulajdonomba kerül.Kérdésem ez lenne hogy kaphatok-e illetékmentességet hiszen a kölcsönadott pénz már adózott volt.Segítségét előre is köszönöm

SzBrigi1984 # 2012.10.05. 10:38

A volt párommal fele-fele arányban van ingatlanunk,de az ő részét szeretném az én tulajdonomra átíratni.Kihez kell menni,milyen papírt kell íratni ezért és mennyi ilyen esetben az illeték?

W.Tamás # 2012.09.28. 10:26

Az menni fog :)
Akkor csak a fő- és 1-2 lapokkal kell foglalkoznom.
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.28. 10:20

Sehogy.

W.Tamás # 2012.09.28. 10:14

Kedves Fórumozók!
Ha apeh árverésen vettem ingatlant, akkor a B400-as nyomtatvány 3-as lapját (eladó adatai), hogyan kell kitölteni?
Köszönettel,
Tamás

kegabor # 2012.09.28. 09:25

Tisztelt Fórumtársak!

Szeretnénk párommal vásárolni egy ingatlant, ami egy építési telken van és 40% felkészültségű. (alap+falak+tető) Érvényes építési engedéllyel rendelkezik. Mindketten 30 év alattiak vagyunk. Olvastam, hogy telek vásárlásakor eltekintenek az illetéktől, ha 4 éven belül lakóházat építünk és érvényes lakhatási engedélyt kapunk. A mi esetünkben már van egy 40% felkészültségű épület, de mi szeretnénk befejezni és megkapni rá a lakhatási engedélyt.

A kérdésem az volna, hogy milyen mértékű ingatlanszerzési illetéket kell ilyen esetben fizetnünk?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.22. 06:23

Nem.

foldes6 # 2012.09.21. 23:05

Tisztelt Fórumtársak!

Át szeretném íratni nevemről a fiam nevére a telkemet. Kell-e közvetlen családtag után adásvételi illetéket vagy bármi adót fizetni az átírás után.
Köszönettel

Rexor # 2012.08.02. 12:38

Jogos, mert az illeték alapja az eladási ár és a vételár különbözete lakóingatlannál (teljesen mindegy hogy több vagy kevesebb).

Keszthely # 2012.08.02. 11:32

Üdvözletem, 2012-ben megörököltem édesapám halálát követően a családi háza 1/2 tul.hányadát. Még abban az évben el is adtuk, majd vettem egy kis garzon lakást, aminek az ára kevesebb, mint az eladott családi ház után kapott vételár 1/2 része. Most a hivatal vagyonszerzési illetéket vetett ki. Jogos-e ez? Kevesebbért vásároltam, mint amennyit örököltem, így tudomásom szerint nem kellene fizetnem. Sajnos a fellebbezési idő már lejárt, de az ügyintézési még nem. Mit tegyek? Köszönöm előre is a válaszokat, üdvözlettel.

buxus # 2012.07.20. 12:00

Üdvözletem!
Visszterhes vagyonátruházási illetékkel kapcsolatban szeretnék kérdezni. 2007-ben vásárolt üdülő megjelölésű ingatlan után kértek 10 %-os illetéket. Tudom, hogy ez az összeg általánosan elfogadott és hivatkozási alap, de sehol sem találom az erre vonatkozó törvényt. Amire hivatkozni szoktak - 1990 XCIII tv. - az más adatokat tartalmaz, 2010-ben csökkentették is, ez a szöveg, amit beollóztam egy jogi oldalról is csak hivatkozik: "19. § (1) A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke - ha a törvény másként nem rendelkezik - a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 10%."
Tudna valaki segíteni abban, hogy hol találom meg a törvényt, amiben ez van leírva? Archívumokban is hiába kerestem, sehol nem leltem. És abban is segítséget kérnék, hogy a 1990-es alaptörvényt melyik években módosították e kérdésben? Úgy találtam, hogy kétszer volt módosítás 1996 és 2005-ben, de csak más kérdésekben, ebben nem. Egyébként az eredeti tv-ben még 5 % az általános illeték. Nagyon köszönöm a segítségeket!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.24. 12:27

+1 ("És ez nem csak afféle különvélemény...")

ObudaFan # 2012.05.24. 11:51

Véleményem szerint nincs rá mód.

Itv. 26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:

  1. a lakóház építésére alkalmas telektulajdonnak (tulajdoni hányadnak), valamint ilyen ingatlanon alapított vagyoni értékű jognak a megszerzése, ha a vagyonszerző az ingatlanon a szerződés illetékkiszabásra történő bemutatásától számított 4 éven belül lakóházat épít és a felépített lakóházban a lakás(ok) hasznos alapterülete eléri a településrendezési tervben meghatározott maximális beépíthetőség legalább 10%-át. A vagyonszerző lakóházépítési szándékáról legkésőbb az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkozhat az állami adóhatóságnál;
knovak # 2012.05.22. 10:43

Tisztelt Válaszadó!
Kislányom 2008. novemberében építési telket vett. Mivel akkor még úgy nézett ki, hogy nem lesz 4 évig beépítve a 10% illetéket befizette az APEH részére.
Időközben az ingatlan mégiscsak be lett építve és áprilisban már használatbavételi engedély is ki lett adva. Kérdésem az, hogy az illetéket vissza lehet-e igényelni, és ha igen milyen módon.

Előre is köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel: knovak