ingatlan eladás után fizetendő adó


Bandoras # 2018.03.10. 13:31

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretném a segítségét kérni az alább vázolt probléma okán:
2016. novemberében vásároltunk a feleségemmel egy ingatlant (2/10 : 8/10 arányban), amit szeretnénk még az idén eladni. Időközben felújításokat végeztünk rajta, amit számlával igazolni azonban nem tudunk. Jelenleg az ingatlan kb. a vásárláskori értékének a kétszeresét éri. Az új ingatlant az eladási árhoz hasonló összegben tervezzük megvásárolni (egy éven belül).
A kérdésem a következő:
Milyen adó- és illetékfizetési kötelezettségünk keletkezik a tranzakció során?

Köszönettel,
Papp András

SaireyVMK # 2018.03.08. 14:28

Alacsonyabb áron kelt el,mint a forgalmi értéke,tehát nincs jövedelme.

A különbözetet pedig úgy kell érteni,hogy az eladási árból kell kivonni az ingatlan (Forgalmi) értékét és abból (a tulajdoni hányad alapján kiszámolt összeg alapján) számolni az adót. Ha az összeg negatív vagy 0 ,akkor nem kell SZJA-(személyi jövedelem adó) fizetni. Az említett példában is ez áll.Ha több,akkor meg az lesz az adó alapja és annak a 15%-át kell fizetni. De itt nem ez a helyzet.

Magyarul józan paraszti ésszel,ha a forgalmi értékkel megegyező,vagy az alatti áron értékesítem,akkor nincs jövedelmem ami után adót kell fizetni. Ezt fogalmazta meg (K)ovács(B)éla(S)ándor is.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.07. 10:55

Ha nincs jövedelem - nincs jövedelemadó se.

erkanemeth # 2018.03.07. 10:26

Adóügyben kérném a tanácsát: 2015-be édesanyám elhalálozott és a családi ház 3/120-ad részét megörököltem. (az épület egy osztatlan közös tulajdonú ikerház 60/120-ad része) mely előzetesen már az én tulajdonomban volt. A hagyatéki végzésben az öröklött részt az alábbiak szerint értékelték: forgalmi érték 2.100.000 Ft; lakott érték 1600.000 Ft. Tavaly nyáron az ingatlant eladtuk, kérdésem, hogy mennyi szja-t kell fizetni erre a 3/120-ad részre, ha a vételár 72 m volt, melynek 3/120-ad része 1.800.000 Ft. Úgy tudom, hogy a 90%-os adóba esünk, és a két érték (forgalmi érték és az eladási érték különbözete után kell csak fizetni...A 2.100 e és az 1.800 e között 300 e Ft van, de az eladásból származó rész alacsonyabb, mint a hagyatékban megjelölt. Kell vagy nem kell fizetni és ha mégis, mennyit? Az adóhivatal által elkészített SZJA bevallás tervezetében nem szerepel semmilyen utalás erre.
Köszönöm előre is válaszukat.

SaireyVMK # 2018.03.05. 18:19

Először is elő kell venni a friss tulajdoni lapot a házról. Megnézni hogy azon milyen tulajdoni hányadok mikori szerzéssel szerepelnek és hogy mekkora ingatlan érték van feltüntetve rajta. Felteszem lesz egy 50% os rész ami után már nem kell, illetve egy friss 50% os rész , ami adásvétellel (illetve cserével) került magához az érték felének megfelelő értékben (nagyjabol 9millio Ft) A teljes igatlan értéknek pedig felteszem a 18millio van megadva.
Tehát eladás után az eladás és vetelar különbözet után fizeti az adót ( 30millio-18millio)50%= 12millio50%= 6millio forint után
Mivel 2014ben szerezte és 2018 van ezért 4 év elteltével már csak az adóalap 30% a után kell fizetnie szja-t. Vagyis 6millio30%= 1, 8millio ft
Az szja mértéke 15% tehát 1, 8m
15%=270ezer forintot kell fizetnie amennyiben 2018ban értékesíti.
Megemlitendő , hogy ha 2019ben vagy később adná el akkor NEM KELLENE SZJA-T FIZETNIE.

Illetékkedvezmény egy eladás utan pedig csak egy ingatlanra vehető figyelembe ,a vasarolt ingatlan és az eladott kulonbozete után kell csak fizetni. Tehát 20millios ingatlannál az eladott 30millios ingatlan erteke levonhato igy az illeték alapja 0 lesz, míg a 10 milliós ingatlannál egyéb eladás hiányában 4% illetékfizetesi kotelezettseg van, tehát 400ezer forint

Lynetta # 2018.02.26. 12:21

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Volt férjemmel 1994-ben vásároltunk egy házat 3 M Ft-ért, 1/2 - 1/2 tulajdonrésszel.
2011-ben vásároltunk egy lakást szintén 1/2-1/2 tulajdonrésszel 12 M Ft-ért.
2014-ben váltunk el jogerősen, a házat akkor 18 M Ft-ra, a lakást 11 M Ft-ra értékelte az ingatlanos, melyet mindketten elfogadtunk. Váláskor tulajdonrészeinkről kölcsönösen lemondtunk, ill én 3,7 M Ft-ot fizettem neki. Igy a ház az enyém lett, a lakás a volt férjemé.
A házat most el akarom adni 30 M Ft-ért, mert két kisebb lakást szeretnék vásárolni 1 éven belül. (20 illetve 10 M Ft-ért.)
Kérdésem, hogy milyen adó illetve illetékkötelezettségem keletkezik az eladás ill vétel után?
Válaszát előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.02.10. 21:08

Eladnám a 2013. Szeptemberben a nevemre került ingatlant

Került? Hol kerül az ember nevére ingatlan? Alá állok rám is esik egy? Én is oda szeretnék menni.

A számítás valszeg nem jó. Ha örökölted, vagy visszterhesen vetted 2013-ban, akkor az akkor értéket (hagytéki végzés vagy szerződés szerint) levonhatod az eladási árból, és csak az után kell a x0,3 x0,15.

Ha ajándékozás jogcímmel szerezted, akkor a 10Mx0,25x0,15 a képlet, és nem vonhatsz le semmit.

SaireyVMK # 2018.02.10. 18:41

Mondjuk hozzá kell tenni,hogy szja kötelezettség csak az eredeti érték felett van. Magyarul ha 10millió van feltüntetve az adásvételin(vagy tulajdoni lapon) vagy az öröklésin,akkor ha 10millióért vagy az alatt adja el,akkor nem kell SZJA-t fizetni,csak az érték feletti részre.
"Nincs jövedelem nincs adó" Attól,hogy az ingatlanba fektetett vagyont pénzzé alakítja jövedelme nem származik,amennyiben a két érték megegyezik ,vagy utóbbi (bevétel) kevesebb.

SaireyVMK # 2018.02.10. 18:37

A végösszeg jó, a számolásban a kifejezések sorrendje már nem annyira,de matematikailag tökéletes.

Weiss Péter # 2018.02.10. 16:45

Üdv,

Csak egy rövid megerősítést szeretnék kérni, hogy helyesek-e a számításaim.

Eladnám a 2013. Szeptemberben a nevemre került ingatlant, vagyis még csak 4 év telt el.

Tételezzük fel a 10M FT-os eladási árat, amit kapok érte:

10M x 0,15 = 1,500,000 (adóalap)
1,500,000 x 0,30 (a 4 eltelt év miatt) = 450,000 FT

Vagyis ha 10M FTért adom el a lakást, akkor 450,000 FT adóbefizetési kötelezettségem van?

A válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.06. 18:14

Jövedelemadót esetleg

santhika # 2018.02.06. 15:01

Tisztelt Üfyvéd Úr!

2014-ben vásárolt lakásunkat idén szeretnénk eladni és egyből utána vásárolni is szeretnénk egy családi házat aminek az összege kevesebb lesz mint az eladási ár.

Kérdésem lenne hogy kell e illetéket fizessünk az eladás után?

Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Santhika

drbjozsef # 2018.02.05. 15:30

a vásárolt és az eladott lakástulajdon különbözete.

drbjozsef # 2018.02.05. 15:30

Már 3 és 1 év a kedvezmény ideje.

Magánszemély vagyonszerző esetén az illeték alapja
...

  1. lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon

Mindkét esetben a szerzés illetve az eladás dátuma az a nap, amikor az adásvételi szerződést az ingatlannyilvántartáshoz benyújtották.

Ha időhatáron belül vagy, akkor nem kell illetéket fizetned, mert olcsóbban veszel lakást, mint eladsz.

(Viszont az eladás után adót kellhet fizetni, attól függően mikor szerezted az eladandó ingatlant. Itt nem számít már, hogy másikat veszel az eladási árból)

Wehy # 2018.02.05. 15:20

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Illetékfizetéssel kapcsolatos kérdésem van.

Meglévő lakásom eladását követően Újépítésű lakást vásárolok. Tudtommal ha az eladás után a vétel egy éven belül megtörténik, illetékkedvezményt kaphatok.

Kérdésem:
melyik dátum számít eladás esetében?
melyik dátum számít vétel esetében?

Az általam eladott lakást 36m forintért fogom értékesíteni, míg az újonnan vásárolt újépítésű lakás vételára 34,1m forint.

Természetesen szeretném megúszni vagy minimalizálni a befizetendő összeget. Segítségét köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.20. 08:59

Nem.

Edömér # 2018.01.19. 20:56

Jó estét!
2011-ben megörököltem egy ingatlan felét, tavaly a másik felét (végrendeleti öröklés, nem rokontól). Az ingatlant idén tervezem értékesíteni. Ha jól tudom, adóköteles jövedelmem csak a mostanában örökölt hányad után keletkezik. Kérdésem: csökkenthető az adóalap az örökhagyó élettársának fizetet hagyatéki hitelezői igény összegével, esetleg a jelenleg tulajdonomban álló ingatlanon még fennálló bankhitel összegével, amennyiben azt az eladásbólszármazó összegből egyenlítem ki?
Köszönöm válaszát.

drbjozsef # 2018.01.18. 21:06

Krizi,

se bevallani, se adót fizetni nem kell, mert 2011-es szerzés után több mint 5 évvel idegenítetted el. (a szerzés öröklésnél az örökhagyó halálának napja, nem számít, ha csak később jegyeztek be, a tullapon visszamenőleg annak a dátumnak kell szerepelnie)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.18. 19:31

Nem.

Krizi # 2018.01.18. 18:59

Tisztelt Ügyvéd úr!

2011 év végén örököltem,mely 2012 év elején lett bejegyezve egy lakás részt a "családi társasházból" és egy nyaralóból. A lakásrészt 2017 május végén eladtam a családnak. A nyaralót szintén családtagnak 2017 októberében. A kérdésem,hogy ezt most kell bevallanom a személyi jövedelem adóbevallásban és ha igen mennyit kell fizetnem ,illetve mi után hány százalékot?

Köszönöm.

Krizi

Atti66 # 2018.01.08. 21:34

Kedves Ügyvéd Úr,

Köszönöm a választ.

Attila

drbjozsef # 2018.01.08. 17:04

Csak egy kérés volt, nemisigen hittem, hogy hatni fog. Sebaj, egy próbát megért. Csak megerősítetted a típosdat.

nonolet # 2018.01.08. 16:38

Hagy legyen már a magánügyem,
hogy mennyire nem komálom az ilyen
lusta és nem gondolkodó embereket...

Nomeg, hogy miként bánok velük.

drbjozsef # 2018.01.08. 16:33

Atti,

már minden ingatlan adóalapja 0% a szerzést követő ötödik év után (és nem az adókulcsa, de az most mindegy).

Nincs fizetendő adód, és bevallanod sem kell semmit az adóbevallásodban. Tedd el a szerződést, ennyi.

drbjozsef # 2018.01.08. 16:29

nonolet,

próbáld már meg, hogy aki legalább normálisan kérdez - még ha számodra nyilvánvalót, vagy hamar megtalálhatót is guglival -, legalább azokból a válaszokból hagyd ki a parasztkodást. Egyszerűbb ha nem válaszolsz.

Persze nyugodtan bunkózz azzal, aki hozzád hasonló bunkónak tűnik.