Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.28. 10:24

Sem.

vagtam # 2013.01.28. 10:31

Köszönöm mindenkinek a választ!

vagtam

wers # 2013.01.28. 10:32

szinte mindenhol ledolgoztatják

wers # 2013.01.28. 10:36

munkaszerződés vagy kollektív szerződés rendelkezhet másképp

wers # 2013.01.28. 10:38

viszont ha nem teljesíted a normát, csökkentheti a béred.

vagtam # 2013.01.28. 11:07

Igen tudom, nálunk is ledolgoztatták - időnként. Most azonban a főnököm sportot űz belőle, és az már nem tetszik.

vagtam

kaméleon # 2013.01.28. 11:22

Persze, nem jogos a főnököd elvárása, és érthető is a felháborodásod, de gondolkodj reálisan.
Max. annyit tudsz tenni, hogy másik munkahely után nézel, ha normálisan megbeszélni nem tudjátok. Ezzel a panasszal bármilyen eljárást indítani, tök fölösleges, többe lenne a leves, mint a hús. (Aztán, ha el is érnél vmit, jó eséllyel várhatnád az útilaput akkor is, és ne gondold, hogy egy mügyi per álom.)

Veronika21 # 2013.01.28. 11:48

Kedves Fórumozók!Jogászok!
Szeretném meg kérdezni hogy akinek van szakmunkás vizsgája de nem abban dolgozik tehát a (szakmájában)annak mennyi a minimál bére?Aki tud válaszoljon! egyéni válalkozónál dolgozik és építkezésen tehát mindent csinálnak most éppen egy csarnokot építenek.

vagtam # 2013.01.28. 20:54

Kedves kaméleon, ennek a munkahelynek már így is-úgy is annyi.
Most elsőre mindössze annyit szerettem volna elérni, hogy érezze a drágalátos főnököm, nem minden papsajt.

erzso0709 # 2013.01.29. 17:42

Tisztelt Fórumozók!
Én egy kistérségi társaságnál vagyok alkalmazva,mint szociális gondozó.fogyatékkal élők nappali intézetében dolgozom.Mi nem kaptunk kb.5 éve béremelést.Most ebből ismét kimaradtunk.Vajon miért ??

Lonci61 # 2013.01.29. 18:16

Tisztelt Szakértők!
Társaságunk épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozik. Most megbízást kaptunk kb. 4 órás munkára. A megbízó kéri a társaságunk alkalmazottainak, munkaszerződését, orvosi papírjait és sok minden mást.
Kérdésem az lenne, hogy kötelesek vagyunk e harmadik félnek a munkaszerződéseket kiadni. Azt tudom, hogy ellenőrzéskor a NAV, illetve a munkavédelmi ellenőröknek át kell adni.

b007 # 2013.01.30. 04:41

Tisztelt Szakértő!

Köztisztviselőként dolgozom egy hivatalban .Amennyiben ha jól tudom,akkor a munkavállaló felmondása esetén vagy közös megegyezéssel vagy a 2 hónap jogviszonyról való lemondás letöltése után lehet elmenni a cégtől.Sajnos eddig még senkit nem engedtek el ,mindenkivel letöltették a 2 hónapot...Abban az esetben mi van,amikor pl : egy másik új munkahelyen febr.15 naptól kezdeni kellene ,ezt be is jelentem a munkáltatómnak ,de ő ragaszkodik a 2 hónaphoz,viszont csak 3 hetem marad ,hogy betöltsem az új állást?Mindenképpen le kell töltenem a 2 hónapot ,és így akkor esélyessé válik ,hogy "nem várnak meg " az új helyen ? Ilyen esetben mit lehet tenni ,ha rövidebb az idő ,mint a lemondási idő ?Várom és köszönöm a választ !

wers # 2013.01.30. 07:25

Kérdésem az lenne, hogy kötelesek vagyunk e harmadik félnek a munkaszerződéseket kiadni
A megbízónak nem, de nyilatkozhatsz, hogy az alkalmazottakat a törvényben előírtak szerint foglalkoztatod, nem mindenkit kell munkaszerződéssel alkalmazni, van mód pl. egyszerűsített foglalkoztatásra is.

wers # 2013.01.30. 07:26

erzso0709, a béremelés nem kötelező (na vígasztal, én sem kapok évek óta)

kovacsedit # 2013.01.30. 08:55

Tisztelt Válaszadók!

Segítségüket szeretném kérni távolléti díj számításával kapcsolatban. Általános, 8 órás munkarend esetén lehetséges-e, hogy ha olyan hónapban megyek szabadságra, amelyben 174-nél kevesebb a ledolgozandó munkaórák száma, akkor kevesebb pénzhez jutok, mintha dolgoznék?
Logikusan gondolkodva ha az 1 napra eső távolléti díjam összegét úgy számolják, hogy az alapbéremet 174-gyel osztják, és ezt szorozzák 8-cal, akkor kisebb összeg jön ki, mint az abban a hónapban egy napra eső munkabér (hiszen nagyobb számmal osztottam az alapbéremet, mint a havi munkaórák száma). Önök szerint ez lehetséges? Valóban így lenne?
nem gondolom, hogy a törvényalkotó szándéka ez lett volna, de ez tényleg így alkalmazandó? Ez esetben 2013-ban 5 hónapban megéri szabadságra menni, a többiben viszont nem.

Köszönöm a választ:

Kovács Edit

csiha # 2013.01.30. 13:48

Tisztelt Jogászok, Fórumozók!

Egy középiskolában dolgozóm ahol a Közalkalmazotti Tanács elnöke vagyok. Mint sokan tudják 2013.01.01-től számos oktatási intézményt átvett a Klebersberg Intézményfenntartó, minek kapcsán a munkáltatók jogköre is változott. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben a Közalkalmazotti szabályzatot kivel köti meg a Közalkalmazotti Tanács? ( Korábban az iskola igazgatójával köttetett.)
2013.január 14-én kaptunk egy írásos tájékoztatást:
"Tájékoztatom, hogy a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 61.§, valamint a KLIK-ről szóló 202/202. (VII.27.) Korm. rendelet 6.§ alapján 2013. január 1. napjától az Ön munkáltatója a KLIK (1055 Budapest, Szalay u. 10-14.), a munkáltatói jogkör gyakorlója a KLIK Elnöke".
Az intézmény vezetőnk ebben a kérdésben nem tudott állást foglalni, így várakozó állásponton vagyunk. Kérem segítségüket ez ügyben.
Üdvözlettel: CSIHA

g.rozalia # 2013.01.30. 19:08

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni a következő mondat értelmezéséhez:

"Munkaszerződés a vezetőre vonatkozó rendelkezések alkalmazását írhatja elő, ha a munkavállaló a munkáltató működése szempontjából kiemelkedő jelentőségű vagy fokozottan bizalmi jellegű munkakört tölt be és alapbére eléri a kötelező legkisebb munkabér hétszeresét." (Mt.208.§)

1 Mindegy, hogy a munkavállaló kiemelt jelentőségű munkakört tölt be vagy pedig fokozottan bizalmi jellegű munkakört, az alapbérének bármelyik esetben el kell érni a kötelező legkisebb munkabér hétszeresét.
VAGY
2. A munkavállaló kiemelt jelentőségű munkakört tölt be, az lényegtelen, hogy a bére mennyi. Akkor kell elérni az alapbérének a kötelező legkisebb mbér hétszeresét, ha fokozottan bizalmi jellegű munkakört tölt be.

Én úgy gondolom, az 1. változat a helyes értelmezés, de szeretném, ha valaki megerősítené.
Köszönöm a választ!
g.rozalia

nadrienna # 2013.02.02. 09:05

SOS! értelmezési segítséget kérek!
A Pedagógusok Lapja jogi útmutatója úgy értelmezi az 1700/2012.(XII.29.) Korm. határozatot, hogy az, az óvodákra nem vonatkozik , mert nem tartalmazza az ”ágazati” kifejezést.
Akkor most az óvodámban dolgozó nyugdíjas kertész bácsi június 1 után dolgozhat e „2” bérérért – nyugdíj+ fizetés vagy nem. (közalkalmazott, 4 órában)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.02. 09:56

Az óvodák az önkormányzatoknál maradtak, nem?

pancser12 # 2013.02.02. 10:35

Tisztelt Fórumozók:
Egyházi munkáltatónál alkalmazott, aki 8 havi végkielégítéssel távozik a jelenlegi munkahelyéről,mikor helyezkedhet el közalkalmazotti állásba?

nadrienna # 2013.02.02. 17:23

Igen az ovodák az önkormányzatoknál maradnak.
ezért nem tudjuk biztosan hogy ránk is vonatkozik-e a törvény, vagy csak az állami fenntartású intézményekre.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.02. 17:31

A törvény természetesen igen. (Nyilván a nyugdíjtörvényre gondolsz.) A kormányhatározat pedig értelemszerűen nem.

De szerintem valamit félreértesz. A törvény arról szól, hogy aki közalkalmazottként dolgozik, annak szüneteltetik a nyugdíjat. Azt nem tiltja, hogy annak a nyugdíjasnak a fizetését akár a tízszeseresére emeld. Más kérdés, hogy miért tennél ilyet.

Lyonee # 2013.02.02. 18:46

Öregségi nyugdíjas, vagy korhatár előtti ellátást kap?

nadrienna # 2013.02.02. 18:46

Tehát függetenülattol, hogy az önkormi vagy az állam a munkáltató vagy ezt, vagy azt kaphatja.

nadrienna # 2013.02.02. 18:47

Öregséginyugdíjat