Munkajogi kérdések.


bika64 # 2017.03.17. 16:42

Köszönöm a gyors választ Kovács Béla Sándornak!


2007-ben bírósági végzés alapján a Groupamagar.Bizt.elvesztette a pert ellenem, jutalék visszaírás miatt.Velük 2004-ben szerz?dtem, de 2004.1o.hóban

jolika27 # 2017.03.17. 12:44

Teljesen más munkaterületre helyeztek és a feladat is teljesen más. Eddig szobaasszonyi feladatokat láttam el most pedig városon belül át tettek lépcsőház és annak környéke takarítására. Tulajdonképpen csak a takarító megnevezés egyezik.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.17. 12:39

Mennyiben?

jolika27 # 2017.03.17. 11:56

Elnézést! Megváltozott.

jolika27 # 2017.03.17. 11:55

A munka végzés helye meg váltott.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.17. 11:53

Ha nem változott a munkakör és a munkavégzés helye, akkor egyáltalán nem kell a beleegyezésed. Már az is tévedés, hogy "felajánlottak" bármit. Egyszerűen közölték, hogy megváltozott a munkaköri leírásod.
(Egyébként még a szerződéstől eltérő munkavégzésre is kötelezhet a munkáltató korlátokkal és ideiglenesen.)

Az pedig nyilván nem kérdés, hogy felmondási ok-e, ha a munkavállaló megtagadja a munkavégzést.

jolika27 # 2017.03.17. 11:41

Üdv! Áthelyezés illetve munka terület változtatás ügyében szeretnék segítséget kérni. Röviden a történet: pár nap beteg szabadságon voltam és mikor be jelentettem, hogy hétfőtől dolgozom, be hivatott a vezetőm és közölte, hogy más munka területre helyezett. Ugyan abban a munkakörben és munkaidőben de mégis más, nem olyan munka amit eddig végeztem. Rosszabb munkavégzesi feltételek. Kérdésem az lenne, hogy el kell e vállalnom a fel ajánlott munkát, ha nem vállalom mi történik? Felmondhatnak? Illetve jogszerű e ez a hirtelen athelyezes? Ami tulajdonképpen azért történt mert nem volt helyettesem és vállalkozóval oldották meg. Így ő látja el inntől az én eddigi feladatom, ami mellesleg nagyon sok volt egy emberre azaz rám de eddig amíg nem lettem beteg senkit nem érdekelt. A válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.17. 09:27

Bika64: valószínűleg igen, a másodfokon megtérítendő ügyvédi munkadíj általában a fele az első fokúnak.

Részleges pervesztesség esetén a bíróság megosztja a perköltségeket. Az indoklásban annak is benne kell lennie, hogy hogyan állapította meg a bíróság a pervesztesség-pernyertesség arányát. Lehet fellebbezni csak a perköltségviseléssel szemben is.

pazs # 2017.03.17. 08:01

Szívesen és minden jót!

HoCsy # 2017.03.17. 07:59

Kedves pazs!

Köszönöm válaszaidat! :)

bika64 # 2017.03.17. 07:41

Tiszteletem! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy van egy első fokú ítélet munkaviszony jogellenes megszüntetés perében, melyben költségmentességet kaptam, csak az alperes ügyvédi munkadíját kell fizetnem. Ha másodfokra mennék, akkor az első fokú ítélethez képest nőne-e pervesztés esetén a fizetni valóm, lehetnek-e még költségek? Úgy tudom ott már csak a meglévő iratok alapján hoznak ítéletet.
Nem értem az első fok ítéletét, mert az alperes semmit nem bizonyított és önmagának a perbeli iratokban is ellent mondott ellentétben velem.A bíró mégis olyan ítéletet hozott, hogy az alperes is fizet nekem és én is neki. Részben nekem igazat adott, részben nem, ezért az alperes ügyvédi munkadíját ki kell fizetnem. Nem értem miért? Ha mindkét fél vesztes, akkor miért nem viseli mindkét fél a saját költségét?

Tisztelettel: bika64


2007-ben bírósági végzés alapján a Groupamagar.Bizt.elvesztette a pert ellenem, jutalék visszaírás miatt.Velük 2004-ben szerz?dtem, de 2004.1o.hóban

huntah # 2017.03.17. 07:30

"Ne ítélj, hogy ne ítéltessél."

Hát igen, nonolet ítélt AnonymASDF ügyében, és szerintem elég rosszul, illetve feleslegesen. Én is kíváncsi lennék a válaszra ebben a kérdésben. Hagyjuk ezt, hogy ténylegesen milyen a munkavégzése.

Az, hogy a munkáltató a próbaidő utolsó napján ultimátumot ad este 6-ig, már önmagában kérdéses, hiszen elég kicsi esélyét látom, hogy még jogszerűen közölje a próbaidős felmondását.
Pl egy 8-tól 16.30-ig munkakörben, készenlét, rendelkezésre állási igény hiányában a munkavállaló köteles-e reagálni a munkaidőn túli telefonos/emailes megkeresésre? Netán este még befáradni szerződésmódosításra?

Én úgy látom, hogy a munkaszerződés így vagy úgy meg fog szűnni, de a kérdezőnek nem mindegy hogy mennyi pénz jár. Nem tudjuk az y és z közötti különbséget, nem is nekünk kell tudni.

Kedves szakértők, vajon érvényes szerződésmódosítás-e az idézett emailváltás?

AnonymASDF # 2017.03.16. 13:58

nonolet

A 2017.03.16. 10:00- kor írd hozzászólásod nekem szól?
A felhasználónév alapján más is lehet, az enyém AnonymASDF.

Zoli8801 # 2017.03.16. 13:07

Annyit még hozzáfűznék, hogy nem rajtam múlt.
Én nagyon szivesen jönnél dolgozni, de nem osztanak be. Felvettek még egy embert, igy lecsökkent az óraszámunk.

Zoli8801 # 2017.03.16. 13:04

Kedves nonolet!

A szerződésem így szól:
A munkavállaló munkaideje 2 havi munkaidőkeretben, megszakítás nélküli munkarendben, a 2 hónap tekintetèben 348 munkaórában kerül megállapításra.

huntah # 2017.03.16. 12:13

De van, csak sokat hibázik, és ezért ellenőrzésre szorul.
Köszönöm a választ, tényleg nem volt triviális nekem, hogy a munkabér és a távolléti díj miben különbözik. Utána kell olvasnom rendesen, mert enélkül még jól kérdezni se tudok...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.16. 11:57

Valamit keversz. Ha a munkavállaló mond fel, akkor a felmondási idő alatt dolgoznia kell, tehát a szerződése és jogszabályok szerinti bér jár neki. Ha a munkáltató mond fel, akkor a felmondási időnek azzal a felével, amelyben a munkavállalónak munkavégzési kötelezettsége van, ugyanez a helyzet. A felmondási időnek arra a felére, amikor a munkavállaló fel van mentve a munkavégzés alól, a távolléti díja jár.

Nincs a munkáltatónak bérelszámolója vagy legalább egy könyvelője?

huntah # 2017.03.16. 10:53

Sziasztok!

A felmondási időre a szerződéses havi bér jár, vagy más módon kell kiszámítani?
A munkaszerződésben havi bér van meghatározva, ami ugyanannyi volt 28-29-30-31 napos hónap esetében is.
Ha a felmondási idő 30 nap, akkor erre mennyi bér jár?
Köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.16. 10:48

"Ne ítélj, hogy ne ítéltessél."

pazs # 2017.03.16. 08:08

HoCsy:

  1. műszakpótlék egyszer jár, nem duplán (és ha délután/éjszaka dolgozol), az alapbérre jár a hétvégi munkavégzés pótléka (220% vasárnap délután, ha hétköznap nappal 100%).
  2. Kedves munkavállaló, maradnod kell, amíg befejezed ezt a munkafolyamatot. Kéred írásban is? Tessék.
Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.16. 06:18

Az e-mail korábban egyáltalán nem minősült írásbeli közlési formának.

AnonymASDF # 2017.03.15. 22:59

Jó napot!

2016 december 1-jén kezdtem egy új munkahelyen. Megállapodtunk egy bérösszegben a próbaidő alatt (y), és egy emelt bérösszegben a 3 hónapos próbaidő lejárta után (z)

A munkáltatóm a próbaidőm utolsó napján - 2017. február 28.-án - telefonon felhívott, rákérdezett hogy ma jár-e le a próbaidőm, válaszoltam igen.
Kifejtette hogy a technikai tudásom nem az általa remélt szinten van, ezért nem szándékozik megadni a szerződésben meghatározott új béremet (z), mely a próbaidő lejárta után lép hatályba a szerződés szerint (vagyis másnap).

Ezt a szerződés is meghatározta, a próbaidő lejárta után, március 1-jén új bérkategóriában (z) egyeztünk meg, konkrét összeg szerepel a mindkét fél által aláírt szerződésben.
Azt állította ő további 3 hónapra szeretné a jelenlegi bérszinten (y) tartani a fizetésemet, a már fentebb említett eset miatt.

Megkérdeztem mi van, ha nem fogadom el, hiszen a szerződést mindketten aláírtuk, törvényi ereje van, holnaptól hatályos.
A válasza egyszerű volt, akkor megválunk egymástól most (próbaidő utolsó napja).

Azt említette, hogy hamarosan küld egy emailt, amiben ezt leírja, és várja a válaszom.

A levél így hangzott:

X,

Kerlek ahogy telefonon is megbeszeltuk igazold vissza ma este 18:00ig, hogy beleeggyezel a kovetkezobe:

  • az y brutto fizetes ervenyben marad 2017.05.31ig
  • z brutto - junius 1tol lep ervenybe.

Koszonom

Az emailre valaszoltam:

Hello,
elfogadva, beleegyezem.
X

Ma 2017. március 15.-e van, a mai napig nem kaptam semmilyen papírt aláírni a szerződésem, a bérem módosításáról. Ma informáltak, jövő héten mehetek aláírni.

Időközben más okokból kifolyólag (is) feltett szándékom hogy távozzak a cégtől, de elsősorban a vezetőség általi hozzáállás. Következő első munkanapomon szeretném benyújtani a rendes felmondásomat.

Arra lennék kíváncsi, hogy mennyire törvény erejű az emailben leírt párbeszéd, ahol megegyeztünk a számomra a továbbiakban is átutalt munkabér mértékéről, hiszen jelenleg már 2 hete - március 1. óta - érvényben van a ténylegesen, 2016. decemberében aláírt szerződés azon szabályozása, hogy a fizetésem z.
Az általam aláírni nem kívánt fizetésmódosítást csak visszadátumozással tudnánk megoldani.
A kérdésem itt az email bizonyító ereje. Amennyiben ott megállapodtunk, arra lehet hivatkozni abban az esetben ha a szituáció rosszra fordul? Gondolok itt kirúgásra, bírósági perre. Mennyire bizonyító erejű és mekkora súllyal eshet latba?

Köszönöm a segítségüket!

HoCsy # 2017.03.15. 21:02

Kedves pazs!

Köszönöm a felvilágosítást!
Még kettő kérdésem lenne (tényleg az utolsó(k)! :) )
1.
A bér alapesetben ugye órabér+műszakpótlék (pl. 20% délután).
Ha hétvégére 100% az órabér, akkor a műszakpótlék hogyan "működik"?
Alapórabér+20%+alapórabér(Pl. 1000ft/óra) (1000+200+1000), vagy 100%túlóra+20% (2000+400)?
2.
Pontosan milyen a szabályszerűen elrendelt túlóra?

méhecske # 2017.03.15. 20:47

"a munkaidő mértéke X óra"
"a ,munkavállaló kötetlen munkarendben dolgozik"
"a munkavállaló a munkaidő-beosztását a szerződésben foglalt keretek között maga állapítja meg."

Azt gondolom, hogy mivel én osztom be az időmet, megmondhatja, hogy mit tegyek, de hogy mikor, azt nem.

?????

méhecske # 2017.03.15. 19:09

köszönöm nonolet!

megnézem a szerződést