Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.21. 22:44

A felek abban állapodtak meg, hogy a határozott idejű munkaviszony határozatlanná változik, ha a munkavállaló a határozott idő lejárta után a felettese tudtával tovább dolgozik. Ez lényegében egy feltételhez kötött módosítás. A feltétel beálltával a módosítás hatályba lépett, se új szerződésre, se a módosítás megerősítésére nincs szükség.
És akkor itt revideálnom kell az első - szintén elhamarkodott válaszomat: le kell töltenie a munkavállalónak a felmondási idejét, ha felmond.

(Kissé más lenne a helyzet, ha a munkaszerződés nem tartalmazná eleve munkaviszony határozatlan idejűvé válását. Akkor a továbbdolgozás valóban felemássá válna: bár a felek között ekkor is létrejönne a határozatlan időre szóló szerződés - vagy szerződésmódosítás - de az írásba foglalás elmaradása miatt érvénytelen lenne. Erre az érvénytelenségre azonban csak a munkavállaló hivatkozhatna - ő is csak 30 napig - a munkáltató nem.)

dildus # 2018.02.24. 11:22

Üdv! Érettségihez kötött munkakörben dolgozom. Úgy tudom, hogy a garantált bérminimum 180.500 Ft lett. Eddig 146.000 Ft volt az alapbérem. Most 157.500 Ft-ra emelte a főnök a béremet (két kolléganőm van, az övékét is). Azért, hogy ne kelljen a törvény által előírtra emelnie közölte velünk, hogy a heti 40 órás munkaidőnket vissza veszi 35 órára, de valójában 40-et kell ledolgoznunk. Szerződésmódosítást még nem hozott. Kérdésem: Mit tehetünk, bele kell-e törődnünk vagy van más megoldás is a problémánkra?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.24. 11:49

Munkaszerződést nem lehet egyoldalúan módosítani. (Megjegyzem, annak, aki heti 20 órás munkaviszonyban van, a kötelező legkisebb személyi alapbére is fele, mint a teljes munkaidősnek. Tehát még a 146K is vígan fölötte van, a 157 500-ról nem is beszélve.)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.24. 11:49

Megjegyzés storno.

nonolet # 2018.02.24. 12:52

"közölte velünk, hogy a heti 40 órás munkaidőnket vissza veszi 35 órára, de valójában 40-et kell ledolgoznunk."

Nos, ebbe nem kell belemennetek...
(nyilvánvalóan törvénytelen az ingyen melóztatás)

De a döntés a titek, hogy mit vállaltok

  • szívtok

vagy

  • lázadtok és esetleg felmond

vagy

  • lázadtok és nyertek
dildus # 2018.02.25. 07:47

Köszönöm a gyors választ!

Erarozsa # 2018.02.27. 13:28

Üdv.

Érdeklődni szeretnék hogy az alábbi szituációban jár-e a végkielégítés?
Felmondtam, mert a főnököm hülyének állított be, illetve alpári stílusban beszéltem velem. Elfogadta a felmondást, közöltem velem hogy holnaptól nem kell hogy bejöjjek dolgozni. 1 órám volt hogy összepakoljak. 11 éves munkaviszonyról van szó. Mondta másnap jöjjek be leszámolni. Bementem leszámolni,de papírt nem kaptam. Hr-en azt mondták kipostázzák.

Előre is köszönöm válaszát.
Asztalos Erika

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.27. 13:36

Munkavállalói felmondás esetén nincs végkielégítés.

nonolet # 2018.02.27. 14:12

Stephan49

Itt olvasgass...

http://www.jogiforum.hu/forum/16/14305

wers # 2018.02.27. 16:14

Stephan49, hivatalosan bejelentett, okirattal igazolt lakcímedet mindenképp el kell fogadnia. Az a fő szempont, hogy valóban onnan jársz munkába. Amit bizonyít a buszjegy, buszbérlet. Annyi választása van a munkáltatónak, hogy kp. fizeti ki a pénztárból, vagy utalja a fizetéseddel együtt.

wers # 2018.02.27. 16:15

Ja, pontosítok, a tartózkodási hely is lakcím.

Hochkar # 2018.02.28. 13:29

Tisztelt Fórum!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz.

Az MT szerint: 51. § (3)..... A munkáltató a munkavállaló egészségi állapotának változására tekintettel köteles a munkafeltételeket, a munkaidő-beosztást - a 6. §-ban foglaltak figyelembevételével - megfelelően módosítani.

Ha jól értem, akkor amennyiben a munkavállaló egészségi állapota megváltozott és pl. ezentúl nem tud éjszakai munkát végezni, akkor a munkáltató köteles a munkabeosztást úgy elkészíteni, hogy az ne éjszakára essen.

Mi van akkor, ha a munkáltató ezt nem tudja megoldani? merthogy a munka éjszakai jellegű és nem végezhető nappal.

Vagy esetleg: ezentúl nem hajolhat, nem emelhet. De a munkaköri feladatok természetéből adódóan ez nem kivitelezhető, mert mondjuk talicskázik egész nap.

Kérdés:a munkáltató részéről jogos-e, hogy a jogviszonyt megszünteti, annak ellenére, hogy ezzel megsérti az 51/3-at?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.28. 15:05

Igen - mert nem sérti meg.

Zsuzsu24 # 2018.03.01. 14:11

Üdvözletem!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben: Van egy cégünk (Kft. 24 fő alkalmazott). 10 éve működünk. Bevett gyakorlat, hogy az új alkalmazottak kitöltenek egy adatlapot, amelyen szerepelnek a személyes adatai. (név, születési idő, hely, bankszámlaszám, taj szám, adószám, iskolai végzettség,..)Ezen kívül a személyügyes lefénymásolja a személyi okmányokat, diplomákat. Ezek bekerülnek az adott személy mappájába, ami a személyügyes zárt iratszekrényében vannak tárolva.Csak a pénzügyesek és a személyügyes dolgozik ezekkel.
A kérdésem az lenne, hogy szabályos e így a személyes adatok kezelése? Valaki azt mondta hogy nem másolhatjuk a személyi okmányokat, mert az törvénytelen.
Segítségüket előre is köszönöm!!

wers # 2018.03.01. 15:29

Szerintem le lehet másolni, szkennelni is. Csak nem adhatjátok ki az adatokat harmadik félnek.

wers # 2018.03.01. 15:31

Ill. annyi adatot tárolhattok, ami a munkaszerződéshez/munkaviszonyhoz kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.01. 16:32

A szigorú értelmezés szerint törvény felhatalmazása nélkül nem lehet másolni az okmányokat. És tényleg: minek is kellene?

professzor # 2018.03.01. 16:42

Üdv Fórum!

Problémám:
Munkáltatói értesítés hogy mindenki át lesz téve minimálbérbe? Papíron írásban bizonyíthatóan?

Mi van akkor ha mindenki kap papíron pecsétttel dátummal aláírással egy „munkáltatói értesítés“ címre hallgató sajtpapírt miszerint (idézem nem szó szerint csak lényegi részét): márc 1 -től minden alkalmazott át lesz sorolva minimálbérbe, az erre vonatkozó új szerződést majd kapja márciusban. Ok: anyagi problémák.
Aki nem kívánja az átsorolást adja be a felmondását.

Ez így papíron írásban dátummal pecséttel munkáltatói aláírással.
Ez így mi? Seggtörlő papír? Mert mindenkinek határozatlan szerződése van fix bérrel és fix munkaidővel (és nem minimálbér). Ezt egyoldalúan csak úgy módosítani nem lehet.
Akkor ez most mi???

telek69 # 2018.03.01. 17:16

Tisztelt Fórumozók!
A mobbing vagy más néven munkahelyi pszicho-terror.

Ebben a kérdésben kellene nekem segítség. A dolog elég hosszadalmas azért nem írom itt le. Ha valaki tudna ebben nekem segíteni kérem jelentkezzen az alábbi e- mail címen. telek6907@gmail.com.

SOS!!!

Köszönöm előreis!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.01. 18:02

Professzor: ezt a kérdést ezzel a nickkel? Nyilván viccelsz.

professzor # 2018.03.01. 18:59

Professzor: ezt a kérdést ezzel a nickkel? Nyilván viccelsz.

Semmi vicc véresen komoly és válazst várok nem humorizálást.
Köszönöm

És kérem ne jöjjünk azzal hogy mit mond a jogszabály.
Én is tudom kikerestem. complex jogtár

tudom hogy csak szerz módosítással meg 15 nappal korábban írásban és ha nem írom alá akkor ez meg az felmondás és stb... tudom.

Az a kérdésem én most ebben a szituban GYAKORLATBAN mit tehetek? Mert a jogszabállyal kitörölhetem a valagam, ha a cég a munkáltató szarik rá.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.01. 19:10

Akkor mégis csak vicceltél. Legalábbis a nicknév-választással.

professzor # 2018.03.01. 19:12

"Akkor mégis csak vicceltél. Legalábbis a nicknév-választással."

Jó. Have a nice day . Vicceltem a névvel.
Lapozzunk.
Akkor vegyük terítékre a kérdésem.
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.01. 19:27

Ezerszer elmondtuk már: szerződést módosítani egyoldalú nyilatkozattal nem lehet.

professzor # 2018.03.01. 19:30

"Ezerszer elmondtuk már: szerződést módosítani egyoldalú nyilatkozattal nem lehet."

Jó. A cég meg leszarja és nem fizet majd csak annyit amennyit akar. Szerződés ide vagy oda.
Ha szólok kiröhögnek.
Ha erélyesebben szólok ki is vágnak.
Kihagytam valamit?