szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


hjerteknuser # 2016.11.25. 23:48

Sziasztok!

Ma estem túl az első körön és megosztanám a tapasztalataimat.

Közigazgatási jogból írásbeliztem, a jogesetemre nem teljesen emlékszem már, de valami ilyesmi volt.

Az egyik helyi lap beszámol arról, hogy miniszter rendeletben szabályozza, hogy a termálvíz visszaforgatása (vagy valami hasonló) esetén egyes feltételek fennállásakor az egyes vállalkozások nagyobb összeget takaríthatnak meg.

Hogyan érinti ez az egészséges környezethez való jogot?
Egy helyi lakos hogyan érheti el, hogy az ügyében az Alkotmánybíróság eljárjon?

Az első kérdésre gyakorlatilag az Alaptörvény adott rendelkezéseit, az állam és minden egyéb személy környezetvédelmi kötelezettségét kellett írni (és még azt is beleírtam, hogy mivel ez egy helyi lapban jelent meg, meg kell győződni arról is, hogy egyáltalán hatályos-e a rendelet, mert a miniszteri rendeletet a Magyar Közlönyben kell kihirdetni).

A második kérdésre én az alkotmányjogi panaszt írtam, ami nem volt jó, mert az alapvető jogok biztosának eljárását kell volna kezdeményezni, aki már élhet az utólagos normakontrollal.

A szóbelin közigből az alapvető jogok biztosát, az ket alapelveit, az önkormányzati alapjogokat és területi tagozódását kérdezték.

Munkajogból a munkaviszony létrejöttét kérdeznék és mivel gyakorlatilag végig minden kérdésre tudtam a válasz, tb-ből csak a szolgálati idő igazolását kérdezték, ami szintén ment, ezért ennek hamar vége lett.

Euból az Európai Ombudsmant (nagyon ráálltak a témára) a szolgáltatások szabad áramlását és annak bírói joggyakorlati fejlődését kérdezték részletesen.

Általános tapasztalatom az volt, hogy értékelték, ha tudtam válaszolni és nem arról szólt, hogy mint nem tudok és egy szép 3-5-4 kombinációval zártam a vizsgát.

Aki ezek után végigolvasta az írásom, annak felajánlom, hogy ingyen megkaphatja az összes hatályos jogszabályt, ami a követelményeknél megjelöltek. Csak szabaduljak meg ettől a papírtengertől.

Reuduk # 2016.11.24. 18:24

Sziasztok!
Én most hétfőn írásbeliztem, szerdán pedig szóbeliztem!
Írásbeli:
X. mvó jelzi mltó-nak, hogy hamarosan gyermeke születik és a következő hónapban pótszabadságot szeretne igénybe venni. Jelzi továbbá, hogy következő hétfőn később jön, mert véradásra megy.
Mltó erre azt válaszolja, hogy ebben a hónapban menjen inkább szabadságra, mert a következő hónapban nagyon sok munka lesz a cégnél, és nem fogja tudni elengedni, illetve a véradásra vegyen ki szabadságot.
A mvó hétfőn később jön, és a következő hónapban szabadság kivétele nélkül otthon marad a családjával.
Amikor ismét munkába áll azonnali hatállyal felmondanak neki.
X. keresetet nyújt be, hozzon határozatot!
Mivel a felmondás jogellenes, ezt kellett jól megindokolni. Nem ártott, hogy volt nálam Pp.!!!
Szóbeli:
Mt.: munkaviszony megszüntetése/megszűnése, ezek milyen nyilatkozattal tehetők meg, volt egy pl., ha az egyéni vállalkozó elmegy és visszaadja az önkorinál az engedélyét akkor megszűnik-e a mvó-ja munkaviszonya (nem, mert nem szűnik meg jogutód nélkül, ergo nem hal meg), változás a munkáltató személyében, kik a felek, kinek milyen tájékoztatási kötelezettsége van e kapcsán, végkielégítés, mi térhet el tőle (kollektív szerződés) mvó kártérítési felelőssége
Alk-Közig.: a kérdezésnél onnan indultak ki, hogy hol dolgozom, természetvédelem hol jelenik meg az Alaptv-ben, a termőföld, milyen törvény szabályozza, mit szabályoz még sarkalatos tv, mondjak párat, alapvető jogok biztosa, ki választja, meddig, mit kell most csinálnia az OGY-nek (az egyik helyettes Alk. bíró lett kedden, újat kell választani), kérdezte, hogy vannak-e hatósági feladataink, mivel nekünk nincsenek, kérdezte, hogy jobb lenne-e ha az alárendelt szervünk hatóság lenne-e, itt néhány Ket.-es garanciát emeltem ki.
Eu.: EU-s ombudsman, ki választja, mondjak példát visszásságra, egyenlő bánásmód megsértésére, petíciós jog, adatvédelmi biztos, mit jelent az uniós jog autonómiája, primátusa, mondjak jogesetet, majd európai polgárság mit jelent, Chen ügy, Rottman ügy, Simmenthal ügy, Van Gend en Loos ügy.
Nagyon-nagyon jó bizottság volt! Soha senkinek rosszabbat! Úgy kérdeztek, hogy tudd a választ! :)

Kitartást mindenkinek!

Bibb # 2016.11.20. 14:39

Sziasztok!

Vannak esetleg friss tapasztalatok munkajog írásbelivel kapcsolatban? Ezen a téren kicsit visszaesett az információáramlás, pedig a korábbi tapasztalatok alapján nagyon sok kérdés ismétlődött...

Én még nem voltam vizsgázni C részből, de megosztanék egy jogesetet melyet egy ismerősöm húzott nemrég:

X munkavállalónak határozatlan, Y munkavállalónak határozott (3 év kitöltött) munkaviszonya van ua. munkáltatónál. Munkavállaló jogutód nélkül megszűnik, ezért X-nek három havi távolléti díj juttatását ajánlja fel, Y munkavállalónak pedig azonnali hatállyal felmond, indoklás nélkül.
Írjon keresetlevelet Y munkavállaló nevében!

A választ arra kellett alapozni, hogy a jogutód nélküli megszűnéssel a megszűnés tényénél fogva megszűnik a munkaviszony is, így jogellenes az azonnali hatályú felmondás, illetve, hogy az Mt. szerint ugyanazon juttatásokra jogosult a határozott idejű munkavállaló, mint a határozatlan. (BH2001.493) Ha a munkáltató fel akart mondani még a megszűnés előtt, akkor akkor azt csak a határozott időből hátralévő időre járó, de max. egy évi átlgkereset megfizetése mellett (Mt. 88. § (1))tehette volna. (végkielégítés is jár a munkavállalónak!)

Köszi mindenkinek!!

Reuduk # 2016.11.19. 09:54

Sziasztok! Nekem sem működik a közös e-mail cím. A jogiszakvizsga.c@gmail.com ; vegyes20152 jelszóval. :(

dr.szofi # 2016.11.16. 10:44

Sziasztok!

Eladó EU dialog campus könyvem, szerintem nagyon jó kis könyv. Teljesen ki van húzva, ára 3.000,- Ft vagy dialog campus büntető könyvre cserélném.

Szintén eladó Alkotmányjog, Patrocinium Kiadó 2015. év végi lezárással, részben kihúzott 3000 Ft

dr.szofi # 2016.11.16. 07:55

Sziasztok! Nem tudjátok mi lett a közös gmailes címmel? nekem azt írja ki, hogy nem ismeri fel a rendszer :(

Rado # 2016.11.14. 19:13

Lemaradt:

C/3 Témakör: Társadalombiztosítási jog
(Novissima; Molnárné dr. Balogh Márta-Dr. Molnár Hidassy Dóra; lezárva: 2013. május 08.) 1500 Ft - eredeti ár 3500 Ft; minimális ceruzás kihúzás

Átadás Kecskeméten, vagy postázom

Érdeklődni: dora.punyi@gmail.com

Rado # 2016.11.14. 19:08

Sziasztok!

Sikeres vizsgát követően az alábbi könyveket szeretném eladni:

  • Dialóg Campus A/1. Témakör: A polgári jog és a családjog (Reiderné Bánki Erika; lezárva: 2015. július 31.) 2500 Ft - eredeti ár 4380 Ft; nincs benne kihúzás, sem jelölés
  • Dialóg Campus A/3. Témakör: A gazdasági jogi szabályozás I. (Nochta Tibor; lezárva: 2015. június 01.) 3500 Ft - eredeti ár 4980 Ft; nincs benne kihúzás, sem jelölés
  • Dialóg Campus A/3. Témakör: A gazdasági jogi szabályozás II. (Nochta Tibor-Juhász László-Mohai Máté; lezárva: 2015. június 01.) 3500 Ft - eredeti ár 5980 Ft; minimális kb 13 oldal van kihúzva az értékpapírok rész
  • Dialóg Campus C/2. Témakör: Alkotmányjog (Chronowski Nóra; lezárva: 2013. június 01) 2500 Ft - eredeti ár 4980 Ft, a lényeg kiemelve, kihúzva
  • Dialóg Campus C/2. Témakör: Közigazgatási Jog (Rózsás Eszter; lezárva: 2015. március 30.) 3500 Ft - eredeti ár 5980 Ft, kb. 1/3-a van kiemelve

A könyveket átadni személyesen Kecskeméten tudom, egyébként postázom.
Érdeklődni a dora.punyi@gmail.com e-mail címen lehet

Eurojust # 2016.11.12. 08:56

Sziasztok!

Eredményes szakvizsgát követően eladóvá váltak az alábbi könyveim:

  • Karoliny-Komanovics-Mohay-Pánovics-Szalayné: Az Európai Unió Joga (Dialóg Campus) - 2015. 4.000,- Ft (könyvön lévő ár: 5.980,-Ft)
  • Rózsás Eszter: Közigazgatási jog (Dialóg Campus)-2015. 2.000,- Ft (könyvön lévő ár: 5.980,- Ft)
  • Csink-Hajas-Kurunczi-Téglásiné-Varga: Alkotmányjog (Novissima) - 2014. 2.500,- Ft (könyvön lévő ár: 4.500,- Ft)
  • Reiderné Bánki Erika: Családjog (Dialóg Campus) 2015. 2.000 Ft (könyvön lévő ár: 4.380,- Ft)
  • Nochta-Juhász-Mohai: A gazdasági jog szabályozása I.-II. (Dialóg Campus) 2015. a két könyv együttes ára 7.000,- Ft (könyvön lévő ár: 10.960,- Ft)
  • Nagy-Pecze: Polgári jog I.-II. (Dialóg Campus) 2014. október két könyv együttes ára 9.000,- Ft (könyvön lévő ár: 13.960,- Ft)

Érdeklődni a farkas.martina55@gmail.com címen lehet.

martinovich.zsofi # 2016.11.10. 12:46

Sziasztok!

A Közigazgatási jog és az Alkotmányjog kônyvek elkeltek.

Üdv,
Zsófi

Evi29 # 2016.11.02. 20:02

Sziasztok!

Sikeres vizsga után eladnám a lenti könyveimet.

Dialóg campus - Rózsás Eszter: Közigazgatási jog szakvizsga könyv (2015) - 2 oldalon van csak kihúzás - eredeti ára: 5.980,- Ft - 4.000,- Ft-ért adnám el.

dr. Futó Gábor - Társadalombiztosítás 2016 - ez nem szakvizsga könyv, de amikor nekem kellett megvenni a könyveket, nem volt kapható szakvizsga könyv a jogszabályi változások miatt, és ezt ajánlották - nem tételeket követ de legalább hatályos- kb a könyv negyedében van kihúzás - bolti ára 3870,- Ft - odaadnám 2.000,- Ft-ért

Dialóg campus - Karoliny - Komanovics - Mohay - Pánovics - Szalayné - Az Európai Unió joga szakvizsga könyv 2015 - ez végig teljesen ki van húzva, ás helyenként bele is írtam egy-két szót, a borítója egy kicsit meg van törve, eredeti ára 5.980- Ft, 3.000,- Ft-ért odaadom.

Ha mindhárom könyvet meg szeeretné valaki venni, az összeset odaadom 8.500,- Ft-ért.

Érdeklődni a chobemonita@outlook.com e-mail címen lehet.

martinovich.zsofi # 2016.11.02. 09:31

Sziasztok!

Sikeres vizsgát követően eladnám az alábbi könyveimet:

1.Közigazgatási jog : Tóth András, Patrocinium kiadó, 2016.
2. Alkotmányjog: Jakó _ Mikes _ Szabó,Patrocinium, 2015.
A könyvek teljesen új állapotúak, nincs benne semmi aláhúzás!
A könyvek ára darabonként 4000 Ft.

Eladó továbbá az alábbi, aláhúzásokkal tarkított könyv:
Büntetőjog I. általános rész: Domokos Andrea, Patrocinium kiadó, 2015.
A könyv ára 3800 Ft.

Érdeklődni a lorincz.zsofi@gmail.com email címen lehet.

era1989 # 2016.11.02. 08:05

Sziasztok!
Valaki esetleg az alkotmány tetelekhez tartozó AB határozatokat kivonatolt elektronikus formában át tudná küldeni?
Megköszönném! Címem: ercsiszabolcsi@gmail.com

jogiszakvizsga2016 # 2016.11.01. 17:48

Kedves Vizsgázók, Érdeklődők!

A Dialóg Campus könyv már elkelt, viszont az alábbi könyvek még gazdára várnak!

1. Az Európai Unió joga Harmadik Kiadás (Novissima Kiadó), 3.500,- Ft (eredeti ár:4.500,- Ft)
A könyv teljesen érintetlen, nincs kihúzva.

2.Közigazgatási jog (Patrocínium Kiadó 2016) 3.500,- Ft (eredeti ár:4.300,- Ft).
Ez a könyv többségében ceruzával van kihúzva, az első kb 80 oldal tollal.

Budapesti személyes átadás átvételt vállalok, elsősorban a Belváros környékén, de igény szerint megoldható távolabbi átadás is!

Mindkettő könyv megvásárlása esetén 500,- Ft engedményt adok a végösszegből.

ledale # 2016.10.28. 22:31

Sziasztok!

Sikeres szakvizsgám után szeretném eladni az alábbi jogi szakvizsga segédkönyveimet.

Az alábbi 2 könyv ára: 6500,-Ft

  • Rózsás Eszter: Közigazgatási jog, C/2. Témakör: Alkotmányjog és közigazgatási jog, 5. átdolgozott kiadás, Dialóg Campus Kiadó 2015 (szövegkiemelve)
  • Chronowski Nóra: Alkotmáyjog (Emberi jogok, státusjogok, jogforrási rendszer) C/2. Témakör: Alkotmányjog és közigazgatási jog, 4. jelentősen átdolgozott kiadás, Dialóg Campus Kiadó 2013(szövegkiemelve)

Dr. Jeney Petra - Dr. Kende Tamás - Dr. Lövenberg Viktória: Az Európai Unió joga, Harmadik kiadás, Novissima Kiadó 2015 (érintetlen, nincs aláhúzás) 3500,-Ft.

/Amennyiben érdekel a fentieken kívül eladnám még a jogi szakvizsga "A" részéhez tartozó könyveimet is:

Nagy Éva - Pecze Dóra: Polgári jog I. az új Ptk. alapján, A/1. Témakör: Polgári jogi rész, Dialóg Campus Kiadó 2014, 2015 (szövegkiemelve) 3000,-Ft

Nagy Éva - Pecze Dóra: Polgári jog II. az új Ptk. alapján, A/1. Témakör: Polgári jogi rész, Dialóg Campus Kiadó 2014 (kb. 20 oldal aláhúzva) 3000,-Ft

Czoboly Gergely - Juhász László - Kengyel Miklós - Király Lilla - Nemessányi Zoltán: Polgári eljárásjog
A/2. Témakör: Polgári eljárásjog, szerkesztette: Kengyel Miklós, Dialóg Campus Kiadó 2013, (aláhúzva) 3000,-Ft

Az alábbi 2 könyvet 10960,-Ft helyett 8000,-Ft-ért árulom, mindkét könyv érintetlen, nincs aláhúzás:

  • Nochta Tibor: A gazdaság jogi szabályozása I.

A/3. Témakör: A jogi személyek jogával és a gazdasággal kapcsolatos joganyag, Dialóg Campus Kiadó 2015

  • Nochta Tibor - Juhász László - Mohai Máté: A gazdaság jogi szabályozása II.

A/3. Témakör: A jogi személyek jogával és a gazdasággal kapcsolatos joganyag, Dialóg Campus Kiadó 2015/

Amennyiben felkeltették érdeklődésedet a fenti könyvek, várom mielőbbi jelentkezésed a jogiszakvizsgakonyvek2016@gmail.com email címen.
Elsősorban olyan fórumozó jelentkezését várom, akit az A, illetve a C részhez tartozó összes könyv érdekelne.


ledale

Reko_jogasz # 2016.10.26. 20:33

Köszönöm szépen!

jogiszakvizsga2016 # 2016.10.24. 19:59

Kedves Retrojogász!

Szerintem pont a munkajog az, ami a legkevésbé "tömény" a C részből, próbáld meg szerintem a törvényből, esetleg szerkeszd két hasábba az Mt-t és akkor még átláthatóbb is, mintha ömlesztve lenne a lapon. Az egészségbiztosítós, nyugdíjas tételekhez meg fusd át az OEP és a nyugdíjfolyósító honlapját...

Az EU joghoz javaslom esetleg ezt az oldalt:http://www.europarl.europa.eu/…playFtu.html?…, a jogeseteket pedig el kell olvasni...:)

Egyébként EU jogból van eladó könyvem, ha érdekel.

Reko_jogasz # 2016.10.24. 11:57

Értelmes és használható választ várok!

gerbera317 # 2016.10.23. 20:07

Szerintem ne készülj semmiből. Simán bemész és közlöd a vizsgáztatóval, hogy nem bírod a tömény jogszabályokat. Majd pedig figyeld az arcát meg az indexedet.

Reko_jogasz # 2016.10.23. 19:55

Kedves szakvizsgazok!

Tudnátok nekem segíteni abban,h EU-ból és munkajogbol miből érdemes tanulni? Nem nagyon szeretem a tömény jsz.okat...Szóval van jó és hatályos könyv?

jogiszakvizsga2016 # 2016.10.19. 16:18

Kedves Szakvizsgázók!

A mai napon sikeres szakvizsgát tettem a C részből, ezért megválnék az alábbi könyvektől:

  1. Közigazgatási jog (Dialóg Campus Kiadó 2015) nincs kihúzva, 4.500,- Ft (eredeti ár:5.980,- Ft),
  2. Az Európai Unió joga Harmadik Kiadás (Novissima Kiadó), 3.500,- Ft (eredeti ár:4.500,- Ft)

A könyvek nincsenek kihúzva egyáltalán, érintetlenek.

3.Közigazgatási jog (Patrocínium Kiadó 2016) 3.500,- Ft (eredeti ár:4.300,- Ft).
Ez a könyv többségében ceruzával van kihúzva, az első kb 80 oldal tollal.

Budapesti, főként belvárosi átvételt vállalok.

Sok sikert mindenkinek!

kovilari # 2016.10.19. 07:33

Szziasztok!
Közös email cím jelszavát valaki meg tudná írni?
Előre is köszönöm!

hjerteknuser # 2016.10.17. 21:56

Sziasztok!

Régebbi, összegyűjott írásbeli kérdések elérhetőek valahonnan?

A közös gmailt néztem, ott nincs.

Ha valakinek van, segítene és elküldené a kitz@citromail.hu email címre?

Nagyon köszönöm :)

jogbela # 2016.10.06. 11:28

Az Eu menekültügyi politikája tételhez szerintem ennek a nagyvonalakban történő ismerete bőven elég lesz.

http://www.europarl.europa.eu/…playFtu.html?…

jogiszakvizsga2016 # 2016.10.04. 21:07

Kedves Fórumozók!

Munkajogból írásbelin milyen feladatokra lehet számítani mostanság?

Szóbelin milyen kérdéseket kaptatok a C részből?

Köszönök minden választ!