Örökségről való lemondás


teprah # 2012.12.29. 16:13

Üdv!
Szeretnék némi segítséget kérni, mert beszéltem ugyan egy ügyvéddel, de nem nagyon volt világos a mondókája.
Szeretnék lemondani édesanyám után mindenféle örökösödésről. Ezt még életében megtehetem, vagy csak halálakor(ami remélem nagyon soká lesz még), illetve halála után, közjegyző előtt? Mert nekem az ügyvéd annyit kérdezett vissza, ha most mondok le, akkor kinek a javára akarok? Senki javára nem akarok, csak nem szeretnék úgy menni majd a közjegyzőhöz, hogy örököltem. Elnézést, nem vagyok jártas ebben, nem tudom, hogy megy ez. Hogy ott, akkor, előtte, vagy szólnom kell neki előre a hagyatéki előtt, hogy kösz de nem akarok semmit. Tehát a lényeg, nem akarok örökölni semmit-senki javára, és nem szeretnék meglepetést majd akkor. Tehát biztosra szeretnék menni, már most.
Köszönöm a választ!

gyurmagep # 2012.12.28. 14:33

Üdv! Bori vagyok! A kérdésem az volna,hogy ajándékozási szerződéssel három testvérből kettő kizárható-e az örökségből egy testvér javára? várom mielőbbi válaszát köszönettel Bori.

ObudaFan # 2012.10.17. 18:29

Csak annak nem sok értelme van.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.17. 13:35

Olyat, aki elfogadja ingyen, nem lehet túl nehéz találni. :)

ObudaFan # 2012.10.17. 11:54

Nem utasíthatod vissza utólag az öröklést.

bobita62 # 2012.10.17. 11:43

Kedves Kovács Béla Sándor Úr.
Az lenne a kérdésem. szüleim meghaltak, örököltünk testvéremmel egy ingatlant, ahol a szülők kezesek voltak, az ingatlan hitellel terhelt.
Közjegyzői hagyatékin nem sikerült megállapodni a dolgokon, a testvérem semmiben sem partner, az ingatlant a nyilatkozatunk alapján 1/2.-1/2 részben örököltük.
Nekem a ház nem kell, eddig sem kellett.testvérem sem kiadni, sem eladni nem akarja.
Lemondhatok-e az örökségről utólag? ma voltunk közjegyzőnél.
Testvérem mindent elvitt a házból, ami értéket képezett.

Köszönöm válaszát.

Filctoll # 2011.10.16. 08:33

Köszi,Kbs !

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.16. 07:47

Kiküldik neki, aláírja, visszaküldi.
Mit akarsz a közjegyzőtől, meg a hagyatéki tárgyalástól?
Miért kellene végrendelettel kizárni azt, aki lemondott az örökségről?

De egyébként is mindenre válaszolt a törvényhely, amelyet ObudaFan idézett.

Filctoll # 2011.10.16. 07:42

Köszönöm a választ !
Igen,él még az örökhagyó,de beleegyezik a lemondásba .
Maradt még kérdésem:
1. A lemondó nem tud visszatérni Mo.- ra ,meghatalmazással lehetséges-e a dolog ? 2. Ki lehet a meghatalmazott ,és ki nem ? Gondolom,külföldön is közjegyző előtt kell a nyilatkozatot tenni. 3. Kell-e hivatalos fordítás angolból ?
4.A közjegyző munkadíja a költség ?Esetleg van más is?
5.A jelenlegi jogszabályok szerint mi történik,ha a lemondó egyszerűen csak nem jelenik meg a hagyatéki tárgyaláson?
Az ő része az államra száll vagy automatikusan a többi örökösre ?
6.Esetleg az örökhagyó végrendeletben teljesen kizárhatja-e az örökségből ?

Előre is köszönöm :Filctoll

ObudaFan # 2011.10.15. 07:35

Az örökhagyó életében:

Ptk. 603. § (1) Aki törvényes öröklésre jogosult, az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben egészben vagy részben lemondhat az öröklésről.

(2) A lemondást a szerződési akarat hiánya vagy fogyatékossága miatt ugyanúgy lehet megtámadni, mint a végrendeletet.

604. § (1) A lemondás csak akkor hat ki a lemondó leszármazóira, ha a megállapodás így szól, vagy ha az a kötelesrészt elérő kielégítés fejében történt.

(2) A meghatározott személy javára való lemondás kétség esetében csak arra az esetre szól, ha e meghatározott személy az örökhagyó után örököl. Az örökhagyó leszármazójának lemondása kétség esetében csak a többi leszármazó javára szolgál.

605. § (1) Az öröklésről való lemondás - ellenkező megállapodás hiányában - a kötelesrészről való lemondást is jelenti. A kötelesrészről való lemondás azonban nem jelent lemondást arról, ami a lemondóra más öröklési jogcímen hárul.

(2) A lemondás ellenkező megállapodás hiányában kiterjed arra is, amivel a lemondó hányada utóbb másnak kiesése következtében növekszik, úgyszintén arra a vagyonra, amelyet az örökhagyó a lemondás után szerzett, kivéve ha a szerzés az örökhagyó vagyonában olyan rendkívüli növekedést idézett elő, amelynek ismeretében a lemondó nyilatkozatát nem tette volna meg.

Az örökhagyó halála után:

Ptk. 674. § (1) Az örökös az öröklés megnyílta után az örökséget visszautasíthatja. Az államot mint törvényes örököst az örökség visszautasításának joga nem illeti meg.

(2) Az örökös külön is visszautasíthatja

a)

  1. a mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezés, felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését, ha nem foglalkozik hivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel.

(3) A feltételhez vagy időhöz kötött, a megszorítással tett, valamint a meg nem engedett részleges visszautasítás érvénytelen.

675. § (1) Ha az örökös az öröklés megnyílta után a visszautasítás jogáról kifejezetten vagy hallgatólag lemondott, az örökséget többé nem utasíthatja vissza.

(2) A visszautasítás jogáról való lemondás a hagyatéki eljárásra illetékes közjegyzőnél tett bejelentéssel történik.

(3) A visszautasítás jogáról való lemondásnak kell tekinteni az örökség olyan birtokba vételét vagy a hagyatékra vonatkozó egyéb olyan cselekményt is, amelyből az örökösnek az örökség elfogadására irányuló kétségtelen akarata tűnik ki. Lemondásnak minősül az is, ha az örökös a közjegyző által bármely érdekelt kérelmére kitűzött határidő alatt nem tesz az örökséget visszautasító nyilatkozatot.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.15. 07:24

Él még az örökhagyó?

Filctoll # 2011.10.15. 03:55

Sziasztok!
Hogyan és hol történik az öröklésről való hivatalos lemondás? Ki,kik,milyen iratok és mennyi pénz szükséges hozzá? Úgy elintézhető-e,hogy a lemondó jelenleg külföldön van ,
így személyesen nem tud megjelenni . A választ előre is köszönöm !

mucogi # 2011.10.11. 07:39

Sziasztok!
Én márciusban mondtam le az anyai örökségről,voltam ügyvédnél is,aki azt mondta,vonjuk be a lemondó nyilatkozatba az én leszármazóimat is,hogy ők se örökölhessék a tartozást,meg hát semmit!
Hozzáteszem anyával sosem volt felhőtlen a kapcsolatunk, 14 évem ment rá,mire aláírta a papírt!De sikerült!

C a s a b l a n c a # 2011.10.11. 06:13

Ha lemond az örökségről, akkor nem, nem kell fizetnie semmit és nem is kap semmit, ugyebár...

pazs # 2011.10.10. 16:26

Mármint kinek? :)
Ha valaki visszautasítja az örökséget, akkor nem örököl ingatlant sem, így a tartozást sem kell kifizetni.

nyar1981 # 2011.10.10. 15:56

Sziasztok!

Ha valaki lemond az örökségéről, akkor ki kell-e fizetni a hiteltartozást, amely az örökölt ingatlanon van? Előre is köszönöm a választ!!:)