Birtokvédelem


Philippos # 2023.09.27. 12:21

megnéztem a helyi HÉSZ -t ebben az övezetben a kialakithato telek legkisebb területe: 10.000nm

Philippos # 2023.09.27. 12:06

ez jó ötlet. Köszönöm.Tudhatta, tudnia kellett, csak nem foglalkozott vele. ezt az irányt lenyomozom.

átnézem a hészt-is.

osztap # 2023.09.27. 11:55

Philippos,

A telekméretnél a HÉSZ szerint kialakítható legkisebb telekméret számít, nem a beépíthető legkisebb.

Ellenben lehet igényed az eladóddal szemben, ha az elbirtoklás már az ő tulajdonlása alatt bekövetkezett, és erre (vagy legalábbis ennek veszélyére) nem hívta fel a figyelmed. Hiszen mindenki csak azt adhatja el, ami az övé. Márpedig a elbirtoklással a tulajdonszerzés a 15 év leteltekor a törvény erejénél fogva megtörténik, nem pedig a földhivatali bejegyzéskor történik meg (ellentétben az adásvétellel).

Esetleg volt menthető oka az eladódnak, ami miatt nem tudta tulajdonosi jogosítványait gyakorolni? Pl. örökölte, de évekig nem tudott róla, aztán póthagyatéki eljárás után jegyezték be a tulajdonjogát?

Philippos # 2023.09.27. 11:30

a beépíthető külterületi minimum 1 hektár. Szerőképes igen.
Bármiben is egyeztek meg, erről engem mint vevőt nem tájékoztattak. Elég renezetlenek voltak errefelé a birtokviszonyok mindig is. ez olyan mostoha gyerek környék.

osztap # 2023.09.27. 11:20

Philippos,

Mit mond a helyi építési szabályzat a legkisebb telekméretről abban az övezetben?
Szerintem az általános telekalakítási szabályokat kellene alkalmazni, nem pedig az osztatlan közös tulajdon megszüntetésének az általad idézett törvény szerinti szabályait - az egy speciális eset, ami lehet szigorúbb.

Egyébként szerzőképes a szomszédod? Pl. ha nem földműves, ezzel a területtel meghaladná az 1 hektárat a tulajdonában levő föld?

És biztos, hogy nem jött létre - legalább szóban, vagy ráutaló magatartással - valamilyen használati megállapodás a Te jogelődöd meg az ő jogelődje között? Hiszen az azért elég feltűnő, hogy egy kerítéssel lekerítenek valakinek 200 m2-t a telkéből...

Philippos # 2023.09.27. 10:13

Közben alakult a képlet. A PTK 5.46 -ra hivatkoznak ami a jogutódlás az elbirtoklásban és ez meg is áll, így meg van a 15 év. Viszont az 5.47 az elbirtoklás kizártsága közbeszólhat hivatkozva a 2020. évi LXXI. törvény -re (a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról): Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése eredményeként kialakításra kerülő ingatlan – ide nem értve az ingatlanok megközelítésére szolgáló utat – nem lehet szőlő, kert, gyümölcsös, nádas művelési ág esetén 3000 m2-nél, szántó, rét, legelő, erdő és fásított terület művelési ág esetén 10 000 m2-nél kisebb területnagyságú.

Az érintett területem szántó (már jelenleg is kevesebb mint 10.000nm, mivel a a 2020 előtti szabályok alapján lett kialakítva). Vagyis, hiába lehetne jogszerű az elbirtoklás ptk alapján, ha birtokotosztani nem lehet.

Erről mit gondoltok?

Majordomus # 2023.09.24. 20:05

Fogadd meg osztap tanácsát. Add be a keresetlevelet. Lehet hogy elég lesz az ijesztés a kompromisszumra.

Ha nem,és beleáll a perbe akkor még mindig ráérsz ügyvédet fogadni.

Karkera # 2023.09.24. 10:20

Majordomus, drbjozsef
Kösz a tippeket.
Ez nem jogi probléma, ez orvosi, mentálhigiéniai probléma.
Sajnos igen.

drbjozsef # 2023.09.24. 07:35

Philippos,

Akkor írd bele ezt is a tértis felszólításba : ha nem tesz semmit, pert indítasz, és az után kompromisszumra, és a pertől elállásra csak akkor leszel hajlandó, ha a költségeidet is kifizeti.
Végülis ezzel te nem kockáztatsz igazán, hiszen ha megnyered a pert, akkor a perköltségeket - az ügyvédedet is - neki kell megfizetnie.

Philippos # 2023.09.24. 06:57

köszönöm a segítséget!

osztap # 2023.09.24. 06:00

Philippos,

Itt a keresetlevél nyomtatvány, a végén apró betűvel a kitöltési útmutató, ami szerintem jól használható. Kérdés az, hogy hajlandó vagy-e ezzel szöszölni, utánaolvasni a polgári perrendtartásban, felkutatni régebbi bírósági határozatokat, stb. vagy fizetsz 250 ezret az ügyvédnek, hogy megcsinálja helyetted. Nyilván ő többet is tesz (képvisel majd a tárgyaláson, van tapasztalata, stb.), de az első lépés a keresetlevél megírása. Ha ez nem a Te asztalod, akkor keress ügyvédet. Te tudod.
https://birosag.hu/…setlevel-pdf

Philippos # 2023.09.23. 21:00

Jelenleg a pszciho hadviselés szakaszban van az ügy hiába ajánlottam kompromisszumot. Kivárásra játszik. Elbirtoklást tervezget vagy a fene tudja. Ha ügyvéddel adok be keresetet az negyed milla - ha ezután, terítve a lapokat mégis elfogadja a kompromisszumot (ami nekem egyéb okból jobb lenne) nem lesz per és buktam a pénzt. Ezért gondoltam, hogy magam adom be.

Majordomus # 2023.09.23. 19:14

Ha bizonyitani tudod az igazadat,fogadj ügyvédet,a végén úgyis a vesztes fizeti.

drbjozsef # 2023.09.23. 18:50

Mit gondoltok,mennyire orosz rulett belemenni egy ilyen perbe a magam erejéből?

Érdekes kérdés.
Ha biztos vagy az igazadban, és bizonyítható is, akkor miért lenne orosz rulett?
Magad ereje? Mindenki a maga erejéből pereskedik. Általában.
Ha úgy érted, ügyvéd nélkül, hát az sem egy jó kérdés. Nélküle nehezebb, olcsóbb, vele könnyebb, drágább.

Egyébként én a per előtt egy tértis levélben felszólítanám határidővel a kerítés elbontására, és a birtoksértés megszüntetésére, ennek elmaradására a per indításának kitételével. Mondjuk 15 nap. Aztán ha nem válaszol, nem teszi meg ez alatt (kézhezvételtől), akkor indíthatsz pert.

Philippos # 2023.09.23. 18:16

Sziasztok,

Most tudtam meg, hogy pert a magyarorszag.hu -ról ügyfélkapuval is indíthatok.

Az egyik szomszédom, évek óta (de még nincs meg a 15 év) lekerítve tart egy több min 200nm -es területet a telkemből. Még nincs egy éve, hogy az enyém, így mentem a jegyzőhöz birtokvédelemért, persze elhajtott. Rendőrség is tehetetlen határozat hiányában. A szomszéd nem enged be földmérőt. Róka fogta csuka... marad a bíróság.

Úgy tudom az elbirtoklást csak keresettel gátolhatom meg (sima levelezés nem elég). Maga az ügy nem bonyolult, jól látszik a helyrajzi térképen, az ekozmu.e-epites.hu EOV kordinátákkal is egyértelműen beazonosítható.

Mit gondoltok,mennyire orosz rulett belemenni egy ilyen perbe a magam erejéből?

Majordomus # 2023.09.22. 19:16

Minden elzárás után egy törött kulcs a lakás zárbetétjében????

drbjozsef # 2023.09.22. 04:44

Karkera,

Háromszor, négyszer figyelmeztetni, utoljára már komoran és fenyegetően.
Utána én mégis inkább a nem szalonképes megoldást javaslom.
Ha a közösség egyetért a megrendszabályozásban, akkor nem lesz gond, hiszen lesz elég alibi mindenkinek.

Ez nem olyan probléma, amit a jog eszközeivel meg fogtok tudni oldani.
Mit tervezel, majd feljelented meg pereskedsz? Évekig? Egy elzárásért, amit hetente kétszer közben megtesz? Minden héten indítasz két pert?
Ez nem jogi probléma, ez orvosi, mentálhigiéniai probléma.
Ha a szép szó nem használ, csak az erő marad.

Majordomus # 2023.09.21. 20:10

Csak óvatosan a Gdpr miatt!

Karkera # 2023.09.21. 19:56

Értem, köszönöm.
Sajnos biológiai térfigyelő nincsen. Akkor marad a kamera, meg a lakat.
Üdv.

Majordomus # 2023.09.21. 19:40

Kamera a garázstérben ideiglenesen.
Lehet biológiai térfigyelő kamera is (Boriska néni a földszinten).
.
A főelzárónál is lehet lakatot alkalmazni a pinceajtón...

Bizonyiték nélkül nem mentek semmire.

Karkera # 2023.09.21. 15:55

Tisztelt Fórum!

Van valami ötlet mit lehetne tenni?
10 lakásos társasházban, az egyik tulaj évek óta megkeseríti a többiek életét a sunyi húzásaival. (Nem részletezem a hátterét, hosszú lenne.)
Az egyik szórakozása, hogy lekapcsolja a garázsok biztosítékát a lépcsőházi közös biztosítékszekrényben, így aki éppen hazajön nem tud beállni, mert nem nyílik a garázskapu, előtte vissza kell kapcsolni kézzel. Biztos ő az, mert már rajta is kapták többször. Volt feljelentés is emiatt, de a rendőrségen visszadobták, nem indult eljárás.
Most pár hete újabb szintre emelte a sunyiskodást. Az idősebb lakók, akik otthon vannak napközben, telefonáltak hogy nincs víz, kiderült, hogy el van zárva a ház főelzárója a pincében. Egyelőre nincs bizonyíték, hogy ki tehette, de van sejtésünk.
A kérdésem, hogy ez nem meríti ki a szabálysértés, vagy birtokháborítás tényállását? (Tudom, bizonyíték nélkül nem megyünk semmire, kell valami kézzelfogható, hogy ki teszi.)
Nem szalonképes megoldásra lenne ötletem, de inkább valami hivatalos megoldásra gondolnék.

Köszönöm

Majordomus # 2023.08.30. 19:04

tlaci
Városban élsz?

Birtokos # 2023.08.30. 16:01

Majordomus

OK

Majordomus # 2023.08.26. 18:46

Majd mesélj mire jutottál?

Birtokos # 2023.08.25. 12:47

Majordomus

Köszönöm a tanácsokat!

Elküldtem a felszólító levelet.

Üdv.