engedély nélküli építkezés


Majordomus # 2024.01.26. 20:23

A bővítés igen,de az átalakitás nem.

nanemaaa # 2024.01.29. 10:40

Hol látsz te itt átalakítást? :O

Majordomus # 2024.01.29. 20:16

Itt!

"egyszintes faház fedett teraszának a tetejét szeretnénk átalakítani napozóterasszá"

drbjozsef # 2024.01.30. 05:41

nanemaaa,

Én szeretném a tyúkólat „átalakítani” kastéllyá. Ugye, ahhoz sem kell építési engedély?

nanemaaa # 2024.01.30. 09:02

drb...

OTÉK 1. számú melléklet:
8. * Átalakítás: meglévő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség alaprajzi elrendezésének vagy külső megjelenésének, megváltoztatása érdekében végzett, az építmény térfogatát nem növelő építési tevékenység.

312/2012. (XI.8.) Korm.r. 1. számú melléklet:
Építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek

1. Építmény átalakítása, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, kivéve zártsorú vagy ikres beépítésű építmény esetén, ha e tevékenységek a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét is érintik.

Magyarán, ha beleférsz a tyúkólba egy kastéllyal, hát megteheted. ;) Bár e rendeltetés megváltoztatásához a települési önkormányzat részéről a településképi bejelentés tudomásulvétele is kelleni fog. ;)

De hisz mindezt magadtól is tudtad, vagy tudhattad volna. ;)

nanemaaa # 2024.01.30. 09:10

MD
egyszintes faház fedett teraszának a tetejét szeretnénk átalakítani napozóterasszá (csigalépcsővel elérhető, korláttal körülvett kvázi "lapostető" lenne)

Ha mást nem is nézünk, de épülne plusz egy csigalépcső, ami alapból bővítésnek minősül, vagy minősülhet. Arról most ne szóljon a fáma, hogy egy hasznos teherre nem tervezett előtető szerkezet önmagában nem alkalmas tetőterasznak. Magyarán el kell bontani, és helyette egy megfelelő állékonyságú és teherbírású lapostető (terasz) épülne.
De nem bánom, bíztasd engedély nélküli építésre a kérdezőt, de adj neki egy kötelezvényt, hogy a bírságot magadra vállalod. Vagy a bontás költségeit, ha ezáltal szabálytalanná válna az épület. ;)

Majordomus # 2024.01.30. 20:06

Én nem bíztatom,csak szerintem ehhez nem kell építési engedély.

Persze ez csak az én véleményem.

nanemaaa # 2024.01.31. 13:14

Mivel több esélyes a megoldás, így jobban járunk mi is, a kérdező is, ha hagyatkozik a hatóságra. Elvégre az ő dolga, hogy hogyan ítéli meg a kérdést. ;)

Majordomus # 2024.01.31. 20:33

Igy van. Egyetértünk.

recece # 2024.08.20. 06:01

Üdv! Van egy 1550m2 zártkerti telkem 3%beépíthetőség azon egy gazdasági épület 45m2 ha azt kibővítem engedély nélkül 70m2 -re és átalakítom lakóházzá, számíthatok valami büntetésre 11 év után? Persze ha feljelent valaki vagy észreveszi a hatóság...
köszönöm!

Szomorú örökös # 2024.08.20. 06:19

recece

ha azt kibővítem engedély nélkül 70m2 -re és átalakítom lakóházzá, számíthatok valami büntetésre 11 év után?
Persze ha feljelent valaki vagy észreveszi a hatóság...

Vissza fogják veled állíttatni az eredeti állapotot. Rosszabb esetben még akár bírságot is kaphatsz.
És hogy észreveszi-e a hatóság? Szinte biztosra veszem, hogy lesz egy rosszakaród, aki bejelenti.
Ha szabálytalanul építed, akkor még jó esetben fennmaradásit se kapsz rá, eladni úgy meg végképp nem fogod tudni.

recece # 2024.08.20. 06:37

Az lemaradt,hogy a jelenlegi épület fel van tüntetve és a tulajdoni lapon Kivett zártkerti művelés alól kivett terület és gazdasági épület szerepel és van címe is.

Szomorú örökös # 2024.08.20. 06:43

recece

Az lemaradt,hogy a jelenlegi épület fel van tüntetve
és a tulajdoni lapon Kivett zártkerti művelés alól kivett terület
és gazdasági épület szerepel és van címe is.

Tök mindegy, hogy jelenleg mi van a tulajdoni lapon és mi van feltüntetve, mert amire készülsz, már nem az lesz később.

recece # 2024.08.20. 06:47

Szomorú örökös
Itt a szomszédos telkeken sorra nőnek az engedély nélküli építkezésekből a házak és a kutya se foglakozik velük,pedig építési tilalom alatt van a terület! Szomszéd szerint ha van rajta épület és fel van tüntetve azt csinál amit akar, valahogy még házszámot is intézett rá!

Szomorú örökös # 2024.08.20. 07:01

recece

Itt a szomszédos telkeken sorra nőnek az engedély nélküli építkezésekből a házak
és a kutya se foglakozik velük,pedig építési tilalom alatt van a terület!

A gyakorlat nem feltétlenül azonos a joggal. Te a jogi hátterét kérdezted, az pedig nem azonos az ott kialakult gyakorlattal.
Itt nálunk is van egy olyan terület, hogy nagyon sokan túlépítették a telküket, aztán jött a feketeleves pár év múlva.

Szomszéd szerint ha van rajta épület és fel van tüntetve azt csinál amit akar, valahogy még házszámot is intézett rá!
Gondolom ki is fizeti a szomszéd a bírságot helyetted, ha mégsem így történne...

efi99 # 2024.08.20. 14:06

recece
"ha azt kibővítem engedély nélkül 70m2 -re és átalakítom lakóházzá, számíthatok valami büntetésre 11 év után"
Elszóltad magad. Nem kibővíted, hanem 11 éve kibővítetted...

Szomorú örökös # 2024.08.20. 16:12

efi99

Elszóltad magad. Nem kibővíted, hanem 11 éve kibővítetted...

Szerintem most akarja inkább. És kérdezi hogy mi lehet belőle, ha nem jelenti fel valamelyik szomszéd. De szerintem neki bőven elég, ha a hatóság észreveszi. Nem mindig kell hozzá bejelentés.

Majordomus # 2024.08.20. 19:50

De szonte minden esetben történik "bejelentés". Rossz szomszédság török átok.

efi99 # 2024.08.21. 12:01

Szomorú örökös
De miért pont 11 év múlva? MI lesz akkor?

recece # 2024.08.21. 19:24

efi99 "Elszóltam magam" ezt a kretén dumát :( szeretem ezt a rosszindulatú okoskodást . Csak ,hogy nyugodtan aludj a szomszédról van szó bár értelmezni látom nem sikerült az általam írottakat... 11 éve vette meg a disznólat amit azóta folyamatosan bővítget 11 éve flexxel,kalapál,betonoz ,bont épít. Idáig leszartam ,de már tényleg elég lett a zajongásból ! A Környéken az enyém az egyetlen házszámos tanya ,de úgy építkeznek mintha muszály lenne...meg mintha lehetne :) Szóval én leszek az a gyökér aki feljelenti.

Szomorú örökös # 2024.08.22. 04:10

recece

11 éve vette meg a disznólat amit azóta folyamatosan bővítget 11 éve flexxel,kalapál,betonoz ,bont épít. Idáig leszartam ,de már tényleg elég lett a zajongásból !.....Szóval én leszek az a gyökér aki feljelenti.

11 év után nem sokra mégy vele...