ingatlanszerzési illeték


aszinak # 2010.03.10. 21:02

Itv. 26. § (9) bekezdésének utolsó mondata: A kedvezmény igénybevételéről, valamint a kedvezményre jogosító feltételek fennállásáról a szerző félnek az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia.

Érdemes minél előbb beadni, hogy már a fizetési meghagyásban figyelembe vegyék a kedvezményt, és ne külön eljárásban döntsenek róla.

vpi123 # 2010.03.11. 06:38

Köszönöm a válaszokat! Akkor megyek is intézni. Csak azt nem tudom, hogy hová, :( mert nem veszik föl a telefont az Apeh-nál. Az automata meg nem válaszol a kérdésemre :( Mégegyszer köszönöm.

szandi666 # 2010.03.25. 11:52

T. Fórumozók!

Fiam (18 éves) 6 millió forint értékű lakást vásárol (első lakás). Férjemnek és nekem haszonélvezeti jog lesz rajta, ami 8-as szorzóval 2.400.000,-Ft. Ezt levonva a lakás vételi árából, a fiam (figyelembe véve az őt megillető max. 40 ezer forintos kedvezményt) 36.000,-Ft illeték megfizetésére lesz köteles. Eddig értem.

Ami viszont homályos előttem: Ha a férjemnek és nekem összesen 2.400.000,-Ft után kell illetéket fizetnünk (2%), akkor az elvileg 48.000,-Ft lenne kettőnknek, ezzel szemben az illetékkalkulátor 100.800,-Ft.-ot mutat. Mit ütöttem be rosszul, vgy mit értek félre?

Köszönettel:
Andi

Sergio # 2010.03.30. 16:07

Sziasztok!
Most veszünk lakást, még a bank nem is utalt az eladónak, de már az Apeh kiküldte a csekket az illetékről… 300.000 Ft. Azt mondták, hogy kell írni egy kérelmet, ha részletfizetést kérünk. Van vmi hivatalos forma, hogy minek kell benne szerepelni? Elengedést is kérhetünk, vagy csak részletet?
Vagy mindkettőt? Sajnos nagyon járatlan vagyok ilyen ügyekben. Szóval a kérdésem az lenne, hogy minek kell szerepelni ebben a kérelemben. És van vmi szabály, hogy max hány hónap részletfizetést kérhetünk? Első lakáshoz jutó 35 év alattiak vagyunk. Erre nem jár vmi kedvezmény?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Apacs66 # 2010.04.01. 08:43

Tisztelt Jogi Fórum!

Feleségemmel vásárolni szeretnénk egy külterületi,1000 négyzetméteres hétvégi telket,melyen egy 20 négyzetméteres téglaház áll,melléképülettel,gyümölcsfákkal.A vételár 3.500.000 Ft.Mennyi illetéket kell fizetnünk a vásárlás után?Mire kell figyelni a tulajdoni lapon?Szerepelnie kell a tulajdoni lapon a hétvégi háznak (nem lakóingatlan)?Ha nem szerepel a hétvégi ház a tulajdoni lapon,milyen kockázattal jár a vásárlás?Kötelezhet-e a Hatóság,Önkormányzat akár bírság fizetésre(jogtalan építés miatt),bontásra,stb...?

Üdvözlettel: Csaba.

bazsi97 # 2010.04.04. 19:25

Tisztelt Forum!
Kérdésem az alábbi lenne , volt egy házam melyet eladtam, s az érékeből , plussz hitel vettem egy lakást, de egy éven belül ezt a lakást szeretném elcserélni.
Mennyi adót kell ez a vétel után fizetnem ?
Köszönöm:)

Petrus081 # 2010.04.18. 09:25

Sziasztok!

Mi 2009. Novemberében vettünk egy lakást. Kérelmünkre az egész kiszabott illetéket elengedték, sőt még a 2200 Ft. eljárási díjat is. Lényeg, hogy a kérelemben szereplő jövedelem megegyezzen az SZJA bevallásban szereplővel. Mi a kiskorú gyermekre és a lakáshitelre hivatkoztunk. Az is fontos, hogy hihető összeg legyen az amiből a család él levonva a rezsi és hitelköltségeket levonva az összjövedelemből. Nekünk 3 főre 80. 000. Ft. marad. Úgy tudom idén, mivel kisebb az illeték már nem ilyen engedékenyek, ezért nem volt érdemes várni szerintem a lakásvásárlással.

rob3rt # 2010.04.21. 07:56

Segítségüket kérném! Ha vállalkozóval építtetek kulcsrakészre házat, kell utána illetéket fizetnem? Vagyoni értékű jog keletkezik ilyenkor? Nem tudom értelmezni a tv. szövegét... Előre is köszönöm!

haspokk # 2010.04.21. 20:36

Szép estét!

Segítséget kérnék.

Párom(nem feleségem, csak élettársam) eladta a lakását 7.300.000.-ért.

Most kívánunk venni egy nagyobbat 12.000.000.-ért, de a párom fia nevére íratnánk, aki nagykorú. Használt lakás. A fiúnak ez lenne az első lakás a nevén.

Mindketten fele-fele arányban haszonélvezeti jogot szeretnénk bejegyeztetni a lakásra, 40-illetve 45 évesek vagyunk.

Kérdésem:-Összesen mennyi illetéket kell fizetnünk?

Köszönettel előre is.

V.R

GAndi # 2010.04.22. 14:33

Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban:
Külterületi ingatlant vásároltunk, melynek illetéke:10%. Az APEH intézményéhez kérelmet nyújtottunk be (illeték csökkentésére ill. részletfizetésre). Ezt elbírálták elsőfokon, ahol kedvezményt kaptunk az illetékből. Mivel ezt sem tudtuk volna megfizetni, újbóli kérelmet írtunk, melynek következményeként (felsőfokon úgy döntöttek, hogy nem szabályosan jártak el, mivel nem vették figyelembe, h az illeték megfizettetése veszélyeztetné a család megélhetését) megsemmisítették az elsőfokú határozatot és újbóli eljárás indult. Itt szintén ugyan azon adatokat megadtuk az űrlapon, ennek ellenére másodszorra teljesen elutasítottak mindenfajta kérelmet és a teljes összeg készpénzben történő megfizetésére köteleznek. Nem értem, ha hoztak már egyszer egy döntést, hogy adnak részletfizetést és csökkentik az illeték mértékét, akkor az elsőfokú határozat megsemmisítése után joga van az APEH-nak egy teljesen más (abszolút elutasító, kedvezőtlenebb döntést az előzőnél) döntést hozni? Nagyon várom válaszukat, melyet előre is köszönök.

yuri # 2010.04.22. 18:07

Kedves Rob3ert!

Ha a te tulajdonodban lévő földre építtetsz vállalkozóval, akkor nem kell illetéket fizetned az elkészült épület után.
Ha magától a vállalkozótól veszed az ingatlant, akkor kell.

yuri # 2010.04.22. 18:38

Kedves V.R!

Az illeték összege (ingatlanátruházás plusz haszonélvezetek) 400e Ft lesz.
Első lakásszerző kedvezményt csak 8 M Ft alatti lakásokra lehet alkalmazni

bandita1974 # 2010.04.26. 05:54

Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban!
2007-ben vásároltam ingatlanomat 12 M Ft.-ért. Banki hitelből, ami jelen pillanatban 14m Ft.-nál tart. Ha az idén eladnám a házamat 18M Ft-ért mennyi adót kellene fizetnem, ha ebből az összegből visszafizetem a banki hitelt, kifizetem a közüzemi tartozásokat (kb. félmillió forint)és a maradék 3,5M Ft.-ból veszek egy házat valahol?Köszönöm előre is a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.26. 08:09

A 6 millió forint (az eltelt három év miatti szorzóval módosítva) lesz az szja alapja. Azok a kiadások, amelyeket sorolsz, nem csökkentik.

Ndi75 # 2010.05.03. 14:47

Tanácsra lenne szükségem sürgősen,ha tud valaki kérem segítsen mi tévő legyek.
2009 évvégi lakás vásárlás kapcsán 488.000.-os illeték került kiszabásra a részemre.Kérelmet ítram a megadott formanyomtatvánnyal miszerint egyedül nevelem kiskorú gyermekemet ésa válság kapcsán a bevételeim is jelentősen csökkentek.A jelenlegi jövedelmem kevesebb mint a kiadásaim!Ezt élből elutasították hogy valamit biztos eltagadok.Olyan hihetetlen ez most?családi segítséggel oldom csak meg a havi kiadásaimat.szóval fellebbezhetek közel 20000.-ért.
Van valakinek tapasztalata,hogy érdemes -e vagy csak kuka ez az összeg is?
Ha nem tudom kifizetni mennyi idő után terhelik a lakásra vagy vonják a béremből?

evaeva # 2010.05.03. 17:26

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben:

2006. 04. 07-én ajándékozási szerződéssel a nevemre került egy építési telek, melyre - beépítés esetén - 4 évre szóló feltételes illetékmentességet kaptam.

Mivel úgy alakult a pénzügyi helyzetem, hogy beépíteni nem tudtam, kaptam egy határozatot, melyben 630.000,- Ft illeték és 334.000,- Ft késedelmi pótlék fizetésére köteleznek.

A telek beépítésére nem volt pénzem, de a mellette lévő területen 3,5 millió Ft kölcsönnel felújítottam egy házat, hogy valahol lakni tudjak.

Kérdésem lenne, hogy milyen lehetőségem van az illeték és a késedelmi pótlék elengedésére, részletfizetésre, ill. számít-e ebben az esetben valamelyest a kölcsönből fedezett házfelújítás, melynek havi törlesztőrészlete 30.000,- Ft.

Ha a majdnem 1.000.000,- Ft-os összeget ki kell fizetnem, a megélhetésem veszélybe kerül.

Előre is köszönöm a választ.

monalisa1 # 2010.05.03. 21:20

Mivel most már van hol laknod, az évekkel ezelőtt ajándékba kapott építési telket próbáld eladni és az árából az apeh tartozást rendezni - sajna a késedelmi kamat az ketyeg jelenleg is.

Azért javaslom a telek mielőbbi eladását mert az adótartozás miatt jelzálog vagy kényszerárverezés lehetséges.

"Lisa"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.05.03. 21:29

Meg lehet próbálni kérelmezni az illeték mérséklését és/vagy elengedését - kivételes méltányosságból., a részletfizetés megadása a valószínűbb. Egyidejüleg kérni, hogy ezen kérelem elbírálásáig a kamatmentességet külön engedélyezzék.

A szomszéd telken lévő ház felújítása a 3,5 M Ft-ból (= nagyrészt hitelből) és sok saját kétkezi munkával még valahogy összejött a lakhatás, DE az ajándékba kapott telken az új ház építéséhez legalább 15-20 M Ft kellett volna - ehhez nem volt meg a képesség.

monalisa1 # 2010.05.03. 21:31

Arra figyel hogy a 30 nap határidőből ki ne fuss, mert különben bármennyire is alapos indoklású egy kérelem, kénytelenek hivatalból elutasítani.

balintfiu # 2010.05.04. 06:39

Tisztelt Szakertők,

tavaly (2009 jul kozepen) vasaroltunk a felesegemmel egy csaladi hazat 20MFt-ert.
Az illetek fizetesi ertesitot nemreg kaptuk meg, melyben nagyobb osszeg szerepel mint azt mi szamitottuk:

1. az illeteket a tavaly torveny szerint szamitottak.
Helyes-e ez?
Megj: az adasvetel 2009 juliusi keletzesu es az atadas 2009 szeptemberben tortent.

2. a 20MFt-bol kulon szamoltak 375ezer Ft ertekben garazst, amire az erteseites szerint 10% az illetek.
A problemam az hogy a garazs a lakoingatlan resze (ugy ertem nem kulon epuletben van)
Jogos-e az APEH reszerol ebben az esetben, hogy erre kulon illeteket szamolnak?

Elore is koszonom valaszukat.

Tisztelettel

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.04. 07:24

Igen; igen. (Mondjuk, azt mi nem tudhatjuk, hogy a garázs értéke tényleg annyi-e, amennyi, de a megosztás jogszerű.)

evaeva # 2010.05.04. 12:54

Monalisa! Köszi a választ!

monalisa1 # 2010.05.04. 19:36

Szívesen, egyben járj eredménnyel.

ml.

Adel77 # 2010.05.05. 09:01

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

Elég kacifántos ügybe keveredtünk a párommal,kérlek segítsetek eligazodni.
Röviden a helyzet:
Párom a testvérével csereszerződést kötött 3 db ingatlanról.
Testvér nevén volt egy öröklakás,amit a csereszerződésben 12mFt értéken határoztunk meg.
Párom ennek fejében lemondott egy fél házról 7mFt értékben,egy balatoni telekrészről 2 mFt értékben és még adott a testvérének 3 mFt készpénzt.
Az Apeh szerint az öröklakás értéke 15,5 mFt.
Kérdésem az lenne,hogy milyen összeg után és mennyi illetéket kell majd fizetnünk?
Az számít-e valamit,hogy a balatoni telekrész és a fél családi ház amiről a párom lemondott tavalyi örökségből származik?
Előre is köszönöm szépen a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.05. 09:05

Mindkét félnek meg kell fizetnie a visszterhes vagyonszerzés illetékét az értékkülönbözet után.