Végkielégítés


ObudaFan # 2010.11.15. 15:00

Jelenleg az a koncepció, hogy lesz összeghatár, de a holnap elfogadandó alkotmánymódosítás értelmében az is visszaható hatállyal csökkenthető lesz bármikor 5 éven belül.

CsHAndi # 2010.11.15. 14:13

Ha jól tudom van valami összeghatár is, amiről beszélnek, talán 2 millió Ft?
Nem milliókról van szó, a havi bruttó bér 170.000 Ft, Éves jutalom nincs, szóval a legjobb esetben is 4 havi végkielégítésről beszélünk, ami kb. 680 000 Ft.

nandy # 2010.11.15. 13:41

Nem biztos, hogy jobb lenne, ha másképp neveznétek a gyereket. A tv. nem azt írja, hogy a végkielégítések után kell fizetni x% adót, hanem hogy a munkaviszony megszűnésével összefüggésben kapott teljes összeg után, és ebből mentesíti a szabadságmegváltást, ledolgozott felmentési időt sb...

CsHAndi # 2010.11.15. 09:47

Köszönöm szépen a válaszod,
akkor lehet, hogy mégis jobb lenne a közös megegyezés, és ebben valahogy kitérni erre a dologra, csak nem végkielégítésnek neveznék, jól gondolom?
Segítenél értelmezni a Mt.86/B (1, mit is jelent hétköznapi, érthető nyelven?
Köszi

ObudaFan # 2010.11.13. 10:09

Jár, 4 havi munkabér. Más kérdés, hogy nem kell-e majd a 98%-át leadózni. Ha a mostani szabályok szerint nem is, akkor majd esetleg egy 5 éven belül elfogadott, visszaható hatályú törvénymódosítással. A kormánypártok jelenlegi, minden európai normával szembemenő alkotmánymódosítása ugyanis éppen arról szól, hogy 5 évre visszamenőlegesen minden közpénzből szerzett jövedelem megadóztatható.

CsHAndi # 2010.11.12. 16:43

Kedves Fórumozók,

Sógorom 1998-2008.12.31-ig az önkormányzat városgazdálkodásának részlegében dolgozott, nem volt sem közalkalmazott, sem köztisztviselő, sima munkatörvénykönyves volt. Jött a változás, a képviselő testület úgy döntött, hogy Kft-vé kell alakulni, a munkaviszonya így 2008.12.31-vel megszűnt a Mt.86/B (1) bekezdés szerint szűnt meg. A kft tovább alkalmazta, 2009.01.01-től.
Most ismét változást értünk meg, a munkáltató közös megegyezéses munkaviszony megszüntetését szerette volna aláíratni, a sógorom természetesen nem írta alá. Kérdésem, hogy jár-e neki végkielégítés? Ha jár akkor az összesen 12 év munkaviszony után?
Előre is köszönöm a válaszotokat

Mazsolaéstádé # 2010.11.12. 13:58

Közalkalmazottként dolgozom, 21 éve. Előrehozott öregségi nyugdíjba szeretnék menni, össz. munkaévem 43 év, 59 éves vagyok. Érdekelne, hogy jár-e végkielégítés? A választ előre is köszönöm.

Mazsolaéstádé

Veci # 2010.11.10. 10:42

Péter

Ha jogtalannak, vagy megtévesztőnek találtad a felmondást, vagy erőszakkal íratták alá veled, és azt igazolni is tudod, akkor csak ez esetben tudnál "megtévesztési" indokkal jogorvoslatot kezdeményezni. Ezek az események tanúk nélkül szoktak zajlani, de egyébként többnyire nem is vállalja manapság sok ember a tanú szerepét, mert félti a munkahelyét, a megélhetését.
Ha nem bizonyítható megtévesztésről, "erőszakról" van szó, akkor nem sok az esély.
A közös megegyezés esetén, azt kaphatod, amiben "közösen megegyeztetek".
Egy munkajogban járatos jogász sokat tudna segíteni neked.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.11.10. 10:34

Péter
A helyzet az, hogy valami indokot csak mondott a munkáltató. Ha valami negatív ok miatt közölte, hogy közös megegyézéssel szünteti meg a munkaviszonyod, akkor még a rendkívüli felmondástól ez a "méltányosabb" megoldás. Így regisztrálhatsz azonnal a Munkaügyi Központban.


Üdvözlettel Veci

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.10. 10:33

Ott is felvetette.

nandy # 2010.11.10. 10:29

Ezt a kérdést a "közös megegyezés" aláírása előtt kellett volna feltenni, így utólag már nem sok lehetőség maradt... mondhatni: semmi.

Pityor # 2010.11.10. 09:34

Üdvözlök mindenkit !

Felvilágosítást szeretnék kérni azzal kapcsolatban,hogy hó végén a munkáltatóm a munkaidő lejárta után közölte,hogy itt vannak a papírjaim és közös megegyezéssel lényegében ki vagyok rúgva. Ez hirtelen nagyon letaglózott,de aláírtam a papírokat.

1999.08 óta dolgoztam ott,10év után gondolom járna végkielégítés kb 3havi,de nem kaptam :(

Mit tudok most tenni,ebben kérném segítségüket ?

Köszönettel: Péter

Juli # 2003.07.07. 13:17

Köszönöm a segítségedet!

Lili01 # 2003.07.01. 15:31

Kedves Juli!

Ha a nyugdíjba menni kívánó hölgy betöltötte az 57. életévét és 20 évnél több munkajogviszonnyal rendelkezik, sem felmondani nem kell neki sem véglkielégítést nem kell fizetni, legfeljebb egy összegű jutalmat a nyugdíjbavonulásakkor. A nyugdíjba helyezési igénybejelntést a lakhelye szerint Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságnál kell kérelmezni a munkaviszony időtartamának és az életkor igazolása mellett.

Üdvözlettel:

lili

Juli írta - 2003.06.26 13:53
Hölgy dolgozónk 38 éves munkaviszonnyal rendelkezik,57. életévét 2004 januárban tölti be, nyugdíjba szeretne menni, ezt milyen módon teheti, a munkáltatónak kell felmondania, illetve a dolgozónak, végkielégítést kell-e neki fizetni? Előre is köszönöm a segítséget!


Lili

Juli # 2003.06.26. 11:53

Hölgy dolgozónk 38 éves munkaviszonnyal rendelkezik,57. életévét 2004 januárban tölti be, nyugdíjba szeretne menni, ezt milyen módon teheti, a munkáltatónak kell felmondania, illetve a dolgozónak, végkielégítést kell-e neki fizetni? Előre is köszönöm a segítséget!

teno # 2003.06.25. 13:18

Végkielégítés ügyben szeretnék segítéget kérni:1994.11.01 óta dolgozom a jelenlegi munkáltatómnál.1999.07.15-től szülési szabadságon vagyok, most várjuk a harmadik babát.Időközben 2003.áprilisában munkáltatóm ellen elindult a felszámolási eljárás, ami még folyamatban van. Munkaviszonyom csak a felszámolási eljárás végén szűnik meg, pillanatnyilag a felszámoló gyakorolja a munkáltatói jogokat.Jogosult vagyok a végkielégítésre, csak a mértékével nem vagyok tisztában. Szeretném megkérdezni, hogy  
1.9 év után hány havi végkielégítés   jár?
2.ennek mi az alapja?
3.a gyes évei alatt felhalmozódott szabadság + a két gyermek után járó pótszabadság kifizettethető-e, ez hány napot jelent ? / jelenleg 28 éves vagyok/
Gyors válaszát előre is köszönöm  


teno

the big cat # 2003.04.09. 12:09

Azt még hozzátenném, hogy csúnyán átejtettek, mert így olcsón és könynen megszabadultak tőled. A jog nem ismeretére pedig nem hivatkozhatsz.

Legyen tanulság ez másoknak, hogy csak akkor írjon alá valamit, ha előbb tájékozódott, hogy mit is ír alá. A munkáltató soha senkitől nem kérheti, hogy azonnal írjon alá bármit a munakviszonyával kapcsolatban, ha ezt teszi, és esetleges nemleges válasz esetére valamivel fenyegetőzik is, akkor pedig jogsértést követ el.

Kenderice # 2003.04.08. 23:50

Sajnos, csak azt kaphatod meg, ami a közös megegyezéses papíron szerepel! Ha nem szerepel rajta semmi, akkor azt kell mondjam, hogy nem jár végkielégítés, sem egyéb juttatás!

bmc # 2003.04.08. 21:13

Pár kérdéssel fordulnék önökhöz:

A következő helyzetbe kerültem:Közel 10 éves munkaviszony után minden előzetes indok nélkül elbocsájtottak az állásomból!Mégpedig oly módon,hogy elémraktak egy már előre megírt felmondólevelet melyen a munkaviszony felbontása közös megegyezéssel indoklás szerepelt,amit aláírtam!Tudni szeretném hogy ezek után számíthatok e még végkielégítésre,vagy valami juttatásra?!
Segítségüket előre is köszönöm!
Üdvözlettel:

  • A-

  • bmc-
Pisák Zsolt # 2003.02.07. 08:30

Köszönöm


boki

Franciska # 2003.02.06. 17:31
  1. A jogszeruen kifizetett végkielégítést nem lehet 'visszafizettetni'. Az elozo munkahely egyébként sem tudhat arról, hogy te mikor és hol álltál újra munkába. Ha az elozo munkahely már lezárta a munkaviszonyodat, vagy felmentett a munkavégzés alól (felmondási ido még telik ugyan, de nem kell már bejárni), akkor szabadon elhelyezkedhetsz.
  2. Nem érzem egész pontosan, milyen járulékra gondolsz. A végkielégítésbol ugyanúgy kell mindent vonni, mint a munkabérből.
Pisák Zsolt # 2003.02.06. 10:39

A végkielégítéssel kapcsolatban lenne két kérdésem:

  1. Van-e a munkavállalónak valamilyen kötelezettsége, ha miután megkapta a végkielégítést, utána rögtön munkába áll más munkáltatónál (pl. visszafizetés,...)
  2. Kell-e vonni munkavállalói járulékot a végkielégítésből.

Előre is köszönöm


boki

RiPPeR # 2003.01.03. 08:53

Koszonom szepen a segitseget!
(Bocs, de latom gond van az ekezetekkel, igy inkabb kihagyom... :)


  • = RiPPeR =-
Franciska # 2003.01.02. 12:19

Ripper,
végkielégítés két esetben jár kötelezően: munkáltatói rendes felmondás, illetve a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén (és ha a szükséges feltételek fennállnak pl. nem vagy nyugdíjas stb.)

Közös megegyezés esetén nem jár, csak adható, tehát az 1. pont esetében csak akkor kapsz, ha ez benne van a közös megegyezésben. A 2. pont esetén jár a végkielégítés, ha a cégednek nincs jogutóda. Ha a 3. pont szerint átmész az új helyre, végkielégítést szintén csak akkor kapsz kötelezően, ha neked mondanak fel rendes felmondással.

Ha az anyacég át akar venni, akkor ne csak a közös megegyezést, hanem az új munkaszerződést is - egyszerre mindkettőt - tegyék eléd.

RiPPeR # 2002.12.18. 07:18

Lenne pár kérdésem:

A cég ahol dolgoztam hamarosan megszűnik, mert az anyacégünk beolvasztja a tevékenységünket minket pedig megszűntet. Szeretne minket átvenni, és ezéert elénktettek egy munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel szüvegű papírt.

Arra lennék kíváncsi, hogy vajon megkapom akkor is a végkielégítést ha 1. ezt a papírt aláírom az új munkaszerződést pedig nem
2. nem írok alá semmit, hanem megvárom amíg a cég megszűnik
3. aláírom az új munkaszerződést majd pedig később kilépek (az új szerződésben az előző cégnél eltöltött időt beszámítják)

Köszönöm a segítséget!


  • = RiPPeR =-