Örökösödési illeték nagynéni - unokahúg esetében


B.Szilvia # 2024.08.22. 10:09

Üdvözletem!

Amennyiben egy elhunytnak már elhunytak a szülei, elhunyt az egyetlen testvére, nincs gyermeke, akkor az elhunyt testvér egyetlen élő gyermeke lesz ugye az egyedüli örökös. Ilyen esetben kell-e az öröklés után illetéket fizetni? A testvér gyermeke egyenes/oldalági rokonnak számít?

Köszönettel:
B.Szilvia

drbjozsef # 2024.08.22. 10:41

B.Szilvia,

Igen, ő lesz az örökös.
Esetleg annyival : „az elhunyt testvér egyetlen élő gyermeke” lesz az örökös, ha ennek az "élő" gyermeknek a testvére(i) (a szövegkörnyezetből, hogy "élő"), akik elhunyt(ak), azoknak sincsen leszármazóik.

Igen, kell illetéket fizetni, lakásingatlanra 9%, minden másra 18%. Az unokahúg nem egyenesági rokona az elhunytnak.

B.Szilvia # 2024.08.22. 10:48

Köszönöm szépen a segítséget.

Felmerült viszont egy újabb kérdés. És akkor eggyel konkrétabb leszek. Én vagyok az unokahúg. Elhunyt édesanyámnak (aki helyett öröklök) nincs másik gyermeke, de nekem apai ágon van féltestvérem. Ő szerepel örökösként elhunyt édesanyám testvére után?

drbjozsef # 2024.08.22. 12:17

B.Szilvia,

Nem.
Az apai féltestvéred nem vérrokona édesanyádnak - így természetesen az ő testvérének sem -, ő szóba sem jön, mint örökös.
Ti a közös édesapátok után örököltök (örököltetek) közösen, hiszen ő mindkettőtök vérrokona.

B.Szilvia # 2024.08.22. 12:28

Köszönöm a segítségét!