orokolt ingatlan eladasa utani adozas


stonelady # 2024.08.22. 09:33

Udvozletem a tagoknak.
2023 juliusaban szereztem ingatlant ajandekozas utjan (egyenesagiak ajandekozasa ugy tudom, illetekmentes). Idei evben valo eladas utan most mennyi a szemelyi jovedelemado, ha dragabb aron kel el az ingatlan, mint amennyi az ajandekozasi szerzodesben levo ar? Van-e ezen kivul valami mas koltseg, amire szamitanom kell? Az ugyvedin kivul persze.
Koszonom a valaszokat elore is.

stonelady # 2024.08.22. 09:35

Bocsanat, rossz a cimzese elobbi kerdesemnek. Tehat az ingatlant orokolte apukam, aki nekem ajandekozta, en pedig el szeretnem adni. Igy pontos a kerdes.

drbjozsef # 2024.08.22. 09:38

stonelady,

Illetékmentes ajándékozásnál teljesen mindegy, milyen összeg szerepel az ajándékozási szerződésbe. Hiszen abba bármit bele lehet írni.

A szabály az, hogy illetékmentes ajándékozás után értékesített ingatlannál, az eladási ár 25%-a után kell 15% adót fizetni. Más csökkentő tényező (ügyvéd, ingatlanközvetítő, hirdetés, etc) nem vonható le. És ebből még lejöhet az 5 éves sávos csökkenés, 5 év után adómentesen adható el.

Lásd : Szja tv. 62.§, esetedben a (2) rész "gb" bekezdése.
(Itt szerzési értéknek 75% van írva, de az ugyanaz, csak máshogy, mint amit fent írtam)

Egyszóval : esetedben a 2023-as szerzés miatt az eladási ár 3,75%-a lesz az szja.

drbjozsef # 2024.08.22. 09:40

Nem számít, hogy apukád hogyan szerezte, ha te adod el, csak az számít, te hogyan szerezted.

Nagy butaság volt neked ajándékoznia, mármint legalábbis adózási szempontból. Ha ő adja el, akkor valóban a hagyatéki végzésben szereplő érték lesz a szerzési érték, ha attól nem sokkal drágábban adta volna el, akkor kevés adót fizetett volna. Te most sokat fogsz.