adásvétel, vagy ajándékozás a gyermeknek..


stabi (törölt felhasználó) # 2011.01.24. 15:55

Elnézést! Jav.
Tiszteletem,
Édesanyám eléggé leépült. Keveri az időt. (Szerinte nem 36 hanem 25 éves vagyok és nem 1997 ben, hanem 5 éve költözött le vidékre).
Félő hogy anyámmal aláírattat a „sógorom“ egy eltartási szerződést.
Jelenleg rossza viszony.
Apám, nővérem, és én sem járunk le anyámhoz vidékre, ahol úgy is mondhatnám, hogy másik nővérem és a pasija „hagyta az évek során leépülni, és a folyamatos cirkusz miatt ember oda nem megy“.
Ráadásul anyámmal egy étkézláb mondatot nem lehet váltani.
Mit tegyek, hogy ne adjisten a végén ezzel a trükkel (tartási nyilatkozat) kisemmizzenek az ingatlanból, amin egyébként úgy 4 milliót érhet?
Nővérem már 1997ben elérte, hogy anyám úgy fizette ki 100% ban a lakást kp.val, hogy a nővérem pasija mint 1/4-rész tulajdonos került feltüntetésre az adv. szerződésben és a tuli lapon. Azaz a portáról simán ki tud minket hajtani!
Köszönöm.

stabi (törölt felhasználó) # 2011.01.24. 15:44

Tiszteletem,
Édesanyám elégggé leépült. keveri az időt. (Szerinte nem 36 hanem 25 éves vagyok és nem 1997 ben hanem 5 éve költözött le vidékre).

Félő hogy anyámmal aláírattat a "sogorom" egy tartási szezrődést.
Jelenleg rossza viszony. Apán, nővérem, és én sem járunk le anyámhoz vidékre, ahol úgy s mondhatnán, hogy másik nővérem és a pasija "hagyta az évek során leépülni, és a foylmatos cirusz miatt ember oda nem megy". Ráadásul anyámmal egy étkézlább mondatot nem lehet váltani.
Mit tegyek, hogyneaygisten a végén ezzel a trüllel (tartási nyialtkozat) kisemmizenek az ingatlanból, amin egyébként úgy 4 milliót érhet?
Növérem már 1997ben elérte, hog anyám úgy fizette ki 100% ban alakást kpval, hogy a növérem pasíta mint 1/4-rész tulajdonos került feltüntetésre az adv. szerződésben és a tuli lapon. Azaz a portáról simán ki tud minket hajtani!

Köszönöm.

monalisa1 # 2011.01.24. 15:21

Kata75

Az adóhivatal nem köteles elfogadni a felek által az okiratba írt összeget, azt jogában áll felülvizsgálni.

tplaci

Az illetékmentességnél azaz a "0" Ft illetékfizetésnél olcsóbb megoldás nincs.

Sz.Katus

Mivel az adásvételhez ügyvédre valószínűleg szükség lesz, a legjobb megoldást kiötleni hadd dolgozzon meg a pénzéért...

briell

A másik topicban is feltett egyező tartalmú kérdésre KBS már megválaszolt.

Amúgy ha az egyik tulajdonostárs nem egyezik bele az ingatlan(rész) eladásába akkor vagy él az elővásárlási jogával, vagy bírósághoz lehet fordulni a közös tulajdon megszüntetése végett.

A hitelt valószínűleg csak a saját tulajdonrészére kapta, ergo a jelzálog is csak arra vonatkozik.

monaLius
laikus hozzászóló

Kata75 # 2011.01.24. 14:39

Tisztelt Fórumozok!

Segítséget szeretnék kérni!
Ajándékba kaptam 1/2 ingatlanrészt, tavaly október végén, ha jól tudom akkor már illetékmentes volt az ajándékozás! A szerződésben feltüntettük az ingatlan értékét (9 millió).Levélben megkeresett az adóhivatal forgalmi értékmegállapító osztálya, hogy helyszíni szemlét rendeletek el.
A kérdésem, mivel én nem vagyok járatos nem tudom, hogy erre miért van szükség? Remélem nem azért mert az érték után vagy bármely más okból fizetnem kellene?
Miért van szükség erre a helyszíni szemlére?
A válaszokat előre is köszönöm!

Sz.Katus # 2011.01.19. 19:09

Ingatlan szeretnék eladni.
Egy házat 5 évvel ezelőtt vettünk a férjemmel közösen fele-fele arányban 41,5 MFt értékben.
Most ezt szeretnénk eladni, de nem kapunk többet, mint 40 M Ft-ot, ebből is /nem banki ismerősnek/ tartozást 2,5 M Ft-ot kell visszafizetnünk.
Két alternatíva merült fel, melyik előnyösebb a számunkra és milyen fizetési kötelezettségek merülnek fel, ezekben az esetben.. Úgy tudom jövedelemadó nincs mert 5 év utáni.

  1. Az eladás után szeretnénk kisebb lakást venni nekünk egyet és a fiam nevére egyet, aki nagykorú velünk él. A lakások értéke felújítandóan kb. kb.15, fiamé kb. 12 M Ft értékben, amit fel kívánunk újítani. Milyen fizetési kötelezettségeim vannak?
  2. Másik alternatíva, hogy mindhármunknak külön vennénk lakást kb.12 M Ft értékben. Lehet-e és milyen fizetési kötelezettség terhel. Esetleg fiamnak ajándékozási szerződéssel? Első lakása lenne.
  3. Harmadik alternatíva új építésű lakást nekünk kb. 15 M Ft értékben és fiamnak ajándékozási szerződéssel?

Segítségüket előre is köszönöm

briell # 2011.01.17. 15:51

Jónapot kívánok mindenkinek!
Szeretném megkérdezni, -mivel jogban nem vagyok jártas-, hogy az alábbi esetben hogy is állnak a jogviszonyok?
Anyósom és testvére (anyai rész után) fele arányban örökös egy ingatlanban. A másik fél a nevelőapjuk nevén van. Az özvegyi haszonélvezetet megkapta, ráíratták a testvérek. A házat így nem tudják eladni, mert az anyósomék nevelőapja, és annak ÉLETTÁRSA (tehát élettársi kapcsolat van közöttük) nem egyezik bele az eladásba. Kérdés, hogy a haszonélvezeti jogot az újbóli kapcsolat létesítésével ha csupán élettársi kapcsolatról van szó, akkor elvesztette e a nevelőapa?
(a nevelőapa nem házas, de van egy közös tizenéves gyermekük is)

Köszönöm a válaszukat, Szné H.Gabriella.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/32/25957#…

monalisa1 # 2011.01.16. 16:02

20-20 M forint vagyoni értékig az ajándékozás egyenesági rokonok közt illetékmentes. (Azért írtam hogy 2x20 M Ft-ig, mert a mamádtól is kapsz x értékű vagyonrészt és a papádtól is ugyanennyit, és a kettőt külön számolják.)

Az okirat megszövegezése bár készülhet akár "házilagosan" is, de annak földhivatali bejegyeztetéséhez már mindenképp szükséges ügyvéd közreműködése - és ha már fizetni kell az ügyvédnek akkor jobb tutira menni., ő nem fog elrontani semmit.

Az APEH-nek 30 napon belül meg kell küldeni az ajándékozási okirat másolatát, a dolog ekként lesz legalizálva. (Az ügyvéd ennek mikéntjét is tudni fogja majd.)

oro585 # 2011.01.16. 15:41

Tisztelt Szakértő!

Ezúton szeretnék érdeklődni az alábbi ügyletre vonatkozó érvényes jogszabályokról ill. eljárásról. Egy 2003-ban vásárolt (akkor 7,2 mft értékű) ingatlan esetében 2/6-od részben, gyermekként vagyok résztulajdonos, a fennmaradó 4/6-od részen szüleim egyenlő arányban osztoztak. Amennyiben szüleim szeretnék a nevemre iratni saját tulajdonrészüket, lehetőleg ajándékozás formájában, ellenszolgáltatás nélkül, akkor van-e erre lehetőség, ha igen, akkor adó- v. illetékfizetési kötelezettség van-e? Szükséges az ügyintézéshez ügyvéd közbenjárása, ha a felek egymás között megegyeznek és az adásvételi szerződést közösen fogalmazzák meg és írják alá?
Válaszukat előre is köszönöm!

monalisa1 # 2011.01.16. 14:53
monalisa1 # 2011.01.16. 14:51

kreta16

Fordulj ügyvédhez -ingatlan tulajdonának változása esetén mindenképp szükséges ez-, és ő majd megmondja, hogy jelen esetben az ajándékozás vagy az adásvétel a kedvezőbb megoldás. (A fizetendő illeték összege miatt nagy valószínűséggel az utóbbi lesz majd számodra a kedvezőbb.)

Addig is: http://www.complex.hu/illetekek.php

monaLius
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2011.01.16. 11:28

Lehet bárkinek ajándékozni, csak az ajándékozási illeték mértéke lesz elég magas.

kreta16 # 2011.01.15. 12:47

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő. Egy belterületi ingatlant (családi házat) akarok ajándékozni egy ismerősömnek, tehát nem hozzátartozóm (rokonom) az illető, ennek ellenére megtehetem? Melyik az a törvény amelyik kimondja, hogy bárkinek lehet ajándékozni, még akkor is, ha az nem rokon??? A szerződésbe bele kell foglalni, hogy közöttünk nem áll fenn rokoni kapcsolat? A földhivatal szempontjából ez fontos???

monalisa1 # 2011.01.05. 17:03

Figyu, ha a vevő a teljes vételárat direktből neked fizetné, akkor a testvéred utóbb hogyan "ajándékozhatná" a 35%-ot?!

Szóval fordulj bizalommal az ügyvédhez.

monalisa1 # 2011.01.05. 16:58

nemfogomfel

A lakás eladásának adásvételi szerződését bizonyára ügyvéd írja meg, ergo tessék hozzá fordulni - elvégre azért fizeted...

Én csak annyit, a tulajdoni arány alapján a testvérednek 35% jár a vételárból, azt a vevő őneki fizeti ki.

Azt hogy a testvéred utóbb milyen formában adja át neked ezen összeget, az kettőtök közti megállapodás szerint majd.

monaLuis
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2011.01.05. 16:42

Lucifer24

A vételár és az eladási ár különbözete az adóalap, melyből levonásba helyezendő az előző lakás adásvételekor fizetett ügyvédi költség valamint az átírási illeték. Az így visszamaradó összeg 25%-ának 30%-a fizetendő sávosan mint szja - 2011. évi eladáskor.

Az adóhivatal valószínűleg nem fog engedményt adni ill. méltányosságot alkalmazni egy eladott lakás és egy vásárolt lakás esetében is, tehát el kell dönteni melyiknél is kéritek majd.

Amikor majd megjön a fizetési meghagyás (= adófizetésre felszólítás), haladéktalanul tértis levélben kérni kell a mérséklést és/vagy elengedést, vagyis a méltányosságot. A levélben kérni kell hogy amíg ezen kérelemet külön elbírálják -eltarthat több hónapig is-, addik a kiszabott összegre a kamat ne ketyegjen.

Egy ingatlan adásvételénél ügyvédre szükség van, őt nyugodtan lehet kérdezni - elvégre azért fizeted.

monaLius
laikus hozzászóló

nemfogomfel # 2011.01.04. 19:08

isztelt Szakértők!

Testvéremmel 1/2-1/2 arányban közös lakásunkat eladjuk. A szülőknek haszonélvezet van a lakáson. Az eladott lakás vételára (az érintettek közös megegyezése alapján)teljes egészében engem illet. Adás-vételi szerz.tervezet szerint a vételár teljes egészét az én egyszámlámra utalja a vevő, de a tervezetben meg van osztva, hogy a tulajdonosokat 35-35% a haszonélvezőket a vételár 30%-a illeti. A szüleim azt szeretnék, ha a vételár teljes összege az én különvagyonomat képezné, mivel a lakást még házasságkötésem előtt a szüleim vásárolták. Segítségüket kérem, - milyen formában lehet lebonyolítani, hogy megússzuk az illeték fizetést.
  • Amennyiben a haszonélvezetről ingyenesen mondanak le a szülők akkor az ajándéknak minősül és ill.fizetés köteles?
vagy a haszonélvezet megváltás fejében az adás-vétel alapján szülőknek fizetni és azt az összeget ajándékozás címen utalják át nekem - utalás esetén nem ill.köteles?)
  • testvérem a ráeső vételárat milyen jogcímen adja át ( amit tulajdonképpen már az én egyszámlámra utaltak a vevők)- ajándék??
Mit lehet itt tenni?? Várom szíves válaszukat. Előre is köszönöm
Lucifer24 # 2011.01.03. 17:41

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz:
2007-ben vásárolt lakásomat szeretném idén eladni. Ha az eladási árnál nagyobb összegben vásárolok rögtön egy uj ingatlant, akkor is kell szja-t fizetnem utána? Ha igen, csökkenthetö-e az adó valamivel vagy elengedik-e méltányosságbol? Én ugyanis munkanélküli vagyok, a férjem keresetéböl élünk 4-en és az uj lakáshoz amit venni szeretnénk még hitelt is kell felvennünk.
Nagyon köszönöm a választ!
Boldog Uj Évet mindenkinek!

Tisztelettel

monalisa1 # 2011.01.03. 15:53

Na, milyen ajándékozás lenne az amikor egy rakat hitelt is a kedves megajándékozott nyakába zúdítanának?! Ami pedig egy esetleges adásvételt illeti, a hitelfelvételhez nem hiszem hogy a gyermek hitelképes lenne. Te is nyögöd a lakáshitel felét...

Valamit valahogy nagyon rosszul gondoltok.

Menj be a bankba és kérd hogy tájékoztassanak a lehetőségekről, ha vannak egyáltalán.

julia77 # 2011.01.02. 23:02

Monalisa,

Ezzel azt mondod, hogy a tehermentes részt tudja csak ajándékozni a szülő,a többit azaz a banknak kifizetendő tartozásrészét a lakásnak pedig adás-vétellel tudja csak a gyermek megvenni azaz kifizetni újabb hitelből a bankot?

monalisa1 # 2011.01.02. 10:23

julia77

Mivel az ügylethez ügyvédre szükség lesz, a legjobb tanácsot tőle kaphatod, ergo dolgozzon meg a pénzéért.

monalisa1 # 2011.01.02. 10:16

Az eggyel lentebbi választ belyo13-nak írtam.

monalisa1 # 2011.01.02. 10:15

julia77

A szülő ajándékoz, onnantól mossa kezeit. A fiatalok ne akarjanak mindent "megúszni", örüljenek ha a lakáshitelt megkapják...

monaLuis
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2011.01.02. 10:07

Jogában áll "fillérekért" megválni az őt illető vagyoni értőktől - ez magánügy. Az illetéket a tényleges érték alapján szabják majd ki.

Konzultálj ügyvéddel, elmondva az elképzelést.

belyo13 # 2011.01.02. 08:17

Az egyetlen gond az, hogy a hitelt 2 éve vettük fel. Az elszámolás szerint még mindig 6 millió forint hitel terheli az ingatlant. Egyedül sajnos nem tudnék felvenni annyit, hogy ki tudjam fizetni a fele részt neki..

Ezért beszéltünk arról, hogy olyan értékben veszem meg tőle, amennyit közösen kifizettünk az elmúlt két év alatt.

Csak a gikszer az, hogy nem tudok új adóstársat bevonni, így ő nem kerülne ki a hitelkötelemből. Ami persze neki sem megoldás, és nekem sem:(

Az ajándékozásról is beszéltünk, de akkor szintén nem kerülne ki a hitelből...

Napok óta latolgatjuk a lehetőségeket, de akár hogyis nézzük nem marad sajnos más, ami neki is jó lenne.

julia77 # 2011.01.01. 19:13

Adott egy ingatlan,amit a szülő gyermekének ajándékozna,de hitel van még rajta.A hitelt a gyermek és annak házastársa kifizetné, egy részét saját erőből nagyobb részét hitelből.

Mi a jobb? Ha a szülő a teljes ingatlant ajándékozza, így megúszva az illetéket,mivel egyenesági ajándékozás illetékmentes, de így a gyermek és társa csak szabad felhasználású hitelt kapna.

Vagy a tehermentes rész ajándékozódik a gyermeknek a terhelt rész egy része önerőből kifizetve (ez is ajándékozva lenne) a fent maradó pedig adás-vétellel kerülne át fele-fele arányban a gyermekre és házastársára.Így keletkezne 40 000 Ft illeték az adás-vétel miatt tudtommal, viszont így kapna lakáshitelt a rosszabb kamatozású szabad felhasználású helyett.