lakás adás vételi illeték


Gabicsek # 2012.07.08. 18:08

NAV majd küldi a fizetési meghagyást, nem fogja elfelejteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.08. 13:40

Sürgős a fizetés? Egyébként az önkormányzatnak semmi köze az illetékügyekhez.

kata32 (törölt felhasználó) # 2012.07.08. 12:35

Szeretnék tanácsot kérni. Májusban történt meg lakásvásárlásunk. 50%-50 % édesanyám és én. Viszont még mindig nem érkezett meg semmilyen értesítés az illeték fizetési kötelezettségünkről.
Mi a teendő? Várjunk vagy járjak utána az illetékes Önkormányzatnál? Amúgy Budapesti ingatlanról lenne szó? Vagy Budapesten kb. ennyi az átfutási idő és ne izguljak? Köszönöm a válaszokat.

jfrngn # 2010.06.30. 12:08

Tisztelt Fórumozók,
tanácsot kérnék az alábbi ügyben:
feleségemmel április közepén 50%-50% részben lakást vettünk, az illetékfizetési leveleket (ugye két külön levél, két csekkel) CSAK az ügyvédünk (régi) címére küldte meg az APEH, de mivel onnan már azóta elköltözött, így ő is 1 hónap késéssel kapta meg azokat, de azonal visszaküldte az APEHnek, hogy a mi címünkre küldjék ki újra hivatalosan. Ehelyett megint visszaküldték neki, hogy ez így rendben van, és most postázta át nekünk ajánlva, hogy nyoma legyen. Így a kirótt illetékről értesítést csak júni 29-én kaptuk meg hivatalosan. A 15 nap fellebbezési határidő rég lejárt.(kérvényezni is akartunk, stb.)
Kérdéseim:
Az APEH miért nem küldte ki nekünk (is), miért csak az ügyvédnek? Joga van ehhez az APEHnek, hogy csak az ügyvédnek küldi?

Előre is köszönet!

Tomax # 2007.11.06. 14:20

Úgy legyen! Köszönöm szépen. :-)

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.11.06. 14:08

ahogy KBS kolléga kijavította tévedésemet, a saját rész után sem fizet Szja-t, mivel a szerzéstől számítva 15 év után adta el.
Illetéket 800e után fizet 2%-ot, ami 16e forint

Tomax # 2007.11.06. 14:03

Üdvözletem!

Köszönöm a gyors választ.
Az öröklés utáni illeték tiszta,
de a vételi illeték és az eladási szja
nem. Kérlek egyértelmüsíteni szíveskedjetek
a számok nyelvén, mert csekély értelemmel
vagyok megáldva. :-)

Előre is köszönöm: K. Györgyi

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.11.06. 13:45

:-) ja télleg

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.06. 13:33

'82 az jóval túl van a 15 éven. De lehet, hogy most is elszámoltam. :)

woodslave (törölt felhasználó) # 2007.11.06. 13:20

hagyatéknál általában az önk, ad ki adó- és értékbizonyítványt. Az öröklési illetéket az után az érték után fizeti. Ez 5.4 után 2.5 %. 135e
Illetéket a két lakás értékének különbözete után fizet. Vissza kell igényelni, vagy fellebbezzni kell ha még nem fizette be.
A saját része után fizetendő szja-hoz tudni kéne mennyiért szerezte, de akkor is a különbözet 90% után fizeti a 25% adót.
Az örökölt után nem fizet, mert azt a felet 4.05 m -ért adta el, jövedelem nem volt

Tomax # 2007.11.06. 12:25

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget kérek!
Van egy kedves ismerősöm, akinek édesanyja
elhalálozott idén nyáron.
Az ismerősöm 50%-ban tulajdonos volt az ingatlanban 1982 óta.
A másik 50%-ot most örökölte meg
Az értékbecslő beköltözhetően 5,4M ft-ra, lakottan 3,8M-ra
értékelte fel (látatlanban) ez utóbbi 1/2 ingatlanrészt.
De a lakás lelakott, ezért az egészet
8,1M-ért adta el a múlt héten, amely összeg előlegéből
vett egy lakást az ősz elején 7,3M ft-ért.
A 7,3M ft-os lakásra kijött az illeték. 260e ft!
Kérdéseim: Mennyi az öröklési illeték?
Mennyi illetéket vagy SZJA-t kell fizetnie az eladás után?
Igénybe lehet-e venni kedvezményt?

Köszönettel: K. Györgyi

monalisa1 # 2007.10.24. 17:59

A nagypapa adja oda a pénzt közvetlenül az unokának - erről készülhet "jegyzőkönyv" -, legyen megvéve a lakás a kisfiú nevére, és fele haszonélvezet a nagypapának, a másik fele a te nevedre bejegyezve az adásvételi szerződésben.

Így a nagypapa is kap valamit, meg te is felügyelheted a lakást a gyerkőc nagykorúságáig, sőt a fél haszonélvezeted alapján részben azon túl is.

Ingatlan vásárlásához ügyvéd közreműködése elengedhetetlenül szükséges.

Mível kiskorú lesz a vásárló, helyette/nevében te írsz majd alá az okmányokon mint tv. képviselő.

Vélem ezzel elkerülhető az egyik-másik öröklési illeték megfizetésének dolga majd.

A lakásvásárlási illeték pedig ahogy kbs alant írta: jogszabály szerint.

Amikor majd az adóhivatal kiszabja a fizetendő illetéket, a kiskorú tulajdonosra tekintettel - lévén nincs saját jövedelme - lehet kérni fizetési halasztást, melyet legfeljebb 20 éves koráig engedélyezhetnek. Vagy helyette megfizeted az illetéket, nevében kérve részletfizetésre lehetőséget - max 3 év. (Ebben az esetben a késedelmes fizetés miatt nincs késedelmi kamat.)

SzRobert # 2007.10.24. 08:20

Köszönöm a választ.

A vagyonosodási vizsgálatra tekintettel,
akkor kell írnunk egy "jegyzőkönyvet",
ami tartalmazza, hogy édesapámtól,
a lakásvásárlásomhoz kaptam 10 Ft-ot, vissza-nem-téritendőként?

köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.17. 07:24

Vásárlás miatt nem kell jövedelemadót fizetni. Az illeték alapja, mértéke, fizetésének határideje meg nem opcionális.

(Csak mellesleg: az ilyen ajándékozásból egy későbbi esetleges vagyonosodási vizsgálatban komoly gondok lehetnek.)

SzRobert # 2007.10.17. 06:47

Édesapám lakást vásárolna,
de idős kora (öröklés) miatt a nevemre, tehát én venném. Adózás szempontjából felmerül a kiskorú fiam nevére vétel is.

Kaphatnék segítséget, illeték és adózás szempontjából milyen alternatívák vannak?

köszöntettel

nacsa # 2007.10.15. 15:29

sziasztok!

szeretnék kérni 1 kis segítséget.... válásom után a vagyonmegosztást adásvételi szerződéssel intéztük el. az 50% tulajdonrészemet 7 mFt ért adtam el a volt feleségemnek. vettem most 8 mFt-ért 1 lakást, az illetéket ennek ellenére a teljes vételár alapján szabták ki rám.... nem jól tudom, hogy ha eladás is történik 1 éven belül akkor az illetéket a kettő különbözete után kell megfizetni? vagy ha csak tulajdonrészt adok el akkor ez nem igaz?
előre is köszönöm a segítséget!

üdv,
csaba

mama t. # 2007.10.09. 22:28

Koszonom a valaszotokat
mama T

Dr. M. Tóth Zoltán (törölt felhasználó) # 2007.10.09. 11:48

Süpek

Ahogy kbs kiszámolta úgy a jó, tehát az összesen 980 ezer forint a fizetendő összeg csak az arányokra nem figyeltek. Inkább arra kellene figyelni, hogy nincs e lehetőség illetékalap kedvezmény igénybevételére. ez akkor jár ha egy éven belül eladtatok akkor csak a különbözet után kell illetéket fizetni.

üdv.

www.adojogasz.hu

Süpek # 2007.10.08. 21:16

Igen, külön vagyonból fizetjük az összeget, de nem is ez számít. Valamit nem jól írhattam, mert a párom része 7 millió, az enyém 12 millió. Akárhogy számolom, a 7 mill.-nak a 2%-a 140.000 - amennyiben 2%-kal kell számolni- a 12 millának a 6%-a pedig 720.000. Összeadva ez csak 860.000. és nem 980 ezer. Így azért egy kicsit másképp hangzik nem? Ezért kérdeztem, hogy így már fellebezhetek?

Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.07. 21:56

4 milliónak a 2%-a 80 ezer, 15 milliónan a 6 %-a 900 ezer. Az összesen 980 ezer. Az arányokra viszont nem figyeltek, azt elrontották, Kérésre minden bizonnyal kijavítják. Ha ez nektek számít.
Mind a ketten különvagyonból fizettetek?

Süpek # 2007.10.07. 21:42

Sziasztok!

Kérdésem a következő lenne. Vettünk egy házat 19 millió Ft-ért a párommal 1/3-2/3 arányban. Most kaptunk az Illetékhivataltól csekket és úgy gondolom, hogy itt valami nem stimmel. A papíron az szerepelt, hogy 2 millió felett 2%, 7,5 millió felett pedig 6%-ot kell fizetnünk. Amit nem értek, hogy mind a ketten 490.000 Ft-os csekket kaptunk. Akárhogy számolom, sehogy nem jön ki ez az összeg, azaz a 980.000 Ft. Főleg azt nem értem, hogy a párom 1/3 része az durván 7 millió, akkor hogy jött ki neki is 490.000? Még ha fele-fele arányban vettük volna, akkor sem jön ki ez az összeg. Érdekelne a véleményetek.
Előre is köszönöm!

monalisa1 # 2007.10.07. 16:49

A vételát és az eladási ár különbözete után 25% jövedelemadót kell fizetni.

Ugyanakkor azt már nem tudom, hogy ha a vételárat időközben kivitted az országból - és mint írod nincs szándékodban visszatérni - akkor az adófizetési kötelezettség dolga hogy is van...

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.07. 15:16

Ha nem is volt bejelentett lakóhelyed, akkor meg se szűnhet. Ha viszont volt, akkor az csak kijelentéssel szűnhet meg.

mama t. # 2007.10.07. 14:39

Kedves KBS
koszonom a valaszod.
jaj en azt hittem, hogyha eladom az ingatlanom es kulfoldre koltozok (magyarorszagon sehova nem jelentkeztem be, hogy akarmilyen levelemet erre es erre a cimre kuldjek) akkor ez azt jelenti, hogy nincs bejentett lakcimem :)
Na de ezt csak en gondoltam igy, ugy latszik :)
Az ingatlant 2002-2003 korul vettem.

Koszonettel
mama T

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.07. 12:59

Hogy adózni kell-e, az attól függ, mikor szerezted az ingatlant. Valószínűleg nem szűnt meg az állandó lakóhelyed, nem megy az csak úgy magától.