Üdvözletem!
Két gyermekem közösen bérelt egy lakást 2 éve. Most a második év végével a lejáró szerződést nem hosszabbították meg, az elköltözés mellett döntöttek.
A lejárat napjáig a lakásból minden holmijukat elvitték, a lakásból kiköltöztek.
Amikor beköltöztek írtak szerződést, amely rögzítette a kaució összegét: 240.000 Ft. A szerződésben szerepel egy sor, miszerint a kaució akkor jár vissza, ha a lakást eredeti állapotában adják vissza. A gyerekeim szerint ez így történt, a tulajdonos szerint nem. Különböző okokra hivatkozva a 240.000 forintból csak 50.000 forintot hajlandó visszaadni. Egy dologban értenek egyet: egy szék karfáját tönkretették, az azért levont 15.000 forintos kárt elismerik. Azonban az összes többi csak kifogás, miért akar a tulajdonos kevesebbet fizetni. Pl. szerinte a fal néhány helyen nincs olyan állapotban mint beköltözéskor és szükség van 2-3 négyzetméternyi javító festésre. Erre ő 100.000 forintos költséget állapított meg. A gyerekeim vállalták, hogy egy megbeszélt napon ezt és az egyéb takarítást amit a tulajdonos beárazott, végrehajtják, hogy visszakapják a kaució közel teljes összegét. Amikor a megbeszélt napon délben megjelentek, a tulajdonos nem engedte be őket az ő által "követelt" munkák elvégzésére arra való hivatkozással, hogy nem reggel jelentek meg. (Erről korábban nem esett szó egyébként, hány órakor érkeznek.)
Mit lehet tenni annak érdekében, hogy a kauciót (legalábbis nagy részét) a tulajdonostól megkapják?
Hová lehet segítségért fordulni ebben az ügyben?
Egy rendőrségi feljelentés (jegyzőkönyv felvétele) járható út ebben az esetben?
Ha csak ügyvéden keresztül járható út létezik, utólag az ügyvédi költséget be lehet hajtani a bérbeadó lakástulajdonoson?
(Ha nem, akkor könnyen előfordulhat, hogy a hús többe kerül mint a leves.)