Miért jelentené automatikusan garancia elvesztését a "rootolás" ?
Android szoftverek módosítása
Saját tulajdonban álló eszközön, GPL forráskódú rendszer futtatása (eredeti formában, vagy akár módosítva) mitől lenne a "számítástechnikai rendszer védelmét szolgáló intézkedés megsértése" ?
Egyáltalán mi közöd van hozzá, mit futtat a saját "számítástechnikai rendszerén"?
A GPL kódot azzal a feltétellel terjesztheted, hogy az forráskód formában is szabadon hozzáférhető, módosítható és terjeszthető marad. Ha ez számodra nem megfelelő, ne használd. Fejleszthetsz saját operációs rendszert magadnak, vagy vásárolhatsz is más gyártóktól - nem adják olcsón, de ez már legyen a te gondod - azzal majd azt csinálsz, amit akarsz, vagy amit a gyártó license szerződésében kiköt...de még ez sem fog megvédeni.
Az USA-ban, jóval szigorúbb (drákói) törvények mellett az Apple elbukta a pert - az eszközök "rootolása" legális:
http://www.androidtapp.com/…oting-legal/
A helyzet inkább fordított - a telefon tulajdonosa birtokolja a "számítástechnikai rendszert" és az általad készített szoftver ami BTK 300/C. pontjait megsérti, ha valami olyat csinál, amit nem szabadna (és itt könnyen megáll a jogtalan haszonszerzés is mint súlyosbító tényező) ...
Amennyire tudom a rootolás mindenképp a garancia elvesztését jelenti, de mivel nyílt forráskódú oprendszerről van szó, nem vok biztos benne, h bcs-t követ el, aki megcsinálja.
Pontosabban: saját célra mindenki úgy módosít egy nyílt forrású kódot, ahogy akar.
Terjesztésnél azért már vannak korlátok.
Nem teljesen világos a kérdésed.
Mindenesetre nyílt forrású programmal mindenki azt csinál, amit jónak lát. Saját célra mindenképp. Különben nincs értelme a nyílt forrásnak.
Ha a módosítást valaki továbbadja, ott már lehetnek kérdéses dolgok, de: az én hibám, ha egy nem nyílt forrású szoftver működését alapvetően befolyásolja, vagy lehetetlenné teszi egy módosításom a nyílt forrásban?
És mi a helyzet a BTK 300/C. §-al? Mely szerint ez illegális ugyanis az Operációs rendszer-ben való módosítással (pl rootolás) olyan jogosultságot szerzünk amely enélkül nem lenne. És hozzáférést kapunk a teljes fájlrendszerhez.
Igazad van. :) Én csupán arra akartam rámutatni, h függetlenül attól, hogy az Android nyílt forráskódú, a rajta futó programokat nem szabad automatikusan ide sorolni.
Vendeg: ha már pontosítunk :)
Az, hogy egy szoftver kinek a szellemi alkotása, független a licensztől. Ha én írok egy programot, annak licenszét én választom meg. A szerzői jogom mindenképp megvan. Az árát is, hiszen nyílt forrású (pl. GPL-es) programért is kérhetek pénzt.
Itt igazából a vegyes licenszű programokkal lehet gond: azzal, ha egy GPL-es program olyan részeket, kódokat is tartalmaz, ami nem GPL-es. Ezeket viszont egyértelműen jelezni kell.
Azért pontosítsunk. Ami az androidhoz tartozik, arra ok ez a felvetés, de pl. a marketből letölthető szabadverziós és fizetős (reklámtámogatott) szoftverek esetében ez nem igaz. Azok önálló szellemi alkotások, amelyek jogai a fejlesztőket illetik meg.
Pl. ingyenes linuxon is lehet fizetős alkalmazásokat találni. Ugyanez igaz az Androidra is.
„A mostanra igencsak elterjedté vált Android alapú okostelefonok szoftverei GPL licence alá tartoznak.
Ezért többen ezt úgy értelmezik, hogy a telefonon található szoftverek szabadon módosíthatóak.”
Tökéletesen értelmezik, a GPL ugyanis pont erről szól.
A GPL licensz alatt terjesztett szoftver szabadon módosítható, és a módosított szoftver (néhány korlátozás mellett) szabadon terjeszthető.
A forráskódot legalább 3 évig elérhetővé kell tenni.
Minden olyan korlátozás, ami nem szerepel a GPL-ben, semmis, ha az alatt adták ki.
http://hu.wikisource.org/…lic_License_(magyar)
„telefonon található szoftverek szabadon módosíthatóak”
Csak azok amelyek nyílt forráskódúak és licence nem védi - elsősorban a OS - egyébként módosítható mint pl. a Linux
Ez lemaradt.
Ez a fajta szoftver módosítás jogszabályba ütközik vagy sem?
Tisztelt fórumtársak!
A következőben kérnék segítséget.
A mostanra igencsak elterjedté vált Android alapú okostelefonok szoftverei GPL licence alá tartoznak.
Ezért többen ezt úgy értelmezik, hogy a telefonon található szoftverek szabadon módosíthatóak.
A gyári szoftverek tartalmaznak bizonyos korlátozásokat. A szoftver egyes részeihez nem engednek a felhasználó számára hozzáférést.
Mivel GPL licenc alá tartozik a szoftver, ezért többen úgy gondolják, hogy szabadon módosíthatják a gyári szoftvert, így teljes hozzáférést biztosítanak a szoftver bármely részéhez.
És ez szerintük nem ütközik jogszabályba.
A GPL kimondja, hogy a szoftver teljes forráskódja szabadon módosítható és hozzáférhető, továbbá szabadon terjeszthető.
Ha jól gondolom akkor a BTK 300/C. §-a az ide vonatkozó jogszabály.
Ez esetben, hogyan kell ezt értelmezni?
Köszönöm a választ!
Laci
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02