Törvénytár
2021. évi CXLVI. törvény
az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti rendelkezésekről, valamint egyes, az ingatlan-nyilvántartással, területrendezéssel, településrendezéssel kapcsolatos és kulturális tárgyú törvények módosításáról *
I. FEJEZET *
AZ ELEKTRONIKUS INGATLAN-NYILVÁNTARTÁS BEVEZETÉSÉHEZ KAPCSOLÓDÓ ÁTMENETI SZABÁLYOK *
1. § * (1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény (a továbbiakban: Inytv.) első, második, harmadik és negyedik részének rendelkezéseit a 2025. január 15-én és az azt követően indult ingatlan-nyilvántartási eljárásokban kell alkalmazni.
(2) A megismételt eljárásban az Inytv. első és második részének rendelkezéseit 2025. január 15-től az ingatlanügyi hatóság eljárási cselekményeire kell alkalmazni.
(3) A 2025. január 15-én folyamatban lévő, 2025. január 15-ét megelőzően több fővárosi és vármegyei kormányhivatal illetékességébe tartozó eljárásokat a 2025. január 15-én hatályos illetékességi szabályok szerint kell lefolytatni.
2. § * (1) Az Inytv. alkalmazásában, ahol jogszabály tény feljegyzéséről vagy adat átvezetéséről rendelkezik, azon tény vagy adat bejegyzését kell érteni.
(2) Az Inytv. alkalmazásában, ahol jogszabály ingatlan-nyilvántartási bejegyzés vagy törlés iránti megkeresésről rendelkezik, azon bírósági elrendelést, illetve hatósági felhívást kell érteni.
3. § * Az Inytv. 64. § (1) bekezdésétől eltérően a föld tulajdonjogának megszerzésére irányuló azon szerződések esetében, amelyeknél
a) a hatósági jóváhagyás iránti eljárás 2025. január 15-ét megelőzően megindult, vagy
b) az adásvételi szerződés közzététele a hatósági jóváhagyás iránti eljárás megindítását megelőzi, és a közzétételére 2025. január 15-ét megelőzően került sor,
a közokiratba foglalt, illetve ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos által ellenjegyzett, jogszabályban meghatározott biztonsági kellékekkel rendelkező okmányon elkészített és hatósági jóváhagyáshoz kötött szerződés bejegyzés alapjául szolgál, ha annak eredeti példányán szerepel a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyásáról szóló záradék.
3/A. § * (1) Az Inytv. 18. § (2), (4) és (5) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy
a) azonos időponton azonos napot,
b) ugyanazon időponton ugyanazon napot
kell érteni.
(2) Az Inytv. 35. § (3) bekezdését és a 36. §-át, 39. § (5) bekezdését, 40. § (4) és (5) bekezdését, 42. § (2) bekezdését és 46. §-át abban az esetben kell alkalmazni, ha a beadvány benyújtására az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszeren keresztül kerül sor.
(3) Az Inytv. 42. § (1) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a jogok és tények bejegyzésére irányuló, kérelemre induló eljárásokban jogi képviselőként az ingatlanügyi hatósági eljárásban ügyvédi kamarai nyilvántartásba bejegyzett eljárási jogosultsággal nem rendelkező ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos eljárhat, ha a beadvány benyújtására nem az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszeren keresztül kerül sor.
(4) Az Inytv. 53. §-át csak sommás eljárásban meghozott döntés esetén lehet alkalmazni.
3/B. § * Az Inytv. 35. § (2) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy ha a beadvány benyújtására nem az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszeren keresztül kerül sor, jelzálogjogra, önálló zálogjogra, valamint ezek biztosítására elidegenítési és terhelési tilalomra, elidegenítési tilalomra vagy terhelési tilalomra vagy átalakításos önálló zálogjogra, valamint ezek biztosítására elidegenítési és terhelési tilalomra, elidegenítési tilalomra vagy terhelési tilalomra vonatkozó változás bejegyzése olyan – ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos által nem ellenjegyezett – magánokirat alapján is teljesíthető, amelyet a nyilatkozattevő hitelintézet nevének feltüntetésével szabályszerűen és nyilvánvalóan azonosítható módon aláírt.
3/C. § * (1) A 2025. január 15-ét megelőzően létesített olyan közműhálózatok esetében, amelyeknél az érintett ingatlanok vonatkozásában a közérdekű használati jog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése bármely okból elmaradt, a közérdekű használati jog jogosultja 2029. december 31-ig gondoskodik a közérdekű használati jog bejegyeztetéséről.
(2) Az (1) bekezdés szerinti közérdekű használati jogok bejegyzésének elmaradása esetén e jogok a 2025. január 15. és 2029. december 31. napja közötti időszakban a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 5:166. § (1) bekezdése szerinti bejegyzés nélkül is fennállónak tekintendők, ha megszűnésük a felek megállapodása vagy a hatóság rendelkezése alapján nem állapítható meg.
3/D. § * (1) Az Inytv. 42. § (1) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy ha a beadvány benyújtására nem az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszeren keresztül kerül sor, jelzálogjogra, önálló zálogjogra vagy átalakításos önálló zálogjogra, valamint ezek biztosítására elidegenítési és terhelési tilalomra, elidegenítési tilalomra vagy terhelési tilalomra vonatkozó változás bejegyzése olyan változásbejegyzési kérelem alapján is teljesíthető, amelyet a nyilatkozattevő hitelintézet jogi képviselet igénybevétele nélkül terjeszt elő, ha a bejegyzés alapjául szolgáló okiratot nem foglalták közokiratba, vagy a bejegyzés alapjául szolgáló magánokiratot ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos nem ellenjegyezte.
(2) Az Inytv. 44. § (1) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy ha a beadvány benyújtására nem az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszeren keresztül kerül sor, jelzálogjogra, önálló zálogjogra vagy átalakításos önálló zálogjogra, valamint ezek biztosítására elidegenítési és terhelési tilalomra, elidegenítési tilalomra vagy terhelési tilalomra vonatkozó változás bejegyzése olyan változásbejegyzési kérelem alapján is teljesíthető, amelyet a kérelmező hitelintézet – a kötelezett nélkül – önállóan terjeszt elő.
3/E. § * A föld tulajdonjogának átruházását, vagy a föld tulajdonjogát érintő más írásba foglalt jogügyletet tartalmazó papíralapú okmány biztonsági kellékeiről és kibocsátásainak szabályairól szóló kormányrendelet szerinti biztonsági okmányon szerkesztett, a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyásához kötött, föld tulajdonjogának megszerzésére irányuló szerződés papíralapon, az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszer ügyintézési felületének használata nélkül, a 3/A., 3/B. és 3/D. §-ok hatályvesztését követően is benyújtható ingatlan-nyilvántartási változásbejegyzés céljából, ha a 3/A., 3/B. és 3/D. §-ok hatályvesztésének időpontjában a mezőgazdasági igazgatási szerv eljárása már folyamatban volt.
3/F. § * (1) A részházként nyilvántartott ingatlanok részházként történő nyilvántartása megszűnik.
(2) A részház valamely lakásában, illetve nem lakás céljára szolgáló önálló rendeltetési egységében vagy helyiségében (a továbbiakban: lakás) tulajdonjoggal rendelkező személyek a részházat 2025. július 15-ig választásuk szerint osztatlan közös tulajdonná vagy társasházzá alakíthatják.
(3) A (2) bekezdésben foglalt határidő eredménytelen elteltét követően a részház ingatlan-nyilvántartási átalakítását osztatlan közös tulajdonná az ingatlanügyi hatóság hivatalból végzi el, amelynek során a lakások alapterületét ingatlanrendező földmérő minősítéssel rendelkező földmérő állapítja meg, és az ingatlanügyi hatóság az egyes tulajdonostársakat a teljes ingatlan tekintetében megillető tulajdoni hányadokat a megállapított lakás-alapterületek, valamint az egy-egy lakásban nyilvántartott tulajdoni hányadok figyelembevételével számítja ki.
(4) A (2) vagy (3) bekezdés szerinti rendezésig az ingatlanra vonatkozóan jog vagy tény bejegyzése a bejegyzett jog vagy tény törlését ide nem értve – a részház megszűnését eredményező, a (2), illetve (3) bekezdés szerinti változás bejegyzésének kivételével – nem teljesíthető.
(5) A jog vagy tény bejegyzésére vonatkozó kérelmet, ha az nem a részház (2) bekezdés szerinti megszüntetésére irányul, az ingatlanügyi hatóság elutasítja, bírósági elrendelés esetén az Inytv. 58. § (3) és (4) bekezdése, hatósági felhívás esetén pedig az Inytv. 59. § (3) és (4) bekezdése szerint jár el.
(6) Ha a részházat az ingatlanügyi hatóság a (3) bekezdés szerint szüntette meg, bármelyik tulajdonostárs polgári perben kérheti a tulajdoni hányadoknak az ingatlanban természetben megtalálható lakások forgalmi értéke alapján történő megállapítását.
3/G. § * (1) A tulajdonihányad-hibás ingatlan esetén, ha a tulajdoni hányadok összege kevesebb, mint egy egész, az ingatlanügyi hatóság 2025. március 31-ig meghozott határozatával a meglévő tulajdoni hányadok összege és az egy egész közötti különbözetet a tulajdonostársak egymás közötti tulajdoni hányadának arányában elosztja az egyes tulajdoni hányadok között (a továbbiakban: tulajdonihányad-rendezés).
(2) A tulajdonihányad-rendezésre irányuló eljárást az ingatlanügyi hatóság a széljegyzett beadványok rangsorára tekintet nélkül folytatja le.
(3) A tulajdonos az (1) bekezdés szerinti döntés vele való közlésétől számított hat hónapon belül az ingatlanügyi hatósághoz benyújtott okirattal igazolhatja, hogy a tulajdoni hányadok az ingatlanügyi hatóság által megállapított tulajdoni hányadoktól eltérnek.
(4) A (3) bekezdés szerinti esetben az ingatlanügyi hatóság új eljárás keretében – az okirati bizonyíték figyelembevétele mellett – ismételten dönt a tulajdoni hányadokról vagy az (1) bekezdés szerinti döntését hatályában fenntartja.
(5) Ha a tulajdonihányad-rendezés alatt az eljárással érintett ingatlanra vonatkozóan tulajdonjog-bejegyzésre irányuló beadványt nyújtanak be, az ingatlanügyi hatóság a beadvány szerint tulajdonjogot szerző személy tulajdonjogát már a megállapított új tulajdoni hányadnak megfelelően jegyzi be akkor is, ha a bejegyzés alapjául szolgáló okirat a jogelőd tulajdoni hányadát még a tulajdonihányad-rendezés előtti állapotnak megfelelően tartalmazza.
(6) Az (5) bekezdés szerinti tulajdonjogot szerző személy esetén a megszerzett tulajdoni hányadot a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény szerinti földszerzési maximum szempontjából úgy kell figyelembe venni, ahogyan azt a bejegyzés alapjául szolgáló okirat tartalmazza.
(7) Ha a tulajdonihányad-rendezés alatt az eljárással érintett ingatlanra vonatkozóan tulajdoni hányadra vagy annak eszmei hányadára vonatkozó jog, illetve tény bejegyzésére irányuló beadványt nyújtanak be, az ingatlanügyi hatóság a jogot vagy tényt már a megállapított új tulajdoni hányadnak megfelelően jegyzi be akkor is, ha a bejegyzés alapjául szolgáló okirat a bejegyzéssel érintett tulajdoni hányadot még a tulajdonihányad-rendezés előtti állapotnak megfelelően tartalmazza.
(8) Az a tulajdonos, akire az (1) bekezdés szerinti döntés sérelmes, ha a (3) bekezdés szerinti lehetőséggel nem élt, vagy a (3) bekezdés szerinti eljárás nem vezetett eredményre, a tulajdonostársakkal szemben megindított polgári perben kérheti az egyes tulajdonostársakat megillető tulajdoni hányadok megállapítását.
II. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
1. Hatályba léptető rendelkezések
4. § (1) Ez a törvény – a (2)–(5) bekezdésben foglalt kivétellel – a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A 10. alcím, a 16. alcím, a 48. § (1) és (2) bekezdése, a 49. §, az 55. §, a 72. § és a 73. § d) pontja 2022. január 1-jén lép hatályba.
(3) A 112–114. §, a 117. § (2) bekezdése és a 118. § 2022. március 1-jén lép hatályba.
(4) A 106. §, a 108. § és a 109. § 2022. április 1-jén lép hatályba.
(5) * Az I. Fejezet, a 3–9. alcím, a 12–14. alcím, a 44. § 15., 17., 19., 20. és 28. pontja, az 52. §, az 56. §, az 58. § 9., 11., 12., 15. és 16. pontja, a 19–25. alcím, a 73. § a)–c) és e)–j) pontja, a 74. § (1)–(3) bekezdése, a 75. §, a 28–31. alcím, a 33–35. alcím, a 37–41. alcím, a 43–45. alcím, a 104. §, a 105. §, a 107. §, a 47., 49. és 51. alcím, valamint az 1. melléklet 2025. január 15-én lép hatályba.
2. Az Alaptörvény sarkalatosságra vonatkozó követelményének való megfelelés
5. § A 122. § a) pontja az Alaptörvény P) cikk (2) bekezdése alapján sarkalatosnak minősül.
3. A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény módosítása
6. § (1) A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 29. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(9) A közforgalom elől elzárt magánút közforgalom számára történő megnyitását, valamint a közforgalom elől el nem zárt magánút közforgalom elől történő elzárását az e törvény végrehajtásáról szóló rendeletben meghatározott módon, a magánút tulajdonosának vagy kezelőjének kérelmére, a közlekedési hatóság engedélyezheti. A magánút közforgalom számára történő elzárása tényét az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni. A közlekedési hatóság véglegessé vált határozata alapján felhívja az ingatlanügyi hatóságot a bejegyzés teljesítésére, valamint a közforgalom elől elzárt magánút közforgalom számára történő megnyitása esetén a magánút közforgalom számára történő elzárása tényének a törlésére. Ingatlan-nyilvántartási bejegyzés hiányában a magánút közforgalom elől el nem zárt magánútnak minősül.”
(2) A Kkt. 29. §-a a következő (15a) bekezdéssel egészül ki:
„(15a) Az építtető az építtetői feladataival összefüggő területszerzési eljárások lefolytatása céljából jogosulti adatokkal kiegészített földkönyvet igényelhet. A földkönyvi adatszolgáltatás alapján átvett, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény 82. § (4) bekezdésében meghatározott adatokat az építtető az átvétel időpontjától számított 5 évig kezeli.”
7. § A Kkt.
a) *
b)–e) *
lép.
4–9. *
8–15. § *
10. *
16–29. § *
11. *
30. § *
12. A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény módosítása
31. § (1)-(4) *
(5) *
(6) *
13–14. *
32–33. § *
15. Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosítása
34–43. § *
44. § Az Étv.
1–14. *
15. *
16. *
17. *
18. *
19–20. *
21–27. *
28. *
29–33. *
lép.
45. § *
16. *
46–47. § *
17. Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény módosítása
48. § (1)–(2) *
(3)–(5) *
49. § *
18. A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény módosítása
50–51. § *
52. § *
53–54. § *
55. § *
56. § *
57. § *
58. § A Kötv.
1–8. *
9. *
10. *
11–12. *
13–14. *
15–16. *
17–18. *
lép.
59. § *
19. *
60. § *
20. A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény módosítása
61. § *
62. § A Ttv.
a) *
b)–e) *
lép.
21–25. *
63–71. § *
26. A kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény módosítása
72. § *
73. § A Kstv.
a)–c) *
d) *
e)–j) *
lép.
27. A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény módosítása
74. § (1)–(3) *
(4) *
75. § *
28–31. *
76–80. § *
32. *
81. § *
33–35. *
82–86. § *
36. *
87. § *
37–41. *
88–95. § *
42. *
96–98. § *
43–45. *
99–103. § *
46. Az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény módosítása
104. § (1) *
(2) *
(3) *
(4)–(11) *
105. § *
106. § *
107. § *
108–109. § *
47. Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény módosítása
110. § Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény
a) *
b)–c) *
lép.
48. Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló 2018. évi CXXXIX. törvény módosítása
111. § *
112–114. § *
115–116. § *
117. § (1) *
(2) *
118. § *
119–120. § *
49. A földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról és a földnek minősülő ingatlanok jogosultjai adatainak ingatlan-nyilvántartási rendezéséről szóló 2020. évi LXXI. törvény módosítása
121. § (1) *
(2) *
122. § *
50. *
123. § *
51. Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény módosítása
124. § (1)–(5) *
(6) *
(7)–(8) *
(9) *
125–126. § *
127. § Az Inytv.
a)–b) *
c) *
lép hatályba.
128. § *