Törvénytár
162/2023. (V. 5.) Korm. rendelet
a háborús élelmiszerár-infláció csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről
A Kormány az Alaptörvény 53. cikk (1) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény 80. és 81. §-ára, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § (1) Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvényt (a továbbiakban: Fgytv.), a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvényt, a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek vonatkozásában a beszállítókkal szemben alkalmazott tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló 2009. évi XCV. törvényt (a továbbiakban: Tfmtv.), a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvényt (a továbbiakban: Gst.), valamint a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló 2017. évi CXXV. törvényt (a továbbiakban: Szankció tv.) az e rendeletben foglalt eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.
(2) E rendelet alkalmazásában
1. akciós időszak: a hét csütörtöki napján 0 órától a következő hét szerdai napján 24 óráig terjedő időtartam vagy a kereskedő választása szerinti egybefüggő 168 óra időtartam;
2. kereskedő: az a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszerében „4711 – Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem” megjelöléssel feltüntetett tevékenységet főtevékenységként folytató kereskedő, akinek a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény szerinti nettó árbevétele a 2021. évben az 1 milliárd forintot meghaladta;
3. * beszerzési ár: egy termékfajtán belül adott termék beszállító által számlázott bruttó átadási ára. Amennyiben egy termékhez kapcsolódóan több beszerzési ár áll rendelkezésre, akkor a készlethez kapcsolódó adott napi átlagos súlyozott bruttó átadási ár.
(3) E rendelet hatálya az üzletben vagy bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenység mellett kiterjed a csomagküldő kereskedelemre is.
2. § (1) * Az 1. mellékletben megjelölt termékkategóriák (a továbbiakban: akcióköteles termékkategória) és a 2. mellékletben megjelölt termékfajták terméki vonatkozásában 2023. június 1. napja és 2024. június 30. napja között – üzletenként (csomagküldő kereskedelem esetén az annak folytatását elősegítő felületenként) – a kereskedő árcsökkentést köteles bevezetni.
(2) * Az 1. mellékletben megjelölt termékkategóriák esetén az (1) bekezdés szerinti árcsökkentés során a kereskedő – az akciós időszakban, annak végétől ismétlődő jelleggel – akcióköteles termékkategóriánként – az akciós időszakban választása szerint – legalább egy termék (a továbbiakban: árcsökkentéssel érintett termék) vonatkozásában az árcsökkentés adott termékre vonatkozó alkalmazását megelőző 30 napban általa alkalmazott legalacsonyabb bruttó kiskereskedelmi árhoz képest legalább tizenöt százalékkal alacsonyabb bruttó kiskereskedelmi árat (a továbbiakban: akciós ár) alkalmaz.
(2a) * A 2. mellékletben megjelölt termékfajták közül a kereskedő 2023. augusztus 1. napja és 2024. június 30. napja között a (2) bekezdés szerinti akciós ár alkalmazásán felül – az akciós időszakban, annak végétől ismétlődő jelleggel – választása szerint további, legalább két termékfajta termékei vonatkozásában a beszerzési árhoz képest legalább tizenöt százalékkal alacsonyabb bruttó kiskereskedelmi árat alkalmaz.
(3) Az akcióköteles termékkategóriákba tartozó termékekre vonatkozó tájékoztatási segédletet a kereskedelemért felelős miniszter az általa vezetett minisztérium honlapján teszi közzé.
(4) * A kereskedő köteles az árcsökkentéssel érintett termék mellett az annak vonatkozásában alkalmazott árcsökkentés tényét és pontos százalékos mértékét is feltüntetni. A (2a) bekezdés szerinti esetben a kereskedő a 2. melléklet szerinti termékfajtákba tartozó termék mellett az annak vonatkozásában alkalmazott árcsökkentés tényét köteles feltüntetni.
(5) Nem köteles a kereskedő az árcsökkentés alkalmazására azon akcióköteles termékkategória vonatkozásában, amely tekintetében e rendelet kihirdetésének napján nem forgalmaz legalább 5 különböző, az adott akcióköteles termékkategóriába tartozó terméket.
(6) * A (2) és (2a) bekezdés szerinti legalacsonyabb bruttó kiskereskedelmi ár megállapítása során nem kell figyelembe venni a termék azon árcsökkentett bruttó kiskereskedelmi árát, amelynek alkalmazására a termék minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejének lejárta miatt, az azt megelőző 72 órában került sor.
(7) Ha az akciós időszakot a kereskedő választja meg, annak megjelölése nem eredményezheti az árcsökkentés 2023. június 1. napjától kezdődő alkalmazásának, valamint az árcsökkentés folyamatosságának sérelmét. A kereskedő legfeljebb három alkalommal választhat akciós időszakot, azzal, hogy az árcsökkentés első alkalmazása szerinti akciós időszak, valamint a választott akciós időszakot megelőző akciós időszak időtartama legalább egybefüggő 168 óra, de nem lehet több, mint egybefüggő 336 óra. A választása szerinti akciós időszakról a kereskedő a választott (módosított) akciós időszak alkalmazását legalább két nappal megelőzően köteles tájékoztatni a kereskedelemért felelős minisztert.
2/A. § * A 2. mellékletben megjelölt termékfajták termékei vonatkozásában 2023. augusztus 1. napja és 2024. június 30. napja között a kereskedő által alkalmazandó bruttó kiskereskedelmi ár (a továbbiakban: kedvezményes ár) a beszerzési árnál nem lehet magasabb.
3. § * (1) A kereskedő köteles az árcsökkentéssel érintett termék
a) forgalmazására, valamint
b) vonatkozásában naponta legalább az általa a 2022. évben értékesített átlagos napi mennyiség árusítására olyan módon, hogy a vásárlók kiszolgálása folyamatosan biztosított legyen.
(2) Ha a kereskedő az 1. melléklet szerinti termék forgalmazását vagy az üzlet működtetését 2022. december 31. napját követően kezdte meg, az (1) bekezdés b) pontja szerinti kötelezettsége tekintetében a 3/A. § (3)–(5) bekezdését kell megfelelően alkalmazni.
3/A. § * (1) A kereskedő köteles a 2. melléklet szerinti, 2023. június 1. napján forgalmazott termékek
a) forgalmazására,
b) vonatkozásában naponta legalább az általa a 2022. évben értékesített átlagos napi mennyiség árusítására,
c) készletét – szükség esetén a b) pont szerinti mennyiség kétszeresének mértékéig – és a vásárlók számára történő kihelyezését olyan mennyiségben biztosítani, hogy az a vásárlók kiszolgálására – áruhiány elkerülésével – folyamatosan elegendő legyen.
(2) Ha a kereskedő az üzlet működtetését vagy a 2. melléklet szerinti termék forgalmazását 2022. december 31. napját követően kezdte meg, forgalmazási és készleten tartási kötelezettségének az (1) bekezdés a) és c) pontja szerint, árusítási kötelezettségének a (3)–(5) bekezdésben foglaltaknak megfelelően köteles eleget tenni.
(3) Ha a kereskedő az üzlet működtetését vagy a 2. melléklet szerinti termék forgalmazását a 2023. január 1-jétől 2023. június 1-jéig tartó időszakban kezdte meg, a termék vonatkozásában naponta – az (1) bekezdés b) pontjától eltérően – legalább az általa az üzlet működtetésének vagy a termék forgalmazásának megkezdésétől 2023. június 1-jéig tartó időszakban értékesített átlagos napi mennyiség árusítására köteles.
(4) A kereskedő a termék vonatkozásában naponta – az (1) bekezdés b) pontjától eltérően – legalább az üzlet működtetésének vagy a termék forgalmazásának megkezdésétől számított 30 napon belül az általa értékesített átlagos napi mennyiség árusítására köteles, ha
a) az üzlet működtetését vagy a 2. melléklet szerinti termék forgalmazását 2023. június 1. napja után kezdte meg, vagy
b) a (3) bekezdés szerinti esetben az üzlet működtetésének vagy a 2. melléklet szerinti termék forgalmazásának megkezdésétől 2023. június 1-jéig 30 napnál kevesebb telt el.
(5) A (4) bekezdés a) és b) pontja szerinti esetben a kereskedő e § szerinti kötelezettségének első alkalommal az üzlet működtetésének vagy a termék forgalmazásának megkezdésétől számított 30 nap elteltét követően köteles eleget tenni.
4. § (1) * A 2. § (1) bekezdés szerinti árcsökkentés alkalmazása és a 2/A. § szerinti kedvezményes ár alkalmazása során egyéb költség vagy díj nem számolható fel.
(2) A kereskedő köteles az árcsökkentéssel összefüggő, az általános politikai koordinációért felelős miniszter által meghatározott tartalmú és formájú – az árcsökkentés tényére és mértékére is utaló – tájékoztatást az üzletben jól látható helyre kifüggeszteni, valamint a reklámtevékenységéhez kapcsolódóan az online felületén feltüntetni.
(3) * A kereskedő köteles a 2/A. § szerinti árazással összefüggő, az általános politikai koordinációért felelős miniszter által meghatározott tartalmú és formájú tájékoztatást az üzletben jól látható helyre kifüggeszteni, és csomagküldő kereskedelem esetén a nyitólapon közzétenni.
5. § (1) Az e rendeletben meghatározott előírások teljesítésének ellenőrzésekor a fogyasztóvédelmi hatóság kijelöléséről szóló kormányrendelettel kijelölt általános fogyasztóvédelmi hatóság (a továbbiakban: hatóság) hivatalból jár el.
(2) Ha a hatóság az e rendelet szerinti kötelezettségek megsértéséről ellenőrzése során tudomást szerez, a Gst. 38/B. §-ától, a Szankció tv. 2. § (3) bekezdésétől és az Fgytv. 47. § (1) bekezdésétől eltérően
a) * a 2. § (4) bekezdésében foglalt kötelezettség megsértése esetén termékkategóriánként vagy termékfajtánként 500 000 forint bírságot szab ki,
b) * a 2. § (7) bekezdése szerinti tájékoztatási kötelezettség, illetve a 4. § (2) és (3) bekezdésében foglalt kötelezettség megsértése esetén 1 000 000 forint bírságot szab ki,
c) * a 2. § (2) és (2a) bekezdésében és a 2/A. §-ban foglalt kötelezettség megsértése esetén termékkategóriánként és a (2a) bekezdés, valamint a 2/A. § szerinti kötelezettség megszegése esetén termékfajtánként 3 000 000 forint bírságot szab ki,
d) a 3. §-ban és a 3/A. §-ban foglalt kötelezettség megsértése esetén termékkategóriánként vagy termékfajtánként *
da) 10%-ot meg nem haladó hiány esetén 500 000 forint bírságot szab ki,
db) 10%-ot meghaladó, de 50%-ot meg nem haladó hiány esetén 1 000 000 forint bírságot szab ki,
dc) 50%-ot meghaladó hiány esetén, továbbá, ha a kereskedő nem tesz eleget a vásárlók folyamatos kiszolgálására vonatkozó kötelezettségének, 2 000 000 forint bírságot szab ki, vagy
e) elrendelheti, hogy a kereskedő tevékenységét a jogsértéssel érintett üzletben – csomagküldő kereskedelem esetében a kereskedő által működtetett vagy alkalmazott valamennyi online felületen – ideiglenesen nem folytathatja, amelynek időtartama legalább egy nap, legfeljebb fél év lehet.
(2a) * A hatóság különös méltánylást érdemlő körülmény esetén a (2) bekezdés a)–d) pontja szerinti bírság kiszabása helyett figyelmeztetést alkalmazhat.
(3) E rendelet rendelkezései közül több rendelkezés megsértése esetén a (2) bekezdés a)–d) pontja szerinti jogkövetkezmény együtt is alkalmazható.
(4) * Az ellenőrzés során a kereskedő a helyszínen köteles tájékoztatni a hatóságot
a) a 2. § (2) bekezdése szerinti, a kereskedő által az elmúlt 30 napban alkalmazott legalacsonyabb bruttó kiskereskedelmi árról,
b) a 2. § (2a) bekezdése szerinti beszerzési árról,
c) az akciós árról,
d) a 2. § (7) bekezdése szerinti tájékoztatás megtörténtéről,
e) a 3. § és a 3/A. § szerinti mennyiségről, valamint
f) arról, hogy hány választásra került sor az akciós időszak tekintetében.
(5) A hatóság a (2) bekezdés a)–d) pontja szerinti jogkövetkezményt alkalmazó határozat véglegessé válását követően – akár azonos napon, ugyanazon üzletben végzett, több egymást követő ellenőrzés során feltárt jogsértések esetében – a (2) bekezdés a)–d) pontja szerinti jogkövetkezményt újból – akár naponta többször is – alkalmazhatja, úgy, hogy az ismételten kiszabott bírság összegének el kell érnie a korábbi jogsértés esetén kiszabott bírság kétszeresét, és a bírság legmagasabb összegére vonatkozó rendelkezést nem kell figyelembe venni. Többszörösen ismételt jogsértés esetén a (2) bekezdés a)–d) és e) pontjai szerinti jogkövetkezmény együtt is alkalmazható.
(6) A bírságot a bírságot kiszabó határozat véglegessé válását követő 15 napon belül kell megfizetni.
6. § (1) * A 2. § (1) és (2a) bekezdése szerinti árcsökkentés és a 2/A. § szerinti kedvezményes ár alkalmazása során a Tfmtv. 3. § (2) bekezdés q) pontját nem kell alkalmazni.
(1a) * A 2. melléklet szerinti termékek árusítása során – függetlenül a kereskedő főtevékenységétől és 2021. évi nettó árbevételétől – a Tfmtv. 3. § (2) bekezdés q) pontját nem kell alkalmazni.
(2) * A kereskedőnek a 2. § (1) bekezdésének és a 2/A. § alkalmazásával összefüggésben a beszállítóval kötött fennálló szerződésének módosítása, megszüntetése vagy új szerződésnek a korábbiakban alkalmazott feltételektől eltérő feltétellel való megkötése a Tfmtv. 3. § (2) bekezdés x) pontja szerinti magatartásnak minősül.
7. § * Felhatalmazást kap az általános politikai koordinációért felelős miniszter, hogy a 4. § (2) és (3) bekezdése szerinti tájékoztatás formáját és tartalmát rendeletben állapítsa meg. *
8. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
9. § A kereskedelemért felelős miniszter a 2. § (3) bekezdés szerinti tájékoztatási segédletet az e rendelet hatálybalépését követő 24 órán belül közzéteszi.
10. § * (1) E rendeletnek az élelmiszerár-stop kivezetésével kapcsolatos intézkedésekről szóló 279/2023. (VI. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Módr1.) által megállapított 5. § (2a) bekezdését a Módr1. hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.
(2) E rendeletnek a Módr1. által megállapított 2. § (2) bekezdését első alkalommal a Módr1. hatálybalépésekor futó akciós időszakot követően kell alkalmazni.
1. melléklet a 162/2023. (V. 5.) Korm. rendelethez
Akcióköteles termékkategóriák
A | ||
Termékkategória megnevezése | ||
1. | Baromfihús | |
2. | Sertés-, marhahús, egyéb húsféleségek | |
3. | Hal, halkonzerv | |
4. | Húskészítmények | |
5. | Tej, tejföl és helyettesítői | |
6. | Joghurt és egyéb savanyított készítmények | |
7. | Egyéb tejtermék | |
8. | Sajt | |
9. | Vaj, margarin és készítményei | |
10. | Egyéb zsiradékok (növényi és állati) | |
11. | Kenyér | |
12. | Péksütemények | |
13. | Száraztészta, rizs, egyéb cereáliák | |
14. | Liszt, cukor, tartósított lisztesáru | |
15. | Friss zöldség | |
16. | Friss gyümölcs | |
17. | Gyümölcs-, zöldséglé | |
18. | Készételek, fűszerek, ételízesítők | |
19. | Kávé, tea | |
20. | Ásványvizek és üdítőitalok |
2. melléklet a 162/2023. (V. 5.) Korm. rendelethez *
A 2/A. § szerinti kedvezményes árú termékfajták
A | ||
1. | Termékfajta megnevezése | |
2. | Kristálycukor (fehér cukor) | |
3. | Búzafinomliszt BL 55 | |
4. | Finomított napraforgó étolaj | |
5. | Házi sertés comb (ideértve a csontos, bőrös, filézett, darabolt, szeletelt vagy darált formában, akár előrecsomagolva, akár anélkül történő értékesítést is, frissen, hűtve, fagyasztva) | |
6. | Csirkemell, csirkefarhát – hát, egyben vagy külön far és szárnyvég (ideértve a csontos, bőrös, filézett, darabolt, szeletelt vagy darált formában, akár előrecsomagolva, akár anélkül történő értékesítést is, frissen, hűtve, fagyasztva) | |
7. | Ultra magas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8% tömegszázalék zsírtartalmú tehéntej | |
8. | Friss tojás, héjában a Gallus domesticus fajhoz tartozó szárnyasokból (kivéve a keltetésre szánt, megtermékenyített tojás) | |
9. | Étkezési burgonya, kivéve újburgonya | |