“Időutazásra invitálom a nyájas olvasót: ha úgy tetszik, egyfajta múltidézésre, amelynek során régi – kitalált vagy valóságos – detektívtörténeteket eleveníthetünk fel. E visszatekintés során, szembesülhetünk a kor nyomozóideáljaival, valamint – mintegy belesve a kulisszák mögé – megismerkedhetünk az egykori bűnügyek felderítésének a fortélyaival. Vajon, annak idején, milyennek képzelték a detektívromantikát a regényírók, miről írtak az újságok bűnügyi tudósítói, és mit csináltak jobban vagy másképpen a ’nagy öregek’?
Az időkerék döcögve megindul, felgyorsul, száguld, majd fékez: egyre lassabban forog, végül megáll. Merre járunk? Hányat írunk? Igen, már látni: Budapesten, az 1966-os IV. Nemzetközi Kriminalisztikai Szimpóziumon vagyunk, ahol éppen dr. Horváth István r. alezredes tart előadást a fiatalkori bűnözés helyzetéről. Javaslom, hallgassunk bele…”
A szakcikk egyfajta múltidézés vagy időutazás, egyben tisztelgés néhai dr. Horváth István r. ezredes emléke előtt. A szerkesztő és társszerző, dr. Kovács Gyula az 1967-ben megjelent tanulmányt glosszázta, kommentálta és lábjegyzetbejegyzésekkel, művégi bibliográfiával, valamint mellékletekkel egészítette ki. Az 1966-os budapesti IV. Nemzetközi Kriminalisztikai Szimpóziumon elhangzott Horváth-féle előadás írásos anyaga így lett naprakész, a mai kor olvasói számára is ’fogyasztható’. A mű egy csipetnyi kriminalisztikát, kriminológiát (kriminálstatisztikát és bűnmegelőzést) tartalmaz, valamint a visszatekintés során szembesülhetünk a ’hatvanas évek bűnügyi és közrendvédelmi problémáival is.