2025 július 1-jén új időszámítás kezdődik a magyar kriptoeszközök piacán. Ekkortól minden Magyarországon működő kriptoszolgáltatónak kötelező lesz a MiCA (Markets in Crypto-Assets) rendelet szerinti uniós engedély – a felkészülés tehát már nem halogatható. A Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda szakértői szerint ez az időszak egyszerre jelent kihívást és komoly lehetőséget a piaci szereplők számára.

Az EU új, egységes szabályrendszere – a 2024. december 30-án hatályba lépett MiCA-rendelet – átláthatóbbá, biztonságosabbá és kiszámíthatóbbá teszi a kriptoeszközök piacát. Magyarország egy átmeneti időszakot vezetett be, amely lehetővé teszi, hogy a hazai szereplők felkészüljenek a teljes megfelelésre.

„Ez nem csupán adminisztratív feladat – ez stratégiai előny lehet azoknak, akik időben lépnek” – emelte ki Mátés-Lányi Ákos, a Taylor Wessing budapesti partnere.

Kulcsdátum: 2025. július 1.

Ettől az időponttól kezdve

minden Magyarországon szolgáltatást nyújtó kriptoszolgáltatónak rendelkeznie kell érvényes MiCA-engedéllyel.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) lesz a hazai felügyeleti hatóság, és különös figyelmet fordít a pénzmosás elleni szabályok betartására, a fogyasztóvédelemre, illetve az átláthatóság biztosítására.

A szabályozás külön kihívások elé állítja azokat a vállalkozásokat, amelyek kizárólag online működnek, vagy más EU-tagállamban vannak bejegyezve. Számukra is egyértelművé válik: a magyar piacon csak szabályosan, engedéllyel lehet jelen lenni.

Miért fontos mindez?

A MiCA célja a kriptopiac stabilizálása, a befektetői bizalom növelése és a spekuláció visszaszorítása.

A szabályozás ugyanakkor új lehetőségeket nyit meg azok előtt, akik időben alkalmazkodnak.

„A komoly szereplők most alapozhatják meg a hosszú távú sikerüket” – hangsúlyozta Mátés-Lányi.

Jogi és befektetési szempontok

A MiCA alapján

a kriptoeszköz-szolgáltatóknak új engedélyezési, átláthatósági és irányítási kötelezettségeknek kell megfelelniük.

Az MNB fogja felügyelni a szabályok betartását, különös tekintettel az ügyletek biztonságára, a fogyasztóvédelemre és a pénzmosás elleni védelemre vonatkozóan. A jogi tanácsadók kulcsszerepet játszanak majd abban, hogy a piaci szereplők megfeleljenek az új követelményeknek.

„A munkánk nem csak az adminisztrációs kötelezettségek kipipálásáról szól – hanem arról, hogy ügyfeleinket stratégiai módon támogassuk abban, hogy hosszú távon is versenyképesen működjenek egy erősen szabályozott piaci környezetben” – mondta Mátés-Lányi. „Legyen szó felvásárlási célpontok értékeléséről, irányítási struktúrák kialakításáról vagy az MNB-vel való kapcsolattartásról – segítünk az optimális működés kialakításában.”

Külön figyelmet érdemelnek azok a kriptoszolgáltatók, amelyek kizárólag online működnek. Ezek a vállalkozások az átmeneti időszakban esetenként kívül eshetnek az MNB teljes felügyeleti hatáskörén, de 2025. július 1. után csak akkor folytathatják tevékenységüket, ha rendelkeznek érvényes MiCA-engedéllyel.

„A kriptoszolgáltatók nem feltételezhetik automatikusan, hogy megfelelnek a szabályoknak csak azért, mert online működnek vagy más uniós tagállamban vannak bejegyezve – hangsúlyozta Mátés-Lányi. „A szabályozók egyre jobban vizsgálják a tényleges jelenlétet, a szervezeti struktúrát és az operatív kapacitásokat – a MiCA pedig még szigorúbbá teszi ezt.”

Felkészülés az új szabályozási környezetre

„A MiCA ébresztő azok számára, akik eddig a szabályozás peremén működtek. De a komoly szereplők számára lehetőség a fenntartható növekedésre” – tette hozzá Mátés-Lányi.

A 2025. júliusi határidő közeledtével a befektetőknek és a kriptoeszköz-szolgáltatóknak egyaránt érdemes felülvizsgálniuk jogi státuszukat és működési struktúrájukat.

A kriptojogban tapasztalt ügyvédi irodák – mint a Taylor Wessing – segíteni tudnak az engedélyeztetésben, a megfelelési folyamatokban és a tranzakciós ügyek jogi kezelésében.

„A magyar kriptopiac új korszakba lép” – zárta gondolatait Mátés-Lányi. „Most van itt az idő a felkészülésre, a beruházásra és az okos működés kialakítására – egy olyan szabályozási keretrendszer alapján, amely végre utoléri az innováció sebességét.”