A kormány arról döntött, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön. Gulyás Gergely azt mondta: a felmondási eljárást, az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően, a kormány csütörtökön kezdeményezi.
“A Nemzetközi Büntetőbíróság “egy tiszteletreméltó kezdeményezés volt”, ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy – és erre a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő elleni elfogatóparancs a legszomorúbb példa – politikai testületté vált” – tette hozzá a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A miniszter kiemelte: a kormány mindezt elfogadhatatlannak tartja, ezért úgy döntött, hogy nem kíván részt venni a Nemzetközi Büntetőbíróság munkájában.
Mint kifejtette, Magyarország eddig is sajátos helyzetben volt, mert szemben más ICC-tagállamokkal,
az Országgyűlés soha nem hirdette ki a bíróság statútumát, így az nem a belső jog része.
“Mindezért a világos jogi álláspontunk az, hogy Magyarországon ennek alapján senkit letartóztatni, senkivel semmilyen eljárást kezdeményezni jelenleg sem lehetne” – mutatott rá Gulyás Gergely.
Közölte: “Magyarország az előbbi kétes helyzetet nem azzal kívánja felszámolni, hogy kihirdeti az említett statútumot, hanem a felmondási eljárás eredményeként elhagyja a Nemzetközi Büntetőbíróságot.”
A miniszter kifejtette, az ICC tevékenysége kapcsán “komoly aggályok merültek fel” nemzetközileg is az elmúlt időszakban. A Nemzetközi Büntetőbíróságnak az Egyesült Államok, Kína és Törökország soha nem volt tagja, valamint az Egyesült Államok Kongresszusa is arról döntött, hogy kétpárti támogatással szankcionálni kívánja a ICC bíráit. Továbbá az európai partnerek között is, a leendő német kancellár vagy a hivatalban lévő lengyel miniszterelnök is világossá tette, hogy a kihirdetés miatt náluk fennálló belső jogi kötelezettség ellenére is semmibe vennék a bírósági döntést, és az izraeli kormányfőt szívesen látják.
Mindezek jól bizonyítják, hogy az ICC tevékenysége “eltért az eredeti céltól”, és miután “politika bírósággá vált, ezért Magyarország a jövőben nem kíván a tagja lenni” – mondta Gulyás Gergely.