A helyi önazonosság védelméről szóló törvény egyetlen kisebbséghez tartozó népcsoportot sem diszkriminálhat, a készülő jogszabály célja a népesség egyensúlyának védelme – hangsúlyozta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter a törvényjavaslatról folytatott konzultációsorozat veszprémi állomásán csütörtökön.
Nem alkotmányellenesek a települések önazonosságának védelmét szolgáló tervezett jogi eszközök – jelentette ki Navracsics Tibor.
Magyarországon ahogy a mozgás és a letelepedés, úgy a szólás- és a gyülekezés is szabad, utóbbi gyakorlásának korlátait azonban sarkalatos törvényekben szabályozzák.
Az alaptörvényben meg kívánják teremteni a helyi önazonosság védelmét, mint alkotmányos alapjogot, és ehhez képest sarkalatos törvényben szabályoznák azokat a lehetőségeket, amelyek a helyi önazonosság védelmét, a szabad mozgás, letelepedés jogának korlátozását jelentik jogszabályi eszközökkel
– tette hozzá a közigazgatási és területfejlesztési miniszter.
Navracsics Tibor, a Veszprém Vármegyei Önkormányzat épületében a Veszprém vármegyei polgármesterek részvételével zajló konzultációt megelőző előadásában azt hangsúlyozta, hogy a készülő sarkalatos törvény csupán lehetőséget jelent majd az önkormányzatok és a képviselő-testületek számára.
A törvény adta keretek között szabályozhatják az újonnan betelepülők arányát amennyiben úgy érzik, hogy a betelepülés hátrányosan befolyásolja a helyiek életét
– húzta alá.
Elmondta,
öt korlátozó eszközt vezetnek be, amelyek a betelepülést szabályozzák majd, ezek az ingatlanszerzés kizárása, a helyiek elővásárlási joga, az ingatlanszerzés és a lakcímlétesítés feltételhez kötése, valamint adózási kötelezettség előírása.
A tárcavezető fontosnak nevezte, hogy
senkit nem lehet diszkriminálni a törvény eszközeivel.
Szavai szerint lényeges eleme a szabályozásnak az, hogy bizonyos esetekben mentességet állapít meg ilyen például: ha valaki az adott település szülötte vagy hozzátartozói élnek ott vagy állami közfeladatot lát el.
Hozzátette:
a népesség egyensúlyának védelmén kívül a helyi szokásokat és hagyományokat hivatott védeni a törvény.
Navracsics Tibor előadásában kitért arra is, hogy országszerte mintegy ezerötszász önkormányzat népessége növekszik, de ezek egy része nem lát veszélyt a növekedésben. Ebben az esetben nem fognak élni a készülő törvény adta lehetőségekkel.
Ellenben gondot jelent például, hogy a fővárosból nagy számban költöznek ki az agglomerációba. Példaként említette Érd esetét, amely kis lakosságszámú faluból nőtt várossá az utóbbi évtizedekben. Mint mondta, “az évszázadok óta ottlakó családok leszármazottai a település életének szélére szorulnak.”
A tárcavezető kitért arra is: 1990 és 2023 között megfigyelhető volt az a tendencia, hogy a nagyvárosokból a környező településekre vándoroltak az emberek, ahol jellemzően olcsóbbak az ingatlanok és az “emberközelibb falusi környezet” is sokaknak vonzó.