A három lépésből álló, két év alatt megvalósuló bérfejlesztéssel jelentősen nő a bírák, a bírósági titkárok, fogalmazók és más bírósági alkalmazottak bére – mondta az igazságügyi miniszter az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.
Tuzson Bence közölte:
2027-re a bírák bére 2024-hez képest átlagosan 48 százalékkal fog növekedni, az átlagbér 2 millió 250 ezer forint lesz, ami magasabb, mint az európai uniós átlag. A bírósági titkárok, fogalmazók bére 82 százalékkal, az egyéb bírósági alkalmazottak bére pedig száz százalékkal növekszik.
A miniszter kiemelte: “Az a legfontosabb, hogy az emberek gyors és méltányos döntésre számíthassanak a bíróságokon is, ezért újfajta gondolkodást kell bevinni a bíróságok életébe. Fel kell gyorsítani és hatékonyabbá kell tenni az eljárásokat!” – mondta.
Ismertette:
három munkacsoportot állított fel – a közigazgatási jog, a polgári jog és a büntetőjog területén -, hogy minél gyorsabbak legyenek az eljárások. Ebbe bevonták a bírákat, az ügyvédeket és az ügyészeket is, és egyeztetett valamennyi törvényszék vezetőjével.
“A találkozók nyomán megállapodás született az Országos Bírói Tanács (OBT), az Országos Bírósági Hivatal (OBH), a Kúria és az Igazságügyi Minisztérium (IM) között” – tette hozzá.
Tuzson Bence beszélt arról is, hogy a koronavírus-járvány ideje alatt jól működött a bíróságokon az online jelenlét, ami az intézményesítés esetén szintén gyorsabbá teheti az eljárásokat, de másfajta egyszerűsítéseket is be lehet vonni. Példaként említette a mesterséges intelligenciát.
Az online csalásokra kitérve a miniszter azt mondta, komoly jogszabályváltozásokat hajtottak végre annak érdekében, hogy a bankoknak legyen joguk és kötelességük a pénzösszegeket megállítani.
“A legutóbbi jogszabály-módosítástól számítva mostanáig több mint egymilliárd forintot nyertünk vissza a magyar embereknek, ennyit sikerült megállítani és visszajuttatni azokhoz, akiket illet” – közölte.
Az áldozatsegítő központokról Tuzson Bence elmondta, hogy jelenleg 17 ilyen intézmény működik. A cél az, hogy minden vármegyeszékhelyen legyen ilyen központ, ahol az emberek jogi, pszichológiai és akár pénzügyi segítséget is kaphatnak.
Tájékoztatása szerint évente mintegy 30 ezer embernek segítenek a központokban és az áldozatsegítő vonalon keresztül.
Hozzátette: a fejlesztések folynak, jelenleg együttműködési megállapodásokat köt a minisztérium az egyetemekkel, hogy a lehető legképzettebb emberek dolgozzanak a központokban.
A miniszter szólt arról is:
egy mesterséges intelligencia által támogatott jogtárat fejlesztenek ki, amelynek segítségével az emberek képesek eligazodni a jog világában.
Tuzson Bence a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arra is kitért, a bírósági szervezetek belső feszültségei vezettek odáig, hogy az OBT a korábbi döntését megváltoztatva úgy döntött, nem kíván részt venni az egyeztetéseken.
Jogszabályi kötelezettség, hogy a tervezeteket az OBT megkapja – mondta, hozzátéve, hogy “ez továbbra is fennáll, és mi meg is fogjuk küldeni”.
Hangsúlyozta, “kormányzati szinten azzal kell foglalkozni, hogy az emberek érdekében a béremelést végre tudjuk hajtani, emellett véghez tudjuk vinni azokat a változtatásokat, amelyek szükségesek a hatékonyság érdekben.”
A miniszter hozzátette: “A kormány tiszteletben tartja a bírói függetlenséget, mert az a legfontosabb, hogy a bíró befolyástól mentesen tudja meghozni döntését.”