Az elmúlt év során 7 592 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 16 441 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A szerződések összértéke pedig 3 691,6 milliárd forintot tett ki, ami jelentős, több mint 28 százalékos emelkedést jelent a 2023-as adathoz képest. Az Európai Bizottság által is vizsgált uniós eljárásrendben megkötött egyajánlatos közbeszerzési szerződések számának aránya 2024-ben 6,8 százalékponttal, míg értékének aránya közel 10 százalékponttal (9,8) volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A jogorvoslatok száma és a kiszabott bírságok összege 2024-ben jelentősen növekedett az elmúlt év adatához képest.

A Közbeszerzési Hatóság 2024-re vonatkozó, frissen közzétett gyorsjelentése szerint tavaly a legtöbb közbeszerzés árubeszerzés volt, a beszerzések közel felét, 47,7 százalékát ebben a tárgyban valósították meg, míg a szolgáltatásmegrendelések aránya 27,9, az építési beruházásoké pedig 24,4 százalékot tett ki. Az év során 7 592 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely 16 441 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A szerződések összértéke 3 691,6 milliárd forintot tett ki, ami jelentős, több mint 28 százalékos emelkedést jelent a tavalyi adathoz képest.

A közbeszerzési piacon megvalósuló verseny intenzitásának mérésére több mutatót is folyamatosan vizsgál a Hatóság. Ezek közül az egyik legfontosabb mérőszám az egyajánlatos közbeszerzések alakulása. 2021 óta az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat. Kiemelendő, hogy az Európai Bizottság által is vizsgált uniós eljárásrendben megkötött egyajánlatos közbeszerzési szerződések számának aránya 2024-ben 6,8 százalékponttal, míg értékének aránya közel 10 százalékponttal (9,8) volt kevesebb, mint egy évvel korábban.

„Nem csak az egyajánlatos közbeszerzési szerződések szám- és értékarányait tükröző mutatók csökkentek. A Hatóság által szigorúan ellenőrzött hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások száma is visszaesett, hiszen 2024-ben mindössze 217 darab ilyen típusú eljárást indítottak meg, amely 13,5 százalékos csökkenést jelent az előző év adatához képest. Ráadásul a törvényességi ellenőrzésünknek köszönhetően még ebből is 27 darab ajánlattételi felhívást vontak vissza az ajánlatkérők” – hívta fel a figyelmet Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.

Rekordösszegű bírságok

2024-ben összesen 24 108 darab közbeszerzési eljáráshoz kapcsolódó hirdetmény érkezett a Hatósághoz, amelyhez összesen 26 026 alkalommal adott ki hiánypótlási felhívást a szervezet. Ez azt jelenti, hogy egy munkanapra átlagosan közel 105 hiánypótlás jutott. A jogorvoslatok száma és a kiszabott bírságok összege 2024-ben jelentősen növekedett az elmúlt évhez képest; az előbbi több, mint harmadával (37,6%) haladta meg az előző évi értéket, az utóbbi pedig, majdnem kétszeresére emelkedett (183%), az elmúlt 5 év legmagasabb értékeit eredményezve.

A Közbeszerzési Hatóság elnöke által kezdeményezett jogorvoslatok száma a korábbi évhez képest csaknem a duplájára emelkedett, ez 218 darab jogorvoslati kezdeményezést jelent összesen 390 ajánlatkérő és gazdasági szereplő ellen. A Közbeszerzési Döntőbizottság jogorvoslati ügyeit vizsgálva megállapítható, hogy a hivatalból indított eljárások az összes ügy 41 százalékát tették ki.

Jelentős a kkv-szektor szerepe

A mikro-, kis- és középvállalkozások szektorának szerepe továbbra is jelentős maradt a közbeszerzésekben, 2024-ben 100 közbeszerzési szerződésből 77-hez kapcsolódott nyertes kkv, ami azt jelenti, minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 43 forintot ez a szektor nyert el.