Az európai demokráciákban “bevett intézmény” az előrehozott választás, mely általában valamilyen politikai válsághelyzet feloldására szolgál. Alapvetően akkor merül fel, ha egy kormány mögül eltűnik a legitimáció, a társadalmi támogatottság, de erről ma Magyarországon nem beszélhetünk – hangsúlyozta Szikra Levente,  az Alapjogokért Központ vezető elemzője pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. 

“Jelenleg egy olyan kormánya van az országnak, mely sorozatosan kapott nagyon komoly társadalmi felhatalmazást azokon a választásokon is, amelyek nem a kormányzásról szóltak – így a tavalyi európai parlamenti választáson is, amelyet a Fidesz-KDNP fölényesen megnyert “ – mondta az elemző.

“A szuverén Magyarország stabilitása elleni puccskísérletnek” nevezte az előrehozott választás ötletét Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ jogi elemző- és kutatóintézet főigazgatója. Vasárnapi Facebook-bejegyzésében azt írta, “az akció célja pusztán a hangulatkeltés, a demoralizálás, a szuverenista kormány legitimitásának kommunikációs aláásása”.

“Magyarországon nincs társadalmi kataklizma, nincs általános sztrájk, nincsenek valódi anarchista tömegtüntetések, utcai rendbontás, tömeges erőszak rendőrök és a magántulajdon ellen (ahogy például szilveszterkor volt ilyen számos nyugat-európai nagyvárosban). Franciaországban, ahol nincs stabil parlamenti többsége a kormánynak, Németországban, ahol szétesett a kormánykoalíció, vagy Ausztriában, ahol épp most mondott le a kancellár, ott valós alternatíva/szükség az előrehozott választás – Magyarországon egy hivatalában “zsinórban négyszer megerősített” miniszterelnök, stabil kormánytöbbség van, működő parlament, elfogadott költségvetés” – sorolta Szánthó Miklós.

A felvetés tehát “egyrészt alkotmányjogilag megalapozatlan, hiszen az államfő jelen helyzetben az alaptörvény alapján nem oszlathatja fel az Országgyűlést, legfeljebb maga a testület mondhatná ki önmaga feloszlását abszolút többséggel, másrészt politikailag is irreleváns”

– hangsúlyozta a főigazgató, hozzátéve:  Ha ez az akció “jogilag, pláne politikailag nyilvánvalóan nem ér is célt, előrevetíti, hogy a ’26-os választásokig hátralévő időszak is a globalisták és szuverenisták küzdelméről szól majd.”