A magyar hallgatók és kutatók Erasmus+ és Horizont programokból való kizárása miatt a mai napon levélben fordult Emily O’Reilly európai ombudsmanhoz – az európai ombudsman vizsgálatát kezdeményezve – Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa – közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (AJBH) december 11-én.

A magyar egyetemi hallgatók és kutatók immáron két éve kizárásra kerültek az Erasmus+ és a Horizont programokból.

Az érintett programok az Európai Unió kulcsfontosságú eszközei a fiatalok oktatási és szakmai mobilitásának, valamint a tudományos kutatások nemzetközi együttműködésének támogatásában. Az Erasmus+ program lehetőséget nyújt a hallgatók számára, hogy nemzetközi tapasztalatokat szerezzenek, míg a Horizont Európa program a kutatások és innovációk finanszírozásával járul hozzá a közös európai tudományos célok eléréséhez.

Az alapvető jogok biztosának álláspontja szerint

az Erasmus+, valamint Horizont programhoz való hozzáférés korlátozása nemcsak a magyar hallgatók, kutatók jogainak, hanem az európai alapértékeknek és céloknak, így az egyenlőség és a szolidaritás elvének is ellentmond.

Különösen fontos a magyar hallgatók és kutatók méltányos hozzáférésének helyreállítása ezekhez a programokhoz, hiszen e korlátozások már rövidtávon hátrányosan befolyásolják Magyarország és az európai uniós közösség tudományos, oktatási és kulturális fejlődését.

Az alapvető jogok biztosa arra kérte az európai ombudsmant, hogy indítson vizsgálatot a magyar hallgatók és kutatók Erasmus+, illetve Horizont programokból való kizárásának okai és jogszerűsége tárgyában. Kérte továbbá, hogy az európai ombudsman fontolja meg – akár a vizsgálatának lezárását megelőzően – az érintett felek közötti párbeszéd előmozdítását annak érdekében, hogy a helyzet mihamarabb megnyugtató megoldást nyerjen, és a magyar hallgatók és kutatók ismét – más uniós tagállamok polgáraival megegyező módon – teljeskörűen élhessenek az Erasmus+ és a Horizont programok által nyújtott lehetőségekkel.