Az Országgyűlés kedden elfogadta a börtönbeszélők új szabályait. A Magyar Helsinki Bizottság és a Fogvatartottakat és Családjukat Képviselő Csoport (FECSKE) üdvözli a 2017 óta hatályos rendelkezések eltörlését és a mostani humánusabb szabályozást, a változtatások az elítéltek hozzátartozóinak családi és magánélethez való jogát is biztosítják – írta a Helsinki Bizottság szerdai közleményében.
A kommüniké szerint a kedden megszavazott törvényjavaslat több más törvény mellett a büntetés-végrehajtási szabályokat is módosítja;
az új rendelkezések közül a legjelentősebb, hogy a fogvatartott és a hozzá látogatásra, azaz “beszélőre” érkező hozzátartozója a jövőben főszabály szerint “személyes érintkezéssel” (kézfogással, puszival, öleléssel) köszönhetnek egymásnak és búcsúzhatnak egymástól.
A látogatások során az elválasztó plexifal ugyan meg is maradhat, viszont az a fogvatartott és a látogatója közötti beszélgetést nem korlátozhatja – tették hozzá, rámutatva arra, hogy azok a fogvatartottak,
akiknek kiskorú gyerekük van vagy megfelelnek a törvény előírásainak (például nem követtek el fegyelmi vétséget beszélő során), a jövőben plexifal nélkül zajló, a teljes látogatás során kötetlen beszélőre lesznek jogosultak félévente egyszer.
Az új szabályok nem azonnal, hanem 2025. március 1-jétől érvényesek, de a szigorúbb biztonsági kategóriába sorolt fogvatartottaknak fél vagy akár egy évet is várniuk kell majd a személyes érintkezéssel járó beszélőre.
“Ezzel együtt is a most elfogadott törvény előremutató keretszabályozás, amelyet majd más jogszabályok, rendeletek és hivatalos utasítások fogják kitölteni eddig még nem ismert tartalommal. Még bőven maradtak nyitott kérdések, de a módosítás iránya biztató” – fogalmaz a közlemény.