Mint mindennek, így a multifokális szemüvegeknek is megvannak a maguk hátrányai. Ha reális képet akarunk adni ezekről a szemüvegekről, akkor pedig nagyon fontos, hogy ne csak az előnyöket emeljük ki, hanem ejtsünk szót mindarról is, ami befolyásolhatja a mindennapi viseletet. (X)

Mi a multifokális szemüveg?

A multifokális szemüvegeket azok számára fejlesztették ki, akik egyszerre többféle látási problémával küzdenek. Ez a speciális optikai megoldás lehetővé teszi, hogy viselője jól lásson többféle távolságra is a különböző szemüvegek cserélgetése nélkül.

A lencsék kialakítása személyre szabottan történik: maga a lencse több részre van felosztva, minden egyes rész egy másik távolságra történő éleslátásért felel. A bifokális szemüvegeknél éles választóvonal látható a lencse két része között. Ezzel szemben a multifokális verziónál nem látható a válaszvonal, mivel ezeket a lencséket úgy tervezték, hogy sima átmenetet biztosítsanak. Így ezek a korszerű lencsék torzítások nélkül biztosítják a folyamatos látásélményt.

Számos kedvező tulajdonságuk ellenére a multifokális lencsék nem jelentenek mindenki számára ideális megoldást. Ahhoz pedig, hogy fel tudjuk mérni, nekünk való-e, ismernünk kell a hátrányait is.

Hátrányok 1. – hozzászokás a lencse használatához

Talán ez jelenti a legnagyobb kihívást ezeknek a speciális lencséknek a használatában. A kezdeti, adaptív időszak, vagyis az az időtartam, amíg megtanuljuk, hogyan lesz megfelelő a látásélmény az új lencsével, kritikus lehet. 

Változó, hogy kinek mennyi időre van szüksége ehhez. Néhány naptól egészen akár néhány hétig terjedő időtartamról is szó lehet. A multifokális szemüvegek esetében ugyanis a fej és a szemek helyes pozicionálásán múlik, hogy a megfelelő képet fogjuk-e kapni. 

Hátrányok 2. – korlátozott látómező

Előfordulhat, hogy a multifokális szemüvegek használata közben a látómező korlátozását tapasztaljuk. Ez elsősorban azt jelenti, hogy a perifériás látómezőben homályosabb képet kaphatunk, illetve a látótér változásainál torzulhat a kapott kép. 

Ez utóbbi különösen a fej és a szemek mozgatásakor, és leginkább az adaptációs időszakban érzékelhető, azonban az igaz, hogy a technológia fejlődésével és a legújabb lencsék megjelenésével ez a probléma már egyre kevésbé merül fel.

Hátrányok 3. – a költségek

Bár szemüveg készíttetésekor azt szokták javasolni, hogy ne az ár legyen az elsődleges befolyásoló tényező, a multifokális lencsék esetén mindenképp szót kell ejtenünk a költségekről, hiszen ezek a lencsék meglehetősen speciális mivoltuknak köszönhetően lényegesen drágábbak, mint a hagyományosak. Ebben az esetben is fontos, hogy számba vegyük azokat a tényezőket, amelyeknek figyelembe vételével ár-érték arányban a legmegfelelőbbet választhatjuk.

A személyes igények és látási szokások mérlegelésével el fogjuk tudni dönteni, hogy megfelelő-e számunkra a multifokális lencse, vagy sem.