A kezdő szülők nagyon óvatosan fognak hozzá a baba esti fürdetéséhez, és jó pár napnak kell eltelnie ahhoz, hogy a feladat rutinná váljon. Persze nem árt minden apró részletre odafigyelni, hiszen gyermekünk biztonságáról, egészségéről van szó. (X)
A legcélszerűbb minden kelléket előre kikészíteni, akár listát is írhatunk, mi minden kellhet. A Baby Lion fürdetés kategóriájából be is szerezhetjük a szükséges termékeket. Érdemes itt alaposan szétnézni, hátha találunk olyan kiegészítőt, babaápoláshoz való eszközt, amire nem is gondoltunk.
A kád kérdése
Az első dolog, amire szükség lesz, az természetesen a babakád. Ebből is többféle létezik – a legcélszerűbb egy ergonomikus kialakításút választani. Ne csak 1 évre tervezzünk!
Kezdetben még fogni kell a gyerkőcöt az egyik kezünkkel, míg a másikkal szakszerűen megmosdatni. Ha ez túl nehézkesnek tűnik, akkor választhatunk babatartót is a kádba.
A kádat tehetjük a fürdőbe, de sokan bent, a szobában szeretnek fürdetni, hogy utána a babát kényelmesen meg lehessen törölni, tisztába lehessen tenni. A hőmérséklet-különbségből fakadó meghűlés is teljesen ki lesz zárva így. A kád kerülhet a komódra vagy egy asztalra, de vannak már lábakon álló modellek is.
A fürdetés kellékei
A teljesség igénye nélkül itt van pár eszköz, amelynek kéznél kell lennie a baba fürdetésekor:
- Bababarát fürdőhab – ami kíméletes a bőrhöz, nem okoz irritációt
- Fürdetőszivacs vagy kendő – tapasztaljuk ki, melyik a jobb, a babák hajlatait is mindig töröljük át vele
- Vízhőmérő – ez lehet játékosabb formájú is a későbbiekre nézve
- Kifogó – nagy méretű babatörölköző
- Textilpelus a kád aljába vagy valamilyen csúszásgátló, babatartó
- Játékok, ha a pici már nagyobb és tud ülni
- Baba hajkefe – a fürdés utáni fésülködéshez
- Fültisztító, vattapamacs – olajozáshoz vagy más egyéb célokra
- Babaolaj, popsikrém
- Tiszta pelus
- Body, rugdalózó, hálózsák az esti altatáshoz
Célszerű lehet olyan tárgyakat is a pelenkázó környékére tenni, mint a körömcsipesz vagy az ínymasszírozó szilikonos fogkefe, esetleg az orrszívó.
Fürdetés után jön az öltöztetés, etetés, majd az altatás. Legyen meg az esti rutin már csecsemőkorban is!
Ha a gyerkőc már nagyobb
1-2 éves korára minden gyermek megszokja, milyen a fürcsizés, tudja a lépéseket, ez egyfajta biztonságot is jelent számára. A családok körében különféle szokások alakulnak ki: vannak, akik zenét is hallgatnak közben, vagy ilyenkor énekelnek, mesélnek a babának.
A szobatisztaságra való nevelésben is szerepet játszhat a fürdetés, például szoktassuk rá a csemetét, hogy a kádba lépés előtt bilizzen. Kedvet kaphat a tevékenységhez, ha játékos formában vesszük rá erre, például beszerzünk egy zenélő bilit a Baby Liontől.
A mosdást követően pedig sort lehet keríteni az esti fogmosásra, jobb, ha ehhez is hozzászoktatjuk a gyerkőcöt. A meseolvasás idősebb korban még inkább fontos lesz, ezt ne hagyjuk ki sosem.
A fürdetés csak kezdetben jelent kihívást, előbb-utóbb minden anyuka és apuka nagy rutint szerez majd, a lényeg, hogy ne stresszeljünk a folyamat során, mert azt a baba is megérzi.