Fogtömés sérülés, illetve szuvasodás okozta lyuk megjelenése esetén válik indokolttá. Napjainkban szerencsére nagyon szép, esztétikus tömések készülhetnek, így nem lesz szembetűnő a változás. (X)

A fenti helyzetekben tehát megoldást jelent az Andersen Fogászaton végzett fogtömés. Azonban ha a szuvasodást okozó baktériumok már elérték a fogbélüreget, más beavatkozásra lesz szükség, ilyenkor számításba jöhet a gyökérkezelés.

Milyen fogtöméseket különböztetünk meg?

A fehér színű kompozit tömés küllemben teljesen azonos a korona színével, ez a típus fényre kötő, ebből kifolyólag gyorsan rögzül, ugyanakkor tartós is.

Az inlay egy lenyomat alapján készülő fogbetét, ez a típus kiterjedtebb fogszuvasodás, nagyobb méretű lyuk esetében alkalmazandó. Ilyenkor a fog középső részét úgymond “feltöltik”. Míg a kompozit tömés leginkább a fog védelmére szolgál, addig az inlay a tetemesebb területet felemésztő szuvasodásoknál jöhet számításba. Ez utóbbi tehát egy funkcionális tömés, amely természetesen rendkívül tartós is.

A harmadik típus az onlay, amelyet ugyanúgy a fogtechnikus készíti, mondhatni az inlay kiterjesztett változata. Ezáltal a fog középső része, valamint a szélek “feltöltése” is megoldható. Mintha egy “sapka” kerülne a károsodott fogra.

A fogszuvasodást kezelni kell

Kezeletlenül idővel a fogbélüregre is ráterjedhetnek a baktériumok, előrehaladott állapotban már nem lesz elegendő a tömés, olyankor gyökérkezelést kell végezni. Nagyon súlyos esetben a fog már nem menthető meg, ha ez történik, már csak a fogpótlás jöhet számításba. 

Ami pedig a legerősebb érv az időben megejtett tömés mellett, hogy kezelés hiányában fájdalmas panaszok jelennek meg. Nem mellesleg esztétikai szempontból sem túl előnyös a szuvas fog látványa.

Hogyan zajlik a tömés?

Elsőként egy konzultáció keretén belül a szakember felméri a fog állapotát, meghatározza, hogy melyik típus lesz a legmegfelelőbb. A károsodott szövetek eltávolítását követően előkészítik a tömésre, a következő lépés eltérő annak függvényében, hogy melyik változatról van szó. Klasszikus tömés esetén a tömőanyagot behelyezik, majd megköttetik speciális készülékkel. Amennyiben inlay vagy onlay válik szükségessé, lenyomatot vesznek, majd ideiglenes tömés kerül be. A záró lépés a polírozás, inlay és onlay esetében pedig a végleges fogbetét behelyezése.

Fókuszban a megelőzés

Rendszeres fogászati ellenőrzések alkalmával idejében észlelehetők az apró szuvasodások, így elkerülhetők a költségesebb beavatkozások, valamint a nagyobb mértékű károsodás. Érdemes odafigyelni a fogaink állapotára, és mindent megtenni annak érdekében, hogy minél hosszabb ideig megtarthassuk őket. 

A naponta kétszer történő alapos fogmosás, illetve a fogselyem vagy fogköztisztító és szájvíz használata elengedhetetlen a gondos ápoláshoz.