A fejbőr megbetegedésére leggyakrabban a hámlás, viszketés és gyulladás utal. A megfelelő kezelés megkezdéséhez elengedhetetlen a kiváltó ok pontos ismerete, hiszen csak így fogjuk tudni a megfelelő módszert és készítményt használni. (X)
A fejbőr leggyakoribb megbetegedései
Az alábbiakban bemutatjuk azokat a tipikus betegségeket, amelyek legtöbbször szokták érinteni a fejbőrt. Ezek gyakran társulnak hajhullással is, amelynek helyes kiegészítő kezelésével a hajhullás megszüntethető és visszafordítható. Gyógynövény hatóanyag-tartalmú hajápoló készítményekkel támogathatjuk fejbőrünk egészségét, amire a Dr Hair hajhullás elleni készítményei kiváló megoldást nyújtanak.
Az egyik ilyen gyakori betegség a korpásodás. Nagyon sok embert érint, alig van olyan, aki ne találkozott volna vele valamilyen formában. A korpásodás valójában elszarusodást, hámleválást jelent. Esztétikailag is problémát okoz a jelenléte, ami hosszú távon az érintett magabiztosságát, önértékelését veszélyeztetheti. Éppen ezért jó, ha minél rövidebb idő alatt megszabadulunk tőle.
Két fajtáját különböztetjük meg: a száraz és a zsíros korpásodást. A száraz korpásodást a fejbőr szárazsága váltja ki, például ősszel és télen, amikor a fűtési szezon megkezdésével a levegő is szárazabbá válik, ami hatással lesz a testünkre is.
Ennél nagyobb gondot jelent a zsíros korpásodás, ami legtöbbször genetikai okokra vezethető vissza. Ebben az esetben zsíros, sárgás-fehéres színű hámleválást tapasztalhatunk. A fő gondot az jelenti ennél a típusú korpásodásnál, hogy az arra hajlamosaknál pikkelysömört is előidézhet.
Az allergiás ekcéma és a szőrtüszőgyulladás
Ez a másik két betegség az, ami igen gyakorinak számít a fejbőrt érintő elváltozások között. Az allergiás ekcémát, mint ahogyan a neve is mutatja, valamilyen allergia okozza, tehát ez nem egy örökletes betegség.
Igen gyakran kiválthatja például valamilyen kozmetikum, sampon, vagy bármilyen hajápoló szer. Ebben az esetben javasolt minél előbb allergiavizsgálatot kérni.
A szőrtüszőgyulladás olyan testrészeken fordul elő, ahol vastag szőrök vannak, így például a hajas fejbőrön is gyakori lehet. Ilyenkor a hajszálak tövében gennyes vagy gyulladt csomók hívják fel a figyelmet a problémára. Ez a gyulladás azért is igényel minél előbbi kezelést, mert hatására kopasz foltok alakulhatnak ki a fejbőrön.
A fejbőr ápolása
A fejbőrt mindig a típusának megfelelően kell ápolni. A két leggyakoribb a száraz és a zsíros fejbőr. A száraz gyakran viszket, és hajmosás után húzódik. Elsődleges feladat a megfelelő kezelésben a hidratálás, melyre különféle pakolásokat és maszkokat használhatunk. A zsíros fejbőr esetén a túlzott faggyútermelődés okozza a bajt. Fontos, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a haj és fejbőr tisztításában, mert a túlzott mosás ugyanilyen tüneteket okozhat. Balzsam helyett részesítsük előnyben a könnyű, frissítő szereket.
Hajunk ápolásán keresztül tudjuk tehát elvégezni a fejbőr ápolását is. Egy kis figyelemmel könnyen elejét vehetjük a problémáknak!