A zárbetét az ajtó egyik fontos alkatrésze, hengerzár avagy cilinderbetét néven is ismeretes. Fő feladata a kulcs fogadása, illetve a zárt állapot előidézése. (X)
A Zárdiszkont – Online zárszaküzlet zárbetét kínálatában több mint ezer modellt találhat, ezért mindenképpen szükség van néhány alapvető ismeretre, hogy választani tudjon közülük.
Zárbetét, esetleg hengerzár vagy cilinderbetét? Ezek a kifejezések egyaránt az ajtó azon alkatrészét jelentik, amelybe a kulcsot bejárati ajtók esetén bedugjuk. A zárbetét a felelős azért, hogy az ajtó csak a hozzátartozó kulccsal legyen nyitható.
A fent említett webáruház kínálatában több mint 1000 különböző típus van, a megfelelő zárbetét megtalálását igyekeznek azzal megkönnyíteni, hogy alapvető változatuk szerint csoportosították e termékeket.
A zárbetétek csoportosítása
A cilinderbetéteket sokféleképpen csoportosíthatjuk. Az anyaga szerint lehet réz, krómozott, nikkelezett vagy akár újezüst.
A kulcsnyílás állása a zárbetéteket két nagy csoportra bontja: ez lehet horizontális és vertikális, azaz vízszintes és függőleges.
A biztonsági szint szerint végtelenül sok kategória létezik: vannak kizárólag az alapzárást végző modellek, de léteznek fúrás, letapogatás, maghúzás elleni, illetve törésvédelemmel ellátott hengerzárak is. A komolyabb darabok lehetnek hatcsaposak vagy éppen lamellás felépítésűek is.
A zárbetétek szabványos alakja az europrofil, de hazánkban kaphatók ettől eltérő formák is, melyek Európa többi részén kevéssé fellelhetőek. Léteznek más szabványok is, mint az ovális skandináv, illetve a kerek amerikai, viszont ezekkel mifelénk nem találkozik az ember.
Zár a zárbetétjét
Ahogy zsák a foltját, úgy zár a zárbetétjét is meg kell találja, a két kategóriát viszont semmiképpen sem szabad összekeverni. A zár az a nagyobb szerkezet, ami ténylegesen csak az illetékesek – kulccsal rendelkezők – számára teszi lehetővé a nyitás és zárás műveletét, ez az, ami egy vagy több nyelvvel működtethet, ez az, amit a kilincs lenyomása aktivál.
Nem minden zárhoz kell zárbetét, van, ami direkt fogadja a kulcsot, ezt a típust kulcsos zárnak nevezik. A másik típust a cilinderes zárak alkotják, a betét helyét nevezik cilindernek, ebbe kell a hengerzárat telepíteni. A zár és a zárbetét külön is megvásárolható, viszont a zárás funkcióját együtt látják el.
A zárbetét karbantartása
Ha rendeltetésszerűen használja őket és az időjárás viszontagságainak sincsenek kitéve, akkor a zárbetéteket egyáltalán nem kell karbantartani, olajozni, zsírozni őket pedig kifejezetten ellenjavallt.
Ha a zárbetétet poros vagy extrém módon száraz helyre telepítik, akkor előfordulhat a kiszáradás jelensége, ennek jellemző tünete, hogy a kulcsot nehéz a zárba tenni, az elforgatás pedig akadozik. Ebben az esetben a sok helyen kapható, WD-40 általános kenőanyag jelenti a megoldást. Amennyiben a probléma ezen túlmutat, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni.